ubuntu yazılım merkezi %100 cpu kullanıyor ısı çok artıyor

Başlatan cce, 03 Temmuz 2011 - 21:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cce

yeni 5110 dell notebook a ubuntu 11.04 ü yükledim.

ubuntu yazılım merkezine tıkladığımda , başka hiç bir işlem yapmadığım halde cpu kullanımı %100 oluyor ve sıcaklık çok artıyor.kullanım %100 de takılı kalıyor

cpu sıcaklığı 53 dereceden 72 ye fırlıyor.

makina nvidia optimus ekran kartı içerdiği için nvidia kartı zaten çalışmıyor.buda normalde 45-48 derece olması gereken ısıyı 53-56 derceye çıkartıyor.

film izlemede ve internet te , diğer uygulamalarda bu sorun yok, sadece yazılım merkezinde var.nasıl çözebilirim

ezg@ezg-Inspiron-N5110:~$ top

top - 21:48:51 up 55 min,  2 users,  load average: 1.50, 0.49, 0.27
Tasks: 177 total,   2 running, 174 sleeping,   0 stopped,   1 zombie
Cpu(s): 16.0%us, 10.0%sy,  0.0%ni, 74.0%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.0%si,  0.0%st
Mem:   3962420k total,  1841120k used,  2121300k free,   128220k buffers
Swap:        0k total,        0k used,        0k free,   874444k cached

PID USER      PR  NI  VIRT  RES  SHR S %CPU %MEM    TIME+  COMMAND           
22730 ezg       20   0  542m  84m  42m R  100  2.2   0:54.53 software-center   
1052 root      20   0  141m  21m 9936 S    1  0.6   1:50.44 Xorg               
1248 ezg       20   0  675m  56m  23m S    1  1.5   1:30.87 compiz             
  630 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0   0:01.41 kworker/2:2       
1280 ezg       20   0  355m  23m  11m S    0  0.6   0:10.31 indicator-sysmo   
1412 ezg       20   0  184m  12m 8904 S    0  0.3   0:02.12 unity-window-de   
22990 ezg       20   0  322m  16m  11m S    0  0.4   0:00.29 gnome-terminal     
    1 root      20   0 24096 2192 1332 S    0  0.1   0:01.32 init               
    2 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0   0:00.00 kthreadd           
    3 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0   0:00.28 ksoftirqd/0       
    4 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0   0:01.53 kworker/0:0       
    6 root      RT   0     0    0    0 S    0  0.0   0:00.00 migration/0       
    7 root      RT   0     0    0    0 S    0  0.0   0:00.00 migration/1       
    9 root      20   0     0    0    0 S    0  0.0 

Rbbt

Benim ekran kartımın sıcaklığı bilgisayar açıldığında zaten 52 derece oluyor kullanıma göre en yüksek 56 oluyor.

Windowsta kullanırken ise 47 derecede duruyordu hep, yani pek bir şey fark etmiyor (:
What happens when I become main source of a pain!!!

cce

buradaki sorun ubuntu yazılım merkezinin sıcaklığı arttırması.açıkken hiç bir şey yapmadan ısı 70 derecenin üstüne fırlıyor ve kapatmazsam artıyor

bunun bir çözümü olmalı

karamani44

ubuntu yazılım merkezinin bunu yapması ilginç. Bende flash player çalışırken öyle oluyor o da onla linuxun anlaşamamasından. Merak ediyorum acaba ustalarımız nasıl bir çözüm önerecekler.

heartsmagic

Sorun muhtemelen Python ve Türkçe sorunumuzla alakalı bir durum. Yazılım merkezini doğrudan açtığımda işlemci bende de çok yükseklerde geziniyor ve bir türlü rahatlamıyor uygulama. Fakat

LC_ALL=C software-center
şeklinde açtığımda ilk açılışta işlemci çok kısa bir süre zirve yapıyor fakat sonrasında uygulama kendisine geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cce

dili ingilizce kullanırsam veya ubuntuyu  ingilizce yüklersem bu sorun ortadan kalkarmı

if

@cce, @heartsmagic'in söylediği şekilde açtığınızda ne gibi bir değişiklik olduğunu söylemeden sorunuzu cevaplamamız pek mümkün değil.

cce

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2011 - 13:43:15
Sorun muhtemelen Python ve Türkçe sorunumuzla alakalı bir durum. Yazılım merkezini doğrudan açtığımda işlemci bende de çok yükseklerde geziniyor ve bir türlü rahatlamıyor uygulama. Fakat

LC_ALL=C software-center
şeklinde açtığımda ilk açılışta işlemci çok kısa bir süre zirve yapıyor fakat sonrasında uygulama kendisine geliyor.

denedim bende de durum aynı

BayboraKaan

Alıntı yapılan: cce - 04 Temmuz 2011 - 20:45:34
dili ingilizce kullanırsam veya ubuntuyu  ingilizce yüklersem bu sorun ortadan kalkarmı

Sanmiyorum ben Almanca kullaniyorum actigimda %60 CPU kullanimi var. Care olarak uygulamalari uc birimden yapiyorum. Hatta günceleme yöneticisi bile bende tavan yapiyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: cce - 04 Temmuz 2011 - 20:45:34

Dilin hepsini çevirmeye gerek yok, Ana Menü uygulamasından yazılım merkezinin komutunun başına:

Alıntı Yapenv LC_ALL=C
koyulursa yeterli olur.

Raven

gufabe

@Raven, @cce,  jupiter programı kurulumu ve ardından performance mode>power saver seçeneğini denediniz mi?
Kurulum için:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/jupiter
sudo apt-get update
sudo apt-get install jupiter

Denetime ulaşmak için unity panel, eğer ubuntu klasikle giriş yapılıyorsa awn dock kullanılır.

Awn kurulumu için:

sudo add-apt-repository ppa:awn-testing/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install avant-window-navigator

başlatmak için donatlar>awant pencere gezgini ya da;

avant-window-navigator

Yuva tercihleri>tercihler>awn'yi otomatik başlat kutusu işaretlenir. Jupiter'i docka eklemek için resimdeki uygulamacık (bildirim alanı) üzerine çift tıklanır. Yeniden başlatılır.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@gufabe, bu bir böcekten kaynaklanıyor sanırım Jupiter çare olmayabilir, hatta olmaz.

@Raven, yanlış anlama ancak antin kuntin sorunlarımız hep olabilir, zira çok hızlı devinen bir camia burası. Hata bildirimi yapabilir, sorununu çözmeye çalışabilirsin. Eğer bunları yapmak istemiyorsan etrafta onlarca Linux dağıtımı var. Hatta Linux olmayan sistemlerin olduğunu da iyi biliyoruz, onlardan biri de Windows.

Konuya dönersek, şunu denemiş miydin?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28146.msg338078#msg338078

Raven

heartsmagic

Alıntı yapılan: Raven - 17 Ağustos 2011 - 17:50:25
Önerdiğin çözüm için teşekkürler, işe yaradı.

Rica ederiz.

Alıntı Yap
Ben zaten sorunu çözmek için bu foruma üye olup sorunu yazmışım, "bunları yapmak istemiyorsan" da ne demek?

Soğuyorum demişsin, haliyle eğer soğuyorsan kullanmak istemiyorsan seçeneğin çok. Bunu demek istedim, dedim.

Alıntı Yap
Neyse tartışmaya lüzum yok,

Yazdıklarından sonra ne yazık ki oluyor.

Alıntı Yap
ancak "beğenmiyosan başka kapıya" tarzı üslubunuz yanlış bence. Ubuntuyu kullanmak istiyorum bu tip sorunlar oluncada haklı olarak eleştiriyorum. Bu, ubuntuyu kötülediğim anlamına gelmiyo, gönül isterki bu tip sorunlar yaşanmasın.

Benim tarzım ne kadar yanlışsa, senin tarzın da o kadar yanlış. Kaldı ki ben o tarzı kasten takındım. Forumun geneline bakarsan bu tarzı sürekli takınmadığımı da rahatlıkla görebilirsin. Sorunun varsa elbette haklısındır ve eleştirme yolunu seçebilirsin. Ancak kötülediğim anlamına gelmiyor deme lütfen. İletini tekrar okursan neden bu şekilde cevap aldığını daha rahat anlayabilirsin.

Alıntı Yap
Bu arada hata bildirimini nereye yapacağımı bilmiyorum. Bana link verirseniz veya benim yerime hata bildirimi yaparsanız sevinirim. Bir dahaki sürümde düzeltilmesi dileğiyle...

https://bugs.launchpad.net/ubuntu
Ancak, haliyle İngilzce.

Raven

gufabe

@Raven, sen ve ben şu başlık altındaki posizyonumuz itibarı ile yardım alan/yardım eden konumlarını paylaşıyoruz. O zeminden bakıyor olmanın kazandırdığı avantajı kullanarak diyeblirim ki; insanlar sana yardım ederken; herhangi bir dağıtım, herhangi bir yazılım hakkında istediğini düşünmekte özgür olmandan daha farklı bir motivasyonu; elbirliğiyle sorun çözme iradesini yaşadığınızı varsayıyorlar. Bu yüzden kafalarda forumdan, google'dan, alıntılar, yönergeler, hafıza kazıları, bazen takıntı halini alan ciddi fikir yormalar sarmalından en az hasarla çıkabiliyorlar. Fakat ne zaman biri çıkıp da, dolaylı olarak ya da belki de öyle kastetmediği halde olup biten işin (uğraşılan şeyin) ehemniyetsiz, pek de matah olmayan, eninde sonunda geçici, boş (antin-kuntin) vb. bi' şey olduğunu söyleyince, ve işte o zaman, harcanan kafa emeğiyle giderek biriken enerjileri, bu kez boğazlarına yumru oluyor. Mutlaka bir cevap verme ihtiyacını hissediyorlar. (bkz: @gufabe)

Eğer sen de bir gün yardım eden konumunda olursan ve benzer bir durumla karşılaşırsan kendine olan hakimiyetini ölçebilirsin.     

heartsmagic

Alıntı yapılan: Raven - 18 Ağustos 2011 - 21:34:10
Sonuçta ben ubuntuyu eleştirdim sizi değil? Tepki vermesi gereken siz değilsiniz yani bu durumda. Ubuntu kimsenin babasının malı değilki onu savunupta tartışma ortamı yaratılsın. Hata var mı var, bundan dolayı ubuntuya laf eder miyim ederim. Linux özgür bir camia ve dağıtımlarıda öyle, o halde eleştirmekte öyle olmalı, ki ben ufaktan sitem ettim sadece, başkaları gibi alıpta yerden yere vurmadım.

Linux özgür camiaysa, kullananlar da özgürdür. Ben de özgürüm, sen de özgürsün. Sen eleştiri yaparsın, ben de seni eleştiririm bu da benim özgürlüğüm. Hatta tutar sen de beni eleştirirsin ki, yaptın zaten. Ubuntu benim malım değil diye eleştiriyi eleştirme hakkım neden olmasın? 

Laf eder misin? Elbette edersin. Ancak ettiğin lafa karşılık gelebileceğini de hesaplayabilmelisin. Ubuntu ortalık malı! diye kimse kendisini savunmamalı mı?

Ufak bir sitem diyorsun, sana göre öyledir. "Çok defa hüsrana uğratmışlığı vardır. Antik kuntin sorunlar nedeniyle soğuyorum" sözleri benim için ufak bir sitem sayılmaz.

@gufabe de farklı bir açıdan yaklaşmış olaya, öyle de düşünebiliriz. Benim açımdan sorun yok @Raven, sen yine dilediğin gibi eleştirebilirsin Ubuntu'yu.

Raven

aurora

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Temmuz 2011 - 00:47:12

Dilin hepsini çevirmeye gerek yok, Ana Menü uygulamasından yazılım merkezinin komutunun başına:

Alıntı Yapenv LC_ALL=C
koyulursa yeterli olur.

Teşekkür ederim. Aynı sorun bende de varmış, şimdi farkettim ve başlığa da gözüm daha önce çarptığı için hemen uyguladım. Sizin de dediğiniz gibi program ilk açıldığında yaklaşık 35-40 saniye boyunca işlemci çekirdeğinin biri %100 kullanımda oluyor, daha sonra durum normale dönüyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Raven - 19 Ağustos 2011 - 04:41:08
Allah allah kardeşim? Ya ben ilk mesajımda seni mi eleştirmişimde kendini savunmaktan bahsediyosun sen? Benim ilk mesajıma tepkili bir yanıt verdiğin için bende dolayısıyla tepki gösterdim. Neymiş efendim "Çok defa hüsrana uğratmışlığı vardır. Antin kuntin sorunlar nedeniyle soğuyorum" demişim. Ee derim, bu beni ilgilendirir, sadece kişisel bir yorumumdur. Hayır malesef ettiğim lafa karşılık gelebiliceğini hesaplamadım. Neden? Çünkü ben tartışma niyetlisi değilim sizin gibi. Ubuntuyu eleştirmemi kişisel olarak algılayıp yersiz tepki gösteren sizsiniz. Anlamadım ki canınız mı sıkılıyo? Burası yardımlaşma forumu mu yoksa tartışma forumu mu? Siz her ubuntuyu eleştirene bu şekilde mi yaklaşıyosunuz?

Ben kendimi savunmadım, gerek yok buna çünkü. Orada "kendisi" dediğim Ubuntu'nun ta kendisidir. Tartışma niyetlisi olup olmaman da beni ilgilendirmiyor. Sen hür iradenle eleştiri yapabiliyorsan, ben de hür irademle seni eleştirebilirim. Mesele bu kadar basit. Diliyorsan sen de beni eleştirebilirsin, fakat "Kimse beni eleştirmesin" diyorsan gelip sen de başka şeyleri eleştirmeyeceksin. Aksi takdirde "Ben yaparım siz yapamazsınız" demiş olursun ki buna da itiraz etmememiz mümkün değildir, etmişizdir.

Canım mı sıkılıyor? Hayır. Burası yardımlaşma forumu mu? Bilmem, bana öyle geliyor. Şu tartışmaların ortasında bile senin sorununa çare olmaya çalıştık, sanırım da olduk. Gördüğüm kadarıyla bu tartışmaların alevinde bir arkadaşa daha çare olmuşuz. Forumun geneline bakarsan yardım etmeye çalışıp çalışmadığımızı da görürsün.

Madem yardımlaşma forumu olarak görüyorsun burayı da, neden sadece derdini kibarca söyleyip çözüm istemedin de arada "bilmem kaç defa hüsrana uğrattı, antin kuntin sorunlar beni soğutuyor" cinsinden iğneli serzenişlerde bulunuyorsun? Sorarım o zaman senin düşünce tarzına göre: Burası yardımlaşma forumu mu, şikayet dairesi mi?

Kısacası, forumda ikisi de olur. Yardım da edilir, tartışılır da. Gerektiğinde Ubuntu'yu över, gerektiğinde yerersin. Ancak bu gerektiği gibi olur. Gerektiği gibi olmadığında forumdaki tartışma işlevi yürürlüğe girer. Ubuntu benim babamın malı değil, kendisi sorunsuz da değil. Sorun bu bağlamda tartışılmıyor, durduk yere bir de o konulara girilmesin, zira böyle tartışmaların sonu oraya çıkyor: "Ubuntu sanki çok mu sorunsuz .....". Mesele içerik değil, üslup.

Raven

ViolenTornado

LC_ALL=C software-center kodu işe yarıyor fakat env LC_ALL=C işe yaramıyor. i7 işlemcide sürekli olarak çekirdeklerin her birini geziyor. Önce mb1, mb2 mb3 vs diye sürekli birisi %100' de kalıyor ama yazıyı görene kadar böyle bir şey olduğunu hiç dikkat etmemiştim ki, şimdi gördüm. Ama yukarıdaki LC_ALL=C software-center  ile uç birimden açtığımızda * her şey normal. Çok enteresan bir durum artık bu şekilde çalıştıralım fakat bir sorum daha olacak bunu konsaldan açılmış gibi başlangıç olarak oluşturamazmıyız. Yani masa üstüne kısayol olarak yapsak. Bu mümkünmüdür?

aurora

@ViolenTornado,

Kodu;

env LC_ALL=C /usr/bin/software-center %u

şeklinde değiştirip tekrar dener misin?

canosayan

yazılım merkezinin genel olarak ele alırsak zaten verimli değil ki? ben hala apt-get install ile synaptic arasındayım.
Chmod bizim işimiz.