[Çözüldü] CD veya DVD'yi imaj olarak kaydetmek için ne yapmalı?

Başlatan munirekinci, 24 Mayıs 2008 - 00:43:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Merhabalar;
Bir DVD'yi önce imaj olarak diske kaydedip daha sonra boş DVD takıp imajı boş DVD'ye yakmak istiyorum, ancak bu imaj olarak kaydetme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?

Brasero ve Gnome-Baker desteklemiyor, destekleyen yazılımlar nelerdir? Yada doğrudan konsol üzerinden yapmanın yöntemi varsa daha iyi olur.

Teşekkürler.

umutubuntu

Ben Isomaster denedim ve cd için kalıp çıkartabilmiştim.

ufuk_k

Dvd'yi takarsın, ama mount edilmiş ise umount etmen gerek sanırım. Sonra bağlı oldugu aygıtı gösterip  içindekilerden bir iso yaratması için komutu verirsin. İsoyu zaten belirttiğin bir dizinde yaratmış olur ve diske kaydolmuş olur. Daha sonra da bu imajı ister komutla ister brasero/keb ile DVDye yakarsın.

Düzenleme: dd if=/dev/dvd of=dvd.iso komutu dvd aygıtını belirtip iso yaratmak için işe yarıyor. Ama dvd bağlı ise umount etmen gerek.

erginemr

Brasero'nun desteklemediğinden emin misiniz?

[IMG]http://img356.imageshack.us/img356/7898/ekranjl5.th.png[/img]

Ayrıca Nero ayarında olan K3b'yi de deneyebilirsiniz.

munirekinci

@umutubuntu, @ufuk_k
İlginizden ötürü teşekkürler, şimdi deneyeceğim, sonuçları bildiririm.

@enginemr,
Aynen o şekilde açılıyor ancak "Copy" butonu aktif olmuyor. Bunu aktif etmenin yolunu bulamadım.

erginemr

Hmm, ben de elimdeki bir DVD ile deneyeyim...

dd iyi bir çözüm olabilir. Ayrıyeten, konsolda CD/DVD görüntüsü oluşturmak için; genisoimage,
ISO görüntüsünden CD/DVD yazmak için; wodim kullanılabilir.

Her iki program da ön tanımlı olarak yüklü geliyor, man sayfaları kullanımları hakkında bilgi verecektir. Ancak söz konusu DVD kopya korumalı ise nasıl bir performans verirler, bilemiyorum.

erginemr

Ek bilgi: Elimdeki örnek DVD ve Brasero ile ISO kopyasını çıkartabildim...  ::)

munirekinci

Arkadaşlar hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum. Soruma o kadar alternatif cevaplar verdinizki hangisini uygulayacağımı şaşırdır bir anda. :)

Az önce dd ile imaj dosyası oluşturdum, şu an imajı DVD'ye çekiyorum. ISO Master programını inceliyorum, çok güzel bir yazılıma benziyor.

@enginemr;
genisoimage kullanımına bir örnek verebilir misin lütfen? Man ve --help kaynaklarını süper düzeydeki (!) ingilizcem ile anlamıyorum malesef. :) Bir örnek versen yeter.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

genimageiso için yaptığım deneme:

1. GParted Live CD'yi DVD sürücüye taktım. Ve konsoldan:
mount | grep cd
ile /media/cdrom0'a yüklendiğini öğrendim.

2. sudo kullanmadan verdiğim komut izinlere takıldı. Bundan dolayı:
sudo genisoimage -o deneme.iso /media/cdrom0
kullanarak ev dizinimde deneme.iso görüntü dosyasını oluşturdum.

3. Son olarak, dosyayı yine kendim sahiplendim:
sudo chown $USER:$USER deneme.iso

munirekinci

erginemr çok teşekkürler. :)

erginemr

wodim ile yazmak içinse;

1. Boş bir CD'yi yazıcıya taktım.

2. Aşağıdaki komutla
cat /etc/fstab | grep cd
CD-RW'ın yerinin /dev/scd1 olduğunu öğrendim.

3. CD'ye yazmak için;
wodim dev=/dev/scd1 deneme.iso
komutunu girdim.

Program yazmaya başlamak için geri sayıma başladı, son saniyede iptal ettim. :)
Evet cimriyim, kabul ediyorum.

Siz de sağolun...  :D

ScaryMan

Alıntı yapılan: erginemr - 24 Mayıs 2008 - 00:58:46
Brasero'nun desteklemediğinden emin misiniz?

[IMG]http://img356.imageshack.us/img356/7898/ekranjl5.th.png[/img]

Ayrıca Nero ayarında olan K3b'yi de deneyebilirsiniz.
Brasero ile mevcut bir CD'yi .iso olarak kaydedip, boş bir CD'ye yazamıyorum. Ayrıca sormak istediğim, internetten sipariş ettiğim Ubuntu CD'sini .iso olarak kaydedip boş bir CD'ye yakabilir miyim?

agritux

Brasero ile yapamıyorum derken nasıl bir sorunla karşılaştığınızdan bahsetmeniz gerekir.
Sipariş ettiğiniz cd ile indirdiğiniz iso kalıbı arasında fark yoktur. Iso olarak kaydedip kopyalayabilirsiniz. Satmamak koşuluyla, çoğaltıp dağıtabilirsiniz :) Eğer sormak istediğiniz buysa. Eğer değilse soru anlamsız oluyor zaten.

ScaryMan

Tabii ki satmayacağım. Brasero'ya girdiğimde ekran görüntüsü verilen menüye ulaşamıyorum? Dolayısıyla elimdeki Ubuntu CD'sini iso olarak kaydedemiyorum.

Ekleme: Tamam, tamam kalıp olarak .toc formatını kullanıyor diye bu menü değil diye düşünmüştüm. Meğer orada kalıp tipini seçebiliyormuşuz, dikkatimden kaçmış.

Affedersiniz, boşu boşuna kilidi de kaldırttım. :)

agritux

ScaryMan

Konu tekrar kilitlenebilir. :)