[Çözüldü] Pencereyi sürüklerken donma sorunu

Başlatan ahmetoguz, 12 Şubat 2012 - 18:17:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetoguz

Merhaba arkadaşlar. Sorunum; mesela terminali açıyorum(Herhangi bir uygulama olabilir). Bunu penceresinden tutup sağa sola oynatırken donarak gidiyor. İşin ilginç tarafı sürükleme işlemini belli bir süre yapmayınca ve ardından ilk kez yapınca cok rahat sürüklüyor hiçbir donma olmuyor. Ama bırakıp tekrar sürüklemeye çalıştığımda dona dona sürüklüyor.

Ekran kartım: Nvidia GT 130m driver olarak önerilen driver kurulu.

Unity test de hepsi 'yes' çıkıyor.

OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce GT 130M/PCI/SSE2
OpenGL version string:  3.3.0 NVIDIA 280.13

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

decent

Compiz ayarlarından değişiklik yaptığınız oldu mu ?

DoGuKaN

Aynı sorun bende de vardı, hatta bu sorunun da etkisiyle masaüstü bilgisayarım ve Ubuntu'nun yollarını ayırmıştım. Çözmeye çalışmadım açıkçası sorunu, umarım bir cevap bulabilirsiniz.

ahmetoguz

Compiz ayarlarından; soldaki menüdeki simgelerin boyutunu küçülttüm ve sallanan pencereleri aktif yaptım. Biraz daha değişiklik yaptım.

Yalnız bu değişiklikleri yapmadan önce de bu sorun vardı. İlk format attığımdan itibaren bu sorunu yaşıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Şubat 2012 - 18:55:16

Yokmu arkadaşlar bu sorunun çözümünü bilen ?

ahmetoguz

Arkadaşlar merhaba. Ben http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32035.0 başlıkta sorunumu belirtmiştim ve bunun ekran kartından kaynaklandığı kanısına vardım. Baya bir araştırma sonucunda http://www.ozgurlukicin.org/forum/ekran-karti-ve-monitor/20179/?page=1 böyle bir başlık buldum. Sorun pardus da fakat sonuçta aynı ekran kartını kullanıyoruz ve hemen hemen aynı sorunu bende yaşıyorum. Acaba bu başlıkta belirtilen "powermizer" isimli ekran kartının uygulamasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Lenovo y550 laptop kullanıyorum.
Ubuntu sürüm: 11.10

Bu sorunu düzeltmek için denediklerim;

1- Nvidia driver i "290.10" sürümüne yükselttim.
2- Nvidia x server settings ayarlarından çözünürlük "Auto" idi onu en yüksek "1366x768", yenileme hızınıda "60" hz yaptım.
3- OpenGL settings'den "sync to vblank" işaretini kaldırdım.
4- GPU 0 - (GeForce GT 130M) altında bulunan "PowerMizer" ayarından Preferred Mode'u "Prefer Maximum Performance "yaptım. (eski hali adaptive)
5- "Nvidia-Settings Configuration" sekmesindeki (en alttaki) "Enable Tooltips" ,"Display status bar", "Slider text entries", "Include X Display Names in the Config File", "Show "Really Quit?" Dialog" işaretlerini kaldırdım.

Ardından bu değişikleri kaydettim.

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

Kodu sonucundaki unity test sonucum;

OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce GT 130M/PCI/SSE2
OpenGL version string:  3.3.0 NVIDIA 290.10

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

xorg.conf dosyasının içeriği;

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 290.10  (buildd@charichuelo)  Wed Nov 23 07:50:49 UTC 2011

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    # HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Chi Mei Optoelectronics corp."
    HorizSync       30.0 - 75.0
    VertRefresh     60.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce GT 130M"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "0"
    Option         "metamodes" "1366x768_60 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirebilecek arkadaşlar varsa heyecanla bekliyorum. Kolay gelsin arkadaşlar.
NOT: Yeni Linux-Ubuntu kullanıcısıyım.

krwlng

Section "Device" altına Option "Coolbits" "1" değerini girip nvidia-settings uygulamasını açın "Power Mizer" altında "Clock Frequencies" bölümü açılacak, burada powermizer ile belirtilen sınır ayarları değiştirebilir ve sabitleyebilirsiniz, limit üzerine çıkmadan (Ekran kartınıza zarar verebilir) birimleri düşürerek sorunun saat hızı ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ahmetoguz

@krwlng Bu dediğinizi yaptım ve o seçenek çıktı. Bu sorunu düzeltmem için oradaki çubukları düşürmem mi gerekiyor  ? Bir de 2-d 3-d ayarları var. Bu ayarları nasıl yapacağım konusunda yeterli bilgim yok. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

krwlng

3D için mevcut değerleri bir miktar aşağı çekip (bu miktar 10 birim olabilir), aynı sorun devam ediyor mu diye bakın. Bunu 70-80 birim kadar (mesela 780 700 yapın) deneyerek düşürün eğer sorun çözülmezse powermizer ile ilgili bir sıkıntınız yok demektir, düzelirse bunu mesajınızda belirtin bunu kalıcı kılmak için gerekli ayarı vereyim. Üstteki birimi ne kadar düşürürseniz alttakini de o kadar düşürün (GPU ve Memory).
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ahmetoguz

@krwlng dediğiniz şekilde yaptım bir değişiklik olmadı. Sorun sanırım bundan kaynaklanmıyor. Sorun hala devam ediyor. Başka çözüm önerisi olan arkadaş varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

heartsmagic

Ne yazık ki çözüm hakkında şimdilik bir fikrim yok ancak başlıkları birleştiriyorum. Halihazırda mevcut bir başlık varken lütfen sorunumuzu o başlıktan aktarmaya devam edelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmetoguz

Sorunu şans eseri bulmuş bulunmaktayım. Bugün kursa laptopu götürdüm, kursta pencereleri sürüklerken hiçbir donma olmadı acayip şaşırdım. Şimdi eve geldim pencereleri sürüklerken gene donma sorunu yaşadım. Sonra kursda olmayıpda evde olan bilgisayara bağladığım usb klavyem ve razer deathadder mousem var. Mouseyi çıkarttığımda bu sorunun ortadan kalktığını anladım. Mouse nasıl böyle bir sorun yaratabilir hala anlamış değilim. Hepinize ilginiz için teşekkür ederim. Çözüldü olarak işaretlenebilir :)

burk

@ahmetoguz [Çözüldü] ibaresini başlığa sizin eklemeniz bizim için daha makbuldür. :) Bundan sonrakileri siz ekleyin lütfen. :) Geçmiş olsun.