WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Haklısınız; Hardy hakikaten çoğu insan için büyük hayal kırıklığı oldu. Ama yine de hep birlikte sebat edip, bizi bu zamana kadar memnun etmiş olan Ubuntu'ya desteğimizi sürdürmeliyiz.

heartsmagic

@erginemr teklif güzel ancak ortada gariplik var. Dediğim gibi benim kartla şu an sorun yaşamıyorum fakat yaşıyorum diyenler var. Hal böyle olunca ortak bir kart listesi hazırlamak imkansız gibi görünüyor.

@tanzer, mesele artık Ubuntu ve onun sürümleri olmaktan çıktı. Tüm dağıtımlara sıçramış durumda. Son güncellemeleri alan herkes bu işten nasibini alıyor. İlk Ubuntu'da ortaya çıkması sanırım onların güncellemeleri daha çabuk yapmasından kaynaklanmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Alıntı yapılan: Eren - 24 Haziran 2008 - 01:15:35
Kernel ile ilgili olma ihtimali %90 çünkü Mandriva kernel güncellemesinden sonra da Wireless çalışmaz oldu. Şu an aynı kopma sorunu hem Pardus da hemde Mandriva da var.

Sorun * birçok Ubuntu tabanlı olmayan dağıtımı da etkilemeye başladı. Ben PC-BSD isimli BSD dağıtımında karar kıldım çünkü şu an onda bir sorun yok.

Geliştirici bir arkadaşım kullandığım dağıtımda böyle bir sorun olamayacağını iddia ettiği için uzaktan sistemime bağlandı ve 2 ayrı Wireless kartı test etti, ne yaptıysa çalıştıramadı, üstelik iki kartında resmi Linux sürücüleri var.

Bu can sıkıcı sorundan çok sıkılmaya başladım ve hangi dağıtımda wireless çalışıyorsa ona geçiyorum, geçtiğim dağıtımda sorun çıkınca bir diğerine geçiyorum ama bu geçiş nereye kadar devam edecek?

Sanırım slackware'e geçene kadar devam edecek :)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

DeFacto

munirekinci

Alıntı yapılan: erginemr - 24 Haziran 2008 - 10:02:20
Belki de dizüstü/masaüstü bilgisayarında kablosuz ağı düzgün çalıştıran arkadaşlar varsa, yeni bir başlık altında bu modem/adaptörlerin bir listesini tutabiliriz. Böylece sorun yaşayan kullanıcılar, sorunun çözümünü beklemek yerine, -fiyatı da çok yüksek değilse- Ubuntu ile sorunsuz çalışan adaptörleri satın alarak kullanmayı düşünebilirler.

İyi olur.

whiteface

Pardus 2008 Betadan beri wireless sorununu yaşıyorum. RC1'de de WPA sorunu yaşadığım için geçtiğimiz hafta başında Ubuntu Hardy kurdum. Tabiiki burda da WPA/WPA2 sorunu başladı. Ta ki alttaki linki bulana kadar. Burada ki yönergeleri izlediğimde wireless sorunum çözüldü. Belki aynı Wireless kartı olan kullanıcıların da işine yarar.

Wireless Card; US Robotics MAXg PCI Adapter (5417A)  Broadcom 4318

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=766560&highlight=broadcom

NOT: Kotalı bağlantı kullandığım için hiçbir güncelleme yapmadığımı belireyim dedim.

eren

Alıntı yapılan: whiteface - 24 Haziran 2008 - 22:37:02
Pardus 2008 Betadan beri wireless sorununu yaşıyorum. RC1'de de WPA sorunu yaşadığım için geçtiğimiz hafta başında Ubuntu Hardy kurdum. Tabiiki burda da WPA/WPA2 sorunu başladı. Ta ki alttaki linki bulana kadar. Burada ki yönergeleri izlediğimde wireless sorunum çözüldü. Belki aynı Wireless kartı olan kullanıcıların da işine yarar.

NOT: Kotalı bağlantı kullandığım için hiçbir güncelleme yapmadığımı belireyim dedim.

Güncelleme yapıp deneyin :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

Bir daha söylüyorum ndiswrapper ile ilgili bir sorun yok. Zaten hiç olmamıştı da. Kimse yazılanları okumuyormu ; ne diyor Eren bir daha okuyun.

whiteface

Alıntı yapılan: Eren - 24 Haziran 2008 - 23:02:24
Alıntı yapılan: whiteface - 24 Haziran 2008 - 22:37:02

Güncelleme yapıp deneyin :D

Zaten sorun yok ki :)

atomkarinca

@Eren  2.6.26 kernelle  sorun çözülmüş görünüyor . Şu an sağlıklı bağlanabiliyorum. Yinede senin uyarılarınla güncelleme yapmamaya çalışıyorum . En azından .Kernel i ve ek olarak da  wpasupplicant, dhcp3 ,avahi paketlerini kilitledim . Bu gün yaptığım güncellemelerde de bir sorun çıkmadı . Bakalım ne olacak?

erginemr

@tanzer,

2.6.26 çekirdeğini nasıl yüklediniz? Ubuntu üzerinde mi derlediniz?

eren

Sorunun %99 çekirdekle ilgili olduğunu başka bir dağıtım sayesinde bende öğrenmiş oldum. Ama Ubuntu da çekirdek dışında güncellenmesi gereken başka şeyler olduğunu düşünüyorum.

atomkarinca

Alıntı yapılan: erginemr - 25 Haziran 2008 - 10:11:02

2.6.26 çekirdeğini nasıl yüklediniz? Ubuntu üzerinde mi derlediniz?

@erginemr 8.10 na geçtim. Ama * sağ ol bana iyi bir fikir verdin.  :)

Not: Kartım ; asus WL-138g . Belki aynı karta sahip olanlar vardır.(baştan belirtmeliydim aslında)

atomkarinca

Dün mandriva-one-2008 kurdum 2.6.25 kernel le geliyor ve  WPA ve WPA2 Sorununun bu dağıtımı da vurduğunu gördüm. Kablosuzla internete bağlanmam münkün olmadı. Anladığım kadarıyla bu sorun 2.6.24 ve 2.6.25 kernelleri etkiliyor. 2.6.26 kernel sorunsuz görünüyor.

munirekinci

Dün abim wireless adaptör aldı, bugün bilgisayarına Ubuntu Studio kurmuş, bana internet bağlantısının koptuğunu söyledi. Anında tespiti yaptım.

Kendi wireless adaptörüm ile sorunsuzca interneti açtım, "aptitude upgrade" ile güncellemeleri yaptım, daha sonra baktım ki Ubuntu güncelleme aparatı 53 mb güncelleme olduğunu söylüyor, birde onları yükledim.

Hikaye arası soru; Aptitude upgrade ile Update Manager ayrı telden mi çalıyor? Aynı güncellemeleri yapması gerekmezmiydi?

Hikayeye devam;
Update Manager ile de mevcut olan bütün güncellemeleri yaptım. (Kernel güncellemeside var). PC'yi yeniden başlattım, diğer adaptörü taktım (çalışmamış olanı) yine çalışmadı.

Yılmak yok. Yine çalışan adaptörü taktım. Generic kernelin (U. Studio RT ile geliyor) son sürümünü ve tüm modüllerini yükledim, PC'yi yeniden başlattım, öteki adaptörü taktım ve internet sorunu çözüldü.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: munirekinci - 06 Temmuz 2008 - 23:53:50
Hikaye arası soru; Aptitude upgrade ile Update Manager ayrı telden mi çalıyor? Aynı güncellemeleri yapması gerekmezmiydi?

Enteresan, gui de bişeyler yolunda gitmemiş olmalı.

DeFacto

Benim de garibime giden şu. Synapticteki piton 2.5 kütüphanesinin adı lib ile başlarken packages ubuntu sitesindeki 2.5 paketi pyhton ile başlıyor :)

heartsmagic

p   libpythonize0                                                          - Python packages to support KDE applications (library)                           
p   libpythonize0-dev                                                    - Python packages to support KDE applications (development)                       

i   python2.5                                                              - An interactive high-level object-oriented language (version 2.5)   

libpyhton2.5 diye bir şey görünmüyor.

Synaptic'te de aynı şekilde.

munirekinci

WPA sorununun esasını çözdüm sanırım!

Problem modüller ile alakalı, hangi kerneli kullanırsanız kullanın; o kernelin o sürümüne ait tüm modüllerin yüklü olması gerekiyor.
Hangi modül paketinin sorunu çözdüğünü bilmiyorum, tek tek denemedim ancak aşağıda sayacağım paketlerden birisi WPA sorununu çözüyor.

linux-backports-modules
linux-headers
linux-headers-lbm
linux-headers-lum
linux-resdirected-modules
linux-ubuntu-modules

Bütün bunların kullanılan kernel ile aynı sürüm ve aynı özeeliklerde olması gerekir. (Generic, RT, Server vs..)
Kernelinize göre bu paketleri yükleyin.

WPA sorunu olanlara duyurulur!!!

heartsmagic

headers paketleri değil de ya backports'dur ya da restricted.

munirekinci

İşte o kısmını bilmiyorum ben, bunların tümünü kurdum, iki farklı (32 bit, 64bit) işletim sistemi üzerinde denedim, başarılı sonuç aldım. :)

egitimist

Şu anda WPA2 ile modeme bağlandım. Yaklaşık 10 dakikadır da bağlıyım. Sanırım sorun çözüldü. Amacım aşağıdaki modülleri sıra ile yükleyip bağlanmayı deneyerek dermanın hangi modülde olduğunu bulmaktı. ilk sıradaki linux-backports-modules modülü synapticten aratarak yükledikten sonra yeniden başlatmadan denedim ve çalıştı. Teşekkürler, @Münir & @Heartsmagic.

Alıntı yapılan: munirekinci - 07 Temmuz 2008 - 23:06:20
linux-backports-modules
linux-headers
linux-headers-lbm
linux-headers-lum
linux-resdirected-modules
linux-ubuntu-modules

munirekinci

Ooo, çok iyi, umarım daha çok kişinin derdine derman olur. Güle güle kullanın.

ufuk_k

Eee. o modüller epeydir vardı zaten :D
Güncellendiği için mi çalışıyor, yoksa zaten bu sorun yaşanmazdı heralde. Kernel modülleri güncellenmiş olmalı.