[Çözüldü]Gnome Shell Bozuklukları (ATI/AMD)

Başlatan travego0403, 29 Ekim 2011 - 12:27:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

travego0403

Ekran Kartım ATI HD 2600 
Ubuntuyu ilk kurduğumda Unity arayüzünü kullandım. Sahipli sürücülerle birlikte. Tabi biz Linux kullanıcıları kurcalamayı, yeni şeyler denemeyi severiz. Birde Gnome Shell ne alemde diye incelemek için kurayım dedim. Başarılı bir şekilde Gnome Shelli kurdum fakat başlangıçta Gnome Shell seçmemle birlikte Gnome Shell de bazı bozukluklar çıkıyor.Yan paneller(sanırım) çıkmıyor. Üst panelde yazı karakterleri iç içe geçmiş ve renkler karışmış şekilde. Bütün bunlar ATI sahipli sürücüsünden olduğunu düşünerek ATI sahipli sürücüsünü kaldırıp tekrar giriş yapmayı denediğimde bu sefer Shell hiç açılmadan direk Gnome Masaüstüne geçiş yapıyor. Açık kaynak sürücü olduğuna inandığım paketleri depodan yüklediğimde de sorun aynı devam ediyor. ATI açık kaynak sürücülerini  Yazılım Merkezinde radeon diye aratıp çıkan sonuçlar içinden ATI ikili x.org sürücüsü adlı paketi kurmuştum.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

decent

Aynı sorunu bu sabah tekrar yaşadım.
Sahipli sürücüyü yükledim ve bahsettiğin bozukluklar ortaya çıktı.

Sahipli sürücüyü kaldırdıktan sonra da devam ediyor.

Açık kaynak sürücülere geri dönüş için bir yöntem vardı, bulabilirsem eklerim.

____
Aşağıdaki sürücüleri deneyeceğim.
https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ppa?field.series_filter=oneiric
https://launchpad.net/~oibaf/+archive/graphics-drivers?field.series_filter=oneiric

nasilolcekbuisler

denediniz mi arkadaşlar sonuç ne oldu?bende tam gnome shell i denmeyi düşünmüştüm.hd 3650 kullanıyorum.sanırım yükleyince bende sorun yaşayacağım.yüklemesem mi?

if

Forumun farklı başlıklarında elle ATI sürücüsü kurulumu yapılınca Gnome-Shell v.s.de yaşanan sorunların çözüldüğüne dair mesaj yazdım, hatta geri dönüşlerde oldu. Hiç denediniz mi? Şu ana kadar sunulmuş çözüm önerileri sorunu çözemezse açılmış hata kayıtlarına gerekli bilgileri gönderir ya da yeni hata kaydı açarsınız. Sonuçta geliştiriciler hangi donanımla nasıl sonuçlar alındığını tek tek deneyemez. Bilsinler ki çözüm sunsunlar.

travego0403

Elle sürücü kurmayı denedim. Ubuntu bir daha açılmadı, kurtarma modu ile girip depodaki sürücüleri yükleyip eski haline getirdim. Zamanımın bol olduğu bir vakitte sürücüleri elle tekrar kuracağım.

KuL

ati sitesinden en son sürücüyü (11.10) elle indirip kurdum ve gnome shell deki titreme ve yazı bozuklukları şu an yok sorunsuz..

decent

@KuL, kart modeli nedir ve nasıl kurulum yaptın ?

KuL

ekran kartım ATI Radeon HD 4600   Ati Sitesinden Güncel Driver İndirilip Kurulması'nda yazılanları yaptım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23112.0

travego0403

11.10 sürücüsünü de elle kurup denedim. Bu sefer ubuntu hiç açılmadı, LDM açılış yöneticiside bozuluyor. Kurtarma modu ile girip ek sürücülerden eski sürücülere döndüm.

ubuntu64bit

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm bulamadım. GNOME Klasik ile devam ediyorum kullanmaya.

Çözüm bekliyorum.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: ubuntu64bit - 03 Kasım 2011 - 11:48:43
Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm bulamadım. GNOME Klasik ile devam ediyorum kullanmaya.

Çözüm bekliyorum.

sizin ekran kartı modeliniz nedir?genel bir sorun mu acaba?bu indirilenler amd nin kendi üretimi kapalı kod linux sürücüleri değil mi?bu sorunu amd ye mi bildirmek lazım gnome a mı?yoksa her ikisine de mi?

zeusmaster

Ekran kartım ati mobility radeon hd 5470 Sorun aynı.Elle kurunca sistem ya hiç açılmıyor yada açlınca herşey kaymış oluyor.Ne zaman bir çözüm bulunacak :)
Up and Running...

decent

Alıntı yapılan: bahdem - 06 Kasım 2011 - 23:35:02
Ekran kartım ati mobility radeon hd 5470 Sorun aynı.Elle kurunca sistem ya hiç açılmıyor yada açlınca * her şey kaymış oluyor.Ne zaman bir çözüm bulunacak :)

Az önce bir güncelleme geldi:
Advanced Settings aracı ile açılışta yazıtipini ve Hinting ayarlarını değiştirince bozukluk düzeliyor.

travego0403

@decent
Mesajını biraz geç gördüm. Yazı tipi ayarlarıyla oynayınca yazı bozuklukları falan düzeldi.Tek sorun Etkinliklere tıkladığım zaman açılan dash (?) benzeri ortam biraz bulanarak açılıyor. Pencereler arası geçişlerde aynı şekilde. Sanırım efektler tam olarak çalışmıyor. Bir pencere veya program açarken titreme ve renk karışıklıkları devam ediyor. Acaba buna da bir çözüm var mı? :)

Gnome Shell de ilk izlenimlerime göre oldukça kullanışlı geldi. :)

travego0403

NO KANOTİK FOUND gibi bir hata veriyor kurulum komutu verdiğimde.

decent

Aynı uyarıyı bende de verdi.
Uyarının devamını okuduysan, "sisteminiz Kanotix değildir, destek istemeyiniz" diyor
ve kuruluma devam ediyor.

Kurulum hata verip kapanıyorsa aşağıdaki komutu uygulayıp süreci tekrar başlatınız:
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf

travego0403

Kurulum tamamlandı. Fakat sorun yine aynı. Titreme sorunu var. Yazı tipindeki bozukluklar düzeldi. Yeniden başlatığımda da yazı tipleri bozulmuyor.
Herhangi bir hata vermedi ama güncel sürücü  yüklenmedi mi acaba?
sinan@sinan-Satellite-A200:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 2600
OpenGL version string:  3.3.11161 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

Sizin verdiğiniz çıktıda OpenGL version stringi daha farklı gerçi benimki daha eski bir kart olduğu için oluyordur. Belki kartın kapasitesi o kadardır.Efektleri kaldırmıyordur. :)

decent

Uçbirimden,
env LC_ALL=C amdcccle

komutu ile açılan pencerede yapılmayı bekleyen ayar var mıdır ?
O penceredeki bilgiler nedir ?

travego0403

AMD yöneticisi altında Display Options altındaki Tear Free altındaki ayar Enable olması gerekiyormuş. Eğer bunu düzeltirsek Shell davranışı düzeliyor. Deyimi yerindeyse saat gibi tıkır tıkır çalışıyor. Fakat bilgisayar yeniden başlatıldığında Shell de yine tutarsızlıklar başlıyor. Yukarıda bahsettiğim Enable seçeneği Disable yapılıp tekrar Enable yapıldıktan sonra uygulanırsa yine düzgün çalışmaya başlıyor.

zeusmaster

Sisteme driver kuruldu.Ama üst panel ve etkinlikler kısmı rengarenk oldu hiçbirşey belli olmuyor :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2011 - 20:07:36

üstteki renk karışıklığı farkediliyor sanırım.Etkinliklere yani sol köşeye götürünce imleç i kıpır kıpır görüntü kapanıp kapanıp açılıyor.
Up and Running...

OnLyCode

Merhabalar,

Ati HD Radeon 5.x serisi bi ekran kartımız var. Ubuntu 11.10 üzerine Gnome Shell kurduk. Fakat üst menüyü açınca yani sol üst taraftan ekran bi garip oluyor bazen çizgili bazen bozulmalar oluyor.
Atinin sitesinden güncel driver indirdim kurmaya çalıştık fakat daha önceki bir sürümün kurulu olduğunu söyledi.

Ne yapmalıyız ?

NightBlue

Ati de böyle bozukluklar oluyor.
Aşağıdaki bağlantı yardımcı olabilir.
http://askubuntu.com/questions/62808/ati-incompatible-with-gnome-shell
Bağlantıda aşağıdaki kodları önermişler.
sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms libqtgui4 wget execstack libelfg0 dh-modaliases

sudo apt-get install ia32-libs

cd ~/; mkdir catalyst11.12; cd catalyst11.12/

wget http://www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-11-12-x86.x86_64.run

sh ./ati-driver-installer-11-12-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/oneiric

sudo dpkg -i fglrx*.deb

sudo aticonfig --initial -f

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2012 - 17:28:07

Bağlantı yenilenmiştir.

decent

Konular birleştirildi.
Konu açarken lütfen arama yapınız.
İlgili bölümler (ATI - Gnome 3.x vs.) deki konulara göz attıktan sonra aynı paralelde konu yoksa yeni konu açınız.

Çözüme gelince:
Açık kaynak sürücü veya ATI sitesinden indirip yüklenebilen sürücüyü öneriyorum.
ATI bölümündeki Oneiric konusuna bakabilirsiniz.

Torlak Qemâl

Merhaba arkadaşlar,

Bu foruma yazdığım ilk ileti. Uzun süredir ubuntu kullanıyorum ve forumu da sık sık takip ediyorum ama yazmak bugüneymiş. Benim bir sorum olacak. Sorunum şu: ATI Radeon 6470 ekran kartımın driverını daha önceleri shell ile düzgün çalışmadığı için kurmuyordum ancak ısınma sorunları nedeniyle driverı kurmaya karar verdim. Netekim başarılı bir kurulum yaptım. Ancak hem Ubuntu'da hem de Mint'de denediğimde gnome-shell kendi kendine belli aralıklarla (10-15 dk diyelim. Tam ölçmedim.) kendi kendine restart ediyor. Bazen de restart edecekken komple ortadan kayboluyor ve göçüyor. Çalıştığım tüm masaüstlerindeki pencereler bir araya toplanıyor ve öylece ortada kalıyorlar. Ayrıca böyle olduğunda klavyedeki tuşların hepsini kullanamıyorum. Sadece Ctrl+Alt+Backspace yapıp oturum kapatıp tekrar açabiliyorum ya da terminale geçip tamamıyla sistemi yeniden başlatabiliyorumda erişiyorum tekrar shelle. Buna dair bir fikri olan var mı acaba. En azından restartların arasını açalım. Uzun süreli çalışmalarda sıkıntı oluyor.
"Mülkiyet hırsızlıktır." Pierre-Joseph Proudhon
Timeo hominem unius libri.