Mozilla Thunderbird 3

Başlatan fortran, 09 Aralık 2009 - 12:47:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Açık  kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemci olan Mozilla Thunderbird'ün 3. sürümü duyuruldu. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird 3, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Gecko 1.9.1.5 motorunu kullanan yazılım; bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlıyor. Geliştirilen özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird çevrim içi güvenlik alanında başat olmaya devam ederken, sizi çevrim içi tertiplerden korumak için etkin olarak çalışıyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor.

Mozilla Thunderbird 3 hakkında daha geniş bilgi edinmek için sürüm notlarını ve özellikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Mozilla Thunderbird 3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

* İndirme sayfası

2dbilgisayar.com.tr
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Yusuff

Haber için teşekkürler. Gmail kullanınca gerek kalmıyor.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

erginemr

Çok teşekkürler @fortran.

İşyerinde de Thunderbird kullanan biri olarak, 3. sürümü uzun süredir bekliyordum. Geriye mevcut eklentilerin 3.sürümle uyumlu hale getirilmesi kalıyor. (Takvim uygulaması olarak Lightning'i ana programa eklemeyi planlıyorlardı, sanırım bu fikirden vazgeçmişler.)

btermeli

Teşekkürler @Fortran,

Kurulum için konu açtım;  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14493

İlk izlenimlerim, daha oturmuş görüntü verdi bana. Yeni posta uyarısı çalışıyor :) Ayrıca tüm hesaplarınızı tek bir klasörde göstermesi kolaylık olmuş. Eklentiler çalışmıyor ama kısa sürede hallederler sanıyorum :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

btermeli

Var, daha önceki sürümde çalışmayan yeni posta uyarısı çalışıyor bu sürümde. Panele ikon olarak küçültmek içinse "New mail icon" eklentisi mevcut ama şuan yeni sürüm için uyumlu değil, kısa zamanda uyumlu hale getirilir sanıyorum.

ironic

3 sürümünü birkaç kez kurup denmiştim. Kesinlikle 2 den daha hızlıydı.

ironic

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 09 Aralık 2009 - 17:28:30
Tamam 2'yi kurdum. Yalnız epost geldiğinde sesili uyarıyı açtım ama tık yok  :-\

Ayarlarından bir .wav dosyası bulup göstermen gerek. Sistem sesi çal dediğinde kapalı gözüküyor.  :)

btermeli

Alıntı yapılan: btermeli - 09 Aralık 2009 - 15:06:36
Ayrıca tüm hesaplarınızı tek bir klasörde göstermesi kolaylık olmuş.

Bu kısmı geri alıyorum, tek klasör kolaylık ama bir süre sonra sadece yerel klasörü göstermeye başlıyor. :(

btermeli

Bugun tamamen kaldırdım, sekronize etME dedigim halde imap serverındaki 1832 maili indirince tepemi attırdı. Ben mailleri bilgisayarımda istesem imap yerine pop kullanırım. Seçeneği kapattığım halde bunu yapması, sistemimden göç etmesine neden oldu.

karmic0

Thunderbird 3'ü /usr/local/ klasörüne kopyalamadan, yani indirdiğimiz dosyayı herhangi bir yere açarak; örneğin belgeler klasörü veya dosya sistemi ntfs olan başka bir diske atsam kullanımda herhangi bir güvenlik sorunu yaratır mı?

Songbird'ı da bu şekilde (portable) kullanıyorum...

heartsmagic

Güvelik namına bir sorun olmaz ancak NTFS bölümde kullanma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cakal1907

Thunderbird 3 indirdim fakat kuramadım.
Kopyalama işleminde
(nautilus:2670): Eel-CRITICAL **: eel_preferences_get_boolean: assertion `preferences_is_initialized ()' failed

** (nautilus:2670): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'UploadFinished'

** (nautilus:2670): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'DownloadFinished'

** (nautilus:2670): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'ShareCreateError'
Initializing nautilus-gdu extension
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: 'ağ kullanıcı paylaşımı' 255 hatası ile geri döndü: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory
Please ask your system administrator to enable user sharing.
Bu mesajı alıyorum.

utdmr

Gmail Web Arayüzü ile Thunderbird 3'ü karşılaştıran biri var mı avantajlarını söyleyebilecek? :)
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

@cakal1907, o uyarıla sorun değil. Sen nerede hata aldın çalıştırma esnasında?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cakal1907

Masaüstüne indirdim.
sudo mv /NEREDE BU DOSYA/thunderbird /usr/local/
bu komutu nasıl yapılandırmalıyım?
Saygılar;

ironic

sudo mv /home/kullanıcı_adı/Masaüstü/thunderbird  /usr/local/

komutuyla yapabilirsin. kullanıcı_adı kısımına , kullandığın adı yaz.

miles

Ben 3. sürümü windowsta kullanıyorum gerçekten çok seri ve hiç sorun çıkarmıyor. Linux üzerindede en kısa zmanda deneyeceğim.
@utdemir gmaille karşılaştırmaya gerek yok. Bu rpogramın kullanım amacı gmail arayüzünden iyi olması değil. Bu program ile maillerinizi internet bağlantısı olmadığı takdirde okuyabiliyorsunuz ve cevabı yazıp daha sonra gönderecek şekilde kaydedebiliyorsunuz (bu tür yeni özellikler gmaile de eklendi ama bu kadar rahat kullanılabileceğini sanmıyorum ki bu gmailden başka servislerde yok) . Üstelik tüm gün mail hesabınızı açık bırakmak tarayıcınız kasabilir. Burda kasılma gibi bir durum yok. Tüm gün anlık olarak mailler kontrol ediliyor ve tarayıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz. Tüm gün nelerin başıma gelebileceğini bilmediğim tarayıcım ile internette gezinirken bir de aynı tarayıcıda tüm gün maillimi açık bırakacaksam işim iş :) Başka bir örnek verecek olursam bir mail geliyor size içinde ek olarak büyük boyutlu dosyalar var, siz evde yoksunuz veya pc başında dğeilsiniz, bu maildeki ekler otomatik indirlmeye başlıyor. Siz gelince size anında açmak kalıyor. Bu tür özellikleri gmail veya başka bir servis te bulabileceğinizi sanmıyorum.

cakal1907

Aynı zamanda birden fazla maili göndere biliyor.
En sevdiğim özelliği bu :)
Saygılar;

utdmr

Alıntı yapılan: miles - 16 Ocak 2010 - 22:40:50
@utdemir gmaille karşılaştırmaya gerek yok. Bu rpogramın kullanım amacı gmail arayüzünden iyi olması değil. Bu program ile maillerinizi internet bağlantısı olmadığı takdirde okuyabiliyorsunuz ve cevabı yazıp daha sonra gönderecek şekilde kaydedebiliyorsunuz (bu tür yeni özellikler gmaile de eklendi ama bu kadar rahat kullanılabileceğini sanmıyorum ki bu gmailden başka servislerde yok) . Üstelik tüm gün mail hesabınızı açık bırakmak tarayıcınız kasabilir. Burda kasılma gibi bir durum yok. Tüm gün anlık olarak mailler kontrol ediliyor ve tarayıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz. Tüm gün nelerin başıma gelebileceğini bilmediğim tarayıcım ile internette gezinirken bir de aynı tarayıcıda tüm gün maillimi açık bırakacaksam işim iş :) Başka bir örnek verecek olursam bir mail geliyor size içinde ek olarak büyük boyutlu dosyalar var, siz evde yoksunuz veya pc başında dğeilsiniz, bu maildeki ekler otomatik indirlmeye başlıyor. Siz gelince size anında açmak kalıyor. Bu tür özellikleri gmail veya başka bir servis te bulabileceğinizi sanmıyorum.
Firefox ile veya Gmail Notifier benzeri programlarla mail bildirimi sağlanıyor, pek ek aldığım da yok. Sanırım benim için Gmail en iyisi, birden çok bilgisayarda daha rahat kullanabilmek için...

Teşekkürler :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

miles

Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki; thunderbird kullandığımdan beri zamandan çok tasarruf ediyorum. Herkese tavsiye ederim...

Thunderbird bir yana e-posta servislerin arasında gmailin üstüne tanımam :) Hotmail, yahoo... su dökemez eline..

cakal1907

Merhaba Arkadaşlar;
Öncelik ile Teşekkür ederim çalıştırdım 3'ü
Ayarlarımda yerine geldi fakat posta kontrol
et dediğim de parola kabulünde hata mesajı alıyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ocak 2010 - 23:53:14

Çözdüm!
Önce yeni sürüm 3 kaldırdım.
Sonra 2 eski versiyonu çalıştırdım.
Ayarlardan parolaları sıfırladım.
Tekrar 3 kurdum tekrar şifrelerimi istedi
girdim ve kaydettim.
Saygılar;