[Çözüldü] Eclipse menu problemi

Başlatan emrehit, 08 Nisan 2012 - 16:24:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrehit

Selamunaleyküm / Aleykümselam Arkadaşlar.

Eclipse'in son versiyonunu indirdim. Direkt arşivden çıkartıp çalıştırdım. Açılmasında bir sıkıntı yok. Ama menüler yok. Unity'nin global menü kısmında veya kendi menü kısmında menüler görünmüyor. Diğer programlarda bir sıkıntı yok.
Bu sorunu nasıl halledebilirim?

juggle

Menüler yoktan kastınız eclipse'i açtığınızda yukarıdan gelen File, Edit, Window gibi menüleri mi kastediyorsunuz?
what goes around comes back around

heartsmagic

Uzun zamandır bilinen bir hata sanırım, bir türlü çözüm gelmemiş:
https://bugs.launchpad.net/appmenu-gtk/+bug/613119

Geçici çözümler var, en güncelini deneyelim:

gksudo gedit /usr/lib/gtk-2.0/2.10.0/menuproxies/libappmenu.so
ile dosyayı aç ve içinde Eclipse geçen yeri bul. E harfini X ile değiştir. Xclipse olacak kısacası.

Ardından:
sudo ldconfig
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrehit

Alıntı yapılan: juggle - 08 Nisan 2012 - 16:45:06
Menüler yoktan kastınız eclipse'i açtığınızda yukarıdan gelen File, Edit, Window gibi menüleri mi kastediyorsunuz?

Evet o menüler yok.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2012 - 16:50:24
Uzun zamandır bilinen bir hata sanırım, bir türlü çözüm gelmemiş:
https://bugs.launchpad.net/appmenu-gtk/+bug/613119

Geçici çözümler var, en güncelini deneyelim:

gksudo gedit /usr/lib/gtk-2.0/2.10.0/menuproxies/libappmenu.so
ile dosyayı aç ve içinde Eclipse geçen yeri bul. E harfini X ile değiştir. Xclipse olacak kısacası.

Ardından:
sudo ldconfig

Dediğini yaptım dosyadaki eclipse geçen yeride buldum ama değiştirilmiyor ne yazıkki. Saçma yazılar çıktı resimdeki gibi

heartsmagic

Değiştirmeye çalışınca ne oldu peki? Yani silemiyor musun? Bir de diğer tarafta önerildiği üzere vim'le deneyelim, vardır belki bir kerameti. Ama önce dosyanın yedeğini alalım.
sudo cp /usr/lib/gtk-2.0/2.10.0/menuproxies/libappmenu.so /usr/lib/gtk-2.0/2.10.0/menuproxies/libappmenu.so.yedek

Şimdi dosyayı vim'le açalım:
sudo vim /usr/lib/gtk-2.0/2.10.0/menuproxies/libappmenu.so

Bu komutla dosya açılacak. Şimdi, vim kuvvetli ama kullanması ilk zamanlarda biraz karışık bir metin düzenleyicidir. / karakterini kullanarak arama yapacağız. Alt bölümde iki nokta üst üste göreceksin, işlem yapacağımız bölüm orası. Ayrıca bir şey yapmana gerek yok, zaten işlemler orada dönecek.

/ yazarak ardından Eclipse yaz, ardından Enter tuşuna bas. Kısaca şöyle görünecek orası:
/Eclipse

Enter tuşundan sonra imleç Eclipse yazısında E'nin üzerine gelecek. Bu aşamada sen r'ye basacaksın sonra da X yazacaksın. Böylece E harfini X ile değiştirmiş olacaksın. Eğer değişiklik sonuç verdiyse Esc tuşuna bas, ardından Shift tuşuna basılıyken zz tuşlarına bas, iki defa z tuşuna yani.

Eğer her şey yolunda giderse, değişikliği yapıp dosyayı kaydetmiş olacaksın.

Gerçi acaba sed işimizi görür mü diye düşünmeye başladım. Şu da denenebilir belki:
sudo -i
sed -i 's/Eclipse/Xclipse/' /usr/lib/gtk-2.0/2.10.0/menuproxies/libappmenu.so

Önce bunu bir denersin, sonra değişmiş mi diye bakarsın.

emrehit

@heartsmagic Allah razı olsun. Oldu :)
Vim eclipse kelimesini bulamadı. Neden bulamadı bilmiyorum. Ama en altta verdiğin komut işe yaradı. İlk verdiğin komutla gedit üzerinden baktım değişmiş. Denedim Eclips'te menüler var artık :)

heartsmagic

Rica ederiz, sorunun çözülmesine sevindim. Çözülen başlıklarımız için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0
Bu seferlik ben yapıyor ve konuyu kapatıyorum.