Netbook İçin En iyi İşletim Sistemi Sizce Hangisi ?

Başlatan viper75, 25 Şubat 2011 - 11:51:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

viper75

Bu soruya herkes kendi bakış açısıyla cevap verebilir netbooklar üzerinde kurduğunuz denediğiniz linux dağıtımları hakkındaki düşüncelerinizi bu başlık altında anlatırsanız netbook üzerine linux yüklemek isteyener hangi sürümlerin olduğunu ve hangi sürümlerin daha az problem çıkarıdığını öğrenmiş olur ben kendi netbookumda (model: Lg X110 ) bir çok sürüm denedim kısaca düşüncelerimi yazıcam sizde kendi düşünceleriniz paylaşırsanız güzel olur.

1-) jolicloud 1.1 = Daha önce ubuntu netbook remix denemiştim çok sonra bunu internette dolaşırken buldum donanımı tanıdı hız iyiydi fakat arayüzünü beğenmedim

2-)Meego= Tasarımı çok hoş ama daha tamamlanmamış bir işletim sistemi çok eksiği var program deposu kısıtlı donanımları tanıdı zaten netbook için üretilmiş ntfs formatını tanımadı çok fazla desteği olmadığından vazgeçtim

3-)Pardus 2011 = İlk çıktığında denedim bakalım bizimkiler neler yapımış işletim sistemi gerçeten güzel fakat netbook için kesinlikle uygun değil kde yerine gnome kullanılsa belki olabilirdi gerçi onuda denedim ama yinede pek başarılı olmadım ilerde netbooklar için özel sürüm çıkarırlarsa çok güzel olur

4-)Ubuntu 10.10 Netbook Edition = Diğer sürümlerden önce ilk bunu denedim en güzel ve en performans aldığım işletim sistemi program deposu ve internetde yaşadığım sorunlara destek bulmak konusunda bir numara diyebilirim netbook kullanıcıları rahatlıkla kullanabilir bende donanımsal bir sorun çıkarmadı

5-)lubuntu = Ubuntudan son derece memnun olmama rağmen diğer sürümleride denmek istedim bu sürümün olduğundan haberim bile yoktu :D yine linux türevlerini araştırırken buldum çok hızlı gerçekten suanda kullanıyorum  fakat yeterince destek yok program deposu ubuntuya bağlı yeterince geniş içersinde bazı programlar yok nedense :S güç yönetici programı gibi türkçesi de çok iyi değil ama hızlı LXDE masaüstünü kullanıyor

6-)Xubuntu= Sanal olarak denedim yakında gerçek kurulumda yapıcam ama genel olarak içlerinde en iyi ubuntu diyebilirim

frtxyz

Valla açık konuşim arkadaşım ben zamanında burger kingden kazandığım hamburgerden çıkmış ve orjinalinde vista ile gelmiş hp mini de xp kullanıyordum, sonra bir ubuntu deneyim dedim gittim 10.10 netbook edition kurdum yemedi. Gittim 10.04 kurdum sorunları çözdüm ama buseferde iki program açsam işlemcim %200 e vuruyordu. O cihazda benim gördüğüm en baba çalışan sistem XP idi. Yalan yok delikanlı olmak lazım.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

viper75

Bende xp kullanıyorudam lg x110da fakat sürekli bellekler tak çıkar virüs bulaşıyordu temizlemek zaten mümkün değil virüs programı kurunca makine saçmalıyor en baştan herşey sıkcı olmuştu linux hem daha performanslı hemde virüs sorunu olmuyor zaten netbooklarda internet için onuda halledebiliyorum
tam olarak model neydi sizin linux denediğiniz ?

frtxyz

Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

viper75

İntel atom alt yapısına sahip değilmiş  ilginç bir şekilde via işlemci kullanmışlar ben atom olan netbook modellerinin bir kaçına ubuntu kurdum ve bir sorun yaşamadım onu ancak windows anlayabilimiş anlaşılan  :)

frtxyz

Olabilir, bana çektirdiğini ben bilirim. Forumda soru yazmaktan klavyem gelişti o dönemde :)
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

viper75

Bilmediğin bir işletim sistemi kullanıca sorunları karşısında ne yapacağını şaşırıyorsun :D bende eskiden çok zor olduğunu çözmeyeceğimi sanmıştım ama bu siteler sayesinde çoğu şeyi öğrendim sizde  bir çok şey öğrenmişsinizdir bu arada vazgeçmeyin linuxdan (ubuntudan)  ;)

DoGuKaN

Jolicloud kullanıyorum Netbook'umda, son derece memnunum  :) Kullandığım Netbook Asus Eee PC 1005HA

viper75

Kullandığınız netbook marka modelde belirtirseniz iyi olur hangi modelde sorunsuz hangi sürümün çalıştığıda belli olmuş olur gerçi bir çoğu aynı alt yapıyı kullansada donanımsal farklılıklar olabiliyor

gkhnt

Şu an Hp Compaq 731ET model netbook cihazımda sadece JoliCloud 1.1 işletim sistemini kullanıyorum. Oldukça stabil, hızlı ve ubuntu depolarını kullandığı için paket bulabilme sorunum yok. Pardus xfce masaüstü ortamıyla da çok kullandım. Yine de istediğim performansı JoliCloud ile sağladım. Aslında en hoşuma giden dağıtımlardan birisi de Xfce 4.0 masaüstü ortamıyla öntanımlı olarak gelen Zenwalk'tı. Hızı ve bellek kullanım miktarı çok güzeldi. Lakin Hp modellerde wireless kart donanımını ısrarla tanımamak gibi bir kötü huyu var. Şu an düzelmiş midir bilemiyorum; ama ndiswrapper gibi çarpık yöntemlerle de zorlama şekilde donanım kullanmayı sevmediğimden o maceram çabuk bitti. Açıkçası bu modelde İntel Atom işlemci (çift çekirdek) olduğu için Ubuntu, Pardus, vb. dahil birçok dağıtımı sorunsuzca kurup kullandım. Tek dezavantajım şu oldu; bazı dağıtımlardaki yazılımlar büyük ekranlı monitörlere uygun olduğu için benim monitörüme sığmıyor ve kaydet, değiştir gibi hayati önem taşıyan tuşlar ekran sınırları dışında kaldığı için bazen işlem yapamıyordum. Şimdilik daha iyisi çıkana kadar JoliCloud 1.1 ile yoluma devam ediyorum. Tahminimce özellikle tablet pc tercihinde yaşanan patlama ve netbook gibi boyutları küçülen; ama bununla ters orantılı olarak becerileri artan cihazlar için tüm büyük ve tanınmış dağıtımlar netbook sürümleri üzerine de yoğunlaşacaklardır kanaatindeyim. Mesela Pardus yavaş yavaş KDE tekelinden sıyrılıyor. Xfce ve Lxde yada daha hafif olan masaüstü ortamlarına tam hakimiyet sağlandı mı Ubuntu Netbook ve JoliCloud bile Türk netbook kullanıcılarının kişisel tercihleri açısından, arayüz, donanım algılama,  kullanım kolaylığı ve hız/performans bakımından prestij kaybedeceklerdir.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

Contempt

Bu soruya bende çok cevap aldım. Öncelikle Kde kullanan hiçbir dağıtımla yola devam edemedim. Xfce Lxde gibi masaüstülerini ise sevemediğim için kullanmıyorm. Uzun Zamandır Gnome kullanan Ubuntu , Mandriva, Opensuse kullandım ve şimdi bende Jolicloud kullanıyorum. Sırf internet kullanıcıları için yeterli geliyor ama ben  Gnome kullanan Mageia , Opensuse veya Mandrivadan birinde karar kılıcam muhtemelen.

E17 kullanan dağıtımlarada göz gezdirmiyor değilim :D

Pc  Asus Eee Pc 1000HE
Herşeye Rağmen...

gkhnt

OpenSuse YaST konusunda problem çıkarabiliyor ve ince ayarlar gerektirebiliyormuş; yalnız Linux Mint 9 Fluxbox sürümü de ilgimi çekti. Şu an usb'den boot edebilmek için .iso kalıbını Unetbootin yazılımı ile usb sürücüme açıyorum. Kurulumdan sonra yine burada deneyimlerimi aktarırım. Sonuçta Fluxbox masaüstü yöneticisi de oldukça hafiftir. Bakalım neler olacak? Donanım algılama vb. sorun görür isem hemen belirtirim. Sorun yoksa JoliCloud' a göre artı ve eksilerini de yazarım.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

viper75

yaşadığınız tecrübeleri paylaşırsanız hem benimde hemde diğer kullanıcılar için iyi olur fikilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

linuxa netbookum çok yavaş ve sorun çıkardığı için geçtimiştim iyikide geçmişim şimdi netbookumla mutlu birşekilde yapmak istediklerimi yapabiliyorun:)

onun sayesinde bilmediğim bir çok linux türevi öğredim bir nevi ufkumu genişletti eskiden windowsla ilgili sorunları ve gelişmeleri takip ederdim artk linux dünyasını yakında takip ediyorum

BatuhanK

asus 1000ha da hem windows 7 home basic hem de ubuntu 10.04 kullanıyorum, ikisine de bazı ayarları yapınca performanslı çalışıyor, lubuntu da yüklüydü ama çok sade, ubuntu dan da hız farkı ben görmedim açıkçası, bu yüzden bence linux kullanıcaksanız en temizi uzun dönemli destekli ubuntu 10.04 kurup en az sorunla kullanmak

barış

Hepsi uygun oluyor. Ben openSUSE 11.4 KDE kullanıyorum çatır çatır da çalışıyor :D
Ubuntu'yu tek geçerim tabi... Not: GNOME'lu ubuntu!

kerimagil

En hızlı çalışanı;
Linux Mint 10,
sonra ubuntu
sonra Pardus 2011
(LG X140 )

Monarch

lg x110 da ubuntu 10.10 netbook edition kullanıyordum, şimdi 11.04 e yükselttim. 2 versiyon da sorunsuz çalışıyor.
tavsiye ederim.

Mitsukuni

İlk mesajın yazıldığı tarihte MeeGo ne durumdaydı bilemeyeceğim ama şu an gayet iyi. Tabi deposu halen yetersiz ve ntfs desteği halen yok.
Fakat;
Topluluk deposu ekleyince pek çok yazılımı yükleyebilir hale geliyorsunuz ki ntfs desteği de dahil buna.
Yönlendirme adına şurada bir şeyler karalamıştım MeeGo ile ilgili. Yardımcı olacağını düşünüyorum.
Bir süredir netbook üzerinde MeeGo kullanmaktayım ve memnunum.

if

Bu tür soru ve tavsiyelerimizi konuşabileceğimiz yeni bir konumuz mevcut: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29219.0

Oradan devam edelim lütfen.

Bu konuyu kilitliyorum.