[Çözüldü] İnternet Hızı Sorunu

Başlatan Rowle, 29 Ocak 2011 - 00:45:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rowle

Baştan bilgilendirmek istiyorum, Ubuntu konusunda oldukça tecrübesizim. Hatta 0 şey biliyorum bile denebilir.

Bilgisayarımda 2 işletim sistemi kullanıyorum, biri Ubuntu, diğeri Windows XP. Windows'un tekelinden kurtulup Ubuntu'ya alışmak istiyorum, nitekim ufak tefek bilgisayar hızı sorunları yaşasamda şu ana kadar iyi gitmekteyim. Ancak internet XP'ye göre oldukça yavaş. Az biraz araştırma yaptım Ipv6 denmiş ama pek bir şey anlamadım ne yazık ki. Sorunun Ubuntu'dan kaynaklandığını düşünmekteyim. Çünkü XP'de internet hızı bu denli yavaş değil. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Oldu mu? Olmadı tabi ki...

sem

Merhabalar...

Proxy kullanıyor musunuz ya da ayrıca kullandığınız DNS var mı... Bunlar hızı etkileyebilir...

ipv6 için ise;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23140.msg278490.html#msg278490

Bu iletide arkadaşın anlatıklarını yapmanız yeterli...

Yani önce

ip a | grep inet6

Komutunu test edin... Burada kodu "Uygulamalar -> Donatılar -> Uçbirim" ile eriştiğiniz konsola yazacaksınız. Komut bir çıktı vermeden, doğrudan alt satıra geçiyorsa zaten devre dışıdır.... Çıktı alıyorsanız bağlantıdaki adımları uygulayın...

Verilen komutları girmek için ulaşacağınız konsol bahsettiğim yolda... Bunun dışında yapmanız gerekenler bağlantıda yazılı... Kolay gelsin..

NOT: Sismim İngilizce olduğu için yolu hatırladığım şekilde yazdım... Uçbirim (Terminal); komutlar bu uygulamaya yazılıyor....
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Rowle

Alıntı yapılan: sem0900 - 29 Ocak 2011 - 00:59:22
Merhabalar...

Proxy kullanıyor musunuz ya da ayrıca kullandığınız DNS var mı... Bunlar hızı etkileyebilir...

ipv6 için ise;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23140.msg278490.html#msg278490

Bu iletide arkadaşın anlatıklarını yapmanız yeterli...

Yani önce

ip a | grep inet6

Komutunu test edin... Burada kodu "Uygulamalar -> Donatılar -> Uçbirim" ile eriştiğiniz konsola yazacaksınız. Komut bir çıktı vermeden, doğrudan alt satıra geçiyorsa zaten devre dışıdır.... Çıktı alıyorsanız bağlantıdaki adımları uygulayın...

Verilen komutları girmek için ulaşacağınız konsol bahsettiğim yolda... Bunun dışında yapmanız gerekenler bağlantıda yazılı... Kolay gelsin..

NOT: Sismim İngilizce olduğu için yolu hatırladığım şekilde yazdım... Uçbirim (Terminal); komutlar bu uygulamaya yazılıyor....

Dediğiniz adımları açtım ama Grub ayar dosyasında aşağıdaki satırı bulamıyorum;

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

heartsmagic

Meseleyi daraltmak lazım. İnternet'in nesi yavaş? Örneğin gezinti mi yavaş, yoksa dosya indirimi mi? Başka bir şey mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rowle

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ocak 2011 - 01:27:11
Meseleyi daraltmak lazım. İnternet'in nesi yavaş? Örneğin gezinti mi yavaş, yoksa dosya indirimi mi? Başka bir şey mi?

Gezinti hızı, dosya indirmeyi henüz denemedim ama gezinti hızında bir yavaşlık söz konusu.

Edit: Şuanda sorun çözüldü arkadaşlar. IPv6'yı tam anlamıyla devre dışı bıraktıktan sonra belirgin bir artış söz konusu oldu. İlgilenenlere teşekkürler.

sem

Geçmiş olsun... İlk iletiyi düzenleyerek başlığa [Çözüldü] ibaresini eklerseniz yönetici arkadaşlar konuyu daha rahat fark edip kilitleyebilirler... Kolay gelsin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?