Windows yüklü PC, web browser (Firefox)'ın nete bağlanmasına engel oluyor.

Başlatan kanzakande, 25 Haziran 2008 - 14:52:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kanzakande

Arkadaşlar Merhaba,

Biz ofisi 3 kişi paylaşıyoruz. Benim ekip Ubuntu kullanıyor; diğer arkadaş vindoz. Kablo ile üçümüz de nete bağlanıyoruz. Vindoz kullanan pc, network kablosuna bağladığında bizim net faaliyetleri (messenger, skype, mail vs) çalışıyor, ama Firefox çalışmıyor. Sorun firefoxtadır diye, diğer browserları da yükledim, onlar da çalışmadı. vindovs ağdan çıkınca sorun çözülüyor.
Firefox --> preference deki tüm seçenekleri denedim.

Bu sorunun mantığını çözemiyorum, Ubuntu canavarı arkadaşlarım, görüşleriniz, önerileriniz nedir? Bir el atın da, şu Ubuntu'ya burun kıvıran arkadaşa haddini bildirelim.

izzetguntalaz

Çok enteresan. Ben de merak ettim şimdi. Sorunu çözerseniz burada bizimle paylaşın lütfen.

Benim şahsi fikrim, bunun win**ws kökenli olmadığı.

Zaten ubuntu da internet var diyorsun.

Firefox un vekil sunucu ayarlarına  bakarmısın. Direk bağlan olması lazım.

heartsmagic

Cidden ilginçmiş problem. Proxy kullanıyor musunuz? DNS sunucu olarak ayrı bir makine mi kullanıyorsunuz yoksa serbest misiniz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Bir yakınımın başına gelmişti, Winzort Vista ile iş yerinde kablosuz ağa bağlandığında bütün bağlananlar kopuyormuş. Diğer 8 tane bilgisayar kablolu olarak bağlanıyormuş ancak kendi bilgisayarından kablosuz ağa bağlandığında bütün bilgisayarların interneti uçuyormuş.

Yani bu Winzort'un kendi içinde bile çözemediği bir problem, Linux'uda etkilemesi çok normal.

DeFacto

Bence firefox ve diğer browserların bağlanma protokolleri ile alakalı.

1) Vekil sunucu ayarlarından direk bağlan olmalı (@heartsmagic'i tekrarladım da dağılmasın diye)

2)Firewall var ise winzort'ta ya da modeminiz router ise port yönlendirmeden 80 ve 8080 portlarına izin verilmeli

Bir de ftp sunucularına bağlanıyor mu ? Yani sorun sadece HTTP'de mi ?

erginemr

Bu arada winzort tabiri çok güzelmiş, bulanı tebrik ederim.  ;D

Ecnebiler windoze (doze=uyuklamak) diyorlar, ama güzel Türkçemiz yine yapacağını yapmış.  8)

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Haziran 2008 - 08:35:41

Ecnebiler windoze (doze=uyuklamak) diyorlar, ama güzel Türkçemiz yine yapacağını yapmış.  8)

Kesin yanlış bilgidir ama ben ilk @munirekinci den duydum. "Winzort" u, ha birde "Billdowz" var.   :D

DeFacto

erginemr

Bu durumda winzortzort sp2 mi oluyor?  :P

(Kötülemek doğru değil ama özür dilerim, dayanamadım.)

DeFacto

matafleur

erginemr

Haklısınız.  ;D Neyse biraz toparlamaya çalışalım.

@kanzakande,

Firefox bazı durumlarda bağlantı olsa bile çevrimdışı (offline) modda açılabiliyor. Aynı koşullarda bağlantıyı kurup, Firefox Dosya menüsünden "Çevrimdışı çalış" seçeneği aktif mi kontrol eder misiniz?

Ek Not: Hayır, çözüm bu değil. Zira diğer tarayıcılarda da aynı şey söz konusuymuş...

munirekinci

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Haziran 2008 - 08:35:41

Ben de sanırım Lapis'ten kapmıştım. :D
Ben bulmadım yani.

kanzakande

Heartsmagic, DNS sunucusu olarak ayrı bir makine kullanmıyoruz. Şimdi bu akşam ilginç birşey oldu; vinzortlu arkadaş benim tavsiyem üzerine firefox yüklemişti. Ama ekplorır kullanıyordu. Firefox'u kendi makinesinden kaldırdı. Sonra biz onunla eşzamanlı olarak firefoxtan nete bağlanabildik. Şimdi bu tesadüf mü, gerçekten öyle mi yarın devam edip göreceğiz. Eğer yarın da vindozlu makine nete bağlı iken biz Firefox'u kullanabilir isek, bu akşamki gibi, ilginç. Adamın makinesindeki çalışmayan firefox nasıl bizi etkileyebilirki?

izzetguntalaz

Ben rastlantılara inanmıyorum. Araştırılırsa mutlaka bir açıklaması olacaktır.  :)

Ama kabul ediyorum tuhaf bir durum.

kanzakande

SORUN ÇÖZÜLDÜ AMA.....

Evet bugün de devam ettik, vindozlu pc den kullanılmayan firefox'u sildik ve diğer bilgisayarlar firefoxu artık kullanabiliryor. Ama bilmeceyi çözemedim.
Sevgiler,

erginemr

O zaman geyiğe devam: Firefox kardeşliği!  8)

Şaka bir yana; saçma bir fikir gibi görünüyor ama, Firefox'lar aralarında iletişim kurup birbirlerine öncelik veriyor olabilir. Mozilla kaynaklarını araştırmak lazım...

DeFacto

Evet komik bir neden :) "Hacı bugün sen yarın ben :)" Bende de şöyle bir tuhaflık vardı. IE 7 yi yüklemiştim sırf deneyim olsun diye. Firefox da vardı sistemde. Baktım çok kasıo IE firefox'a geçeyim dedim. Allem ettim kallem ettim giremedim :) Firewall'ınızı kontrol edin filan sinir oldum. Sonra IE 7 yi sildim, winzort live messenger'in proxy ayarları bozuldu, fakat artık firefox çalışıyordu :) Sonra winzort live messenger'ı silip yükledim, gene gitti firefox :) Sonra ikisini de sildim ilk winzort live messenger daha sonra firefox :)

bebek

benim korktuğum şu; bursanın merkezinde hatta direk göbeğinde bir internet kafeye ubuntu cd si verdik geçenlerde(sypro ve ben). Kafe sahibi ubuntuyu çok beğendi ve "bilgisayarların yarısına ubuntu kurup, kafenin yarısını ona ayıracağım. " dedi. Ben gayet sevindim, insanlar en azından kafede de olsa ubuntuyla karşılaşacaklar da eğer buradaki gibi bir problem yaşarsak ya da yaşarsalar ne oluruz bilmiyorum; çünkü benim gördüğüm 20 bilgisayar vardı. Bu yüzden bu topicin sonucu heyecanla bekliyordum; böyle tesadüfi çözülmesi beni ziyadesiyle üzdü :(

garafatma

selamlar,bilemiyorum ama firefoxların aralarında iletişim kurmaları fikri konu kadar ilginç :)

öte yandan evde 3 bilgisayar kullanıyorum 1 i büyük oduna ait, dier ikisi bende, biri winzort, dieri tabiki ubuntu. her üçünde de firefox kullanılıyor ama böyle bir problem yok. herhangi bir firewall falanda yok, bildiğiniz dandik ev ağı ikisi vayrlıs ubuntu kablolu bağlı. aklıma bilgisayarların iplerinin çakışması geldi ancak kontrl edilmiştir diye düşünüyorum, edilmediyse bence onları kontrol etmek lazım
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

DeFacto

Şu gateway olayı.. Çıkışta kablo ile modeme bağlanan pc'ye izin verilmesi gerekiyordu sanırım.. Winzort'taki yapılandırması kolay ama Ubuntu konusunda pek de bir deneyimim yok doğrusu....

heartsmagic

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 02 Temmuz 2008 - 14:55:09
Şu gateway olayı.. Çıkışta kablo ile modeme bağlanan pc'ye izin verilmesi gerekiyordu sanırım.. Winzort'taki yapılandırması kolay ama Ubuntu konusunda pek de bir deneyimim yok doğrusu....

Nasıl bir izin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

DNS alt ağ maskesi ile ilgili bir yapılandırma. İzin diyerek hata etmişim. İp atamalarını winzorttan el ile yapıyorduk da ubuntuda nedir bilemiyorum.

ufuk_k

Alt ap geçidinin işletim sistemleri arasında fark ettiğini sanmıyorum. Aynı değerler giriliyor. İster network-admin içinden, ister /etc/network/interfaces dosyasını el ile düzenleyerek yapılır bu iş. Zaten çok fazla parametre yok, ip adress, netmask, gateway ve DNS adresleri, yani nameserver.

DeFacto

Netmask = alt ağ maskesi (winzort)

Gateway = alt ağ geçidi (winzort)

İşte bunların çakışması sonucu internet kafelerde çok olur genelde aynı ip atanmaya çalışılır bütün makinelere ve sadece bir tanesi çalışır. Hata filan da vermez ya winzort :) Sadece bağlanamıyor der he der geçer :) Sonuç olarak ubuntu'da böyle bir şey başıma gelmedi ama eminim konsoldan bir iki komut ile ne neyi bozuyor anlaşılır herhalde ;)