[Çözüldü] Broadcom Corporation Device 4357 için sürücü kurulumu

Başlatan ScaryMan, 24 Temmuz 2010 - 14:34:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

HP Pavilion dv6-2190US model dizüstü bilgisayarım var. Broadcom wireless mevcut. ndiswrapper ile Windows sürücüsünü yüklettim fakat fayda etmedi.

Çıktılarım şu şekilde:

sudo lshw -C network
[sudo] password for cihan:
  *-network UNCLAIMED     
       description: Network controller
       product: Broadcom Corporation
       vendor: Broadcom Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:02:00.0
       version: 01
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:da100000-da103fff
  *-network
       description: Ethernet interface
       product: RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller
       vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:03:00.0
       logical name: eth0
       version: 03
       serial: 00:26:9e:f0:bf:68
       size: 10MB/s
       capacity: 1GB/s
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress msix vpd bus_master cap_list rom ethernet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt 1000bt-fd autonegotiation
       configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=r8169 driverversion=2.3LK-NAPI duplex=half latency=0 link=no multicast=yes port=MII speed=10MB/s
       resources: irq:35 ioport:4000(size=256) memory:d4104000-d4104fff(prefetchable) memory:d4100000-d4103fff(prefetchable) memory:d4110000-d411ffff(prefetchable)

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:26:9e:f0:bf:68 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:35 Base address:0x8000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:88 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:88 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:6560 (6.5 KB)  TX bytes:6560 (6.5 KB)

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

lspci

cihan@cihan:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DMI (rev 11)
00:03.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express Root Port 1 (rev 11)
00:08.0 System peripheral: Intel Corporation Core Processor System Management Registers (rev 11)
00:08.1 System peripheral: Intel Corporation Core Processor Semaphore and Scratchpad Registers (rev 11)
00:08.2 System peripheral: Intel Corporation Core Processor System Control and Status Registers (rev 11)
00:08.3 System peripheral: Intel Corporation Core Processor Miscellaneous Registers (rev 11)
00:10.0 System peripheral: Intel Corporation Core Processor QPI Link (rev 11)
00:10.1 System peripheral: Intel Corporation Core Processor QPI Routing and Protocol Registers (rev 11)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05)
00:1c.7 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 8 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT216 [GeForce GT 230M] (rev a2)
01:00.1 Audio device: nVidia Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation Device 4357 (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 03)
04:00.0 FireWire (IEEE 1394): JMicron Technology Corp. IEEE 1394 Host Controller
04:00.1 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller
04:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller
04:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller
04:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-Core Registers (rev 04)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 04)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 04)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 04)
ff:03.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller (rev 04)
ff:03.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Target Address Decoder (rev 04)
ff:03.4 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Test Registers (rev 04)
ff:04.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Control Registers (rev 04)
ff:04.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Address Registers (rev 04)
ff:04.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Rank Registers (rev 04)
ff:04.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Thermal Control Registers (rev 04)
ff:05.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Control Registers (rev 04)
ff:05.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Address Registers (rev 04)
ff:05.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Rank Registers (rev 04)
ff:05.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Thermal Control Registers (rev 04)

lsusb

Bus 002 Device 004: ID 064e:a127 Suyin Corp.
Bus 002 Device 003: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Port  Mouse
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0  root hub
Bus 001 Device 003: ID 13fe:1e00 Kingston Technology  Company Inc.
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0  root hub

ndiswrapper -l

WARNING: All config files need .conf:  /etc/modprobe.d/blacklist, it will be ignored in a future release.
WARNING: All config files need .conf:  /etc/modprobe.d/ndiswrapper, it will be ignored in a future release.
bcmwl6 : driver installed
      device  (14E4:4357) present

eribol

lsmod | grep wlçıktısı boş dönmüyorsa(yani wl modülü kullanılıyorsa) wl modülünü kaldırmak gerekebilir.sudo rmmod wlAncak google da elle tutulur bir çözüm göremedim ben.

ScaryMan

eribol

Dediğim gibi ben pek birşey bulamadım google da(zaten ingilizcem iyi sayılmaz). Ancak türlü türlü deneme yöntemlerinden biri tutabilir. Mesela b43 b44 modüllerinin yerine wl modülü de kullanılabilir. Bir de zayıf ihtimal olsa da Donanım Sürücülerinde herhangi birşey yapılamıyor mu?

heartsmagic

Öncelikle Ndiswrapper ile kurduğun sürücüyü bir kaldır, sonra sistemi yeniden başlat (gerekmeyebilir aslında ancak ben bir çakışma olmasın istiyorum).
Ardından mümkünse kablo ile internete bağlan ve Donanım Sürücülerini denetle. Zira bu şekilde sorun çözülüyormuş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1478612

Bu da olmazsa orada verilen ikinci tavsiyeyi deneriz:
http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php

Ancak sorunu çözersek senin başlığı bölelim buradan.

ScaryMan

İnternete kabloyla bağlanma gibi bir durumum yok maalesef. Donanım Sürücülerini bu yüzden deneyemiyorum. ndiswrapper ile kurduğum sürücüyü doğrudan ndiswrapper arayüzünden "kaldır"sam yeterli mi yoksa herhangi bir ayar yapmam gerekir mi uçbirimden?

İkinci tavsiyeye bi bakayım. Verilen linkteki "patch"i kurmama gerek var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2010 - 16:11:39

Şimdi denildiği gibi şu adımları izledim.

# mkdir hybrid_wl
# cd hybrid_wl
# tar xzf <path>/hybrid-portsrc-x86_64.tar.gz

2. Build the driver as a Linux loadable kernel module (LKM):

# make clean   (optional)
# make

daha sonra dediği gibi /proc/1799/cwd/wl.ko varlığını teyit ettim. (Gerçi açmaya çalıştığımda there is no application installed for object code files diyor ama...)

Bundan sonra "Fresh installation" olarak verdiği adımları mı izleyeceğim. Çünkü daha önceki wl.ko mu duruyor yoksa benim yaptığım adımlarla oluşan mı onu bilemiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2010 - 16:32:05

Evet. Fresh Installation adımlarını izledim.

Ubuntu açılırken daha önce "Wireless ışığı" yanmazdı, şimdi yandığını fark ettim. Ancak başlangıçta şöyle hatalar aldım. Bunlara cevap vermedim henüz. :))

[IMG]http://i32.tinypic.com/5yxohh.jpg[/img]

Sürücünün başarıyla yüklenip yüklenmediğini nasıl kontrol ederim?

heartsmagic

Bu sorunlar kablosuz ile ilgili değil gibi :) "Don't delete" diyerek yoluna devam etmişsindir. En sağlıklısı geçici kablo kullanman olacaktı ancak sen diğer yolu zaten denemişsin. Şu şekilde denetle:

ifconfig
iwconfig
iwlist scanning

ScaryMan

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:26:9e:f0:bf:68 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:34 Base address:0x8000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:16 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:16 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:960 (960.0 B)  TX bytes:960 (960.0 B)

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

iwlist scanning
lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

Kablolu ağ yok ki burada :) Şirket hattı var. Onda da depolara erişmeye izin vereceğini sanmıyorum.

heartsmagic

Şu an kart tanınmamış görünüyor. Açıkçası denediğin adımlar sorunsuz yürüdü mü bilemiyorum. Şirket hattı olsun, eğer bir sınırlama yoksa en makulü kablo ile denemektir.

ScaryMan

Şirket hattıyla denedim. Maalesef izin vermiyor. Hiç interneti olmayan birisi için bir çözüm yok mu bu durumda?_ :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2010 - 20:56:37

Valla şu linkteki denilenleri de yaptım ama olmadı:

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/bcm43xx

heartsmagic

Açıkçası o bağlantı güzelmiş, fakat yapmana rağmen iş görmüyorsa ben tıkanıyorum ne yazık ki. Zira hem forumda işe yaradı demişler, hem de buradaki yardım belgesi o şekilde anlatmış.

ScaryMan

Neyse yeni kurulum yaptım.

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/Ndiswrapper

bağlantısındaki adımları izledim. Windows sürücüsünü yükledim, yeniden başlattım.

ndiswrapper -l

yaptığımda şöyle bir çıktı verdi:

WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/ndiswrapper, it will be ignored in a future release.
bcmwl6: driver installed
device (14E4:4357) present

Sona yaklaşıyor gibiyim ama sanırım bu engelleme olaylarında bi sorun var :)

ek: Tamam o hatayı

sudo nautilus /etc/modprobe.d/

diyip ndiswrapper dosya adı sonuna .conf ekleyerek çözdüm. Geri kalanına bakayım. İletiyi düzenlemekten bi hal oldum :))

-----------------------

sudo depmod -a
  sudo modprobe ndiswrapper

dedim. Sorun olmadı. Ancak iwconfig dediğimde no wireless extensions diyor yine.

ScaryMan

İnternete bağlanıp güncellemeleri yapıp Ubuntu'nun bulduğu sürücüyü yükledim sonunda. Ancak ne yazık ki yine çalışmıyor???? :-X

ndiswrapper ile yaptığım işlemin engellediği bir şey mi söz konusu acaba?

ndiswrapper -l dediğimde önceki çıktının yanında (alternate driver: wl) yazıyor artık. iwconfig çıktısı yine no wireless şeklinde.

heartsmagic

Çakışma oluyor mudur bilmiyorum ancak her ihtimale karşı sen Windows sürücülerini kaldırsaydın.

ScaryMan

Kurmadan evvel kaldırmayı unutmuşum ama kurduktan sonra kaldırdım.

Tamam tamam çözdüm. :) Son kez tüm sürücüleri kaldırıp "Update" ile gelen sürücüyü tekrar kurdum, çözüldü. Oh be.

Teşekkür ederim, biraz meşguliyet verdim buralara da. Başlık tekrar kilitlenebilir.

heartsmagic

Konuyu böldüm, taşıdım ve etiketleyerek kapattım. Geçmiş olsun :)