[Çözüldü]Aspire 5736Z ubuntu kurulumunda ekran görünmüyor

Başlatan barlasdnz, 03 Eylül 2011 - 17:33:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barlasdnz

Bu bilgisayara özel bi dağıtım yok sanırsam. Bende masaüstüne kurduğum cd ile deneme yapmak istedim. 11.04 versiyonu yüklemeye çalıştım Cdyi takıp cd'den bott yapmaya başladıktak sonra ekran kararıyor fakat arka planda işlemler zorda olsa görünüyor. Ekrana güneş ışığı yansıtarak bakıldığında görüntü daha belirgin oluyor. Bununla ilgili internette bilgi var sanırım ama benim yetersiz ingilizcem yine yetersiz kaldı  ;D Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar teşekkürler...

gufabe

Bu bir dizüstü sanırım. Monitör kapağını farklı açılara getirerek görüntü elde edilebiliyor mu?

barlasdnz

Arkadan güneş ışığı gibi bir ışık gelmediği sürece ekran neredeyse hiç görünmüyor. ekran normalde güneşte görülmez ama bunda  tam tersi bi durum var  :-\ Ubuntu boot olmaya başladıktan sonra dil seçme ekranı gelince bu durum oluşuyor.

edit: Şimdi karanlık ortamda denedim ekran hiç görünmüyor. Işıkları açınca çok zorda olsa görünüyor biraz. Bunun derdi ne ya arkadaşlar :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 22:19:58

Forumun bu taraflarına pek uğrayan yok galiba. Konu güncel yardım bekliyorum arkadaşlar

heartsmagic

@barlasdnz, bir sabır lütfen. İlk günden konu güncellenmez forumlarda. Vakti olan uğradığı zaman elinden bir şey gelirse yapmaya çalışır. Aradan bir gün geçmiş ve kimse yazmamışsa nazikçe konu güncellenebilir. Fakat bizim forumda zaten bilen ve araştırmaya vakti olan varsa bunu yapar ve konuya yazar.

Sorununa dönecek olursak. Ubuntu'yu güneş ışığından yararlanarak denemek üzere aç ve masaüstüne kadar gel. Ardından bir uçbirim aç ve şu komutu yürüt:
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=00

Eğer ekranın parlaklığı düzelirse kurulum yap. Sonra sistemi yeniden başlatınca aynı sorun olacak, sen yine güneş ışığından yararlanarak sistemi aç ve buraya not düş. Eğer işe yararsa bu yöntem rc.local dosyası ile kalıcı hâle getirmeye çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barlasdnz

Öncelikle sizden ve forumdan özür dilerim. Aceleciliğim için kusura bakmayın.

Dediğiniz kodu girdim ekran normale döndü. Dediğiniz gibi bunu nasil kalıcı hale geticeğiz. Şimdiden teşekkürler.

if

@barlasdnz, söyle: ALT+F2>gksu gedit /etc/rc.local ile dosyayı açarsınız; içerisine setpci -s 00:02.0 F4.B=00 yazıp kaydedersiniz.

barlasdnz

Açtığımız dosyanın içindeki hangi satıra yazacağız bu kodu. Dosyanın içeri şu şekilde;

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

exit 0

En sona yazmayı denedim fakat işe yaramadı.

if

@barlasdnz, exit 0 satırından önce ve "#" işareti olmamalı başında. Yazıp kaydettikten sonra sudo chmod +x /etc/rc.local komutunu yürütünüz. Öntanımlı olarak çalıştırılabilir olduğunu sanıyordum, değilmiş.

barlasdnz

Emeği geçen arkadaşlara sonsuz teşekkürler. Sorun çözüldü.  ;)