Yazılım Geliştirme Ekibine Proje Öneri/İstekleriniz

Başlatan sem, 28 Eylül 2010 - 01:44:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Arkadaşlar;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22253.msg267537.html#msg267537

Başlığından bildiğiniz üzere böyle bir ekip kuruldu ve yavaş yavaş çalışmalarına başlayacak... Sizinde istek veya önerileriniz olursa Java ekibine önerilerinizi bu başlık altından dile getirebilirsiniz. Yapılabilip, yapılamayacağı ya da gerekli görülüp görülmeyeceğine göre ortak bir karar ile sonuca bağlarız.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

stef_q

konu başlıkları her programlama diline ayrı yazıldığına göre büyük ihtimalle tek programlama dili tek program için kullanacağız.

sadece javadan bahsediyorsak ya sıfırdan bir program yazacağız yada sourceforge.net e girer açık kaynaklı projeleri filtreler java olanlara destek verebiliriz. ( veya sadece eklenti de yazabiliriz)

sourceforge.net te çok bakındım. birçok proje var. herkesin bakmasını tavsiye derim. Aralarında benimde sık kullandığım ve koduna az da olsa göz atmış olduğum Jdownloader programı var. Buna destek vermekten mutluluk duyarım tabi ama biraz tecrübeli arkdaşlara danışmam gerekir...  Büyük ve sağlam bir proje olduğu için baya baya zamanımızı alacaktır. kısacası böyle bir proje için en azından bir kişinin javayı iyi biliyor olması gerekir. benimkisi sadece bir fikir...

dyrnade

Okuldan arta kalan zamanlarda Java için katılabilirim bende akşamları.

hakansel05

Mademki FORUM UBUNTU-TR yiz hatta UBUNTU yuz o zaman JAVA..
JAVA ya bende katkıda bulunabilirim. Verilen görevleri kotarmaya çalışırım.. ;)

Hatta LINUX uz:)

mandza

Evet, çok güzel bir bölüm açılmış fakat bir yıldan fazladır hiç mesaj yazılmamış, galiba gerekli destek sağlanamamış.
Ben de Java ya yeni başlamayı düşünüyorum, hata linux geliştirmesine kadar ilerlemeyi düşünüyorum.
Şimdilik sadece ön araştırmaları yapıyorum.
İnşaAllah bu forum sayesinde de güzel işler yaparım.
Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

WhiteScars

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

Aequitas

Nasıl güzel bir forum ya. Başlık yazılım isteği için açılmış ama bütün mesajlar yardım teklifi için yazılmış. Süpersiniz.  ;)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

fghty

İlk öneride ben bulunayım o zaman.  :)

Benim önerim. Bilgisayar ve telefon bağlantısı ile olacak. Bunu bluetooth üzerinden yapacak. Mesela bilgisayarda açtığımız bi müziği yada filmin sesini telefondan dinlemeyi sağlayacak bi kod. Yani bilgisayarın hoparlorü yerine telefonunkini kullanmış olacaz.

Ben bunu aslında Python la deneyecektim ama kullandığım Python sürümü için bluetooth modülü bulamadım malesef.

WhiteScars

Bluetooth kulaklık alıp direk bilgisayara bağlasak olmaz mı?  :o

mustafayilmaz

Benim de bir önerim olacak.

Biliyorsunuz ki kiosk konusu yavaş yavaş ülkemizde de yerini almakta. Biz daha önce üniversitedeyken kurulan kiosklar için Windows işletim sistemi üzerinde yazılmış bir c# uygulaması kullanıyorduk. Ama maalesef çok başarılı bir yazılım değildi. Aklımda hep Ubuntu üzerine bir yazılım kurup, bunu kiosk üzerinde kullanma fikri vardı. Ancak o zamanki konumum bunun için yeterli olmadığından fikrimi hayata hiç geçiremedim.

Polonya Üniversitelerinden birinde Ubuntu üzerinde çalışan böyle bir kiosk uygulaması varmış. Ama ben hiç denemedim.

Böyle bir yazılım depolarda var mı yok mu bilmiyorum ama bu yönde bir çalışma başlatılıp yerel bir standart haline getirilebilir. Standart haline gelmesi tabiki bir hayal ama en azından kullanışlı bir uygulama haline gelebilir.

Tekrar söylemek isterim böyle bir uygulama daha önceden yazılmış olabilir ya da hali hazırda kullanılıyor olabilir. Ben sadece fikrimi söylemek istedim.

Kolay gelsin...

WhiteScars

Söylediğin gibi bir proje C# bağımlı olduğu için Ubuntu'da çalışmayabilir. Java üzerinde yada WEB tabanlı bir yazılım olsaydı Ubuntu üzerinden de çalıştırılabilirdi.

fghty

Hocam o da olur. Ama dediğim şekilde de güzel olur. Ses in yanına fareyi kontrol etme gibi başka özellikler de eklenere güzel bi uygulama oluşturullabilir.

iskn90

Bence forum.ubuntu'nun mobil uygulaması olsa daha yerinde olur tabi de zor yani zaman isteyen şeyler bunlar ama bilgim dahilinde katkıda bulunmak isterim, C/C++ ve Java ile görsel programlama olmadıkça iyi kod yazabilirim, saygılar
Tell me and I'll forget,
Show me and I may remember,
Involve me (I do) and I'll understand (I learn)

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: fghty - 08 Nisan 2012 - 06:18:59
İlk öneride ben bulunayım o zaman.  :)

Benim önerim. Bilgisayar ve telefon bağlantısı ile olacak. Bunu bluetooth üzerinden yapacak. Mesela bilgisayarda açtığımız bi müziği yada filmin sesini telefondan dinlemeyi sağlayacak bi kod. Yani bilgisayarın hoparlorü yerine telefonunkini kullanmış olacaz.

Ben bunu aslında Python la deneyecektim ama kullandığım Python sürümü için bluetooth modülü bulamadım malesef.

Android ve İOS cihazlar'dan Ubuntu'yu kontol edebilecek bir uygulama yok. Bir iki tane yazılmış ama sağlıklı çalışmıyorlar. Nasıl bir uygulama derseniz şöyle bir şey:

1. Mobil telefonunuzu, Ubuntu bir cihazı kontol etmek ve izlemek için kullanacaksınız.  İşlemci kullanımı ( top gibi) diğer sistem olaylarını izlemek gibi.
2. Telefonunuzla, ubuntunuzun sesini açmak/ kapamak/azaltmak/artırmak,  müzik çalarını açmak/kapatmak/parçalar içinde gezmek, bilgisayarı kapatmak, telefona basitçe dosya yollamak ya da dosya çağırmak(ssh ile).
3. Ubuntu'da çalışan bazı medya oynatıcıların kontrölünü sağlamak. Mplayer, VLC, Kaffeine

Bu amaçlarla yapılmış uygulamar genellikle şu yapılardan oluştuğunu gördüm:

Ubuntuda çalışacak olan bir istek sunucusu, bir de telefonda çalışacak olan istemci yazılım ve kumanda veya kontrol arayüzü. Yani iki farklı ana yazılım yapısına ihitiyaç var. Kullanılan iletişim aygıtları bluetooth ve wifi oluyor.

Örnek yazılımdan bir tanesi :
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inspiredandroid.linuxcontrolcenter&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pbnNwaXJlZGFuZHJvaWQubGludXhjb250cm9sY2VudGVyIl0.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

fghty

Hocam zaten bu tip programları bluetooth ile yapıyorlar. Benim telefonda(Symbian) da python ile yapılmış bi uygulama var. Dediğin gibi ayrı ayrı 2 program var. Biri telefon için biri de bilgisayar için.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: fghty - 13 Nisan 2012 - 18:39:28
Hocam zaten bu tip programları bluetooth ile yapıyorlar. Benim telefonda(Symbian) da python ile yapılmış bi uygulama var. Dediğin gibi ayrı ayrı 2 program var. Biri telefon için biri de bilgisayar için.

Bildiğin uygulama varsa paylaşabilir misin ?
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

fghty

Hocam bu dediğim Symbian telefon ile Windows işletim sistemi için yapılmış.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: fghty - 13 Nisan 2012 - 23:55:14
Hocam bu dediğim Symbian telefon ile Windows işletim sistemi için yapılmış.

Merak ettim senin yaşın kaç?
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart

fghty

Hocam yaşımı ne yapacaksın ki? Yani konuyla ne lakası var onu anlayamadım.