[Çözüldü] Ubuntu 10.4 Açılışta Beyaz Ekran Sorunu

Başlatan virs, 13 Mayıs 2010 - 09:35:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

virs

Ubuntu 10.4 ü sisteme format atacak şekilde sıfırdan kurdum ve sadece Ubuntu 10.4 kurulu.
Sistem açılırken bazen bembeyaz bir ekranla muhatap oluyorum ve o ekran gelince *bilgisayar donmuş olmuyor.
Ctrl+Alt+Delete ile falan reset atılmıyor vs. Yani kasadan resetlemem gerekiyor.

Bu olay arasıra oluyor. Beyaz ekran çıkmazsa ekranda bi hata mesajı verir gibi yapıp normal şekilde sistem açılıyor.
No such file directory benzeri bir şeyler yazıyor hatada.
Aslında her şey sorunsuz çalışıyor gibi, neden beyaz ekranla muhatap oluyorum ? (Alakası yok ama Windows'taki mavi ekranı hatırlatıyor her defasında :) )

Belki sorunla ilgilidir veya değildir şöyle bir şey de olmuş:

0A80D30480D2F563_ , hard diskin diğer bölümü, ntfs biçimli.
(Biçimini sonradan çevircem ext4 e falan ama şimdilik onunla uğraşamam, içinde epey dosya var, taşıyacak yer yok.)
0A80D30480D2F563 bunun olmaması gerekiyor. Bunu nasıl silerim?

Compiz fusion falan filan her şey sorunsuz çalışıyor.
Eski programlarıma(9.10 da sorunsuz çalışan depodaki programlara) ilave olarak docky yi kurdum onunla alakası olabilir mi bilmiyorum. O da sorunsuz çalışıyor.
Ekran kartıyla(Ati Radeon x1550) alakalı olmadığını düşünüyorum.
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

ebubekirs

Verdiği hatanın beyaz ekran ile ilgisi yok. /dev/null içeren bir hata veriyordur muhtemelen.  Compiz'i kapatarak bir süre öyle kullanın, aynı sorunun olup olmadığına bakın. /media altındaki klasörler, disklerinizin bağlandığı yerlerdir. Olmaması gerekiyor dediğiniz klasörün içi boş mu ? Bir de

cat /etc/fstab

burada ne görünüyor ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

virs

Alıntı yapılan: ebubekirs - 13 Mayıs 2010 - 09:49:33
/media altındaki klasörler, disklerinizin bağlandığı yerlerdir. Olmaması gerekiyor dediğiniz klasörün içi boş mu ? Bir de

Evet içi boş. Aynı isimde sonunda _ işareti olanın içi dolu.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 13 Mayıs 2010 - 09:49:33cat /etc/fstab
burada ne görünüyor ?

...:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=e67a22a1-cd33-4976-819c-7452c7673f35 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=dc9f710f-9f06-4868-9282-0f364df0c5ae none            swap    sw              0       0

ebubekirs

İçi boş olanı silebilirsiniz.

gksu nautilus

ile dizinin içine girip silin.

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

virs

Alıntı yapılan: ebubekirs - 13 Mayıs 2010 - 10:29:58
İçi boş olanı silebilirsiniz.

gksu nautilus

ile dizinin içine girip silin.

Teşekkürler.

AguilaNegra

@virs,
ilgili dosyayı silince sorununuz çözüldümü?
Alıntı YapCompiz fusion falan filan her şey sorunsuz çalışıyor.
Eski programlarıma(9.10 da sorunsuz çalışan depodaki programlara) ilave olarak docky yi kurdum onunla alakası olabilir mi bilmiyorum. O da sorunsuz çalışıyor.
Ekran kartıyla(Ati Radeon x1550) alakalı olmadığını düşünüyorum.

aynı sorun ben de de oluyor,benim kartım da X1650 ve ben de de docky kurulu ama kurmadan önce de arasıra oluyordu ve ben ekran kartı sürücüsü ile ilgili olabileceğini düşünüyorum,malum mesa sürücü kullanıyoruz.
fstab çıktım da UUID numaraları dışında sizinki ile aynı,ben 64 bit sürüm kullanıyorum.

virs

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 13 Mayıs 2010 - 14:23:32
@virs,
ilgili dosyayı silince sorununuz çözüldümü?

aynı sorun ben de de oluyor,benim kartım da X1650 ve ben de de docky kurulu ama kurmadan önce de arasıra oluyordu ve ben ekran kartı sürücüsü ile ilgili olabileceğini düşünüyorum,malum mesa sürücü kullanıyoruz.
fstab çıktım da UUID numaraları dışında sizinki ile aynı,ben 64 bit sürüm kullanıyorum.

O dosyayı sildikten sonra henüz 5. kez bilgisayarı açışım/yeniden başlatışım ve beyaz ekran sorunu denk gelmedi.
Haftaya bugüne kadar bir daha denk gelmezse sorunumun çözüldüğünü varsayabilirim :)

init: Failed to spawn sreadahead main process: unable to execute: No such file or directory
Bu hatayı da buradaki yöntemlerden şunları yaparak onardım:

sudo gedit /etc/default/grub
Değiştirilecek satır:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i915.modeset=1"
sudo update-grub

virs

Bir hafta demiştim ama 2. gün yine beyaz ekran sorunu oldu. Bir de tekrar dvd den kurulumsuz açmayı deneyeyim dedim sistemi.
O seferde beyaz ekran sorunu olunca Ubuntu 9.10 sürümüne geri döndüm.
Ubuntu 10.4 sanırım donanımımı beğenmedi,  onun görselliğini ve
uygulamalarını beğenmeme rağmen :)
Bu konu da benim için burada kapanmıştır. Konuyla ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

AguilaNegra

Karar tabii ki sizin ama bence alt sürüme düşmek için yeterli sebep değil çünkü sadece açılışta ve bazen oluyor.
Bende bazen grub ekranı gelmeden takılıyor,bunu hem Ubuntu hem Pardus da da yapıyor(iki ayrı Hdd var).
Ben ce çok fazla önemsemeyin derim.

virs

Hocam 9.10 da sorunlu çalışıyor bazı konularda. Mesela daha önce flash playerla ilgili bir sorundan bahsetmiştim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18691.0.html

O sorunun olmasının asıl sebebinin ATI ikili X.Org sürücüsü ve ATI Catalyst Kontrol Merkezinin kurulu olup olmamasıyla ilgili olduğunu tesbit ettim. Gerçi kuruluyken swfdec flash player az çok iş görüyordu ama adobe flash player kadar iyi değil o da. Görüntü kalitesi falan farkediliyor yani.

10.4 de beyaz ekran sorununun neden olduğunu bilmiyorum, çünkü ATI kuruluykende kurulu değilkende bende o sorun oluyordu.

Bir ara ATI ekran kartını çıkarcam, anakarttaki 256 mb lık ekran kartıyla kullanmayı deniycem 10.4 ü.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

virs

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mayıs 2010 - 06:35:14
Sorun çözülmüştü değil mi?

Hayır hocam, ubuntu 10.4 ü denediğim o günlerde birkaç gün sonra yine aynı sorun baş göstermişti.

Aynı sorun olan arkadaş sorun düzeldi mi acaba? Düzeldiyse 9.10 u yükselteceğim son sürüme.

İlgili sorun:
Alıntı YapSistem açılırken bazen bembeyaz bir ekranla muhatap oluyorum ve o ekran gelince pc donmuş olmuyor.
Ctrl+Alt+Delete ile falan reset atılmıyor vs. Yani kasadan resetlemem gerekiyor. Resetleyince normal açılıyor.

Bu sorunu neredeyse pc yi her açışımda yapıyordu.

bytan

10.04'te sorun tekrarlanmadan önce güncelleme falan almış mıydın? Yoksa yine rastgele zamanlarda kendiliğinden tekrarlanmaya mı başladı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

virs

Alıntı yapılan: bytan - 24 Temmuz 2010 - 13:15:25
10.04'te sorun tekrarlanmadan önce güncelleme falan almış mıydın? Yoksa yine rastgele zamanlarda kendiliğinden tekrarlanmaya mı başladı?

10.04 ü yükledikten sonra bu sorun olmaya başladı, bilgisayarı yeniden başlatmak durumda kalıyorum, yeniden açınca düzeliyor.
Bilgisayarı kapattıktan sonra tekrar açtığımda aynı sorun sürekli oluyordu.

Güncelleme falan kurmamıştım. 9.10 dan 10.04 e güncellemiştim, bu sorunu yaşayınca bir de sıfırdan kurayım dedim,
sorun devam ediyordu. Tabi bu 10.04 ün ilk çıktığı zamanlarda oluyordu, şu an ki hâlini henüz denemedim.
Tembelliğimden dolayı denemiyorum, bir ton ayar yaptım, tekrar baştan kurma işine dönmek istemiyorum, hazır sistemim mükemmel çalışıyorken 6-7 aydır.
Ubuntu'ya 2010 ocak ayında başladım, o günden bu yana sadece ubuntu 9.10 u kullanıyorum.

Şu an ki hâlini bir ara sanalda deniycem, tekrar not düşerim buraya.

ırmak

Bir zaman compiz fusion'daki bir sorun nedeniyle beyazlamıştı ekranım.
siz kullanıyor musunuz compiz?

virs

Tam hatırlamıyorum, 10.4 ile kurulu mu geliyordu ? Kurulu geliyorsa onu kaldırıp kaldırmadığımı hatırlamıyorum.

heartsmagic

Evet Compiz kurulu gelir, sen kapatmadıktan sonra da asgari düzeyde çalışır.

virs

Ubuntu 10.4 LTS  Ultimate Edition 2.6 "Gamers" sürümü kurdum, kullanıyorum. Güncellemeleri dahi yapmadım, herşeyiyle sorunsuz çalışıyor.
Bu bahsettiğim beyaz ekran sorunu olmadı.

heartsmagic

Bir "remix" sürümün sorunu çözmüş olması ilginç. Sorunu ne çözdü açıkçası ben de merak ediyorum.

virs

Bilmiyorum bir sürü zımbırtıyla kurulu geldi, birkaçını kaldırdım.
Bir sürü tema ve görsellik hâliyle Emerald ve Compiz Fusion'un birçok şeyi kurulu, birkaç iyi oyun var, bunlar ile gelen bağımlılıklar olabilir :)
usplah yok bu diğerinde(10.4 LTS) varmıydı hatırlamıyorum. Zaten beyaz ekran sorunu ilk açılışta o kısımda oluyordu.
Şimdi tüm güncellemeleri yaptım yine sorunsuz çalışıyor. Güncellemeler arasında ati ile ilgili bir şeyler de vardı.

Belki merak eden olabilir yazılım kaynakları kısmı(Ubuntu yazılımı ve güncellemeler kısmındaki her seçenek işaretli):
(Ultamatix Repository, XBMC Repository seçeneklerini ben kaldırdım, güncellerken bağlantı sorunu oluyordu onlarda.)

[IMG]http://i34.tinypic.com/n539tw.jpg[/img] [IMG]http://i38.tinypic.com/5vchg5.jpg[/img]

Benim için sorun çözülmüştür, konu kapatılabilir.

heartsmagic

PPA'lar değildir o sorunu çözen de, senin söylediğin gibi usplash olabilir.