nouveau nasıl kurulur

Başlatan slarikan, 20 Temmuz 2011 - 14:55:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

slarikan

Bilgisayarımda GeForce 6200 TurboCache ekran kartı var. Ubuntu 11.04 kurulu.
Daha önceden sürüm-current sürücüsü yüklü iken ekran kartımın dvi çıkışından görüntü alamadığım için başka bilgisayara bağlamıştım.
Tekrar taktığımda gene dvi çıkışından görüntü alamıyorum. Ek Sürücülerden sürüm current sürücüsünü kaldırdığım zaman dvi den görüntü geliyor.
Pardusta açık kaynak sürücüsünü etkinleştirdim nouveau etkinleşti Ubuntuda Ek sürücüler de nouveau sürücüsü yok paket yöneticisinde bazı paketler var ama hangilerinin kurulması gerektiğini ve nasıt etkinleştirileceğini bilmiyorum. Yada sürüm current sürücüsü yüklü iken dvi çıkışından görüntü almanın bir yolu varmı? Birde eskiden /etc/X11/ altında xorg.conf dosyası olurdu aradım ama bulamadım.
lspci de ekran kartı satırı : 01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] (rev a1)

eribol

Current sürücüyü kaldırdığınızda devreye nouveau sürücüsünün girmesi gerekir. Bunu denediniz mi?

slarikan

Current sürücüsü etkisizleştirilmiş durumda. Böylelikle dvi çıkışı çalışıyor.
$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,

render çıktısı böyle, bu  durumda nouveau sürücüsü devreye girmişmi oluyor.

eribol

lsmod | grep nouveaukomutu çıktı üretiyorsa emin olabiliriz.

slarikan

Evet üretti demekki kendiliğinden devreye girmiş.
lsmod | grep nouveau
nouveau                        621970  2
ttm                                     65184  1 nouveau
drm_kms_helper            40745  1 nouveau
drm                                 1 80037  4 nouveau,ttm,drm_kms_helper
i2c_algo_bit                     13184  1 nouveau
video                                 18951  1 nouveau

çıktı böyle

eribol

Nouveau modülleri devrede görünüyor, sizin de dediğiniz gibi. Ancak depoda nouveau paketlerinin olması gerekiyor.apt-cache search nouveau
libdrm-nouveau1a - Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM services -- runtime
libdrm-nouveau1a-dbg - Userspace interface to nouveau-specific kernel DRM -- debugging symbols
xserver-xorg-video-nouveau - X.Org X server -- Nouveau display driver (experimental)
xserver-xorg-video-nouveau-dbg - X.Org X server -- Nouveau display driver (debug symbols)
xfonts-jmk - James M. Knoble's character-cell fonts for X
nouveau-firmware - Firmware for nVidia graphics cards
Synaptic hızlı arama kutucuğu şu sıralar sorunlu olabilir, eğer oradan baktıysanız.

heartsmagic

nouveau kullanan birileri onaylarsa güzel olur, zira çıktıdaki Software Rasterizer beni işkillendiriyor biraz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

slarikan

Alıntı yapılan: gufabe - 21 Temmuz 2011 - 01:58:02
Bilgilerinize...

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8714.0
Başlığı baktımda bir sonuça ulaşılamamış yeni konu açmadan farketseydim ordan devam ederdim, ama aramada çıkmamıştı.

Alıntı yapılan: eribolNouveau modülleri devrede görünüyor, sizin de dediğiniz gibi. Ancak depoda nouveau paketlerinin olması gerekiyor.
Depoda nouveau paketleri yok demedim, Synapitc te nouveau diye aratınca bazı paketler çıkıyor ama Ek Sürcüleri açınca orda yer almıyor etkinleştirmek için demiştim.

heartsmagic

Ek sürücüler zaten sahipli sürücüleri barındırır, onun da anlamı açık olmayan Nvidia'nın kendi sağlamış olduğu kapalı sürücüler gibi sürücülerdir. Nouveau'nun böyle bir durumu olmadığı için orada görünmemesi normal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.