Ubuntu'da Internet çok yavaş

Başlatan Güner, 21 Haziran 2010 - 23:34:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Güner

Merhabalar sayın ustalarım, benim çok ilginç bir problemim var. Vista ve Ubuntu kullanıyorum, ancak Ubuntu'da Internet nerdeyse % 50 daha yavaş. Tüm donanımlar aynı yani aynı makinede kullanıyorum her iki işletim sestemini. Acaba herhangi bir fikri olan varmı acaba? Şimdiden Teşekkürler.

agritux

Güncellemeleriniz tam mı?
İnternetin neyi yavaş?
Video izleme mi download hızı mı sayfa açılımı mı?...
Dns değiştirebilir öyle deneyebilirsiniz..

Güner

agritux

Güner

Selam Google Chrome kurdum sayfalar çok hızlı açmaya başladı aynen Vista'da gibi. Demek ki sorun FireFox'taymış ama sorunu anlayamadım.

heartsmagic

Firefox interner hızını doğrudan etkilemez. Aklıma gelen bir iki şey.
1. Bir eklenti.
2. IPV6 etkinliği.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

such

Bugün aynı makine de ben de farkettim. Windows da internet hızlı ama ubuntu ve diğer linux dağıtımlarında yavaştı.

Ubuntu ya giriş yaptım, /etc/default/grub adlı dosyayı açtım
gksudo gedit /etc/default/grub

Bu satırı,
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

şöyle yaptım,
GRUB_CMDLINE_LINUX="ipv6.disable=1"

sonra konsolda sudo update-grub

Sistemi yeniden başlattım bayağı farketti. ifconfig |grep inet6 ile bakınca da artık orada inet6 ile ilgili bir şey görünmüyor.

Hatırlatma, benim yaptıklarım grub'un otomatik tanıyıp listeye eklediği dağıtımlar için geçerli oldu. Elle eklenen dağıtım için quiet splash yazan yere bir de ipv6.disable=1 eklemek gerekiyor.

Yiğit Ateş

Anlatım için teşekkürler @such. Ipv6'yı kapatarak interneti hızlandırmak gibi bir sabit başlığımız olsa fena olmaz aslında :)

such

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 02 Kasım 2010 - 11:41:36
Anlatım için teşekkürler @such. Ipv6'yı kapatarak interneti hızlandırmak gibi bir sabit başlığımız olsa fena olmaz aslında :)

Evet bir tavsiye olarak sabit başlık olsa güzel olur bence de.

sema

@such, bilgisayarım bozuldu yahu :) Açılmıyor..
susema

such

Alıntı yapılan: sema - 02 Kasım 2010 - 18:51:24
@such, bilgisayarım bozuldu yahu :) Açılmıyor..

Bir yerde yanlışlık yapmış olabilirsiniz. Ben denemeden bir şey yazmam genelde. Tam olarak ne yaptığınızı söylerseniz neden bozulduğunu bulabiliriz :)

sem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Haziran 2010 - 10:51:46
Firefox interner hızını doğrudan etkilemez. Aklıma gelen bir iki şey.
1. Bir eklenti.
2. IPV6 etkinliği.

+
Bir de proxy olabilir. Ben firefox ayarlarından Proxy ayarladığım zaman Chrome ile aralarında kıyaslayamayacağım kadar hız farkı vardı.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sema

Alıntı yapılan: such - 02 Kasım 2010 - 18:54:06
Bir yerde yanlışlık yapmış olabilirsiniz. Ben denemeden bir şey yazmam genelde. Tam olarak ne yaptığınızı söylerseniz neden bozulduğunu bulabiliriz :)

@such, senden kaynalanmıyordur, benim bilgisayarın, değiştirmemi istediğin yerinde, acpi=force vardı, o olmadığında bilgisayar kapanmıyordu, şimdi Disaling IRQ #28 şeklinde hatalar alıyorum.. İşin kötü tarafı Ubuntu'nun canlı CD'si de yok, Mandriva'nın canlı CD'sindeyim. Onunla eski hâline getirdim ama sanırım update-grub yap(a)madığım için hata devam ediyor. Yeniden kurman gerekecek gibi..
susema

such

Alıntı yapılan: sema - 02 Kasım 2010 - 20:42:21
Alıntı yapılan: such - 02 Kasım 2010 - 18:54:06

@such, senden kaynalanmıyordur, benim bilgisayarın, değiştirmemi istediğin yerinde, acpi=force vardı, o olmadığında bilgisayar kapanmıyordu, şimdi Disaling IRQ #28 şeklinde hatalar alıyorum.. İşin kötü tarafı Ubuntu'nun canlı CD'si de yok, Mandriva'nın canlı CD'sindeyim. Onunla eski hâline getirdim ama sanırım update-grub yap(a)madığım için hata devam ediyor. Yeniden kurman gerekecek gibi..

acpi=force ya da her ne yazıyorsa onları silmeden ek olarak bunları eklemen gerekiyor du. Eğer sildiysen ve yerine yukarıdakileri yazdıysan evet olabilir. Ben de elle eklediğim /etc/grub.d/40.custom içindeki alakalı yer şu şekilde,

linux /boot/latest-kernel root=UUID=0bfd2015-795a-41a2-a1f6-c4817e63a3f3 resume=/dev/sda6 quiet ipv6.disable=1

hatta orda splash de yazıyordu splash ile ilgili bir sorun var diye ben onu kaldırdım.

Eğer şimdi acpi=force olmadan açılmıyorsa grub seçim ekranında E tuşuna basıp gerekli satıra acpi=force yazdıktan sonra CTRL+X ile boot edip açıldığında ilgili düzenlemeleri yapabilirsin. Yeniden yüklemeni gerektirmez bence.

sema

Çekirdekten sonra noapic yazınca açıldı. Çok sevindim. Sınav öncesi bir de formatla uğraşmak zor olacaktı. Yalnız konuyu baltaladım bu arada, uygun görülürse bölünebilir. Teşekkür ettim sana da..
susema