Nvidia 540M Ubuntu'da donma problemi

Başlatan aurora, 09 Temmuz 2011 - 15:05:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

Merhaba,

Asus K53SV İ5 2410 işlemcili, 540M ekran kartına sahip bir dizüstü aldım, alırken optimus teknolojisi nedeniyle Ubuntu'da Nvidia ekran kartını kullanamayacağımı biliyordum. İntel'in rahatlıkla problemsiz çalıştığını okudum ve Mint 10.10 kurdum, fakat Mint'a girdiğimde film açar açmaz bilgisayar donuyor. Her seferinde böyle oluyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

2. olarak da, eğer bu sorunu aşamazsam, Windows 7 üzerinden (Disk yönetiminde) Mint'ın kurulu olduğu bölümü direk silsem Windows 7 açılır mı? Yani grub güncelleme, mbr'yi yeniden yazma vb işlemler yapmam gerekiyor mu yoksa güç düğmesine bastığımda Windows 7 sorunsuz açılır mı?

Saygılar.

zeitgeist

glxinfo | grep render
lspci | grep VGA

çıktıları nedir? Kısıtlı ilaveler kurulu mu? Compiz kapalıyken de aynı sorunu yaşıyor musun?

Mint'i Wubi ile mi kurdun yoksa normal kurulum mu yaptın. Eğer normal kurulumsa fixmbr yapman gerekir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

aurora

Çıktılar şu şekilde;

aurora@aurora-K53SV ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,
aurora@aurora-K53SV ~ $ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Sandy Bridge Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 0df4 (rev a1)

Görsel efektlerden ''Hiçbiri'' seçeneği işaretliyken sanırım compiz kapalı oluyor ve bende bu şekilde. Normal kurulum yaptım. Kısıtlı ilaveler kurulu değil ve ben bir süredir Linux kullanmadığım için hepsini unutmuşum doğrusu. Şimdi bulup kurmaya çalışacağım. Ekran kartını tamamen devre dışı bıraksak sorun çözülür mü acaba?

cce

sorununuzun çözümüyle alakası yok ama konunun başlığı yanıltıcı olmuş.sorununuzun nvidia 540 ile ilgisi yok

zeitgeist

1-Evet "hiçbiri" seçiliyken compiz kapalı oluyor.

2-Gerçi kısıtlı ilaveler donma sorunu yaşatmaz sanırım ama yüklemekte fayda var. Ancak şimdi hatırladım da, sanırım Mint'te kısıtlı ilaveler kurulu geliyordu, bir kontrol etmende fayda var.

3-Ekran kartı sürücülerin yüklenmemiş, büyük ihtimalle problemin nedeni bu. Ancak şu son çıkan makinelerdeki geçişli ekran kartlarına çok uzağım. Forumda daha önce geçişli kartları kullanmada sorun olduğu konuşulmuştu ve takip ettiğim kadarıyla tam olarak bir çözüm yok gibi. Ancak herhangi bir kartı kullanım için seçerek diğerini biostan kapatmak ve kullanılan kartın sürücülerini yüklemek netice verebilir, tabi tek ekran kartı kullanmak senin açından sorun değilse.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

aurora

Alıntı yapılan: cce - 10 Temmuz 2011 - 02:05:50
sorununuzun çözümüyle alakası yok ama konunun başlığı yanıltıcı olmuş.sorununuzun nvidia 540 ile ilgisi yok

Aslında başlığa ne yazacağımı pek bilemedim, hemen farklı bir şey yapayım  ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2011 - 13:07:41

Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Temmuz 2011 - 02:33:56
1-Evet "hiçbiri" seçiliyken compiz kapalı oluyor.

2-Gerçi kısıtlı ilaveler donma sorunu yaşatmaz sanırım ama yüklemekte fayda var. Ancak şimdi hatırladım da, sanırım Mint'te kısıtlı ilaveler kurulu geliyordu, bir kontrol etmende fayda var.

3-Ekran kartı sürücülerin yüklenmemiş, büyük ihtimalle problemin nedeni bu. Ancak şu son çıkan makinelerdeki geçişli ekran kartlarına çok uzağım. Forumda daha önce geçişli kartları kullanmada sorun olduğu konuşulmuştu ve takip ettiğim kadarıyla tam olarak bir çözüm yok gibi. Ancak herhangi bir kartı kullanım için seçerek diğerini biostan kapatmak ve kullanılan kartın sürücülerini yüklemek netice verebilir, tabi tek ekran kartı kullanmak senin açından sorun değilse.

Ekran kartı sürücüsü yüklendiğinde siyah ekran verip gdm başlamıyormuş, bu yüzden yüklemedim, biosta bulamadım şu ekran kartı kapatma işlemini, yardımcı olabilecek biri var ise, intelin kendi ekran kartını kapatmak istiyorum. 540 m ile mutlu olacağımıza inanıyoruz  ;D

heartsmagic

@aurora, bu makine için Nvidia'ya dönüp grafik kartını kullandım diyenler var, fakat fandan şikayetçiler. Sen yine de deneyebilirsin. BIOS üzerinden kart geçişi yapabiliyorsan eğer yap ve sürücüleri kur. Eğer GDM'de takılırsan uçbirimden kaldırıp eskiye dönersin. Nasıl olacağını bilmiyorsan biraz bakınman lazım.

Bir de şöyle bir proje var optimus kartlar için:
https://launchpad.net/~mj-casalogic/+archive/bumblebee/

Bir ara bakınmıştık ve "bende işe yaradı" diyen hatırı sayılı bir insan kitlesi vardı. Deneyebilirsen bunu da dene. Gerçi nedir, kurulduktan sonra ne yapılır şu aşamada ben de bilmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aurora

10.10 sürümü ile değil de 11.04 sürümü ile denesem acaba sadece intel ekran kartını kullanabilir miyim? Ubuntu'yu kullanamamak ve Windows esiri olmak canımı sıkıyor da.

heartsmagic

Sürümler arasında fark oluyor mu bilemiyorum açıkçası.

aurora

11.04 32 bit yükledim, 10.10'daki sorunum yok artık. Donmuyor, ama ısınma ve fanın sürekli çalışması canımı sıkmadı değil. Bu arada masaüstü küpünü açayım derken hangi ayarı değiştirdiysem artık (compiz içinde) pencere kenarları kayboldu, pek bir şey anlamadım unity'den ve ben de klasik oturumu açmayı deneyim, bu sefer de klasik oturum açılmadı, yine unity arayüzü ile açıldı. Şimdi sorularım şunlar;
1- Gnome 2.x sürümlerindeki arayüze geçebilir miyim? Nasıl?
2- Sıcaklık gösteren bir uygulama ismi rica edebilir miyim? Ayrıca fan hızını kontrol edebilir miyim?
3- İntel'i ya da nvidia ekran kartını iptal edebilir miyim? Nvidia ekran kartını nasıl iptal ederim? (Bios dışında)
4- Yukarıda yazmış olduğum pencere kenarlarının yok olması sorununu nasıl halledebilirim? Compiz ayarlarını nasıl sıfırlayabilirim?
5- Alt+F2 ile gconf-editor ayarlarına girmek istiyorum ama açılmıyor. Nasıl açabilirim?

Çok soru sorduğumun farkındayım fakat şu anda Windows üzerinden yazıyorum, Ubuntu üzerinde pencere kenarları olmadığından ve pencereleri de taşıyamadığımdan internet tarayıcısını verimli kullanamıyorum.
Saygılar.

heartsmagic

1. Klasik Gnome oturumunun seni normal Gnome'a geçirmesi gerekiyor. Unity açılmamalı.
2. Forumda sıcaklık konularını araştırırsan birden fazla yol olduğunu görürsün. Fan konusu sıkıntılı, doğrudan denetimini yapacak bir uygulama ben bilmiyorum. Bir iki "kirli" yöntem mevcut fakat uzun zamandır bakınmadım o konulara.
3. BIOS üzerinden olmuyorsa sistem üzerinden yapılamaz sanırım. Zira sistem BIOS'tan sonra hangi kart sistemi devraldıysa onu görecektir.
4. Pencere kenarı sorunu da aslında forumda mevcut. Unity ile beraber aratırsan bir iki tavsiye göreceksin.
5. gconf-editor kurulu olmayabilir.

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Temmuz 2011 - 23:31:55
1. Klasik Gnome oturumunun seni normal Gnome'a geçirmesi gerekiyor. Unity açılmamalı.
2. Forumda sıcaklık konularını araştırırsan birden fazla yol olduğunu görürsün. Fan konusu sıkıntılı, doğrudan denetimini yapacak bir uygulama ben bilmiyorum. Bir iki "kirli" yöntem mevcut fakat uzun zamandır bakınmadım o konulara.
3. BIOS üzerinden olmuyorsa sistem üzerinden yapılamaz sanırım. Zira sistem BIOS'tan sonra hangi kart sistemi devraldıysa onu görecektir.
4. Pencere kenarı sorunu da aslında forumda mevcut. Unity ile beraber aratırsan bir iki tavsiye göreceksin.
5. gconf-editor kurulu olmayabilir.

1, 4 ve 5. sorunları hallettim, şimdi geriye şu optimus muhabbeti kalıyor, bunun dışında ayrıca kullandığım bilgisayarda ''hotkey'' zımbırtıları ve smartpad diye çoklu dokunmatik yüzey var, eğer bu sorunları da halledersem Ubuntu'ya dönüş yapacağım  ;D

O kadar aramama rağmen şu smartpad olayını yapamadım, sadece scrooll özelliğini kullanabilsem yeterli, şu faredeki tekerleğin işlevini touchpadde de kullanabildiğimiz kenardaki dikey şey*  ;D

Hotkeyden de bir sonuç çıkmadı şimdilik, @heartsmagic, yönlendirmelerini bekliyorum  ;D Teşekkürler ve saygılar.

heartsmagic

Optimus olayı için sana önceden verdiğim bumblebee önerisini deneyebildin mi?

Smartpad nedir? Bildiğimiz imleçsürer (touch.pad)'den ne farkı vardır?

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Temmuz 2011 - 15:13:42
Optimus olayı için sana önceden verdiğim bumblebee önerisini deneyebildin mi?

Smartpad nedir? Bildiğimiz imleçsürer (touch.pad)'den ne farkı vardır?

Özür dilerim, imleçsürer, teşekkür ederim, öğrendiğime mutlu olduğum bir kelime.

Bumblebee konusundan hiçbir şey anlamadım, biraz açıklarsanız çok sevinirim. Yani en azından deneme şansı olanlar ya da konunun ne tarz bir olay olduğunu ve nasıl yüklendiğini anlatırsanız çok iyi olur.

Smartpad, bildiğimiz imleçsürer aslında, sadece çoklu dokunmatik özellikleri var ve synaptics olayından biraz farklı sanırım. Yani kendi sürücüleri var fakat linux için sürücüsünü bulamadım, ben sadece kullandığımız imleçsürerdeki sayfayı kaydırmaya yarayan işlevi çalıştırabilsem yeterli, bu arada bu olay Windows 7 üzerinden de kenardan değil, bildiklerimizden farklı olarak 2 parmak ile aşağı yukarı oynatarak yapılıyor. Şu linkten incelenebilir; http://www.emc.com.tw/eng/st_tpn_sp.asp

Ayrıca tabi bir de Fn+Fx kombinasyonlarını kullanmamı sağlayan hotkey adı altında uygulamalar var Windows ortamında, bunun da linux uygulamalarını ne hikmetse bulamadım, önce kullandığım Acer dizüstü bilgisayarımda dokunmatik konsol, fn, kablosuz aktarım, kamera ve buna benzer bütün özellikler otomatik olarak çalışıyordu, ben sadece ekran kartı sürücüsünü yüklüyordum ama bu yeni Asus K53SV bilgisayarımda henüz neredeyse hiçbir şey yapamadım, yani Linux ortamına bu kadar mı yabancı bir bilgisayar imal edilir inanamıyorum.

Günlerdir araştırıyorum, sadece 3 problemim kaldı, Fn+Fx kombinasyonlarının çalışması, ısınma sorunu (sanırım optimus ile ilgili) ve imleçsürerdeki kaydırma çubuğu, bunları hallettiğim an Windows'a bir süreliğine elveda  8)

heartsmagic

Bumblebee meselesi biraz karışık. Zor bela bir şeyler buldum.
Öncelikle, sisteminde varsa elle kurduğun Nvidia sürücüsü kaldır. Sonra şu komutları yürüt:
sudo bumblebee-uninstall
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo ppa-purge ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-add-repository ppa:mj-casalogic/bumblebee
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee

Bu komutlarla, varsa daha önceden kurulu bumblebee kaldırılacak, x-updates ve xorg-edgers ppa'ları kaldırılacak, ardından bumblebee deposu eklenecek, son olarak da kuruluacak. Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlatırsın. Eğer sorun yaşarsan kurtarma kipinde bumblebee'yi kaldırırsın.

Kurulumdan sonra hem Intel hem de Nvidia için 3b etkin olacak deniyor. Öntanımlı olarak Intel devredeymiş. Ağır işler için Nvidia kullanmak istiyorsan:
optirun32
veya sistemin 64 bitse:
optirun64
komutlarını kullanacakmışsın.

https://github.com/MrMEEE/bumblebee

Burası PPA'dan önceki kaynak galiba, şu an için git'e gerek yok, PPA ile takip edebilirsin projeyi.

İmleçsürerdeki kaydırma için ayarlardan iki parmak kaydırmayı denedin mi? Öyle bir şeyler gördüm çünkü ben fare ve imleçsürer ayarlarında.

###################################################################################

Evet, yukarıda söylediklerimi kabaca unutabilirsin :) (Gerçi Bumblebee PPA'sı güncel sanırım) Çok güzel bir başlık buldum:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1791081

Senin Fn tuşları ve imleçsürer sorunun dahil bir iki sorunu daha çözüyorumuş. Bizim bumblebee'den de bahsediyor, yalnız orası Git'i kullanmış. Şimdi, eğer İngilizce durumun iyiyse güzelce okuyup, dikkatlice uygulamaya çalış. Ancak İngilizce sorun olacaksa bence kurcalama fazlaca, müsait bir zamanda ayrı bir başlıkta yardımcı olmaya çalışalım.

aurora

Çok teşekkür ederim, İngilizcem biraz var, anlatılanları uygulayabilirim ama bilmediğim kavramlar var, mesela link verilmiş bir kaç tane, bu linkler ne işe yarar, git nedir gibi sorular mevcut tabi ki  ;) En uygun vakitte bu başlıktan halledip, daha sonra konuyu Asus bölümüne aktarabiliriz diye düşünüyorum. Böylece bu veya buna benzer modellerde belki işe yarar bir kaynak olabilir. Tabi ki önce denemekte fayda var  ;D

@heartsmagic
Çok teşekkür ederim. Yakın bir zaman olarak en uygun ne zaman halledebiliriz bu konuyu?
Saygılar.

heartsmagic

Eğer bağlantılar derken bugs.launchpad bağlantılarını diyorsan onlar sadece bilgi vermek amacıyla orada. O bağlantılarla bir işin yok senin.
git sürüm denetleme sistemidir ve kaynak kodları edinmek için kurman lazım. O da anlatılıyor yazıda.

Eğer her şey karman çorman olur diyorsan bir süre bekle lütfen :) Yakın zaman ne zaman olur şu an söz veremiyorum, fakat hafta sonundan sonra bir ara bakmaya çalışırım. Bir ihitmal de bu hafta sonu pazar günü çevirmeye çalışırım. Notumu alıyorum.

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Temmuz 2011 - 23:48:50
Eğer bağlantılar derken bugs.launchpad bağlantılarını diyorsan onlar sadece bilgi vermek amacıyla orada. O bağlantılarla bir işin yok senin.
git sürüm denetleme sistemidir ve kaynak kodları edinmek için kurman lazım. O da anlatılıyor yazıda.

Eğer her şey karman çorman olur diyorsan bir süre bekle lütfen :) Yakın zaman ne zaman olur şu an söz veremiyorum, fakat hafta sonundan sonra bir ara bakmaya çalışırım. Bir ihitmal de bu hafta sonu pazar günü çevirmeye çalışırım. Notumu alıyorum.

Sabırsızlığımdan olsa gerek ;D imleçsürer ve fn+ konularını hallettim, şu fan olayı ve ısınma sorununu da halledebilirsek çok güzel olacak, şu anda tek sıkıntım bu, özellikle bellekler ve işlemci ısınıyor, sıcaklık 49-52 derece arasında görünüyor ama  Windows ortamından kesinlikle daha çok ısınıyor bilgisayar.

heartsmagic

Grafik kartı konusu için bumblebee'yi kurup dene. Benim anlattığım şekliyle de olur, devreye almak için de optirun32 veya optirun64 komutunu kullanacakmışsın. Fakat şöyle söyleyeyim, bu bumblebee Nvidia'yı kullanabilmek için yapılmış, kısacası Intel'den Nvidia'ya geçiş için. Normalda optimus olan makinelerde Intel daha az güç tükettiği için öntanımlı olarak gelmekte sanırım. Haliyle performans daha azdır fakat pil daha uzun gider. Aynı zamanda da ısınma da yapmamalı. Nvidia'nın daha az ısınacağını zannetmiyorum ben. Bumblebee oyun oynamak istendiğinde kullanıcıların Nvidia'ya geçememe maduriyetlerini gidermek için tasarlanmış bence.

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2011 - 01:48:53
Grafik kartı konusu için bumblebee'yi kurup dene. Benim anlattığım şekliyle de olur, devreye almak için de optirun32 veya optirun64 komutunu kullanacakmışsın. Fakat şöyle söyleyeyim, bu bumblebee Nvidia'yı kullanabilmek için yapılmış, kısacası Intel'den Nvidia'ya geçiş için. Normalda optimus olan makinelerde Intel daha az güç tükettiği için öntanımlı olarak gelmekte sanırım. Haliyle performans daha azdır fakat pil daha uzun gider. Aynı zamanda da ısınma da yapmamalı. Nvidia'nın daha az ısınacağını zannetmiyorum ben. Bumblebee oyun oynamak istendiğinde kullanıcıların Nvidia'ya geçememe maduriyetlerini gidermek için tasarlanmış bence.

Peki nvidia kartı devreden çıkarıp sadece inteli kullanmak için hangi kodu kullanacağım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Temmuz 2011 - 02:44:18

Yukarıda anlattığın şekilde bumbleebee'yi kurdum, fakat optirun32 kodu çalışmıyor, (32 bit sistem) ayrıca compiz efektlerini de kaybettim, uğraşıyorum hala compiz çalışmıyor. Isınma ve fan sorunu devam ediyor. Ne yapabilirim?

heartsmagic

Nvidia'yı devreden çıkartmak için bildiğim kadarıyla bir şey yapmana gerek yok, zaten devreye girmiyor kendisi. Bu şekilde bir makine olmadığı için elimde net konuşamıyorum fakat bumblebee Nvidia'yı kullanabilmek için gerekli.

Eğer bumblebee sorun yaptıysa kurduğun tüm paketleri kaldır şimdilik. Sıfırlama yapalım sonra sorunları tekrar konuşuruz. Ayrıca optirun komutunun neden çalışmadığını da buraya geçersen bakınmaya çalışırız.