[Çözüldü] İntel ekran kartı için en güncel sürücü?

Başlatan Murat04, 19 Mayıs 2011 - 23:41:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Murat04

Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımda win7 ve 11.04 kurulu. Kullandığım ekran kartı modeli, İntel 945 chipset.. 256MG- bunun 128'i paylaşımlı şekilde. Kendi ayarladığım bir şey değil. Bilgisayarı satın aldığımda böyleydi. Herneyse sorun şu ki, ekran kartıyla win7 üzerinde gayet güzel efekt vb kullanabildiğim halde 11.04 üzerinde çok hata veriyor. Pencereler kilitleniyor grileşiyor vesayre. En basitinden Buradan basit ama sevdiğim bir oyunu 11.04 üzerinde kurdum oyuncu sayısını 3'ten 10'a çıkardığımda oyunca aşırı kasma yaşanıyor. Windows üzerinde çok daha sistem gereksinimi gerektiren 3d oyunları sorunsuz oynuyorum. Ama burada basit bir oyunda sıkıntı çıkarıyor. Ubuntu'yu kurduktan sonra ek bir sürücü kurmadım zaten nereden indirebilirim bilmiyorum. Ubuntu'nün kendi sürücülerini kullanıyor ve tahminimce sorunda burada. Bu sorunu düzeltmek için ne yapabilirim ? Güncel ve güvenilir bir sürücü indirebileceğim bir bağlantı verebilir misiniz? Veya bakmam gereken yerleri söyleyebilirseniz minnettar kalırım. Teşekkürler.

heartsmagic

Intel yanlış bilmiyorsam haricen bir sürücü çıkartmıyor Linux tarafı için. Sistemle beraber gelen sürücülerle yetiniyor bir çok arkadaş.
glxinfo | grep render ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Murat04

İlgin için teşekkürler..
murat@murat-hp530:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GME GEM 20100330 DEVELOPMENT x86/MMX/SSE2

heartsmagic

Evet sistemle beraber gelen sürücüleri kullanıyor. Başka bir alternatif varsa da ben bilmiyorum.

Murat04

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mayıs 2011 - 00:06:26
Evet sistemle beraber gelen sürücüleri kullanıyor. Başka bir alternatif varsa da ben bilmiyorum.

Anladım. Yine de ilgilendiğin için teşekkürler :)

İntel ekran kartı kullanan arkadaşların izlediği ek bir yol varsa yazabilirlerse sevinirim. Gerçi bu sürücülerle yola devam edeceğiz gibi görünüyor, üretici firma sürücü çıkartmıyorsa kullanıcılar ve distro ne yapsın..

Contempt

Zaten şuan kullandıgınız İntel firması tarafından geliştirilen  2b / 3b desteği veren sürücüler.
Takib ve bilgi için http://intellinuxgraphics.org/index.html  bu adrese bakabilirsiniz.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Contempt - 20 Mayıs 2011 - 05:54:17
Zaten şuan kullandıgınız İntel firması tarafından geliştirilen  2b / 3b desteği veren sürücüler.
Takib ve bilgi için http://intellinuxgraphics.org/index.html  bu adrese bakabilirsiniz.

Evet, bu durumda firma sürücü üretiyormuş anlamış olduk. Elde olanla yetinmekten başka bir şey kalmıyor bu durumda. Belki özel sorunlar için çözüm araştırması yapılabilir. Compiz sorunumuzda olduğu gibi.

Contempt

3 Yıla yakındır 3 farklı pc ile intel ekran kartı kullanmaktayım. Linux ta 3b vey 2b konusunda sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. Compiz de çok ala bir şekilde çalışmakta. Performans olarak ise belki tatmin edici olmayabilir.
Herşeye Rağmen...

Yiğit Ateş

Sürücülerin test sürümleri daha iyi sonuç verebiliyor bazı durumlarda. Ubuntu Tweak'ten X-Swat PPA'ini ekleyip gözlemleyebilirsiniz.

serenler

Merhaba arkadaşlar yeni ubuntu kullanıcısıyım hemen ilk sorumu sorayım :)

sistem>yönetim>ek sürücüler yapınca sahipli herhangi bir sürücü yok diyor ama ekran kartım intel.

glxinfo | grep render yapınca da aşağıdaki çıktıyı alıyorum acaba bişeyler mi silmişim ben yardımcı olabilir misiniz?

yasinoz@yasinoz-pc:~$ glxinfo | grep render
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,
yasinoz@yasinoz-pc:~$
https://launchpad.net/~serenler07
www.dahianlamindakideayriyazilir.com

empax

intel ekran karti icin bu komutlari uygulayip bilgisayari yeniden baslatin.
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

serenler

hepsini yaptım bir değişiklik olmadı pc yi de yeniden başlattım fakat şimdi tekrar deneyeceğim

bu arada bu kodlarla işlem yapınca ikinci kodun çıktısında en son  şöyle yazıyor.

N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'xorg-edgers-ppa-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

neyse üçüncüyü de yapıp tekrar başlatayım. üçüncü de o code yazısını almıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2011 - 01:13:18

hiç bir değişiklik olmadı. ama uç birimde bişeyleri indirmişti.

glxinfo | grep render

çıktısı yine aynı

OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,

empax

Tum komutlari sirasiyla uyguladiktan sonra bilgisayari yeniden baslattiniz degil mi?

Olmadi dediginiz sey tam olarak nedir ? Ek suruculer bolumunde ekran kartinizin gorunmemesi ise gozukmez, intel ekran suruculeri kurulumda otomatik yukleniyor.
بسم الله الرحمن الرحيم

serenler

evet yeniden başlattım.

anladım gözükmemesi gerekiyorsa sorun yok öyleyse.

olmadı dediğim. daha önce    glxinfo | grep render  yapınca başka bişey yazıyordu diye hatırlıyorum. orda Rasterizer değil Intel yazıyordu.

neyse yanlış hatırlıyorsam siz bakmayın ben gibi bir acemiye. Yardımlarınız için teşekkürler.

empax

Estagfurullah bende acemiyim :)
Benim de hatam varsa tecrubeli arkadaslar duzeltecektir muhakkak beni.
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

@serenler, evet kartın Intel'se şu şekilde bir çıktı olması gerekiyor:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27433.msg329071.html#msg329071

Acaba tüm modeller bu sürücüyü kullanamıyor mu? Grafik kartını tam olarak görebilir miyiz?
lspci | grep VGA

serenler

lspci | grep VGA

çıktısı

yasinoz@yasinoz-pc:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2011 - 13:09:19

yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum fakat şunu söyleyeyim ( bende size yardımcı olayım :)  )

soru yazmadan önce forumda grafik kartları ile ilgili diğer arkadaşlara söylediğiniz bazı komutları denemiştim

acaba bişeyleri sildim geri mi yüklemedim?

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

serenler

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Mayıs 2011 - 13:42:43
Şu öneri işe yarayabilir:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24196.msg290892.html#msg290892

bunları yaptım şimdi orada intel yazıyor

yasinoz@yasinoz-pc:~$ glxinfo | grep render
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 852GM/855GM GEM 20100330 DEVELOPMENT x86/MMX/SSE2

Buradan ne anlamam gerekiyor? Şimdi sürücüyü kullanabiliyor muyum? Gözle görünür bir sorunum yok, ben compiz falan da kullanmaya çalışmıyorum.

Satellite L10-102 eski model bir dizüstü. O yüzden efekt kullanmaya çalışmıyorum. Ama sürücümün yüklü olup olmadığını öğrenmek istedim.

heartsmagic

Şu an sürücülerde sorun yok gibi görünüyor @serenler. Ancak Intel konusunda kafam karıştı benim. Sanırım bazı kartlarda Ubuntu bunu kendiliğinden işleyebiliyor, fakat bazı kartlarda xorg.conf değişikliği istiyor.

Bu sürücülerle sen muhtemelen Compiz kullanabilirsin, makinenin çok eski olmasının önemi yok bence. Compiz çok ağır grafik kartları istemiyor, uyuştuğu kartlarla başarılı bir şekilde çalışabiliyor.

zeitgeist

@serenler,

Daha önceki render çıktında bildiğin üzere software ibaresi vardı. Yaptığın son değişiklik sonrası Mesa sürücleri kullanıyor sistemin. Eğer ekran kartıyla ilgili olabilecek herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsan Mesa ile yola devam edebilirsin. Hatta Compiz'i dahi deneyebilirsin.

serenler

anladım  @zeitgeist benim gözle görülür bir problemim yok,

fakat efekt kullanabileceğimi sanmıyorum, daha önce linux mint 8 helena yüklüydü, mesela masaüstünü küp yapınca,
küpü döndürünce bile donup kalıyordu bilgisayar.
ben bu durumu bilgisayarın eskiliğine veriyordum. 2000 model olacak o kadar diyordum.

Ama  @heartsmagic arkadaş demiş ya kafam karıştı diye. İşte forumda gördüklerim gibi çıktı alamayınca sonucu paylaşmak istedim. Yapmamı istediğiniz bişey ya da çıktısını görmek istediğin bir komut varsa girebilirim fakat düzelmesini beklediğim bir problem yok şu an.

( Bu arada evde 3 kişiyiz, 3 bilgisayarda da  aynı dağıtım yüklü, diğer arkadaşlar compiz yükleyince masaüstleri kayboldu onu okuyup düzeltmeye çalışıyorlar. Bu aralar compiz falan denemem yani :) :) )

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2011 - 00:11:07

Düzeltiyorum arkadaşlar efekt sorunum YOK!
:) teşekkürler.

efekt yapamıyorum derken bir dayanağım olsun diye  Netbook Launcher i denedim. Simgelerin kayması vs.
bunları ben Mint Helena da yapamamıştım.

zeitgeist

Anladım durumu. Aslında ben de bu intel kartların sürücüleri hakkında pek net bilgiye sahip değilim, hiç intel ekran kartı kullanıcısı olmadım çünkü. Ancak bir kaç intel başlığında mesa sürcüleri görmüştüm. Ev arkadaşlarının takıldığı yer varsa foruma konu açabiliriler, ya da sen onlar adına açarsın. Ne de olsa evde sadece senin bilgisayarında efektlerin çalışması sorun oluşturabilir. ;)