Yenileme Hızı Arttırma

Başlatan DeFacto, 01 Haziran 2008 - 13:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

İyi günler ben Nvdia GeForce FX5200 ekran kartına sahip gözleri bozulmak üzere olan bir kullanıcıyım :D . Ubuntu sağolsun xorg.conf da monitörüm Samsung 793DF'yi de algılamış fakat ben en fazla 54 hz refresh rate e ulaşabiliyorum :( Gözlerin sağlığı için de en az 60 hz diyorlar (hissediyorum arada gözlerim kuruyor) :( Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Yazılımımı Restricted Drivers'tan yükledim EnvyNG'den yüklersem sorunu aşar mıyım ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler . .

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Bildiğim kadarıyla yenileme hızı 60 olduğu halde Nvidia kartlarda 50 hz görünüyor. Bilgisi olan var mı? Yani var olan potansiyel hızdan daha düşük görünüyor.

heartsmagic

Evet bende de öyle ve sebebini henüz keşfedemedim. Bazılarında xorg.conf ile oynamak işe yaradığı halde ben şimdiye kadar hiç 50Hz'in üzerine çıkamadım ve pek de rahatsızlık duymuyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@JesusPenguin,

Ufuk_K'nın söylediği tamamen doğru: Benzer bir Samsung 17" monitör ve NVidia Geforce 4 MX ekran kartını 1024x768 @75 Hz'de kullanıyorum ve bahsettiğiniz çözünürlük aracı 50-54 Hz gibi hatalı, gerçekle alakası olmayan değerler gösteriyor. Açık kaynak kodlu "nv" süsrücüsün kullanırken doğru gösteren ekran yenileme hızı değerleri, "nvidia" sürücüsü etkinleştirildiğinde yanlış raporlamaya başlıyor. Daha kötüsü, bu aracı kullanarak ayarlama yapmaya kalktığınızda X ayarlarını da bozuyor.

Fikir vermesi açısından, kendi /etc/X11/xorg.conf dosyamın içeriği:
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "tr"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "nvidia"
Option "NoLogo" "True"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
       Option          "XvmcUsesTextures"      "True"
       SubSection      "Display"
           Depth       24
           Modes       "1024x768_75" "800x600_75" "640x480_75"
       EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
 screen "Default Screen"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Tavsiyem, Synaptic'ten, yada menüdeki "hardware drivers / restricted manager" aracından NVidia sürücüsünü (nvidia-glx) kurduysanız ve bu dosyada özel bir ayar yapmadıysanız, örneğin aynı anda ikinci bir monitor (dual screen) kullanmıyorsanız, ya da 4-5 tuşlu, özel ayarları olan bir fareniz yoksa, mevcut xorg.conf dosyasını yedekledikten sonra;
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek
dosyayı root yetkileriyle açmanız;
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf
ve içine yukarıda verdiğim dosya içeriğini yapıştırarak kaydetmeniz. Bu işlemden sonra Ctrl+Alt+BackSpace ile X sunucusunu yeniden başlatın.

Samsung 17" monitör ve 1024x768'de @75 Hz iyidir (@85 Hz de kullanılabilir, ancak kendi sistemimde @85 Hz'de ekran bulanıklaşıyor), 1280x1024'e ise maksimum @60 Hz'e çıkabilirsiniz.

erginemr

İkinci olarak deneyebileceğiniz bir yol da; depolarda bulunan nvidia-settings GUI aracını kullanmak:
sudo aptitude install nvidia-settings
Alt+F2 -> gksu nvidia-settings

Bizzat NVidia tarafından geliştirilen bu araçla, ekran çözünürlüğü, yenileme hızı gibi değişkenleri ayarlayabilir ve bu ayarları xorg.conf dosyasına kaydedebilirsiniz.

Yalnız bu araçla oluşturulan ayar dosyasına önizleme yaptığım zaman, pek çok gerekli gereksiz bilginin (mode lines, vb.) dosyaya eklendiğini gördüm. Yedeğiniz olduğu sürece denemekte beis yok; üstelik, her durumda varsayılan sade ayarlara dönmek için:
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
komutu da emrinize amade...

xxx3

ben kullanıyorum nvidia settings eger elle ayarlama yapmak istiyorsanız gerçekten işe
yarıyor birazda olsa hatta ekran kartınızın performans yönlü mü ? yoksa kaliteli bir şekilde mi çalışmasını istiyorsunuz onu bile ayarlaya biliyorsunuz  :D

ufuk_k

@erginemr, benim tahmin ettiğim durumu çok güzel anlatmışsınız. 60 Hz, 51 Hz gibi bir değerle gösteriliyor. O yüzden bence çok sorun değil, siz neye karşılık geldiğini bildikten sonra. nvidia-settings programı kullanışlı bir program, fakat yanlış hatırlıyor da olabilirim; nvidia-settings ya da nvidia-xconfig programı ile bir keresinde oynadığımda  normalde kısıtlanmış sürücü yöneticisinin yaptığı ayarları bozmuştu ve tekrar sürücüyü kurmak zorunda kalmıştım (elle xorg.conf düzenlemek çok acayip oldu artık, oraya dogru sürücüyü ve değeri yazsanız bile çalışmayabiliyor, "Configured device" gibi anlamsız gelen fakat çalışan parametreler ekliyorsunuz).

propigate

erginemr çok sağol beni bir dertten daha kurtardın bu ayarlar başka bir soruna neden açmaz umarım 50hz den 65 hz çıktı
yenileme hızı (nvidia go7400)....  emeğine sağlık..sağol

adilalpman

Pekala arkadaslar, nvidia-setting grafik arayuzlu programin soyledigine inanmayip gercek ekran yenileme hizimizi nasil gorenebiliriz?

Tesekkurler...

virs

Alıntı yapılan: adilalpman - 25 Mayıs 2010 - 19:39:43
Gercek ekran yenileme hizimizi nasil gorenebiliriz?

xrandr komutuyla.

$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 768, maximum 8192 x 8192
VGA-0 connected 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 310mm x 230mm
   1280x1024      59.9 +
   1024x768       85.0*    75.1     60.0 
   800x600       100.0     85.1     75.0     60.3 
   640x480        85.0     60.0 
   720x400        70.1 
S-video disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Görüldüğü üzere çözünürlük 1024x768 ve ekran yenileme hızı 85 Hz.
Ayrıca diğer çözünürlük ve ekran yenileme hızlarını da böylece görmüş olduk.

Bu çıktıdan sonra listedeki çözünürlüklerden ve ekran yenileme hızlarından istediğimizi de şöyle uygulayabiliriz:
$ xrandr -s 1280x1024 -r 60

Daha fazla bilgi için şu linkten  yararlanılabilir:
https://wiki.ubuntu.com/X/Config/Resolution
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)