Yazılım Geliştirme Ekibine Proje Öneri/İstekleriniz

Başlatan sem, 28 Eylül 2010 - 01:43:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Arkadaşlar;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22253.msg267537.html#msg267537

Başlığından bildiğiniz üzere böyle bir ekip kuruldu ve yavaş yavaş çalışmalarına başlayacak... Sizinde istek veya önerileriniz olursa C veya C++ ekibine önerilerinizi bu başlık altından dile getirebilirsiniz. Yapılabilip, yapılamayacağı ya da gerekli görülüp görülmeyeceğine göre ortak bir karar ile sonuca bağlarız.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

utdmr

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22290.0.html

adresindeki uygulamayı resmen isteyeyim bari :).

Program isteklerinin programlama diline göre yapılması garip geldi, ben böyle bir program istiyorum ama, python ile mi c ile mi yazıldığı pek önemli değil benim için. Maksat C olsun hızlı olsun :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

sem

Evet dediğiniz gibi bazı programlarda çok da fark etmeyebilir Python ya da C... Hatta bir program düşünüp de hangi dil ile olabileceğini kestiremeyen de olur... Maksat biraz da olsun karışıklığı önlemek, yoksa bütün istekler bir başlıkta toplandığında, işler karışabilir biraz. Bu şekilde biraz da olsa kategorize edersek daha rahat olur...

Herkesin siteden bildiği üzere ekipler daha yeni... Kimse ne yapabileceğimizi bilmiyor, kendi içimizde dahi kim ne biliyor, şimdilik muamma... Proje denemeleri ile bunlar daha da netleşecektir... Böyle böyle bir yerlere geliriz umarım...

Teşekkürler öneri için...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

nomercy

Bir öneride ben getireyim İndirme yöneticisi olabilir ama jdownloader tarzı rapidshare vb. sitelere bağlanarak değilde kget gibi daha basit ama kullanışlı gtk tabanlı bir indirme yöneticisine ihtiyaç var gtk altında multiget gibi alternatiflerin arayüzü gibi kullanışsız değilde daha çok son kullanıcıya yönelik basit ama işlevsel bir indirme yöneticisi yapılabilir

stef_q

Alıntı yapılan: nomercy - 29 Eylül 2010 - 17:36:08
Bir öneride ben getireyim İndirme yöneticisi olabilir ama jdownloader tarzı rapidshare vb. sitelere bağlanarak değilde kget gibi daha basit ama kullanışlı gtk tabanlı bir indirme yöneticisine ihtiyaç var gtk altında multiget gibi alternatiflerin arayüzü gibi kullanışsız değilde daha çok son kullanıcıya yönelik basit ama işlevsel bir indirme yöneticisi yapılabilir

Java bölüm başlığı altında bende Jdownloaderı geliştirelim demiştim :) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22595.msg272003.html#msg272003

Aslında kod büyük olmasa Jdownloader ı C++ gibi dillerle yazılmasını sağlayabilirdik. Çünkü Jdownloaderın böyle ağır olması Javadan kaynaklanıyor. Jdownloader gibi mükemmel bir program çok seri bir şekilde çalışıyor olurdu, üstelik böyle bir projeye eminim tüm dünyadan destek verenler olacaktır ama dediğim gibi proje büyük...(veya yapılabilir mi bilmiyrum daha tecrübelilerimiz buna cevap verebiliri herhalde)

Olmadı istemeyerek hiç söylüyorum açık kaynaklı Free Download Manager linuxa port edilebilir. Bu zamanında forumumuzda baya istenmiş ve tartışılmıştı. Ama bunu pek istemiyorum çünkü Jdownloaderın özelliklerine çok ihtiyacım var ve FDM şu andaki Jdownloaderı bile yakalaması 5 yılı alır :) (jdownloader abartılı iyi bence :) )

Üstelik ben indirme yöneticilerin Java ile çalışmasını onaylıyorum çünkü bir gün gelecek portable olan Jdownloaderı istediğimiz bilgisayardan çalıştırıp downloadı devam ettireceğiz (kaynak yok). Hiç olmadı Jdownloader için Linux , mac ve hatta diğer işletim sistemlerinin kütüphanelerini kullanan arayüzler (temalar) yazılabilir(veya vapolan temalar düzeltilebilir) .zaten böyle bir şeyi geliştiricileri de istiyor fakat sadece windows ve bir tanede linux un bir bilmemne kütüphanesine uygun teması yazılmış durumda biliğim kadarıyla (emin değilim). Veya openJDK ve Jdownloader uyumu içi Jdownloader kodları üzerinde değişiklik yapılabilir.

nomercy

Bende biliyorum jdownloaderın çok kapsamlı bir proje olduğunu ama çok ağır kalıyor bunun için basit ve hızlı şekilde çalışan bir indirme yöneticisi diye söylemiştim javanın imkanları gerçekten geniş ama programlar yavaş çalışıyor c++ ile yazmak için kodların tamamının elden geçmesi gerekir sanıyorsam şimdilik kimin ne kadar bilgi sahibi olduğunu bilmediğimiz için böyle kapsamlı bir projeye başlamak akıl karı olmaz düşüncesindeyim en basitinden wget e veya aria2 ye birtakım eklemeler yapılarak ve gtk bir arayüz oluşturarak bu projeyi gerçekleştirebiliriz gibi düşünüyorum.

stef_q

Alıntı yapılan: nomercy - 29 Eylül 2010 - 18:29:56
Bende biliyorum jdownloaderın çok kapsamlı bir proje olduğunu ama çok ağır kalıyor bunun için basit ve hızlı şekilde çalışan bir indirme yöneticisi diye söylemiştim javanın imkanları gerçekten geniş ama programlar yavaş çalışıyor c++ ile yazmak için kodların tamamının elden geçmesi gerekir sanıyorsam şimdilik kimin ne kadar bilgi sahibi olduğunu bilmediğimiz için böyle kapsamlı bir projeye başlamak akıl karı olmaz düşüncesindeyim en basitinden wget e veya aria2 ye birtakım eklemeler yapılarak ve gtk bir arayüz oluşturarak bu projeyi gerçekleştirebiliriz gibi düşünüyorum.

Javaya en benzeyen diile yapılması imkansız diyorsanız öyledir ben bilemiyorum...
Ama diğer sölediklerim olmaz değil, hele hele ilk proje için değilde bir sonrakiler için kesin yapılabilir türden.

nomercy

Alıntı yapılan: yokohama_11 - 29 Eylül 2010 - 18:34:43
Alıntı yapılan: nomercy - 29 Eylül 2010 - 18:29:56

Javaya en benzeyen diile yapılması imkansız diyorsanız öyledir ben bilemiyorum...
Ama diğer sölediklerim olmaz değil, hele hele ilk proje için değilde bir sonrakiler için kesin yapılabilir türden.

yok imkansız demedim şu anda kimin ne kadar bilgi sahibi olduğunu bilmediğimiz için o şekilde söyledim yoksa yapmasına yapılır :) Şöyle düşünün örnek olarak  projede 10 kişi var bunlardan 2 si üst düzey bilgiye sahip 3 kişi orta seviye geri kalan 5 kişi ya uzun zamandır ilgilenmiyor yada yeni başlamış bu kadar kapsamlı bir projeye başlamak sizce ne kadar akıl kârı olur

sem

Alıntı yapılan: utdmr - 28 Eylül 2010 - 19:48:40
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22290.0.html

adresindeki uygulamayı resmen isteyeyim bari :).

Program isteklerinin programlama diline göre yapılması garip geldi, ben böyle bir program istiyorum ama, python ile mi c ile mi yazıldığı pek önemli değil benim için. Maksat C olsun hızlı olsun :).

Projeye başlandı @utdmr, fakat kimse GTK bilmediği için daha öğrenme aşamasındayız =)... Öğrendikçe GTK ile alakalı programların yazımı da paralel şekilde hızlanacaktır...
Burası dünya?

utdmr

Alıntı yapılan: sem0900 - 13 Ekim 2010 - 12:45:29
Projeye başlandı @utdmr, fakat kimse GTK bilmediği için daha öğrenme aşamasındayız =)... Öğrendikçe GTK ile alakalı programların yazımı da paralel şekilde hızlanacaktır...
Teşekkürler, dört gözle bekliyorum :).
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

sem

@utdmr;

Program şöyle bir şey olacak...

http://www.mediafire.com/?rkohmxz3g9od734

Fakat çok kötü bir programlama örneği sergilediğim için dizi boyutlarından kaynaklı hatalar oluyor. Ve benim onları bulmam imkansız =) O nedenle yarından itibaren tekrar yazacağım programı inat oldu =)

Böyle bir şeyi nasıl gözden kaçırdım anlamadım... Şimdi ceza olarak baştan yazacağım =) Siz programa bakarda ek olarak aklınıza bir şey gelirse söylersiniz.

çalıştırmak için uçbiri -> donatırlar -> kisayol

ya da uçbirimden "kisayol"

silmek için;

apt-get remove kisayol-olusturucu

verdiğim link sistemim 32 bit olduğu için şimdilik 32 bit. Programın logosu da şu anda olmadığı için, pixpams'te öylesine bir logo seçtim...
Burası dünya?

utdmr

@sem0900. Harika olmuş :). Program istediğim bütün özelliklere sahip, C'de böyle bir şey yazmayı düşünemiyorum bile :). Bir-iki kısayol ekleyip sildim, bir hata vermedi bende, sadece arayüz açısından bir iki önerim olacak;

Program bir launcher olacağı için, başlangıçta başlatmak isteyeceğim bunu, ancak her başlatışta tekrar ana arayüzü küçültmem gerekecek. "--start-minimized" gibi bir parametre ile doğrudan sistem çekmecesinde başlaması leziz olur :). Ama asıl benim amacım ekrana gelişini tray'e tıklayarak değil de, bir komut yardımı ile açabilmek, bu sayede easystroke gibi programlarla belirlediğim bir kısayol ile açılmasını sağlayabilirim. Şu şekilde bir fikrim vardı aslında, program yeterince hızlı açılıyor, system tray'de beklemesine gerek yok, doğrudan çalıştığında sadece kısayolları görüntüleyen penceresi gelsin, ben "--config" parametresiyle çalıştırdığımda veya kısayol ekranındaki küçük bir tuşla yeni kısayol ekleme veya sıralama yapabileceğim pencereye ulaşabileyim.

Bir şey daha da, genellikle bir program açacağım, o yüzden bir kısayol çalıştıktan sonra programın kapanması veya gizlenmesi güzel olur, bu bir ayara bağlanırsa daha da güzel olur :).

Çok teşekkürler program için, çok emek verdiğinizi biliyorum, umarım benim dışımda da bir çok kişinin işine yarar :).

Edit: .deb'i extract ederek 64 bit sistemde de çalıştı :).
--

sem

Beğenmenize sevindim. Ek özelliklerden yapabildiklerimiz olursa onları da eklemeye çalışırız,  program tamamen bititğinde tekrardan buradan haberdar ederiz sizi.

Programı benim yazmadığımı da belirtmem gerek, GTK bilmediğimiz için tabi işlerimiz uzuyor  biraz =) Öğrendikçe süre de kısalır...  İyi akşamlar... Programın son hali ile görüşmek üzere =)
Burası dünya?

plymouth

Bir istek de benden.

Usb disklerin sistemden ayrılması esnasında diskin durmaması, dönmeye devam etmesi hatasının giderebilecek bir program ya da yama nasıl olur?
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

sem

Merhabalar...

System -> Administiration -> Disk Utility programı ile dediğiniz yapılabiliyor...

Disk için "unmount" dedikten sonra "Safely Removal"  gibi bir seçenek var. Onu yaptığınız zaman USB diskten gücü kesiyor ve diskin dönmesi duruyor.

NOT: İngillizce tarif ettiğim için kusura bakmayın... Normalde İngilizcem biraz zayıf, bilgisayar ingilizcemi belki bu şekilde geliştirebilirim diye İngilizce sistem kullanıyorum. Türkçesi şu şekilde büyük ihtimal;

Sistem -> Yönetim -> Disk Aracı.

unmount -> Diski Ayır, Safe Removal ise güvenle kaldır gibi bir şey olsa gerek diye tahmin ediyorum...
Burası dünya?

sudusleri

Bir kütüphane programı... Kitapların kayıtlarının tutulduğu... Üyelerin kayıtlarının ve ödünç alıp verme işlemlerinin takip edilebildiği bir yazılım güzel olurdu... Hem ihtiyacım var hem de kolay kolay bulunabilen bir yazılım olmadığı için ilgi görecektir diye düşünüyorum.. Görsel anlamdaki tasarımlarda (logo vs..) yardımcı da olurum..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

kuleyni

Bir istekte de ben bulunayım :) Yabancı dillerden baktığımız kelimeleri türkçe karşılıklarıyla beraber hafızasında tutan gerektiğinde çıktı alma imkanı olan bir sözlük olsa nasıl olur?Çevrimiçi olsun hem böylece yazarken siz de fazla sıkıntı çekmemiş olursunuz :)

nazim

En uçuk fikir, hep düşünürüm böyle bir şey yazılsa da Hiçbir şey eskisi gibi olmasa diye.
Bunu başarırsanız bir çok yazılımcı işsiz kalacaktır.
Teknolojinin en kötü yönü insanı dışlamasısır.

Önerim:
Parçayı (örnek ekran kartı'nı ) kendisi algılayıp ona en iyi drayvır'ı yazabilen bir program.
Bunu başarın pc Aynştayn'nı olun.

plymouth

Alıntı yapılan: sem0900 - 22 Kasım 2010 - 20:59:58
Merhabalar...

System -> Administiration -> Disk Utility programı ile dediğiniz yapılabiliyor...

Disk için "unmount" dedikten sonra "Safely Removal"  gibi bir seçenek var. Onu yaptığınız zaman USB diskten gücü kesiyor ve diskin dönmesi duruyor.

NOT: İngillizce tarif ettiğim için kusura bakmayın... Normalde İngilizcem biraz zayıf, bilgisayar ingilizcemi belki bu şekilde geliştirebilirim diye İngilizce sistem kullanıyorum. Türkçesi şu şekilde büyük ihtimal;

Sistem -> Yönetim -> Disk Aracı.

unmount -> Diski Ayır, Safe Removal ise güvenle kaldır gibi bir şey olsa gerek diye tahmin ediyorum...

Kusura bakmayın @sem0900 En son kullandığım sürüm 9.10 da bu özellik yoktu da o sebeple yazdım...
Teşekkürler...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

sem

@plymouth, ne kusuru, lafı mı olur =)

@sudusleri, dediğiniz program için GTK+'ya çok fazla hakim olmak gerekiyor. Çok fazla hakim olduktan sonra aynı GTK gibi veri tabanı kütüphanesi öğrenmek gerekiyor. Yanılmıyorsam MySQL'in libmysql gibi bir şeydi... Yani yapılabilir aslında fakat zaman alır. Ama yapılsa bence de hoş olur. Üzerinde konuşup bir karara varmak lazım.

@nazim, dediğiniz program evet güzel olurdu fakat en ufak bir fikrim yok nasıl yapılabileceği hakkında =)

Doğrudan sistem programlamadan giriş yapılması lazım sanırım...
Burası dünya?

sudusleri

Alıntı yapılan: sem0900 - 23 Kasım 2010 - 15:41:16

@sudusleri, dediğiniz program için GTK+'ya çok fazla hakim olmak gerekiyor. Çok fazla hakim olduktan sonra aynı GTK gibi veri tabanı kütüphanesi öğrenmek gerekiyor. Yanılmıyorsam MySQL'in libmysql gibi bir şeydi... Yani yapılabilir aslında fakat zaman alır. Ama yapılsa bence de hoş olur. Üzerinde konuşup bir karara varmak lazım.

Php ile bir scriptte yazılabilir. Hem platform bağımsız olmuş olur..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

hrgn

Merhabalar
Benimki bir program isteği değil.Bende yardımcı olmak istiyorum.Duyurunun yapıldığı başlık kapatılmış galiba.Ben yeni görebildim.
C++(Qt) ile projeler verebilirim.Takım çalışması konusunda tecrübem yok.Ek olarak az biraz da php'de yardımcı olabilirim.

@sudusleri
eğer nasıl bir program istediğini detaylarıyla anlatırsan qt ile yapabileceğimi düşünüyorum.

alquirel

Alıntı yapılan: sudusleri - 23 Kasım 2010 - 18:01:13
Alıntı yapılan: sem0900 - 23 Kasım 2010 - 15:41:16

Php ile bir scriptte yazılabilir. Hem platform bağımsız olmuş olur..

Böyle bir uygulamanın bir kütüphane gibi çok bilgisayarlı bir yerde kullanılacağı düşünüldüğünde web arayüzü ve ağı daha etkin kullanma imkanı gibi nedenlerle php tercih edilebilir belki ama onun da dağıtımı güç olur. Bu durumda devreye belki de java girer. (Diğer diller hakkında pek bilgim yok)

sem

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23828.msg286691.html#msg286691

Hata bildirimleri, sorular gibi durumlar nedeni ile yeni başlık altında verdik programı. İyi akşamlar.
Burası dünya?

sem

hrgn
Hâlâ katılmayı düşünüyorsanız aşağıdaki başlığa yukarıdaki iletinizi alıntı yapsanız da yeterli olacaktır...

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24091.msg289912.html#msg289912

Kısayol Oluşturucu programı da son halini alıyor arkadaşlar =) Eli kulağında diyelim =)
Burası dünya?