Nvidia 550M 11.04 problemi

Başlatan apocuk, 02 Mayıs 2011 - 01:01:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

apocuk

arkadaslar ekran kartım nvidia 550M ve ubuntu 11.04 geçiş yaptım bu kartın 10.10da destegi yoktu fakat şimdi var ancak surucu ek suruculerden yukleyınce  ekran
görüntüsünde ekran kartı kurulmuş fakat kullanımda değil hatası alıyorum yardımcı olabılır mısınız

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

eribol

sudo nano /etc/X11/xorg.confkomutu ile açılan dosyaya
Alıntı YapSection "Device"
   Identifier   "Default Device"
   Driver   "nvidia"
   Option   "NoLogo"   "True"
EndSection
ekleyip dener misiniz?

apocuk

dediklerinizi uyguladım fakat bu seferde hiç açılmadı siyah ekranda kaldı

eribol

Eğer terminale düşüyorsa muhakkak bir çıktı vermesi gerekir. Çıktı vermezse bile o siyah ekranda giriş yapabilirsinizi. Giriş yapıp şu komutu verip çıktıları aktarmanızı isteyeceğim.startx

decent

Açılışta recovery ile giriş yaparak "bozuk paketleri onar"  seçeneği ile devam edin.
CTRL+C ile komut satırını durdurup:
sudo apt-get remove nvidia*
komutunu verin

eribol

Alıntı yapılan: decent - 02 Mayıs 2011 - 01:50:53
Açılışta recovery ile giriş yaparak "bozuk paketleri onar"  seçeneği ile devam edin.
CTRL+C ile komut satırını durdurup:
sudo apt-get remove nvidia*
komutunu verin
Yani nvidia sürücülerini kullanmasın mı? Eski haline mi getirsin?

decent

@eribol,
İlk etapta amacım sistemi açabilmekti.
Sıfırladıktan sonra el ile kurulum yapmayı düşünmüştüm

eribol

Sistemi sıfırlamak için paket kaldırmaya gerek yok. Bozuk paket olup olmadığından emin değiliz sanırım :)sudo rm /etc/X11/xorg.confkomutu da sistemi açılır hale getirir.

apocuk

arkadslar benim bilgisayarın ıkı ekran kartı var asus N53S serisi ve şuanda ekrandaki gidi ek sürücülerdeii secenek mevcut bırıncısı
nvidia destegı ıkıncısı ubuntu yazılımcılarının sındugu 3d destegı şimdi problemeger ubuntu yazılımcılarının geliştirdıgı sürücü destegını kullanırsam
tum efektlerı kullanabılıyorum fakat nvidia kartını degıl intel kartı uzerınden çalısıyor bu nedenlede nvidia kartının surucusunu yuklemeye calısıyorum fakat bsarılı olamadım

[eklenti yönetici tarafından silindi]

decent

Bir defada hem sistemi açıp, hem de temiz sisteme kurulum yapmaktı amaç.
Açılınca doğrudan sürücüyü indirip kuruluma geçmek içindi.

Sürücüyü şuradaki gibi yükleyebiliriz.

apocuk

bu yeni kartlar için tam ve düzgün bir şekilde kullanımı bilen yok mu

dgan

beyler aynı problem bendede var makinede aynı. nasıl çözebiliz bu işi

heartsmagic

Çift grafik kartı mı var kısacası makinede?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dgan

Bir nvidia geforce gt 550m var birde intel hd diye ekran kartı var inteli otomatik tanıyor ama nvida sorun çıkarıyor zaten benbilmdim bileli linux da nvidia sıkıntılı hep yarım yamalak sürücüleri var.Daha önceki laptopda da 150m vardi ekran kartı gene aynı problemler sorunlar...

TahaKaradeniz

Optimus sorunu. Forumda bir çok konusu vardı lakin tam çözüm yok diye hatırlıyorum. Optimus diye arartırsanız... Kolay gelsin.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

heartsmagic

Alıntı yapılan: dgan - 04 Eylül 2011 - 00:06:19
zaten benbilmdim bileli linux da nvidia sıkıntılı hep yarım yamalak sürücüleri var.

Ne ilginçtir ki ben bildim bileli Nvidia ile hiç sorun yaşamadım, bileli de bu işi çok oluyor. Neyse.

Söylendiği üzere mesele Optimus sorunu ve aslında doğrudan Ubuntu ile de alakası yok, çok katmanlı bir sorun bu. Optimus için forumda birkaç başlığımız vardı, onlara bakmanı öneriyorum ben de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dgan

pardus da da aynı sorunu yaşadım yeni çıkan kartlarda sıkıntı oluyordu :S dedigim gibi bir önceki dizüstü bilgisayarımda da ekran 6 tane görüküyordu tanıtınca ekran kartımı.Bunda da sürücü kullanımda degil diyor. :S

TahaKaradeniz

''Sürücü kullanımda değil'' cümlesini takmayın. O çeviri hatası yanılmıyorsam. Bende de var aynısı.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

dgan

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 04 Eylül 2011 - 11:55:07
''Sürücü kullanımda değil'' cümlesini takmayın. O çeviri hatası yanılmıyorsam. Bende de var aynısı.
ama işin garip tarafı gerçektende kullanımda degil gibi efektlerin hiç biri çalışmıyor :D