Türkiye'de ilk: ubuntu üstüne ilk kitap yayınlandı

Başlatan yakusha, 16 Temmuz 2011 - 23:49:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

http://www.kodlab.com/#/detay&kitap=ubuntu

ubuntu
yazan: atalay keleştemur
Alıntı Yap
Açık kaynak dünyasının dünyaca en çok bilinen ve kullanılan Linux işletim sistemi olan Ubuntu, Linux'a yeni yeni başlayan veya Linux'da deneyimli olan kişilerin bile kullanmayı tercih ettikleri başarılı bir sürümdür. Hızlı, güvenilir ve kolay olmasının yanı sıra görsel öğeler ve efektleriyle de birçok kullanıcının kullanmayı heves ettiği bir tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir.

Bu kitap ile de Ubuntu'nun son sürümü üzerinden gidilerek en güncel bilgiler ile en geniş kapsamda bir Linux Ubuntu kullanıcısı olmanız için bütün bilgiler sunulmuştur. Ancak bu kitap, sadece dünyanın en çok kullanılan Linux dağıtımı Ubuntu'yu değil, diğer tüm dağıtımları da kullanmanızı sağlayacak önemli bir rehber niteliğindedir.
Kitapta tek bir dağıtıma bağlı kalmaksızın, A'dan Z'ye öğretici bir nitelik kazanması için Gnome ve KDE masaüstü ortamlarıyla birlikte Ubuntu ile birlikte gelen Unity de anlatılmıştır. Bununla beraber diğer dağıtımların paket yapıları, aralarındaki farklara da değinerek okuyucu bilgilendirilmiştir.

İşin görsel kısmını bir kenara bırakılırsa, Linux'un belki de en önemli özelliği komut satırı vasıtasıyla neredeyse her şeyi yönetme imkanı tanıması. Komut satırını kullanmak ilk başta zor gelebilir. Daha doğru bir deyişle, bilgisayarınızı sadece komut satırı ile yönetmek zor gelebilir. Ancak bu zorluğu aşabilmeniz, temel işlemlerinizi yapabilmeniz için kitapta komut satırı ve temel Linux komutlarına da yer verildi.

Ubuntu, programcılar için de çok sayıda araç sunuyor. Özellikle PHP ile uygulama geliştirirken Ubuntu dışında bir platformda çalışırken kendimi kaybolmuş hissedebiliyor. Pek çok programcı; PHP + MySQL + Apache kurmak için XAMPP, EasyPHP gibi hepsi bir arada paketler kullanırken, Linux'da komut satırına girilen birkaç satırlık kod ile oldukça başarılı bir PHP web sunucusuna sahip olunuyor. Bu gibi sorunlarda yine bu kitap, Linux'da uygulama yazmak isteyen programcılar için faydalı olacaktır.

Kitapta yer alan başlıca konu başlıkları:
•   Linux'e Giriş
•   Ubuntu: İnsanlık için Linux
•   Ubuntu Kurulumu
•   Ubuntu ile İlk Tanışma
•   Unity
•   İnternet Erişimi
•   Çoklu Ortam
•   Temel Ubuntu Uygulamaları
•   LibreOffice
•   Sistem Ayarları
•   Wine ile Windows Uygulamaları
•   Konsolda Linux Kullanımı
•   APT ile Paket Yönetimi
•   Kubuntu: KDE'li Ubuntu
•   Linux'de Programlama

duyurulara eklenmesini rica ederiz :)

ek: kitabın içeriği: pdf olarak : http://www.kodlab.com/warehouse/product/index/521.pdf
Artık bu forumu kullanmıyor.

BayboraKaan

Gercekten güzel bir paylasim tesekkür ederim @yakusha ayrica yazarimizida buradan ayriyetten tebrik ederim. En kisa zamanda kitabi almayi düsünüyorum.

yakusha

6 ay kadar önce kodlab'a uğramış ve ubuntu kitabın ihtiyaç olduğundan bahsetmiş ve http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=24239.0 başlığını incelemelerini rica etmiştim...

kitap gelsin, bakacağım neler yapmışlar :)
sipariş çektim bile...

yakusha

ubuntu kitabım gelmiştir, şimdi okumaya başladım...

yazarı, atalaş keleştemur, kendisi de bir linux kullanıcısı imiş... o açıdan güzel bir kitaba benziyor...

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

canosayan

daha fazla ubuntu kurulumu makalesi yazılacak mı? sıkılmadık mı artık?
Chmod bizim işimiz.

Tuxie

Alıntı yapılan: canosayan - 20 Temmuz 2011 - 08:47:00
daha fazla ubuntu kurulumu makalesi yazılacak mı? sıkılmadık mı artık?
Tamamen katılıyorum size ;)

yakusha

hayır ya, bu kitabı bunun ile yaftalayamayız... kurulum kısmını çok hızlı anlatıp geçtiğini bile söyleyebilirim...

lakin eleştirilerim olacaktır...

a) xfce masaüstüne hiç değinmemiş
b) gnome, sistem -> tercihler ve sistem -> yönetim alanlarını üstünkörü geçmiş...
c) ubuntu tweak yazılımına değinilmemiş
d) ubuntu-tr takımından hiç bahsedilmemiş...
e) kitapta oyunlar üstüne bir bölüm yok!
f) thunderbird tanıtılmamış!
g) gnome-shell kararsız olmasına rağmen tanıtılmış

gözüme batan temel hatalar bunlar...

değinilmesine rağmen gereksiz gördüklerim

a) pan news reader
b) kde masaüstü ortamı :)

eribol

Benimde sizin eleştirinize eleştirim olacak :) Xfce anlatılmamış diye eleştiriyorsunuz ama ondan daha popüler olan kde anlatımını da gereksiz olarak işaretliyorsunuz. İronik olmuş.

yakusha

yani eğer konu ubuntu ise kde nin tanıtılması, kendisini varsayılan ortam üstüne hasretmiş bir kitap için fazladan 30 sayfa demek, eğer masaüstleri tanıtılıyorsa xfce nin tanıtılmamış olmaması bir eksiklik...

kabul ironik :)

Turkbaytar

gördüğüm kadarıyla en düşük fiyat 17.5 TL.

Fiyatın biraz daha düşmesi özellikle okul harçlığı ile geçinen ve ubunutuya(linux) a adım atmak isteyenler için daha büyük kolaylık olacaktır.....

Mesela 10 TL'ye düşürülebilir.

aurora

Ücretsiz ve özgür bir sistemle ilgili yazılan kitabın da e-kitap olarak ücretsiz dağıtılması taraftarıyım.

the kumpir

aslında bizim forumdaki başlıklar derlenip böyle bişi de yazılabilir :)
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

s7e7v7e7n

+1 katılıyorum böyle birşey ile kocaman ve koskoca bir kitap belkide Ansiklopedi bile ortaya çıkar bu konuları derleyip bir kitap haline getirmek :)

bunu yapabilecek birileri var mı acaba  ;D
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

heartsmagic

Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 04 Ekim 2011 - 01:30:18
bunu yapabilecek birileri var mı acaba  ;D

Forumu, geçtik üye olanları, üye olmayanlar bile görebiliyorken, foruma katılarak paylaştıklarını GPL olarak dağıtma şartını kabul ediyorken, herhangi biri bile bunu yapabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Mesela sen @s7e7v7e7n buna ön ayak olabilirsin, kendine bir ekip kurabilir ve forumu kitap haline getirebilirsin ;)

cywarrior

sakirasci

Alıntı yapılan: cywarrior - 20 Şubat 2012 - 15:36:44
pdf içerik linki kırılmış .

Hem PDF içeriğinin hem de kitap tanıtımının bağlantısı değişmiş.
Kitap tanıtımı artık http://www.kodlab.com/KitapDetay.aspx?kitapID=44 üzerinde. Ancak PDF dosyasının bir bağlantısını bulamadım. Kaldırıldı mı acabâ?
Dil uslanmadan davranış arlanmaz.

yakusha

arkadaşlar siteyi yenilemişler; bu sebeple linkler değişmiş ve pdf dosya da sunucudan kaldırılmış...

MLKL

Çok güzel. Yazanın emeğine sağlık. Benim kuzenimde Linux Bible diye bir kitabı çevirmişti Türkçeye.
Çok güzel.
Açık Kaynak Kod Sadece Ekonomik değil Siyasi Felsefi ve Ahlaki bir meseledir.

yakusha

@mlkl, çevirdiği kitap yayınlandı mı? durumu nedir, daha detaylı bilgi verebilir misiniz.

MLKL

@yakusha
tabiki yayınlandı baya eski bir çeviri kitabın adı Linux Bible ama çeviriden sonra bir değişikliğe uğradımı bilmiyorum "Linux Bible"
masaüstü olarak KDE anlatılmış. Xorg tan bahsedilmiş. biraz yüzeysel gibi kalsada bi programcının aradığı sorulara yanıt verecek seviyede.

Açık Kaynak Kod Sadece Ekonomik değil Siyasi Felsefi ve Ahlaki bir meseledir.

x35

Kitap bende var, hiç memnun değilim.
50 - 60 sayfa zaten hikaye, kurulum vs.
Diğer konularda da çok yüzeysel olarak değinmiş.

LinuxDelisi

Ubuntuya ve Linuxa yeni geçmiş birisi olarak çok işime yarayacaktır. En kısa zamanda inceliyeceğim.  Teşekkürler.
Linux Kullan Özgür Ol

eronis

...

Bu siteye bakarak her türlü programlama ve linux, bsd dağıtımları, unix sistemleri(mac te dahil) hakkındaki e kitapları ücretsiz olarak indirebilirsiniz. İngilizcedir kitaplar baştan söyleyim.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds