[Çözüldü] Firefox'ta Arapça Karakterler Düzgün Gözükmüyor

Başlatan noktakom, 19 Kasım 2011 - 02:27:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Şöyle bir site var. http://www.quranexplorer.com/quran/ Burada yazılan arapça yazıların %60'ı normal %40'ı bozuk gözüküyor. Tarayıcının "caracter encoding" listesine var olan arapça seçeneklerini sırayla ekleyip denedim, fakat olumlu yönde değişen  bir şey olmadı. durum daha da kötüye gitti. Sizin bir tavsiyeniz varsa, onu denemek isterim.

if

@noktakom, Unicode(UTF-8) seçiliyken en iyi görüntü var. Harfler eksik ya da bozuk çıkmıyor. Yazı sitilinin kendi kötü bir görüntüye sahip. Üstteki panelde 'script' kısmını 'IndoPak' yapıp deneyebilirsin. Sende tam olarak nasıl görünüyor?

noktakom

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: noktakom - 19 Kasım 2011 - 16:10:49
Ayarlar aynı...

Arabic(windows-1256) yı dene. Bende sorunsuz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2011 - 16:18:31

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 19 Kasım 2011 - 16:16:41
Alıntı yapılan: noktakom - 19 Kasım 2011 - 16:10:49
Ayarlar aynı...

Arabic(windows-1256) yı dene. Bende sorunsuz.

Şimdi fark ettim bozukmuş bu da  :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

noktakom

Ek olarak şunu da belirteyim; windows altında çalışan firefox'ta böyle bir sorun yok. Oradan bakıp deniyor olabilirsiniz diye söylüyorum.

Felâsife

Sorun o sitede sisteminizde kusur aramayın, site Windows efendiye göre ayarlanmış, aynı sorun BSD'de de var.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

alquirel

Bende de şöyle görünüyor.

Bu durumda sorun gerekli yazıtiplerinin kurulmamış olması gibi gözüküyor...

Felâsife

alquirel

Alıntı yapılan: Felâsife - 20 Kasım 2011 - 19:17:19
@alquirel, hangi yazı tipiyle denedin?

Herhangi bir özel denemem olmadı ama sistemimde birçok Arapça yazıtipi kurulu durumda.
O yüzden öyle dedim.

Felâsife

Anladım, dedim acaba özel bir şey mi yaptın ama bir çok Arapça yazıtipi kurulu dediğine göre, o zaman ekstradan arabic-fonts kurmak gerekebilir.
Böyle oluyorsa iyiymiş, o zaman sorun çözülebilir çünkü. :)

alquirel

Bu arada siteden bir kısım kopyalayıp LibreOffice'de yapıştırdım, görünümde bir fark olmadı. Yazıtipi bilgisi olarak da "Lohit Hindi" isimli bir yazıtipi seçili görünüyor.

Belirtmemde fayda var, ben depoda paket halinde olan yazıtiplerinin yanısıra internetten bulduğum yazıtiplerinden de el ile kurulum yaptım.
Sayısı biraz fazla olduğu için bu yazıtipi bende paket kaynaklı mı internet kaynaklı mı mevcut bilemeyeceğim ;)

noktakom

Peki en popüler Arapça paketleri hakkında veya Arapça Ubuntu kurulduğunda yüklenen paketler hakkında bir bilginiz var mı? denemeye oradan başlardık...

alquirel

Alıntı yapılan: noktakom - 26 Kasım 2011 - 09:46:30
Peki en popüler arapça paketleri hakkında veya arapça ubuntu kurulduğunda yüklenen paketler hakkında bir bilginiz var mı? denemeye oradan başlardık...

Arapça Ubuntu kurulumundaki paketler hakkında bilgim yok.
Popüler paket/yazıtipi konusuna da yorum getiremeyeceğim, çünkü ne var ne yok kuruyorum ben :D

if

@noktakom, Ubuntu depolarındaki Arapça yazı tiplerini yükleyerek denersiniz. Sonuç elde edemezsiniz @alquirel'ı sıkıştırır, yüklü Arapça fontlarını bir şekilde öğreniriz:)

alquirel

Ben kendimi sıkıştırtmadan cevap vereyim :)

Biraz önce evvela elle kurduklarıma baktım, sonra depodan kurduklarıma baktım. Tek tek aradım.
Birkaç üstteki iletimde belirttiğim "Lohit Hindi" isimli yazıtipinin bulunduğu paketin adı :

ttf-indic-fonts-core

Yalnız şunu belirtmemde fayda var, ben o sitenin kaynak kodlarına baktığımda "PDMS_IslamicFont" diye bir şey görüyorum.
Bende tabii ki böyle bir şey kurulu değil. O yüzden LibreOffice'e kopyalama yaptığımda gördüğüm yazıtipi "Lohit Hindi".

Yani sizde sağlıklı görüntü vereceğine garantim yok.

if

ttf-indic-fonts-core paketi bende de kurulu. Böyle bir font kurduğumu hatırlamıyorum. Öntanımlı geliyor galiba.

alquirel

Alıntı yapılan: if - 26 Kasım 2011 - 18:18:48
ttf-indic-fonts-core paketi bende de kurulu. Böyle bir font kurduğumu hatırlamıyorum. Öntanımlı geliyor galiba.

Paketin içeriğinde var.

Alıntı yapılan: Synaptic
Fonts shipped with this package are:
Bengali: Lohit Bengali, MuktiNarrow
Devanagari: gargi, Lohit Hindi
Gujarati: Lohit Gujarati, Rekha
Kannada: Kedage (Regular and Bold), Malige (Regular and Bold)
Malayalam: Meera, Rachana
Oriya: utkal
Tamil: Lohit Tamil
Telugu: Pothana2000, Venama

noktakom

Sorunu çözdüm.

System setting - Language Support- İnstall / Remove Languages

Buradan Arapça'yı yüklüyoruz. Sitedeki "Script" bölümünden de "İndoPak" seçtik mi  her şey olması gerektiği gibi gözükmeye başlıyor. Teşekkürler.

Ancak şunu da söylemeliyim, @alquirel'un koyduğu resimde ve windows altında, Arapça yazılar daha okunaklı gözüküyor...

Felâsife

Yazıtipi değiştirdikten sonra yazıtipi önbelleğinide güncellemek gerekebilir.

fc-cache -vf

Kaynak: https://wiki.archlinux.org/index.php/Fonts_(Türkçe)

alquirel

Çözüldüğüne göre etiketleyip kilitliyorum.

Not : Çözüldü etiketini kendimiz de ekleyebiliriz.