3b özelliğini aktif etme ?

Başlatan wegaserhan, 03 Mayıs 2011 - 12:16:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wegaserhan

Selam arkadaşlar. 11.04 sürümünü beğendim ama bazı ayarlarını bulamadım.
Gnome'da masaüstü sağ tık en sondaki seçenekle 3byi aktif edebiliyorduk.
Bunda nasıl olacak bulamadım, bunu aktif edeyim ileride Compiz kurmayı istiyorum.
Birde ekran kartımı değiştirmiştim, Nvidia iken ek sürücülerden sürücü kuruyordum Ati'de  bir şey yapmadım.
Ek sürücülere tıkladığımda da açılmıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26963.0.html

Ek sürücüler meselesine cevap bulabilirsin. Forumda biraz gezinmeni rica ediyorum senden. Zira bilgi konusunda da kıtlık yaşıyoruz. Kartın ATI ancak hani modeli mesela?

Ayrıca belirteyim Compiz zaten kurulu gelir. Sürücülerini hallettikten sonra kuracağın CCSM uygulaması ile ayarlamalarını yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aan-han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2011 - 14:20:06

Ayrıca belirteyim Compiz zaten kurulu gelir. Sürücülerini hallettikten sonra kuracağın CCSM uygulaması ile ayarlamalarını yapabilirsin.
@heartsmagic,selamlar,
compiz kurulu ise(bende kurulu)CCSM uygulamasını da kurmak mı gerekli?farkı nerelerde olacak?
yükseltmeden evvel 3d efekleri çalışıyordu.şimdi bununun çalışmaması ccsm nin kurulu olmamasından kaynaklanıyor olabilir mi?eski ayarlarım gittide.ekran kartım nvidia 7100gs

heartsmagic

@aan-han, sende durum farklı. Birazdan değinelim. 11.04 kurulumunda Compiz zaten kurulu geliyor. CCSM şart değil ancak Compiz'i özelleştirmek istiyorsak bir araç lazım bizlere, CCSM onlardan biri. Mesela ben sallanan pencereleri seviyorumdur, fakat bu açık değil. Açmak için bir araç lazım.

Sendeki durumun sebebi sürücü sorunu da olabilir, başka bir şey de. 11.04 için ben yükseltme önermiyorum forumda, eski sürümler için "önermiyorum" dememiştim. Zira değişiklikler bu kadar köklü değildi. 11.04 ile biraz daha derin bu meseleler. Sen önce sürücülerini denetlemeyle işe başlamalısın. Bu başlık farklı noktaya kaymasın. Kendi adına bir başlığın varsa oradan devam edelim, yoksa ve mevcut başlıklarda sorununa çözüm bulamazsan yeni bir başlık açabilirsin.

aan-han

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mayıs 2011 - 16:11:12
@aan-han, sende durum farklı. Birazdan değinelim. 11.04 kurulumunda Compiz zaten kurulu geliyor. CCSM şart değil ancak Compiz'i özelleştirmek istiyorsak bir araç lazım bizlere, CCSM onlardan biri. Mesela ben sallanan pencereleri seviyorumdur, fakat bu açık değil. Açmak için bir araç lazım.

Sendeki durumun sebebi sürücü sorunu da olabilir, başka bir şey de. 11.04 için ben yükseltme önermiyorum forumda, eski sürümler için "önermiyorum" dememiştim. Zira değişiklikler bu kadar köklü değildi. 11.04 ile biraz daha derin bu meseleler. Sen önce sürücülerini denetlemeyle işe başlamalısın. Bu başlık farklı noktaya kaymasın. Kendi adına bir başlığın varsa oradan devam edelim, yoksa ve mevcut başlıklarda sorununa çözüm bulamazsan yeni bir başlık açabilirsin.

teşekkür ederim.ancak CCSM bende kurulu olmamasına rağmen sallanan pencere olayı çalışmakta ama çalışma alanını değiştirirken küpdönme işi şu  anda yok.belki de ayardandır.neyse.
bu başlık farklı noktaya kaymasın derken konu ile alakalı bulduğum için yerinde sorma ihtiyacı duydum.bu yüzden.yani başlıkları birbirine benzeyen konular var iken ayrı başlık-konu açmamak için buraya yazdım.
teşekkür ederim.

wegaserhan

kendı başıma bişiler yaptım ama olmadı malesef. compiz ayarlarını açayım dedim önce pencereler gitti sonra tercihlerden ön tanımlı ayarlara dön dedim bu sefer komple gitti. menu falan hiçbirşey yok. nasıl sıfırlıyabiliriz? ati sürücüsünüde kurdum neden oldu anlamadım. bu 3b özelliğini aktif etmediğim için oldu sanırım. direk masaüstü küpünü açayım dedim patladı. bir önceki sürümde hiç sıkıntı yoktu. format atmak içinde grubu nasıl kapıyacam oda sıkıntı. menulere giremdiğim için başlangıc ayarlarınıda yapamıyorum. direk format atsam sıkıntı oluyor. grub gitmiyor.

decent

Bu gibi durumlarda sırası ile ilk üç seçenek;

1
copmpiz ayarlarını öntanımlılara geri döndürmek,

2
compiz --replace
unity --replace

3
oturumu kapatmak

wegaserhan

dostum bunların hiçbiri yaramadı. zaten masaüstü gelmiyor sadece duvar kağıdı var. guvenlı modda açtım bunları yaptım ama normal açtığımda gene olmadı.sonunda komple sistemimden kaldırdım. tekaradan kurucam fakat bu olay tekrar olmasın diye merak ettiğim şey efeklerı nasıl aktif edicem. 10,10 kullanırken formattan sonra sağtık masaüstü ayarlarından efeklerı açardım sonra compz manager kurar efeklerı duzenlerdım ama bunda o seçenek yok onu atlayıp manager kurunca bunlar başıma geldi.kurulum sırası ve sonrası gencellıyorum paket yonetıcınden atı sürücüsünüde kurdum. aktif etmeden bunların hiçbiri işe yaramıyor.

heartsmagic

@wegaserhan, önce sistemi kur, ardından grafik kartının sürücüleri destekleniyorsa onları kur. Karşında çalışan bir Unity olsun. Compiz'in efektlerini istiyorsan CCSM kurarsın. Ancak küp bir miktar sorunlu, bu nedenle ya forumda iyi bir araştırma yap ya da küpten uzak dur.

wegaserhan

11.04e özel bir sorunmu? 10.10 da böyle bir aksilik yaşamadım. kusursuz çalışan bir sistemdi. unity sevdim değişiklik oldu ve kullanımıda kolay. ama bu sıkıntı neden onu anlamadım? compizle bir tutarsızlığımı var?

decent

11.04 e özel bir sorun.
Sorunların çoğu tam bu noktadan kaynaklanıyor.
10.10 sürümünden alışkanlığın devamı olarak özel efektler, compiz vs. ayarlara dokunulduğu anda Unity-compiz sorunları başgösteriyor.