Nvidia GT540M

Başlatan btermeli, 27 Şubat 2011 - 23:09:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Selamlar,

Yeni dizüstümüm ekran kartı Nvidia Geforce GT540M - Optimus. Tavsiye edilen sürücüyü yüklersem sistem açılmıyor, yüklemediğim zamanda;

lspci | grep VGA

Alıntı Yap00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 0df4 (rev a1)

Burada neden iki kart gösteriyor anlamadım.

dpkg -l | grep nvidia

Alıntı Yapii  nvidia-173-modaliases                 173.14.28-0ubuntu1                                  Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver
ii  nvidia-96-modaliases                  96.43.19-0ubuntu1                                   Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver
ii  nvidia-common                         0.2.24                                              Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current-modaliases             260.19.06-0ubuntu1                                  Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver

Optimus teknolojisini araştırdığım zaman ana forumda destek olmadığı ve 1 yıl içinde destek çıkmayacağını söylüyor.
İşin ilginç yanı kart için nvidia'nı sitesinde windows sürücüsü de yok.

En yakın sürücü GT435M , bunu indirip yüklesem sorun olur mu? Benzer kartı olup deneyen oldu mu?

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Benzer kartı bilmem de, bu Optimus çift kartlı sistemler değil miydi? Forumdaki kullanıcılar ne yazık ki çözüm bulamadılar zira Nvidia optimus kartlara Linux desteği vermiyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

Evet bende araştırdım, şuan için destek yokmuş. Belirttiğim gibi windows altında sürücüsü bile yok, hatta windowsta Intel HD kart çalışıyor.
Çok lazım olduğundan değil ama windows altında bile sürücüsü hazır olmayan bir kartı sistemlerde müşteriye sunmak hoş değil.
2 gün önce Türkiyedeyken almıştım, dönmemiş olsam yarın götürüp iade ederdim. :)

Düzeltme: Optimus'un özelliğini yeni keşfettim. Çift ekran kartı, gerektiğinde aralarda sorunsuz geçişmiş.
İlgilenen arkadaşlar için; http://www.langturk.com/nvidia-optimus-nedir/

heartsmagic

Yine başka arkadaşlardan öğrendiğim ve forumda gördüğüm kadarıyla Xorg'u geri de bırakıp Wayland'a geçebilirsek sanırım bu sorun da çözülecek.

eribol

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mart 2011 - 00:37:59
Yine başka arkadaşlardan öğrendiğim ve forumda gördüğüm kadarıyla Xorg'u geri de bırakıp Wayland'a geçebilirsek sanırım bu sorun da çözülecek.
Nvidia sürücülerini değilde açık kaynak alternatiflerini kullanabileceğiz. Bu kart için nouveau sürücüsü çalışmaz mı acaba?
Ayrıca takip edilmesi gereken adreslerden biri https://launchpad.net/~hybrid-graphics-linux

Son olarak, bios üzerinden nvidia'yı yalnız kullanılabilir yapabilir miyiz? On board ekran kartını devre dışı bırakabilirsek belki bir yardımı dokunur.

btermeli

Evet, benim de araştırdığım kadarıyla Xorg nedeniyle çalışmıyormuş. Yani Xorg ile bu teknolojiyi çalıştırmak mümkün değilmiş.

Alternatif olarak nouveau sürücüsü deneyenler olmuş ama malesef başarılı olan yok.

Bios'tan kartlara müdahale şansı yok. Şuan sanırım Intel üzerinden çalışıyor Ubuntu, problem yok ama Nvidia kart devredışı kalmadığı için win 7'ye göre şarjı daha hızlı tüketiyor.
Unutmadan bir de tek sorun, UT oynayamıyorum :)

sametcilli

Evet bende de Nvidia GeForce GT 525M var, ben de ilk kuruyordum, dün bütün gün bununla uğraştım, ubuntuyu kuruyorum sonra bu ekran kartını önerdiğini güncelleştiriyorum yeniden başlatınca bir daha açamıyorum, command bölümünde kalıyor sürekli,

Bu sürücüyü kod bölümünden nasıl kaldırırım? iptal edip nasıl tekrar masaüstünü getirebilirim? yoksa yeniden mi kurmalıyım tekrardan. :=)

aurora

sametcilli

Görmemiştim o konuyu, sanırım ilk neyi aradığımı bilmiyordum o yüzden göremedim. Teşekkürler Bakıyorum hemen..

serenler

arkadaşlar Nvidia ile ilgili bişeyleri kurcalarken ekran ayarlarını bozdum ekranım küçüldü sadece yarısını kullanabiliyorum. kurmaya çalıştıklarım ise yazılım merkezinin geçmişinde şöyle gözüküyor. fakat geri dönüş yapamadım

http://e1204.hizliresim.com/w/x/52hbd.png
https://launchpad.net/~serenler07
www.dahianlamindakideayriyazilir.com

burk

@serenler en son yaptığınız işlem Nvidia current paketini kaldırmak olmuş, onu tekrar yüklemeyi deneyin, sistemi yeniden başlatmanız gerekebilir.

ct

@serenler, Çözünürlükle alakalı da olabilir. Sistem ayarlarından değiştirebiliyorsunuz.

serenler

evet çözünürlükle alakalı fakat çözünürlük 640X480 olarak var sadece başka bir şey yok. oysa benim ekranım 1280'e bişey di.

burk

@serenler son kaldırdğınız dosyayı aratıp yüklemeyi denediniz mi?

serenler

yok dostum aynı anda birden çok sorunla karşılaşınca sistemi yeniden kurdum uzun sürmedi :) (yani formatladım)

Lotus Expeditor

Alıntı yapılan: serenler - 30 Nisan 2012 - 00:44:25
yok dostum aynı anda birden çok sorunla karşılaşınca sistemi yeniden kurdum uzun sürmedi :) (yani formatladım)
xorg.conf dosyasını nvidia-configure düzenlediği için oluşan bir sorunmuş. Bumbleebe yüklenmeden sürücü yüklendiğinde ortaya çıkıyormuş. Şu anda sürücüyü yüklüyorum hadi bakalım. :)

burk

Geri bildirim alabilirsek sevinirim @Lotus Expeditor.

Lotus Expeditor

Alıntı yapılan: burk - 26 Ağustos 2013 - 16:38:28
Geri bildirim alabilirsek sevinirim @Lotus Expeditor.

Nvidia kartın ekrana bağlı olmadığını hatırladım ve (zaten çalışırken kendisine sanal bir ortam oluşturuyordu ve doğal olarak çözünürlük atamıyordu) Bumblebee'nin kendisiyle beraber nvidia nın 304 numaralı sürücüsünü getirdiğini fark ettikten sonra Ubuntu'yu sıfırdan kurdum. Ardından güncelleştirmelerimi yapıp Bumblebee yi yükledim. nvidia-settings menüsüne ulaşamayınca biraz araştırma yaptım ve şu komuta ulaştım.
optirun nvidia-settings -c :8
ve nvidia-settings açıldı. Ardından gpu ısısını optirun nvidia-settings -q gpucoretemp -c :8 komutunu deneyerek öğrendim. (Çalıştı)
Güncellemeler bitti ve yeniden başlattım artık olması gerektiği gibi System Details kısmında Graphics karşısında Intel Ironlake görünüyordu.

Bir kaç test yaptım, Blender render Windows'a göre yaklaşık %10 luk bir performans artışı gösterdi. jMonkey üzerinde yaptığım test üzerinde ise  %20 ye kadar olan bir fps artışı gözlemledim. Eğer indirme hızım artarsa http://forum.donanimhaber.com/m_75692871/tm.htm adresindeki benchmark ı uygulayarak Windows ve Ubuntu nun bu olaydaki farkını tam olarak kestirmeyi planlıyorum.

if

mpatriot

merhaba

öncelikle konuyu belki yanlış yere açtım ama benim laptopta nvidia gt 540m ekran kartı olduğu için buraya yazmayı uygun buldum.
sorunum şu; dassault-systems-draftsight çizim programının ubuntu yükleme dosyasını indirip kurmak istediğimde aşağıdaki uyarı hatası verdi:

"libgl1-mesa-glx:i386" kurulamıyor

şimdi bende 64 bit ubuntu 12.04 LTS yüklü ve yeni bir linux kullanıcısıyım. 
bunu göz önünde bulundurarak bana yardımcı olur musunuz? ne yapmam gerekiyor?

iyi çalışmalar.

burk

@mpatriot öncelikle ekran kartının kurulumu için şu başlığı incelediniz mi?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0

Ayrıca ilgili paketi deneyelim;
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-glx:i386

Bir de ilgili programın kurulumunda başka çıktı var mı?

mpatriot

verdiğiniz komutu yazdım, aşağıdaki gibi bir yazı çıktı:

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-glx:i386

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Bazı paketler kurulamadı. Bu, gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir işlemi uygulamaya
çalışmanızdan ya da gerekli bazı paketlerin henüz oluşturulmadığı kararsız bir dağıtım
kullanmanızdan kaynaklanabilir.
Aşağıdaki bilgi durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libgl1-mesa-glx : Bağımlılıklar: libglapi-mesa (= 8.0.4-0ubuntu0.6)
                   Önerilenler: libgl1-mesa-dri (>= 7.2)
libgl1-mesa-glx:i386 : Bağımlılıklar: libglapi-mesa:i386 (= 8.0.4-0ubuntu0.6)
                        Önerilenler: libgl1-mesa-dri:i386 (>= 7.2)
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'google-chrome.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
E: Sorunları düzeltilemiyor, bozuk paketleri tutuyorsunuz.

heartsmagic

sudo apt-get install  ia32-libs
sudo apt-get install libgl1-mesa-dri:i386
sudo apt-get install libglapi-mesa:i386
şeklinde dener misin?