Google Chrome OS "Gerçekten" Çıktı!

Başlatan özgürubuntu, 20 Kasım 2009 - 15:17:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Sahte ekran görüntülerine ve birmek tükenmek bilmeyen söylentilere son: Google en sonunda sır gibi sakladığı Chrome OS işletim sistemini gün yüzüne çıkardı. Internet devi "açık kaynaklı" bu işletim sistemini bilgisayarlardan çok PDA, Tablet gibi çevre aygıtları hedefleyerek geliştirdiğini vurguluyor.

İnternet devi, düzenlediği basın toplantısında Chrome OS hakkında merak edilen hemen her şeyi açıkladı, ilk gerçek ekran görüntüleri ve bir de resmi videoyu kullanıcıların beğenisine sundu. Toplantının ana fikri ise şu oldu: Chrome OS, bir Google ürününden beklenen hızı, basitliği ve güvenliği aynı anda sunacak.

Chrome OS, geleneksel işletim sistemi kalıplarını yıkacak gibi görünüyor. Çünkü Google'ın işletim sistemi, aslında yetenekleri inanılmaz derecede artırılmış bir web tarayıcı. Üstelik Chrome OS sabit disklerde değil, sadece SSD, yani katı durum disklerinde çalışacak.

Bir diğer dikkat çekici açıklama ise, Chrome OS'un gelişmiş bilgisayarlar için değil, netbook gibi ikinci sistemler için geliştiriliyor olması. Google, Chrome OS için donanım üreticileriyle çalışacak ve bu işletim sistemi için geliştirilecek özel cihazlar piyasaya sürülecek. Yani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almakytan geçecek.

Ekran Görüntüleri ; http://www.chip.com.tr/galeri/iste-chrome-os-tan-ilk-gercek-ekran-goruntuleri_1375.html
Chip Online Haberi İçin ; http://www.chip.com.tr/konu/google-chrome-os-u-resmi-olarak-tanitti_16550.html
Video İçin ; http://www.chip.com.tr/video/ve-chrome-os-ortaya-cikti_1278.html

kozanibo

bu bir internet tarayıcısı zaten, nasıl işletim sistemi yav bu :D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 20 Kasım 2009 - 15:17:19
Chrome OS, geleneksel işletim sistemi kalıplarını yıkacak gibi görünüyor.

Bilakiz daha'da geleneğe bağlı kalacaklar diye düşünüyorum.  :)

Yusuff

Yani istesek de kullanamayacağız öyle mi?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ciwans

Alıntı YapYani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almakytan geçecek.
Açık kaynaklı olmasından dolayı (Olmasada pek farketmezdi ama) çok kısa zamanda diğer pc'lere kurulum için entegre edilebilir hale gelecektir.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

xwes

Zaten pek de heveslisi degildim ama yine de benim açimdan hayal kirikligi. Gerçi tarayici tabanli olacagi soylentisi vardi ama şimdi kesinleşince chrome OSden beklentim kalmadi neredeyse. Bir de tum uygulamalar web tabanli olacakmiş. Yemişim boyle OSyi :) Her uygulam google documents gibi olacaksa benden uzak olsun. Bir de buna uygun donanimlarla beraber satilacakmiş. Bu da gozumden iyice duşmesine neden oldu. Haber kaynaginda biri şu yorumu yapmiş, aynen katiliyorum:
Alıntı YapGoogle ın açıkkaynak kod samimiyetide anlaşılmış oldu, google demek para demek, bu adamlar microsofttan tehlikeli.

ironic

Chrome OS ' tan tek beklentim vardı;  donanım ve yazılım üreticilerini Linux' a çekmesi.  :)

özgürubuntu

Burada biraz daha ayrıntılı bir youtube videosu var ; http://www.youtube.com/watch?v=ANMrzw7JFzA
Chrome tarayıcısının İşletim Sistemine benzetilmiş hali ne kadar "çekici" dir orası tartışmalı, 2010 yılında neler olup bittiğini göreceğiz

ironic

Chromium OS da çıkar merak etmeyin. Ne de olsa açık kaynak üzerine kurulu.  :)

xwes

Valla ben yukarida da belirttigim gibi google'in tehlikeli olddugunu duşunuyorum artik. Her işe el atmaya başladi ve bu bence iyiye işaret degil. gtalk'a video ddestegi, chrome, chrome ose, google translate, google sites, google earth, gmail derken yakinda bilişim dunyasina yaptirim uygulayabilecek guce erişecek. Yakinda windows gibi tekel olur gibi duruyor. Apple, google ya da windows hepsinin de ruyasi dunyayi ele geçirmek :) Cidden endişe ediyorum.
Umarim linuxa faydasi olur, ben de donanim konusunda linuxa faydasi olur diye duşunuyordum ama gorunuşe gore kendi donanimini kendisi saglayacagi için bu da yalan oldu heralde.

miles

Tam bir hayal kırıklığı diye düşünüyorum. Hem paralı, hem kısıtlı donanıma bağlı, hem özgür yazılım değil, uygulamalar sadece bulut sistemi olarak çalıştırılabilecek..

Şimdi onun desteklediği donanımların sürücülerini Linux'a özgür yazılım lisansı olmadıkları için entegre etmekte sıkıntı çekilecektir.

özgürubuntu

http://foss.hexagon.cc/torrents/53158-Chromium_OS_aka_Chrome_OS Bu adresten Chrome OS'ı indiriyorum. Dosya ".vmdk" uzantılı. Az kaldı, VirtualBox üzerinden de deneyeceğim.
VirtualBox üzerinde nasıl çalıştıracağını bilmeyenler için şu makale faydalı olacaktır : http://www.techcrunch.com/2009/11/19/guide-install-google-chrome-os/

Gelişmeleri, alabilirsem ekran görüntülerini buradan bildiririm..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Kasım 2009 - 22:13:17

Çalıştırdım, ancak menüye giriş yapamadım. Kendi gmail kullanıcı adım olmadı, Torrent sitesinde ki Jackolas'da olmadı, Bir kaç ekran görüntüsü ;

ironic

@özgürubuntu, resimler için teşekkürler. Gmail hesabıyla oturum açma gerçekten çok ilginç olmuş.  :)

tab

arkadaslar tam olarak kafamın karıstığı nokta bu google un tarayıcısı mı yoksa işletim sistemi mi?

xwes

Alıntı yapılan: tolga ali - 21 Kasım 2009 - 12:28:22
arkadaslar tam olarak kafamın karıstığı nokta bu google un tarayıcısı mı yoksa işletim sistemi mi?
Bir tarayici uzerine kurulmuş işletim sistemi :)

tab

ya arkadaslar cok ilgin. desem nasıl bir sey merak ettim indiremiyoruz galiba yazıda oyle diyordu..

utdmr

Alıntı yapılan: tolga ali - 21 Kasım 2009 - 12:28:22
İşletim sistemi, ancak kullanıcı arayüzü tarayıcı anladığım kadarıyla.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

özgürubuntu

Evet Chromium Menüye dün ulaşamıyordum bugün ulaşmaktayım :) Gmail hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz.
@tolgaali;
Burada indirme linkini ve VirtualBox üzerinde nasıl çalıştıracağımızı anlatan bir diğer linki vermiştim, buradan indirebilirsin
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 20 Kasım 2009 - 21:27:14
http://foss.hexagon.cc/torrents/53158-Chromium_OS_aka_Chrome_OS Bu adresten Chrome OS'ı indiriyorum. Dosya ".vmdk" uzantılı. Az kaldı, VirtualBox üzerinden de deneyeceğim.
VirtualBox üzerinde nasıl çalıştıracağını bilmeyenler için şu makale faydalı olacaktır : http://www.techcrunch.com/2009/11/19/guide-install-google-chrome-os/

VirtualBox üzerinde 1024 MB Ram ayırmama karşın baya takılarak çalışıyor..
İşte menü ekran görüntüsü ;

tab

http://foss.hexagon.cc/torrents/53158-Chromium_OS_aka_Chrome_OS

torrenttin indiriyorum @ozgür abim :D

peki bundan sonra yani indirdikten sonra ne yapayım?

tab

hersey tamam ama giriş yapamıyorum gmail kullanıca adım t.alibektas@gmail.com sorun surada ... yazamıyorum

edemirci1

Videodan anladığım kadarı ile tüm işlemler internet üzerinden olacak dolayısı ile dolayısı ile Desktop işletim sistemi değil. Mobile işletim sistemidir. Mobile konusunda ciddi rakipleri vardır. Google'nin Mozilla Firefox'u Google Chrome ile browser tahtından indirememiştir.

ayro

arkadaşlar google chrome os anlaşılacağı üzre chrome browser üstünde geliştirilmiş bir işletim sistemi.

Biz ne kadar gnome, kde vs.. kullansakta herşey uçbirimce yorumlanıyor.Yani biz sağ tıklayıp dizin ouşturduğumuzda mkdir oluyor.Google bunu almış masaüstü olarak chrome 'u kullanmış.Değişiklik sadece bu.
----
Evet şimdilik netbooklar için fakat biliyorsanız chrome browser windows için vardı.Kararlı bir hali ubuntu için yoktu (şimdi çıktımı bilmiyorum) fakat .deb paketi ile indirip kurdum ben.

Google chrome os, aynı chrome browser gibi ilk çıktığında birazcık sancılı olabilir (tahminimce) fakat gün geçtikçe ilerleyip düzgün birşey olacak.

Benim anlamadığım bütün herşey internet üstünde olup bitiyor (videolarda)

---

Peki laptop ve masaüstüler için çıktığında da böyle mi olacak ? Yada internet yokken nasıl kullanılacak ne olacak !!
Biz yıllardır masaüstünü göster'e alıştık.Anlaşılan o ki alışkanlıklarımızı değiştirecekler.

Tabi insanların genel özelliği ilk başta iğrenç, berbat deriz sonra gidip kullanırız.Eskişehirde tramvay ilk çıktığında herkes küfür etti şimdi Allah razı olsun diyorlar belediye başkanına.

Bu yüzden ilk düşüncelere, ilk fikirlere bakmayın.Google işini bilir.Dediğim gibi şu internetsiz ortamda nasıl çalışacak ?? ne olacak düşüncesi biraz ürküttü beni.
Sistemi bilmeden istediğin gibi müdahile edemezsin!

miles

@ayrı doğru google işini bilir ama bu herşeyi de iyi yapacağı anlamına gelmez. İşletim sistemi yapmışlar, bulut sistemi kullanıyorlar, peki neden normal programnlarda yüklenemesin : hem bu şekilde internetsiz ortamdada insanlar bunu kullanabilecektir. Yapmadılar çünkü bu işi yürütemeyeceklerini biliyorlardı. Anlaşılan şu ki; google burada bir bulut işletim sistemi yaparak sadece internet için kullanılan laptop (kendilerinin dediği gibi) kullanıcılarına seslenip onlar için seri, güvenli ve pratik bir sistem yapmaya çalışmışlar. Olaya sadece bu kullanıcılar açısından bakarsak iyi.

Bence kendilerine çok fazla güvenselerdi sistem özgür yazılım altında piyasaya sunulurdu :)
Sonuçta Linux dünyası için -bir önceki mesajımda belirttiğim gibi- pek faydalı olacağını düşünmüyorum.

tab

cok denedim ama hep surada takılı kalıyorum :(

kullanıcı adı ve sifremi yazıyorum ama oturum acılmıyor acaba programdan mı virtualbox dan mı
virtualboxda ağ ile ilgili herseyi yaptım ama olmadı resime bir bakarsaniz:

not:resimin en altındaki yazı gozume carptı ama ne anlama geldiğini anlamadım

cagliari

işletim sistemi görünümlü browser