Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Ve final yayınlandı !

http://releases.ubuntu.com/natty/
http://cdimage.ubuntu.com/releases/11.04/release/

CD
ubuntu-11.04-desktop-amd64.iso------27-Apr-2011 17:05  698M
ubuntu-11.04-desktop-i386.iso---------27-Apr-2011 17:07  685M

http://releases.ubuntu.com/11.04/MD5SUMS
7de611b50c283c1755b4007a4feb0379 *ubuntu-11.04-desktop-amd64.iso
8b1085bed498b82ef1485ef19074c281 *ubuntu-11.04-desktop-i386.iso

DVD
ubuntu-11.04-dvd-amd64.iso------27-Apr-2011 10:53  4.0G
ubuntu-11.04-dvd-i386.iso---------27-Apr-2011 11:02  3.9G

http://cdimage.ubuntu.com/releases/11.04/release/MD5SUMS
99950b6c45250c51fa53342c5832ebd2 *ubuntu-11.04-dvd-amd64.iso
e8c522fc69d3bf2fda99b63b8f7c12f3 *ubuntu-11.04-dvd-i386.iso

Kubuntu 11.04 (Natty Narwhal)
32 bit – Doğrudan bağlantı  /  Torrent
64 bit – Doğrudan bağlantı  /  Torrent

http://releases.ubuntu.com/kubuntu/11.04/MD5SUMS
1559d08255c6d2a4a8868f0ab3485f43 *kubuntu-11.04-desktop-amd64.iso
6226d0ae7ab35df955f1c07df285232f *kubuntu-11.04-desktop-i386.iso

Ubuntu-Studio 11.04 (Natty Narwhal)
32 Bit – Doğrudan bağlantı / Torrent
64 Bit – Doğrudan Bağlantı / Torrent

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntustudio/releases/11.04/release/MD5SUMS
af8fff6362e9af0af207f6d138725fb5 *ubuntustudio-11.04-alternate-amd64.iso
85953675f29b1e5629706273e6a16808 *ubuntustudio-11.04-alternate-i386.iso

Xubuntu 11.04 (Natty Narwhal)
32 Bit – Doğrudan bağlantı / Torrent
64 Bit – Doğrudan Bağlantı / Torrent

http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/natty/release/MD5SUMS
f1b224166bea923042e53b0e9d5ff63f *xubuntu-11.04-desktop-amd64.iso
78719bfee11576729a62b4a241d40b19 *xubuntu-11.04-desktop-i386.iso

Unity ve Unity-2D
yeniliklerini / özelliklerini konu alan videolar:

http://www.youtube.com/watch?v=32km8bjdbZY
http://www.youtube.com/watch?v=vlBCOBY5gPQ

XRumer

64 Bit CD Torrent: http://releases.ubuntu.com/natty/ubuntu-11.04-desktop-amd64.iso.torrent

32 Bit CD Torrent: http://releases.ubuntu.com/natty/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso.torrent

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2011 - 13:07:09

Ve MD5 doğrulama kodları: http://releases.ubuntu.com/natty/MD5SUMS

Ubuntgy

Hemen indiriyorum ve temiz kuruluma başlıyorum. Umarım yakında şu Xorg'dan da kurtulur Ubuntu ve Gnu/Linux camiasında gecikmiş bir yeniliği armağan eder.

XRumer

Beklediğimden erken yayınlandı ama güzel oldu.

mubuntu

Alıntı yapılan: Ubuntgy - 28 Nisan 2011 - 13:14:24
Hemen indiriyorum ve temiz kuruluma başlıyorum. Umarım yakında şu Xorg'dan da kurtulur Ubuntu ve Gnu/Linux camiasında gecikmiş bir yeniliği armağan eder.

Sanırım oneiric için böyle bir çalışma söz konusuymuş.
Bu arada kurulumla ilgili birkaç şey sorayım:
- Natty kurarken takas alanı ayırıyor musunuz? Ayırıyorsak 2gb bellekli bir bilgisayar için ne kadar takas alanı uygun olur sizce?
- Şuan kullandığım beta versiyonunda Gnome 3 kullanıyorum. Final sürümünü indirdiğimde sanırım varsayılan olarak Unity ile gelecek.  Oturum açarken unity, classic, ya da gnome shell'i seçme gibi bir imkanım var mı? Şuanki oturum açma ekranımdan Ubuntu ya da Ubuntu Classic'i seçtiğimde "Can not load session" hatası verip oturumu kapatıyor...

Bu arada teşekkürler @decent, dün gece saat 00:01'den beri defalarca Ubuntu'nun sitesine bakıyorum ama hala orada sürüm yayınlanmamış. Sen duyurmasan daha bekliyor olacaktım...

decent

Rica ederim @mubuntu,

-Takas alanı olarak 3 veya 3,5 GB bir alan yeterli olacaktır.

-Natty oturum açma ekranında neyi seçerseniz yüklenir, Unity için ise 256 MB ve üzeri ekran kartınız var ise çalışacaktır.
Ayrıca şu bağlantıya bakabilirsiniz.> https://wiki.ubuntu.com/DemystifyingUnityGraphicsHardwareRequirements

Klasik oturum açarak Ubuntu 10.10 varmış gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. > http://ubuntuguide.net/ubuntu-11-04-natty-login-to-classic-gnome-2-desktop

XRumer

Az önce ben de bunu internette araştırıyordum. Eğer bilgisayarınızda çok yüksek ram isteyen bir iş yapıyorsanız ve elinizde ram yetmiyorsa ona göre ayırabilirsiniz.

Ben şöyle yaptım, ne kadar olacağına Ubuntu karar versin dedim. Yani bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

1) Diskin tümünü kullan diyin, bırakın Ubuntu belirlesin.

2) Diskin sadece bir bölümünü kullanacaksanız önceden onu bir disk düzenleme programıyla boş alan haline getirin ve Ubuntu kurulumunda en büyük boş alanı kullan deyin. O zaman da Ubuntu o alanı kullanacak ve takas alanını da kendisi belirleyecektir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2011 - 14:17:58

Bu arada Ubuntu resmi sitesinin anasayfası da yenilendi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2011 - 14:21:27

Alıntı yapılan: decent - 28 Nisan 2011 - 14:15:03

-Natty oturum açma ekranında neyi seçerseniz yüklenir, Unity için ise 256 MB ve üzeri ekran kartınız var ise çalışacaktır.
Ayrıca şu bağlantıya bakabilirsiniz.> https://wiki.ubuntu.com/DemystifyingUnityGraphicsHardwareRequirements

Klasik oturum açarak Ubuntu 10.10 varmış gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. > http://ubuntuguide.net/ubuntu-11-04-natty-login-to-classic-gnome-2-desktop

Ben de 1 GB Nvidia ekran kartı var ama Unity açık kaynak sürücülerle çalışmıyor ve beni klasik masaüstü ortamına atıyor. Ya sonradan sahipli sürücüleri kullanmam gerekiyor ya da Unity 2D paketlerini kurmam gerekiyor. Bu sorunun düzeltilmesi lazım bir de Unity SD paketlerinin de kurulu gelmesi ve Ubuntu'nun bilgisayara göre algılayıp 2D mi 3D mi kullanılacağını otomatik belirlemesi gerekiyor.

decent

Teşekkürler @XRumer,
www.ubuntu.com anasayfası, neler yeni bağlantısı ve Ubuntu indirme sayfasını çok güzel hazırlamışlar.
Maverick indirme sayfasından kaldırılmış,

Nvidia için yetmiyor evet, fakat depoda Nvidia sürücüsü hazır.

canosayan

Chmod bizim işimiz.

Luna

Yükseltme yapmıstım, dedim temiz kurulum yapayım, inanın sadece 3 adet program üst panelden kaybolmus gibi, hiç fark yoktu onun dısında, hatalar da devam ediyor üstelik, ben hiçbirşey anlamadım ve hayalkırıklığına uğradım.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

eribol

İnternet ortamına bakıyorum da büyük bir hayal kırıklığı var. Ati, plymouth, xorg, stabil çalışmayan unity gibi sürüyle sorunlu bir 11.04 sürümü olmuş gibi.

Bilgisayarına güvenen arkadaşlara tavsiyem sudo apt-get install kubuntu-desktopkomutu ile 11.04 sürümüne kde kurup kde kullanmaları. Kde'ye yeterli sistem yok ise eğer sudo apt-get install xubuntu-desktopile yola xfce ile devam etmeleri.

Luna

"/" konumu biçimlendirip usb bellekten yaptım kurulumu, bu zamana 10.10 da öyle yaptığınız zaman arka plan değişir, ekran çözünürlüğü driver yüklenmemesinden ötürü küçülür göz bozan bir ekran cıkardı, ek sürücüden kurardık, şimdi nvdia ya dair hiçbirşey yokken açılan erkan beni dumura uğrattı;

Monitörümün maksimum çözünürlüğünde masaüstü ekranı! Duvar kağıdı aynı, sanki yeniden başlatmısım hiçbirşey kurmamısımm gibime geldi, ek sürücü halen tepki vermiyor üstelik, Beta ile arasında ufak tefek buglar alınmıstır en fazla diye düşünüyorum, Unity de aynı, dağ fare doğurdu bana göre...
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

BarvaArtena

kurulumda gnome 3 ü seçebilir miyiz ? bu arayüzü hiç sevmedim

ramazan2602

Kesinlikle hayal kırıklığı başka bişey değil

ozgurozturk

Linux Mint'in yanına kurdum ve naçizane ilk izlenimlerim pek de olumlu değil açıkcası

1)Sistem sekmesi altındaki dil desteğine ve ek sürücülere girmiyor.
2)Bilgisayar fanı işlemci zorlanmadan bile gayet kuvvetli ve istitkrarlı bir şekilde çalışıyor. (Bu samsung dizüstülerin ubuntu ile genel sorunu olabilir, forumda aradım biraz)
3)Ubuntu yazılım merkezinde yer alan Simple CompizConfig Manager/Temel CompizConfig Ayarları Yöneticisi yüklenmiyor. Gözüme ilk çarpan da bu oldu.
4)Her seferinde pencere yöneticisi çöküyor ne pencere başlığı kaldı ne de düğmeler... (Belki bu da benim sorunum olabilir)

İlk defa ubuntu dağıtımında bu kadar fazla sorun yaşadım
-----------------
Ekleme: 4. maddeye ekleme yapmak istiyorum. Gnome ile giriş yaptıktan sonra  CompizConfig Manager'ı açtım, masaüstü küpünü etkinleştirmemle beraber karşıma "çakışmalar" çıktı. Çakışmaları çözdüğümü düşünürken de 4. madde çıktı :) "metacity --replace" ile (doğru komut mu bilmiyorum açıkçası) eski haline geliyor ama sadece o oturumluk. "pager hatalı düzeltilmesi gerek" minvalinde bir hata mesajı geçti.

hitokiri

İlk ikisi türkçe karakter hatası ,
env LANG=utf-8 jockey-gtk
env LANG=utf-8 gnome-language-selector

simple ccsmde ccsm nin mevcut sürümüne göre güncellenmemiş olabilir kalan kararsızlıklar bende de oldu özgün bi sorun değil gibi XD
Bu arada xubuntu gayet güzel en azından XD

decent

14 Nisanda yülediğim beta 2 ile devam ediyordum..
Bu kadar sorun iletisini görünce temiz kurulum yapıp bir de ben bakayım.

XRumer

Alıntı yapılan: ozgurozturk - 29 Nisan 2011 - 10:12:04
Linux Mint'in yanına kurdum ve naçizane ilk izlenimlerim pek de olumlu değil açıkcası

2)Bilgisayar fanı işlemci zorlanmadan bile gayet kuvvetli ve istitkrarlı bir şekilde çalışıyor. (Bu samsung dizüstülerin ubuntu ile genel sorunu olabilir, forumda aradım biraz)
3)Ubuntu yazılım merkezinde yer alan Simple CompizConfig Manager/Temel CompizConfig Ayarları Yöneticisi yüklenmiyor. Gözüme ilk çarpan da bu oldu.
4)Her seferinde pencere yöneticisi çöküyor ne pencere başlığı kaldı ne de düğmeler... (Belki bu da benim sorunum olabilir)

-----------------
Ekleme: 4. maddeye ekleme yapmak istiyorum. Gnome ile giriş yaptıktan sonra  CompizConfig Manager'ı açtım, masaüstü küpünü etkinleştirmemle beraber karşıma "çakışmalar" çıktı. Çakışmaları çözdüğümü düşünürken de 4. madde çıktı :) "metacity --replace" ile (doğru komut mu bilmiyorum açıkçası) eski haline geliyor ama sadece o oturumluk. "pager hatalı düzeltilmesi gerek" minvalinde bir hata mesajı geçti.

Alıntı yapılan: ramazan2602 - 29 Nisan 2011 - 09:51:25
Kesinlikle hayal kırıklığı başka bişey değil

Bu yorumlara katılmamak elde mi bu bildiğin beta 2 sürüm. Yani elbette ilk günlerde bazı hataların olmasını bekleyebiliriz ve güncellemelelerle kapatılacak deriz ama hatalar çok önemli hatalar ve bilinen hatalardı. Bazı donanım sürücülerinde de hatalar fark ettim. Unity'e lafım yok, beğenmedim demiyorum ama hem biraz gelişmesi lazım hem de fazlasıyla kısıtlayıcı geldi. Ben bu sürümü kullanmayacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Nisan 2011 - 10:36:10

Alıntı yapılan: eribol - 29 Nisan 2011 - 01:09:47
İnternet ortamına bakıyorum da büyük bir hayal kırıklığı var. Ati, plymouth, xorg, stabil çalışmayan unity gibi sürüyle sorunlu bir 11.04 sürümü olmuş gibi.

Hayal kırıklığına uğramamak da mümkün değil. Her sürümde olduğu gibi bu sürümü de hevesle bekledi herkes. Hatta elinden gelen katkıyı da sundu herkes. Kimi hata bildirimi yaptı, kimi çeviri yaptı, kimi başka bir şey yaptı. Ama karşımızdaki sürüm tam anlamıyla bir hayal kırıklığı. Ben altı ay daha 10.10 ile devam edeceğim ve 11.10 kullanacağım ya da 6 ay değil de bir yıl bekleyip 12.04 LTS kullanayım.

decent

Final sürümü az önce yükledim.
Beta 2 den çok daha ileride bana göre,
Çalışmayan seçenekler (menüden dil desteği bağlantısı, ek sürücüler vs.) yine çalışmıyor, fakat çözümleri mevcut..
Kurduktan sonra gdebi ve ccsm hariç hiç  bir şey yüklemedim.

Kısaca -belki de Gnome bağımlılığım olmadığı için- beğendim. :)

takyon

11.04 final sürümünü yükledim. Ve bu arayüzü (bi çok arkadaş gibi bende) pek beğenmedim. ek sürücüler,dil seçenegi vs çalışmıyor.bunlar belki ileride düzeltilebilirnir ama bu arayüz beni soguttu. Hiç kullanışlı gelmedi. Belki yeni bişey oldugundan olabilir ama windowstan sonra gnome geçince hemen benimsemiştim bunda böyle bişey olmadı.
Sanırım 10.10 ile devam.
11.04 e gnome yükleyebilirmiyiz?
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır

ozgurozturk

Alıntı yapılan: takyon - 29 Nisan 2011 - 12:08:47
11.04 final sürümünü yükledim. Ve bu arayüzü (bi çok arkadaş gibi bende) pek beğenmedim. ek sürücüler,dil seçenegi vs çalışmıyor.bunlar belki ileride düzeltilebilirnir ama bu arayüz beni soguttu. Hiç kullanışlı gelmedi. Belki yeni bişey oldugundan olabilir ama windowstan sonra gnome geçince hemen benimsemiştim bunda böyle bişey olmadı.
Sanırım 10.10 ile devam.
11.04 e gnome yükleyebilirmiyiz?

11.04'te zaten Gnome yüklü geliyor. Kullanıcı girişi yaptığımız kısımda hemen parolayı yazdığımız yerin altındaki sekmeden Ubuntu Klasik seçeneği ile Gnome arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

krwlng

Bence bunun bağımlılıkla ilgisi yok, benim ilk kullandığım masaüstü Kde idi, sonradan gnome kullanmaya başladım, şuan çok alakasız olan Gnome3 kullanabilirim, fakat olaya geniş açıdan bakınca söylenen sorunlar basit sorunlar değil, bazıları bir şekilde halledilebiliyor, fakat kararlı olarak çıkan bir sürümün bu kadar eleştiri almasına ilk kez rastlıyorum ubuntu'da. 5. sürümlerden beri ubuntu ile iç içeyim bir çok radikal kararlar alındı bunların bazıları benimsendi bazıları benimsenmedi fakat sonuç olarak hepsi bir süre sonra ya kemikleşip kabul edildi ya da kaldırıldı, tamamen unity karşıtı biri değilim hatta şuan sırf güncel sistem için kurup kullanmayı bile düşünüyorum, ancak canlı denemelerim ve kurulum yapmış arkadaşların geri dönüşleri beni 10.4'te kalmaya zorluyor, şu ana kadar yeni çıkan bütün ubuntu sürümlerine temiz kurulumla geçiş yaptım, fakat 10.4'ten sonra bunu yapmam için geçerli sebepler aramaya başladım, sistemim güncel, destek sağlanıyor, geçmem için nedenim yok diye düşünmeden duramadım. İster fanatiklik olarak algılansın ister objektif bir yorum olarak, unity birçok kullanıcı için beklenilen kullanım isteklerini karşılayamadı, çok beğenenler ve benimseyenler olabilir buna sözüm yok, Ubuntu'dur candır ne olursa olsun desteklemeliyiz şans vermeliyiz diyenlere de saygım var, belki ben de kurup zorla da olsa bir şeyleri üzerimden atmaya, sohbet ve forum konularında güncel kalmaya çalışacağım, ama içim hiçbir zaman çok rahat olmayacak.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Tuxie

Denedim ve 11.04' e geri döndüm. Benim için hayal kırıklığı değil zaten bekleniyordu inşallah gnome masaüstüne geri dönerler.Ya da bu tür köklü değişiklikler için sürüm zamanını uzatsınlar..

karizmaxi

Alıntı yapılan: ozgurozturk - 29 Nisan 2011 - 10:12:04

-----------------
bende de aynıları oldu dil sorununu çözdüm yine pencere yöneticisinin çökmesi ayar menüsünde açılmayan ayarlar falan berbat bir durum çok can sıkıyor birde paket yüklemek istediğimde önce bozuk paketleri onarın diyip duruyor kurtarma kipinde girip paketleri onarmayı seçiyorum bozuk paket bulamıyor ubuntu tweak yüklemeye çalışıyorum bağımlılığı olan phyton'u kurmuyor
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

mehmetux

Unity kullanınca bende daha modern bir masaüstü ortamı hissi uyandırıyor(Gnome2 ye göre) . Forumda yada farklı sitelerde gördüğüm hata kayıtları gözümü korkutuyor, bakalım 11.10 sürümü Unity için olgun sürüm olacak deniyor belki o zaman kullanmaya başlayabilirim. Farklı bir bakış açısıyla bakacak olursak, şimdiden 11.04' ü kullanmaya başlayanlar gelecekte Ubuntu  konusunda hatırı sayılır bilgi sahibi olacaklar, bir nevi dağıtım ile birlikte kendilerini geliştirecekler.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.