[Çözüldü] Ubuntu'da Compiz Fusion ve Hardware Lister Açılmama Sorunu..

Başlatan Pescadero, 31 Temmuz 2011 - 17:56:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pescadero

Aslında bu konuyu açmicaktım ama sanırım önceki açtığım konu silinmiş.. Hatta şuan başlığı açtığımda da görebiliyorum bu başlığımı ama nedense giremiyorum o konuya.. :) Bu arada önceki yazdığım yerde de yanlış yere sorduğum için de ayrıca özür dilerim.. Neyse daha fazla uzatmadan yazim sorunumu..
Compiz Fusion normal şeklde yükleniyor.. Sol tarafta ikonu da görünüyor ama ikona tıkladığımda olduğu gibi kalıyor.. Hiç tepki yok.. Aynı şeklde Hardware Lister açılmıyor.. Tıkllayınca hiç bi şey çıkmıyor.. Nasıl düzeltilir acaba.. 2 gündür kurdum ama daha benm epey bi fırın gezmem gerekio sanırsam.. :)

heartsmagic

@Pescadero, konun silinmemiştir, en fazla taşınmıştır ancak ben öyle bir şey de görmüyorum şu an. Ortada karıştırdığın bir şeyler olmalı.

Sorunlarına gelirsek. Compiz derken Unity mi kast ediyorsun? Zira sol tarafta dediğin şey Unity'nin başlatıcısıdır.
Hardware Lister ismindeki uygulamanın adını biliyorsan uçbirimden çalıştırmayı dene lütfen. Hardware Lister isminde geçen uygulama lshw gibi geldi bana, o da uçbirimde çalışır zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Pescadero

Unity'den kasıt soldaki panelse evet soldaki unity panelinde Compiz Fusion simgesi geliyor.. Ona tıklayınca açılmıyor.. Aynı panelde olan Mozilla falan gayette güzel açılıyor.. Gene uygulamalar bölümünde arama kısmına Hardware Lister yazıyorum.. Steteskop şekli olan sarı bi simge war.. İşte o da Hardware Lister dediğim program.. İşte bu ikisine de tıkladığımda olduğu gibi kalıyor.. Niye özellikle bunları söylediğime gelirsek daha bu durumda olan bi kaç tane daha war.. Tıklayınca hiç açılmıyor.. Ubuntu One bu şeklde açılmıyodu.. Araştırdım burdan komut falan değişince oldu mesela.. Umarım anlatabilmişimdir..

heartsmagic

Compiz Fusion açılacak bir uygulama değildir, sen tam olarak neyi açmaya çalışıyorsun?
Hardware Lister uygulamasını nasıl kurdun?

BayboraKaan

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"

Ucbirime üste ki kodu girin. Fusion Icon calistirdiginizda saatin yanina fusion icon simgesi yerlesecektir. Üstüne gidin sag tik ve istediginiz özelestirmeyi gerceklestirin.

Pescadero

Compiz açılcak bir uygulama değil mi.. E peki şöyle diyim.. PAnelde Compizconfig Ayar Yöneticisi die de bir şey war.. Diyelim ki ayarlar ordan yapılıyor.. İyi de ben ordan en basitinden küp uygulamasını bile işaretlesem hemen uyarı gelio zaten bunu yapabilen hede war die.. Yapmaya zorlayınca da yani etkinleştirince de bi bakıyorum masaüstüm tek kalmış.. Sadece masaüstü ve arkaplanı.. Zaten geçen onu düzeltene kadar formatlıodum nerdeyse.. :) Baya da araştırdım ama ne bilim yapamadım şu Compiz olayını.. Hardware Listeri de Yazılım Merkezinden yükledim işte..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Temmuz 2011 - 18:37:30

BayboraKaan.. Dediğinizi yaptım ama ikon gelmedi..

BayboraKaan

Oturumu kapatip yeniden acin.

AYrica fusion icon kurulu degilse kurun;

Sudo apt-get install fusion-icon

Pescadero

Simge geldi dediğiniz gibi.. (Paranteze yazim de benm Compiz niyeyse İngilizce.. :) ) Settings Manager tıklıyorum. Bu sefer de başta dediğim yere giriyor.. Compizconfig Ayar Yöneticisi.. Burda da yaptığım bi değişiklik olunca şöyle bi uyarı veriyor..  Küp özelliğini tıklayınca mesela ''Desktop Wall eklentisi tarafından sağlanan largedesktop özelliği aynı zamanda Masaüstü Küpü eklentisi tarafından da sağlanıyor.'' gibi bi hata veriyor.. İki seçenek veriyor.. ''Masaüstü Küpü Eklentisini Etkinleştirme'' ve de ''Desktop Wall Eklentisini Pasifleştir''.. Desktop Wall pasifleştir dediğimde de masaüstü çöküyor.. Ekran kartı ayarlarına da baktım hepsinde yeşil renkle ''yes'' yazıyor.. Anlamadım bi türlü sorunu..

BayboraKaan

Pescadero

Linke de baktım.. Unity falan etkinleştir diyor.. Ben zaten Masaüstü küpünü bile etkinleştirince her şey iptal oluo.. Pencereler falan oynamıo.. Compiz menüsü etkin görünmüo.. Yeniden başlatınca da dediğim gibi arkaplan haricinde bi şey yok.. Bu Compiz Fusion bana haram galiba..

heartsmagic

Gördüğün gibi açılabilen şey Compiz değil, Compiz'in yöneticisi.
Hardware Lister uygulaması içinse:
gksu lshw-gtk ne diyor?

Pescadero

İyi de Compiz dediğimiz şeyi ben internetteki açanlar gibi nasıl açacağm o zaman.. Bu arada bu kadar sorun oluyorum belki ama ben artık Ubuntu kullanmak istiyorum.. Sürekli netten de bakıyorum ama en kapsamlı yer de burası gibi görünüyor.. Yani meşgul ediyorum.. Bunun için özür dileyebilirim sadece.. Mazur görün.. :)
Dediğiniz komutu denedim.. Başta söylediğiniz lshw penceresi açıldı.. Desktop Computer.. Çift çekirdek falan yazıo işte.. Hardware Lister bu olsa gerek ama işte kafama takılan taraf.. Niye komut werince açılıo da normal başlatınca açılmıyor.. Kurulumda hata mı yaptım acaba.. Usb ile yükleme yaptım ama..

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Pescadero - 31 Temmuz 2011 - 19:52:48
Linke de baktım.. Unity falan etkinleştir diyor.. Ben zaten Masaüstü küpünü bile etkinleştirince her şey iptal oluo.. Pencereler falan oynamıo.. Compiz menüsü etkin görünmüo.. Yeniden başlatınca da dediğim gibi arkaplan haricinde bi şey yok.. Bu Compiz Fusion bana haram galiba..

Yeniden baslatiginda bos masaüstü ile karsilasinca ctrl+alt+F1 kombinasyonu ile siyah ekrana düs kullanici adini ve sifreni girdikten sonra;

gnome-panel

Komutunu gir. Sonra yine ctrl+alt+F7 ile masaüstüne geri dön. Eski alismis oldugumuz Gnome'ye ait olan panel ile karsilasacaksin. Panele sag tik>panele ekle acilan pencereden ana menüyü bu ve ekle de. Panelimize klasik oturumdan alismis oldugumuz ana menü simgesi gelecektir. Ana menü>sistem araclari>fusion icon dedikten sonra panele yeniden simge gelecektir. Ondan sonra bildik ccsm ayarlarina girerek Unity eklentisini etkinlestir.

NOT: Oturum kapatip actiktan sonra sonradan ekledigimiz panel gelmez sorunda kalmaz ;)

hckr

Compizle gelen küpü Ubuntu 11.04 Unity'de aktifleştirmek için
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28523.0 buraya bakabilirsin yada ben özetleyeyim.
Masaüstü kübünü aktifleştir.
Uyarılar için sağdakileri tıkla.
Masaüstünü döndürü aktifleştir.
Masaüstü kübü aktif değilse tekrar aktifleştir.Gelen uyarılara daima sağdakini tıkla.
Ubuntu Unity Pluginin aktifleştir.
Compiz iconuna sağ tıklayıp reload window manager de.Eğer kitlenirse bilgisayarı yeniden başlatı.
Ondan sonra tekrar Compiz Configi aç Pencere dekorasyonunu,Pencereleri taşı,Pencereleri Boyutlandır'ı Pencere kurallarını(Window Rules) aktifleştir.Tekrar icona sağ tıklayıp reload window manager de.Tamamdır.Bir de compiz ekstra eklerini kurarsan ve 3D Windows ile Cube Reflection and Deformation'u etkinleştirirsen tadından yenmez.
İcon gözükmüyorsa aşağıdakini uçbirimde çalıştır ve yeniden başlat sistemi(oturumunu kapatıp açsanda olur)

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"

heartsmagic

Hardware Lister uygulamasının da menüdeki komutuna bakmak lazım, ne yazık ki sistemin başında olmadığım için ilk elden bakmam mümkün değil şu an.

Pescadero

Başta belirtim şunu.. Söylenenleri teker teker yapmaya çalıştım.. En son gelebildiğim nokta şu.. Masaüstü Küpünü kullanmaya çalışınca hani küp değil de böyle nasıl anlatim.. Sayfayı çevirmeye başladı.. İstediğim yana çevirebiliyorum sayfayı alt+ctrl+mouse tuşu ile.. Ama küp olmadı.. Burdan şunu çıkardım.. Benm bu Pc küp olayını kaldıramıyor.. Efek kaldıramıyor.. Su efekti bile olmadı.. :) Belki ilerde bi şeyler olur da bizde Ubuntu'nun tüm nimetlerinden faydalanırız.. Ama demek ki henüz faydalanamicaz.. Sallanan pencere özelliğiyle falan idare edicez.. Bu da iyidir ne diyelim.. :)
Hepinize ilgilendiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ederim..

BayboraKaan

Hemen pes etmek yok :D Küpü kaldiriyor :D Simdi masaüstü sayisi 2 oldugu icin öyle Onu 4 yapalim yine ccsm ayarlarina giriyoruz ilk secenek olan ayarlar olmasi lazim bende almanca oldugu icin Türkcesini yazamiyorum. Oraya gir üste masaüstü boyutlari diye bir sekmen olacak ona tikla ve ilkini 4 yap ;)

Su efekti genel bir sorun daha uyumlu degil.

Pescadero

Walla oldu.. Şu Ubuntu'da küpü de gördüm artık gam yemem.. :D
Şimdi şu üstteki konudan Çözüldü ibaresi yerleştirmeye bakim ben.. Çok teşekkür ederim.. :)

BayboraKaan

Compiz sorunu halettin peki öteki sorununda düzeldi mi?

Pescadero

Hardware Lister mi.. Onu daha yapamadım.. Komutla giriyor ama direk girmemesi kafama takıldı.. Şu an Ubuntu One falan da öyle.. Ama komut değiştirince onlar düzeliomuş.. Artık bunun gibi çalışmayan program falan olursa komut aricam işte.. Herhalde hepsi için tek tek komut düzenlemek gerekiyor.. Çalışmayan programları kastediyorum..

kalkan1973

Burada bir not düşmek isterim. Compiz'in başlangıçta otomatik başlaması için

Sistem >> Tercihler>>Başlangıç Uygulamaları

Açılan panoda ....ekle butonuna basıyoruz.

İsim: compiz

komut: --compiz replace

açıklama : isteğe bağlı

kaydedip çıkıyoruz.
Evde İşte her yerde Linux

Pescadero

@Mustafa Kalkan.. ''Başlangıç Uygulamaları'' kısmında Compiz olmamasına rağmen ben Pc'yi açıp kapattığımda gene de küp özelliğini falan kullanabiliyorum.. Acaba benm kullandığım küp Compiz Küpü değil mi diye ciddi ciddi şüpheye düşmeye başladım şimdi.. Bu Compiz'in her açılışta başlatılması mı gerekiyor ki..

BayboraKaan

Pescadero

Bi sorum olcak.. Yeni konu açmak istemedim.. Bu konuyla alakası yok ama başlığı değiştirmem gerekirse lütfen belirtin..
Sorum şu.. Netten araştırdığım kadarıyla Ubuntu ext4 kullanıyor.. Windows bu ext4 diskleri görmüyor.. Windows 7 kurmak için bu bölümün NTFS olması gerekiyor.. Şimdi bana bi gün Windows 7 lazım olursa bu bölümü nasıl ntfs türüne çevirebilirim..? Deneyen kişilere baktım da çoğu Windows 7 kurulum aşamasında bu bölümler üzerinde bi değişiklik yapamamış..

Rbbt

What happens when I become main source of a pain!!!