ekrana sığmayan butonlar

Başlatan h_gokbay, 16 Aralık 2010 - 12:00:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

h_gokbay

merhaba arkadaşlar. bu forum sayesinde ubuntuya kesin dönüş yapma konusunda karar aldım. daha önceleri pardus mandriva kubuntu yani hep KDE kullanan sistemler kullandım.
şimdi sizin sayesinde gnome ve ubuntu çok hoşuma gitmeye başladı. bende ubuntu 10.10 kurdum ve kullanmaktayım.

sıkıntıma gelince benim notebook asus n61jq serisi ve ekran çözünürlüğünü 1366x768 olarak kullanıyorum ama bazen karşıma gelen ekranlarda uygula, tamam veya iptal butonları pencerenin boyutundan dolayı ekranın aşağısında kalıyor ve oraya ulaşamıyorum.. bu konuda yapılabilecek birşey varmı acaba..

saygılarımla..Teşekkürler..

javaTalebesi

Buna benzer bi sorun bendede olmuştu

Home Folder/Edit/Preferences

burayı bi kurcala istersen, ama çok iyi bilmiyorum.

h_gokbay

Alıntı yapılan: javaTalebesi - 16 Aralık 2010 - 12:03:43
Buna benzer bi sorun bendede olmuştu

Home Folder/Edit/Preferences

burayı bi kurcala istersen, ama çok iyi bilmiyorum.

kurcalayayım da ne aradığımı bilmeden biraz zor oluyor..
bu sorun sürekli karşılaşılan bir sorun değil galiba.. bir iki defa karşılaştım ama hep de olmadık yerlerde.. bir şey yapıyorum ama tamam diyemiyorum.. pencere boyutunu da küçültmeye izin vermiyor kalıyorum öyle..
sanırım monitörü büyütmekten başka çare yok :(

heartsmagic

Normal şartlar altında olmaması gereken bir durum, monitör ile alakalı olmasa gerek. Şu an kullandığın çözünürlük normal mi?
Ayrıca tam olarak hangi durumlarda oluyor bu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serkanburda

Aynı sorundan ben de muzdaribim birkaç gündür. Güncelleme sonrası mı oldu diye şüphelenmeye başladım. Mesela bir dizinin üzerine sağ tıklayıp özelliklere bakmak istiyorum, yüksekliği ekrandan taşacak biçimde kalıyor. Küçültmek de mümkün olmuyor. Bu masaüstü bilgisayarımda pek de mesele değil ama netbookda ekrana sığmayan butonlar oluyor. Ayrıca bu sorun bir anda peydah oldu ve her iki bilgisayarımda da var.

heartsmagic

Ortak bir şeyler var mı peki? Grafik kartı, Compiz, özel bir yapılandırma vs?

serkanburda

Netbookda da masaüstünde de benzer ayarlar var ancak ondan değil herhalde. Akşam netbookdaki /home klasörünü tamamen silmeme rağmen değişen bir şey olmadı. Compiz ise iki bilgisayarda da varsayılan ayarlarıyla duruyor. Sadece masaüstü efektlerini ekstra konumunda ki onu da denedim, ondan kaynaklanmıyor.

Ek: Gece masaüstü bilgisayarıma 10.10 kurdum ve yine aynı :( Gerçi masaüstü bilgisayarımda monitör yeterince büyük ama yine de sorun var. Bu arada kurulum yaparken sadece /home klasöründeki tarayıcı ayarlarıyla .icons, .themes, .fonts klasörlerine dokunmuyorum. Aralarında etki etme ihtimali olan var mı? Bir de ekran görüntüsü verelim tam olsun; alt butonlar gözükmüyor. Fare imlecini yukarı kaydırınca üst butonlar ortaya çıkıyor ama tıklanmıyor. Alt+f4 ile kapatabiliyorum görüntüdeki programı.

heartsmagic

Altta tema yok mu?
Ayrıca ön tanımlı tema ile de durum böyle mi?

serkanburda

Ne yazıkki öntanımlı tema ile de böyle. Ayar dosyalarımdan mı diye tüm /home klasörünü silip birkaç defa tekrar baktım, yine aynı. Çare bulamadım. Üstelik garip olan tarafı 10.10 ile de böyle 10.04 ile de; ben bir anlam veremiyorum. İlk kurulum sırasında internet bağlantısı yoktu ve kurulum sonrası normaldi herşey. Sonra güncellemeleri aldım ve yine aynı hale geldi. Bu arada kurulumu da 10.04.1 ile yaptım. 10.10 ile kurulumdan hemen sonra bile böyle.

heartsmagic

Grafik kartı nedir? Söylediğim gibi ortak bir sebep olmalı zira sorun genel olamaz çünkü bizlerde yok bu sorun.

dorruk

Hp Compac mini 110c netbook üzerinde me 10.10 kullanıyorum. Aynı sorun bu makinada da var. Pencereler ekrana sığmıyor.

serkanburda

İki makinamda da entegre ekran kartları var. Masaüstünde Ati HD4200 netbookda ise Intel GMA3150 var ve sorunlu pencere boyutları ikisinde de hemen hemen aynı; göz kararı söylüyorum tabi. Masaüstü ekranım 18" sorun olmuyor ama netbookda 10" sığmıyor ne yazıkki.

Masaüstü makinamda çeşitli çözünürlükler denedim biraz önce ve sonuç olarak bazı pencerelerin ve uygulamaların 600 pixel çözünürlükte bu problemi yaşadığını gördüm. 768'e çıkınca sorun kalmıyor ama mesele şu ki netbook'da bu çözünürlüğe çıkılmıyor. Bu sanırım uygulamaların belirli bir yükseklik ve genişlik ayarı olmasıyla alakalı.

heartsmagic

Kaçırmışım ben meseleyi sanırım, herkes Netbook sürümünü mü kullanıyor?

serkanburda

Ben iki makinada da normal masaüstü sürümleri kullanıyorum.

heartsmagic

Kafam karıştı iyice :)
Makinelerden biri Netbook mu o zaman?

serkanburda

Tekrarlamak gerekirse benim iki makinam var: Birisi netbook diğeri normal masaüstü bilgisayar. İkisinde de ubuntu 10.04 kurulu şu anda. İki makinada da aynı sorun var. Hatta bir tanesine 10.10 kurduğumda da sorun devam etti. Başlıktaki diğer arkadaşların iletilerinden anladığım kadarıyla da bu konuda yalnız değilim. Ortak sorunumuz ekrana sığmayan butonlar fakat ortak başka bir yan yok gibi. Donanımla ilgili olması farklı birkaç makinanın aynı sorunu yaşamasından ötürü pek mantıklı gelmiyor. Sorun muhtemelen yazılım kaynaklı.  :D

Bunu belki de sorun eden birkaç kişi çıktı ama deneme amaçlı birkaç şey istesem diğer kullanıcılardan. Kendi sorunumu tanımlamak adına istiyorum bunu:

1) Herhangi bir dizinin üzerine sağ tıklayıp özellikler'e girdiğinizde ekran görüntüsü alarak (mümkünse yanında terminal ya da benzer ebatlarda bir uygulama açıkken) buraya koyabilirler mi?

2) İmkanı olan Audio Tag Tool programını kurup da yeniden boyutlandırmayı deneyebilir mi? Mümkünse netbook sahibi birileri. :) Ben ilk o program sayesinde fark ettim çünkü bunu. Verdiğim ekran görüntüsünde açık olan da o program ve özellikler menüsü zaten.  :-X

Ek olarak ubuntuforums'da çöyle bir konu buldum, sorun aynı ama tarih iç karartıcı: 2008. Bakmak isteyen olursa: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=952054

heartsmagic

Ortak bir şey mutlaka olmalı, aksi takdirde hepimizde aynı sorun olmalıydı :)

serkanburda

Şöyle diyeyim o zaman: Belki de kimse bunu sorun olarak görmüyordu bugüne kadar.  ;D
Şimdi benim netbook çözünürlüğüm 1024x600, panel ve pencere birlikte bu 600 pixele sığmıyor. Netbook'ta bunu farkettikten sonra ancak masaüstündekine dikkat ettim. Zira onun çözünürlüğü 1366x768 ve 768 gayet de yeterli. * her şey sığıyor.

Benim sorunla ilgili tahminim şu: Nautilus'le ilgili bir boyutlandırma sorunu var, ancak büyük ekranlar sebebiyle dikkat çekmiyor, sadece netbook sahipleri muzdarip ama herkes yine olayın ayırdımında değil ki geçen mesajı attığım geceye kadar ben de değildim.

Programın (audio tag tool) sorunu ise "sabitlenmiş minimum ölçülere sahip olması" demiş bir ubuntuforums kullanıcısı. Bu bana mantıklı gelen bir yorum, eğer minimum bir pencere dikey ölçüsü verildiyse programda bunun altına çekemiyor olmamız normaldir sanırım. Ancak netbooklar ortaya çıkınca bu bir sorun oldu, sanırım! :)

Benim fikrim bu, doğruluğundan emin olmamakla birlikte ::)

Resimde işaretlediğim mesafe yüzünden bu kadar gümbürtü. İlk kurulumda bu kadar mesafe olmuyor, güncellemeden sonra oluyor.

heartsmagic

İşte, mesele çözünürlük meselesi. Netbook'larda oluyorsa bilemem fakat masaüstlerinde genelde çözünürlükler bu iş için sıkıntı yapmasa gerek. 1024x768'in altında kullanan var mıdır zaten?

Sherlock Holmes

Yazı tipi boyutunu düşürmeyi deneyiniz.
Font ebatına göre pencereler tekrardan boyutlandırılacaktır.

Netbook sürümünde Compiz imkanına sahipseniz,
CompizAyar yöneticisi - Pencere kurallarını ayarla - Size rules,
[IMG]http://i51.tinypic.com/fva935.png[/img]
Boyutlandırmak istediğiniz pencereyi yakalayıp,
her açılışında o boyutta kalmasını sağlayabilirisiniz.

serkanburda

Ne yazıkki işe yaramadı :( Yazı tipi boyutu etkilemedi. Compiz ayarları ise anlayamadığım bir şekilde oturumu sürekli yeniden başlata aldı. Kullanıcı adını girip şifreyi giriyorum ve girişe tıklayınca açılış müziği yarıda kalıp tekrar giriş ekranına dönüyor. Güvenceli gnome'da pencere kurallarını pasifleştirince düzeldi ama. Teşekkürler tavsiye için ama olmadı.

Sherlock Holmes