Kubuntu "Miyav" Dedi

Başlatan Eren, 25 Mayıs 2008 - 18:40:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Geçtiğimiz günlerde Ubuntu Developer Summit'de Pardus yönetim araçlarının Kubuntu'nun yeni sürümünde kullanılması konusunda son derece ilginç gelişmeler yaşandı.

Freenode sunucularında bulunan #pardus-devel (pardus-geliştirici) sohbet kanalına giren Kubuntu geliştiricisi Martin Böhm, Pardus 2008'in KDE4 ile gelip gelmeyeceğini ve Pardus araçlarının KDE4 ile uyumluluğu ve Qt4'e port edilip edilmeyeceği konusunda bilgi istedi.

Geliştiricimiz Eren Türkay ile iletişime geçen Martin Böhm'ün ardından tam zamanlı Kubuntu geliştiricisi olan Jonathan Riddell da COMAR ve PiSi hakkında bilgi aldı. 2008 ile gelecek olan Policy Kit / DBus entegrasyonu hakkında da bilgi alan Ubuntu geliştiricileri, bu konuda yapılan çalışmalardan etkilendiklerini gizlemediler. Eğlenceli bir sohbetten sonra Kubuntu geliştiricileri, Pardus ile ilgili bu meraklarının nedenini açıkladılar. Ubuntu Developer Summit'de Kubuntu'nun yeni sürümü hakkında konuşulurken -ki bu sürüm KDE4'ü ve KDE 3 serisinden gelen bazı bileşenleri içerecek- yönetim araçları olarak Pardus araçlarının kullanılması gündeme gelmiş ve geliştiriciler bu konu hakkında bilgi almak istemişti!

Bu gelişmeler Pardus'un dünyada yaygınlığı ve bilinirliği hakkında fikir vermekle beraber, ülkemizde özgür yazılıma gönül veren herkesi eminiz çok mutlu edecek.

Nitekim, Kubuntu-Wiki'sinde açıklanan yol haritasında yazıldığı üzere, Kubuntu gelecek sürümde ağ yöneticisi olarak Pardus Ağ Yöneticisi'ni kullanacak. Bununla da yetinmeyen Kubuntu ekibi, kullanıcı yöneticisi olarak da Pardus Kullanıcı Yöneticisi'ni kullanmayı düşünüyor.

Kaynak: http://www.ozgurlukicin.com/haber/kubuntu-miyav-dedi/

Not: Haber bizi de direk etkilediği için orijinal kaynağı ile birlikte veriyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Kubuntu gerçekten Ubuntu cephesine yakışmayan bir dağıtım. Kubuntu'yu adam etmek için 2 ay uğraştım ama sonunda bende pes ettim. KDE4 ile umarım biraz kendilerini toparlarlar. Ya biz sadece Gnome destekliyoruz desinler (Pardus'un biz sadece KDE destekliyoruz dediği gibi) ya da KDE kısmına da gerekli önemi ve özeni göstersinler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Semih

Pardus için iyi olan tek şey kullanılmasının artmasıdır.Kubuntu kullanıcıları Kubuntu'ya devam edecek,Pardus'tan aldıklarını çoğu bilmeyecek ve umursamayacak.Belki çok büyütüyor olacağız.
A.Semih Türk

ufuk_k

Sanki Slackware ile gelen saf KDE daha mı iyi oluyor ne :) Tamamen yalnızca KDE araçlarından oluşan bir KDE, her şekilde özelleştirilebilir diye düşünüyorum. Yalnızca KDE4 henüz tüm özelleştirme araçlarına sahip değil gibi. KDE3 serisi ile bir sorun yok.

eren

Bugün Kubuntu'nun işe yaramayan bir dağıtım olduğunu tekrar anladım. Hardy kurdum makineye, Ubuntu ses kartını ve wireless'i sorunsuz tanıdı, Kubuntu ise ikisini de tanımadı hatta wireless'i donanım listesinde çıkartamadı bile. Oysa ki wireless'in sürücüsü depoda var ve kurulu. Böyle bir enteresanlığı da daha önce görmedim.

ufuk_k

O zaman kubuntu için normal Ubuntu kurup, kubuntu-desktop ve diğer kde paketlerini kurarak kullanmak daha iyi olabilir. Gerekirse ubuntu-desktop pakedi de kaldırılabilir.

eren

Alıntı YapO zaman kubuntu için normal Ubuntu kurup, kubuntu-desktop ve diğer kde paketlerini kurarak kullanmak daha iyi olabilir. Gerekirse ubuntu-desktop pakedi de kaldırılabilir.

Ufuk emin ol bunu da denedim. Kubuntu'ya girince ses kartı gidiyor, wireless gidiyor. Bu sorun yeni değil, sesin gitmesi, şu an ses aygıtı kullanıyor hatası v.s. demesi zaten var olan Kubuntu sorunları arasında.

Dün sistem güncellemesinden sonra Grub'un açılış dosyasını görememesi, kısacası sistemin not file deyip hata vermesi ve açılmaması beni çileden çıkarttı.

Ayrıca Türkçe kullanıldığında menü de hata vermesi sorunu yeni sürümde o kadar hata kaydı yapılmasına rağmen değiştirilmemiş. Türkçe dil desteği olmasına rağmen hala bazı programlar Türkçe değil. Örneğin Pidgin'in son sürümü %100 Türkçe, yani tamamı çevrildi ama depoda bulunan Pİdgin de eski sürüm çeviri dosyası bulunuyor. Üstelik çeviri dosyası da gönderilmesine rağmen önem verip eklememişler.

Canımı sıkan başka sorunlarda var ve bildirilmesine rağmen düzeltilmiyor.

Eğer KDE4'e geçilene kadar sorunlara karşı böyle duyarsız kalacaklarsa Kubuntu benim için çöp dağıtımdan başka bir şey değil. Ben KDE seviyorum, 8 senedir KDE kullanıyorum ve KDE'yi sorunsuz kullanmayı hak olarak görüyorum. Kubuntu maalesef bunu bana sağlayamıyor.

Ubuntu ise bence Gnome kullanan en iyi ve sorunsuz dağıtımlardan bir tanesi. Bu yaşadığım sorunlardan ötürü Kubuntu kullanmaya ara veriyorum. Ne zaman sorunları çözmek için adım atarlarsa o zaman yeniden kullanmaya başlayacağım.

Sypro

Senin gibi KDE savunucusu biri için zor bir durum ya, umarım bu süreç fazla uzun sürmez.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

İşte wireless kullanmadığımdan tam bilemiyorum. Ubuntu dağıtıma yeni şeyler ekliyor ama KDE masaüstü ile entegre edemiyorlar bunu. O yüzden compiz, ses kartı-mixer kubuntuda sorun çıkarıyor. Türkçe sorunu zaten kubuntuda hep oluyor.  Asıl bir de şöyle bir sorun var, arama yaparken ubuntu belgelerinden faydalanabiliyoruz kubuntu için ama, yine de kubuntuya ve KDE'ye özel bir sorun olunca kaynaklar çok yetersiz kalıyor, KDE mail listelerine kadar bakmak gerekiyor. İlgilenmek için neden KDE4 bekliyorlar onu da anlamış değilim zaten, 3.5.9 oturmuş bir sürüm ve çok fazla insan kullanıyor. Ben de her ne kadar KDE'yi sevsem de, ubuntu'nun KDE ile uyumu bir Sabayon kadar değil. Kubuntu diye ayrı bir dağıtım yapmalarına rağmen.

eren

Alıntı Yapİşte wireless kullanmadığımdan tam bilemiyorum. Ubuntu dağıtıma yeni şeyler ekliyor ama KDE masaüstü ile entegre edemiyorlar bunu. O yüzden compiz, ses kartı-mixer kubuntuda sorun çıkarıyor. Türkçe sorunu zaten kubuntuda hep oluyor.  Asıl bir de şöyle bir sorun var, arama yaparken ubuntu belgelerinden faydalanabiliyoruz kubuntu için ama, yine de kubuntuya ve KDE'ye özel bir sorun olunca kaynaklar çok yetersiz kalıyor, KDE mail listelerine kadar bakmak gerekiyor. İlgilenmek için neden KDE4 bekliyorlar onu da anlamış değilim zaten, 3.5.9 oturmuş bir sürüm ve çok fazla insan kullanıyor. Ben de her ne kadar KDE'yi sevsem de, ubuntu'nun KDE ile uyumu bir Sabayon kadar değil. Kubuntu diye ayrı bir dağıtım yapmalarına rağmen.

Ufuk zaten kızdığım noktalarda bunlardan ibaret. Ubuntu'ya inanılmaz şekilde destek veriyorlar, bende o desteği arkamda hissederek KDE kullanmak istediğimde bin bir türlü sorunla karşılaşıyorum. Bu Wireless için inan 10 dan fazla dağıtım kurdum, wireless kart realtek olduğu için hepsinin deposunda sürücüsü var ve hepsinde sorunsuz çalıştı ama Kubuntu kartın sistemde takılı olduğunu bile görmüyor. Muhtemelen çekirdekteki bazı fonksiyonları iptal ettikleri için bu sorunu veriyor.

Bu sorunların bir kısmını kernel derlemek ile aşabilirim ama artık benim için vakit çok değerli, bir dağıtımın tüm ayarları ile saatlerce uğraşamam. Sıradan yeni bir kullanıcıda bu sorunlarla uğraşamaz.

Kısacası belirtilen hataları çözmekle uğraşmadıkları için Kubuntu benim gözümde epey kötü bir yer edindi. İnşallah KDE4 ile artık kendini toparlar.

munirekinci

Alıntı YapBen de her ne kadar KDE'yi sevsem de, Ubuntu'nun KDE ile uyumu bir Sabayon kadar değil. Kubuntu diye ayrı bir dağıtım yapmalarına rağmen.

Ubuntu'dan hoşnut kalan kişi ne kadarsa Kubuntu'dan şikayetçi de bir o kadar. Hele birde Ubuntu'nun varsayılan masaüstü ortamının KDE yapılması haberi var ki, beni iyice telaşa düşürdü.

Gelebilecek Saldırılara Hazırlıklı Dipnot: İyice anlamadan karşı savunmaya geçecek arkadaşım, ben KDE'yi kötülemiyorum KDE ile Ubuntunun bütünleşmesinden oluşan Linux dağıtımının kararsızlığından bahsediyorum.

eren

Alıntı YapGelebilecek Saldırılara Hazırlıklı Dipnot: İyice anlamadan karşı savunmaya geçecek arkadaşım, ben KDE'yi kötülemiyorum KDE ile Ubuntunun bütünleşmesinden oluşan Linux dağıtımının kararsızlığından bahsediyorum.

Aynen buna bende katılıyorum. KDE iyi bir masaüstü ortamı ama Ubuntu ile KDE kullanmak başlı başına bir sorun. Bu sebeple ya Ubuntu+Gnome kullanın ya da KDE için başka bir dağıtım tercih edin.

ufuk_k

Heh, zaten Ubuntu için kernel derlemek zorunda kalacaksak hiç kurmayalım, direk Slackware falan kuralım :)  Şaka bi yana, KDE masaüstünü Sabayon dağıtımı da çok güzel sunuyor, ayrıca sürücü desteği inanılmaz, livecdde bile. Wirelessı bilemeyeceğim ama sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Ayrıca Sabayon linuxun geliştiricisi, gentoo tabanlı dağıtıma entropy adında bir paket yöneticisi yazmış python ile. İnanılmaz kolay olmuş güncellemeler ve herkes tarafından övgüyle söz ediliyor. Hatta synaptic benzeri Spritz adında bir grafik arayüzü yapmış entropy için. Kullandım, gayet güzel, yalnızca daha tam kararlı sürümü çıkmadı. Bence denenebilir.

eren

Bu arada yöneticilerin Kubuntu'yu eleştirdiğini görenler sakın şaşırmasın. Burası Canonical destekli bir platform da olsa, Resmi Ubuntu Türkiye sitesi de olsa bizim asıl işimiz insanları doğru yönlendirmek.

Kubuntu olumsuz yönde eleştirilmeyi hak ediyorsa bu eleştiriyi bizlerden alacaktır. Kısacası gerektiğinde yerden yere de vururuz çünkü asıl amaç insanları Linux ile, özgürlük ile, açık kaynak ile tanıştırmak. Bu tanışma Kubuntu ile olur, başka bir dağıtım ile olur bizim için fark etmez.

Ubuntu Türkiye proje sorumlusu vasfımı kullanarak da söylüyorum eğer KDE istiyorsanız şu aşama da Kubuntu kullanmayın.

eren

Ufuk Sabayon gerçekten iyiymiş ama düşük sistemli makineler ve kotalı kullanıcılar için iyi değil. Çünkü görselliğe çok fazla önem verilmiş ve KDE sade halinden biraz çıkmış. Ayrıca kurulum için DVD gerekiyor. Birde çok sık güncelleme çıkıyormuş. Kotanın 4 GB olduğunu düşünürsek bence bu konu da çok önemli.

ufuk_k

Sabayon'un CDye sığan lite versiyonları da var ve resmi olarak çıkıyorlar diye biliyorum. Tabi ben DVDyi denemiştim, onları denemedim. Güncelleme konusu da doğru ama, tüm sistemi güncellemek yerine ihtiyacımız olan pakedi güncellersek daha iyi olur diye düşünüyorum Sabayon'da. Zaten yeni kullanıcı herşeyi son sürüm kullanmasa da olur :) İhtiyaç olmuyor çünkü.

MURATSPLAT

Kde iye  yapılan eleştiriler bana inanılmaz geliyor, kubununtu 8.04  dizüstünde kullanan biri olarak bu eleştirilerin hiç birine katılmıyorum.

Ayrıca partus adına  sevindim. Pardus biraz daha gelişsin ona geçiş yapacam. Bende pardusun iyice oturmasını bekleyenlerdenim.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Kutadgu

Alıntı yapılan: munirekinci - 25 Mayıs 2008 - 23:42:19
Ubuntu'dan hoşnut kalan kişi ne kadarsa Kubuntu'dan şikayetçi de bir o kadar. Hele birde Ubuntu'nun varsayılan masaüstü ortamının KDE yapılması haberi var ki, beni iyice telaşa düşürdü.

Kesinlikle katılıyorum KDE yüzünden neredeyse Linux kullanmaktan vazgeçecektim. O zamanlar bilmiyordum masaüstü ortamları vs. aynı windoze gibi tek bir masaüstü ortamı var sanıyordum. Sonra Ubuntu yu kurunca anladım ki zorluk çektiğim nokta Linux değil KDE imiş. Eğer benim gibi bir kişi daha Linux dünyasına kazandırıldıysa bu Ubuntu ve Gnome un marifetidir. Umarım Ubuntu öntanımlı olarak KDE değil GNOME ile gelmeye devam eder. Zaten diğer çoğu dağıtım KDE ye önem veriyor :( . Bari Ubuntu Gnome da kalsın .

Ayrıca Kubuntu ve Pardus deneyen birisi olarak Eren arkadaşımada kesinlikle katılıyorum . KDE yi her nekadar kaç kere belki severim diye denememe rağmen sevemesemde , KDE kullanacak olsam Pardus kullanırdım. Kubuntu ve Pardus arasında dağlar kadar fark var. Hem son kullanıcı açısından hem yeni bir Linux kullanıcısına sağladığı kolaylık açısından hemde KDE olarak çökme , donanım tanıma bakımlarından Kubuntu yetersiz bir dağıtımken Pardus gayet güzel ve kullanışlı.

ufuk_k

@ozguran, buradaki noktayı kaçırmaman lazım. Her ne kadar Linux kullanmaya Gnome masaüstü ile başlayıp alıştığın için seni anlasam da, burada sözü edilen KDE'nin sorun çıkarması değil de, bazı dağıtımların KDE masaüstüne gerekli önemi vermemeleri ve onu iyi adapte edememeleridir. Yoksa burada bir KDE eleştirmesi yapılmıyor.

Kutadgu

Alıntı yapılan: ufuk_k - 27 Mayıs 2008 - 22:06:08
@ozguran, buradaki noktayı kaçırmaman lazım. Her ne kadar Linux kullanmaya Gnome masaüstü ile başlayıp alıştığın için seni anlasam da, burada sözü edilen KDE'nin sorun çıkarması değil de, bazı dağıtımların KDE masaüstüne gerekli önemi vermemeleri ve onu iyi adapte edememeleridir. Yoksa burada bir KDE eleştirmesi yapılmıyor.

Hayır, Linux kullanmaya Gnome ile başlamadım. Pardus ve KDE ile başladım ama bahsettiğim şu. Eğer Ubuntu öntanımlı olarak Gnome değilde KDE kullanıyor olsaydı , ben ikinci kez KDE görmüş olcak ve Linux bana göre değilmiş diyerek bu cennetin farkına varamayacaktım :) . Yani sözlerim eleştiri olarak anlaşılmasın , ben sadece zaten neredeyse bütün dağıtımlar KDE kullanıyor bari Ubuntu Gnome ile kalsın da yeni başlayan birisi de herhangi bir dağıtımı sevmezse eğer başka bir şansı olsun istiyorum. Her dağıtımla her masaüstü de neredeyse kullanılabiliyor onuda biliyorum. Fakat "ilk başladığımda" bilmiyordum. Umarım doğru anlatabilmişimdir. Bu forumda bir konuda Ubuntu nun artık KDE ye yöneleceğini okumuştum ona üzüldüğüm için burada dile getirdim. KDE eleştirisi yapmamıştım yani :)

Tilki

Bu benim forumdaki ilk mesajım.Epeyce bir süre Pardus üzerinden forumu takip ettikten sonra Ubuntu dvdsini sipariş ettim.Gelince de kurdum.Acemi bir kullanıcı olarak "forumdaki yönlendirme ve bilgilerin de sayesinde" kurulumu (ekran kartı dahil) sorunsuz yapabildim.Kişisel görüşüm Ubuntu'ya Gnome'un yakıştığı yönünde.Hem görsel olarak hem de işlevsel açıdan farklı bir renk.Asla ulaşılamayacak olsa da mükemmelliğe giden sonu olmayan yol; "en iyi yaptığımız üzerinde uzmanlaşmaktan" geçiyor.Umarım Ubuntu Gnome ile devam eder.

btermeli

Keşke Canonical Kubuntu projesini bitirip, Tübitak Pardus projesine dışardan destek verse.
Tübitak ekibinin KDE deneyimleri üstüne Canonical'ın geliştiricileri birleşince çok güzel sonuçlar verebilir.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ironic

Konuyla ilgili okuduğum bir blog yorumunda son karar olarak opensuse ağ yöneticisi  seçilmiş. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.

GNUbuntu

Haydaaa.  :o Oldu mu şimdi? Arasıra olsa da, ne güzel kullanıyordum Kubuntu'yu ben. KDE yi de güncelledim dün. Ne yapsam acaba? Kubuntu yerine hangi KDE masaüstünü önerirsiniz 4.2 sürüm olarak  ???
Ben şimdi sabırsızca OpenGEU 9.04 sürümünü bekliyorum aslında.
Önce Saygı...