Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Beta çıktı!

Başlatan ironic, 01 Ekim 2009 - 23:02:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Synaptic yerini Ubuntu Software Center'a bırakıyormuş?

ironic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 14 Ekim 2009 - 02:27:37

Girişteki resimlerden de anlaşılacağı üzere değişen program ekle/kaldır .. Synaptic halen duruyor.

xwes

Ikincil sistemimi  9.10'a yukseltmiştim bir ara dun kontrol etmek için açtim, 360 mb guncelleme vardi, tum guncellemeleri yukleyince sistem duman oldu. Sistem kurtarma bolumu bile çalişmiyor. Şimdi zamanim olmadigi için bakamiyorum ama sanirim biraz zor olacak kurtarmak.

ironic

2.6.31.14 çekirdek paketi benim sistemi de dağıttı.  :D Açılışta sürekli devam eden işlemci sıcaklığı ile iligli bir hata verip duruyor. Oysa ki böyle bir sorun yok. Son çekirdeğe ait kurtarma bölümüne girdiğimde de aynı hata  devam ediyor. Mecburen eski çekirdeğe el açtım.  :) ..31.13 ile sistemi zoraki açıp yeni çekirdeği kaldırdım fakat tekrar güncellemesi gelmedi. Gelen güncellemeler herşeyi bitirecek anlaşılan..  

ScaryMan

Alıntı yapılan: ironic - 14 Ekim 2009 - 12:36:27
Alıntı yapılan: ScaryMan - 14 Ekim 2009 - 02:27:37

Girişteki resimlerden de anlaşılacağı üzere değişen program ekle/kaldır .. Synaptic halen duruyor.
Kaçırmışım orayı teşekkürler:)

ironic

Nvidia ile ilgili daha sonra ek güncellemeler gelmişti. Sistem güncelliği tam mı? Bende sorun yok.  :)

özgürubuntu

Hergün bir araba güncelleme geliyor, nazarlardan saklasın Alfalarda 2 kez çökmesinin ardından Beta'da hiç bir sorunum olmadı, herşey güzel gidiyor.. Görsel olarak öyle radikal bir değişiklik olmadı, (Mac OS geçicek meselesi) RC sürümünü bekliyorum bakalım galiba en son değişiklik bu olacak gibi..

efa

Mayıs 2008 den beri ubuntu kullanıyorum.Kimi zaman günde 20 saat açık kalan laptop bilgisayarım, karmic koala beta sürümüne yükselttikten sonra sabahtan beri 2 kez yüksek sıcaklık nedeniyle kapandı. Kararlı sürüm yayınlanana kadar tek yol format gibi görünüyor.

ironic

2.6.31.14 serisi kernelin üçüncü güncellmesiyle bende sorun olan işlemci hatası düzeltilmiş.  :) Ayrıca gelen güncellemelerle

Compiz 0.8.4' e
Ubuntu Yazılım Merkezi 1.0 ' a
Synaptic 0.62.7 ' e

yükseltildi. Bunun yanında Empathy güncellemeleri devam ediyor. Empathy, şu an çok iyi durumda. Google Talk ile kaliteli sesli görüşme yapılıyor. Sesli görüşmede bende işlemci kullanımı oldukça düşük. (Gtalk desteklemediği için kamerayı deneyemedim.) .

kozanibo

ben merak ediyorum masaüstünden bir görüntü paylaşırmısınız?

heartsmagic

Zamanı geldi sanırım :)
Üç gün önce bir beta geçişi için ben de bakınayım dedim. Kullandığım Jaunty üzerinden geçiş başarısız oldu, daha doğrusu biraz tembelliğime geldi. Güncelleme ile oldukça fazla sayıda bağımlılık hataları çıktı ve sistem kendine gelemedi. Açılış tamamen çakılıyordu. Diskimin bir yerinde yatmakta olan 32bitlik Jaunty ile chroot da yapamadığım için (32bit->64bit chroot sorunu) temiz bir Karmic indirip kurdum. Güzel de oldu. Zira tembelliğimi yensem bile bağımlılık hatalarını çözüp çözemeyeceğimi bilmiyorum.

İlk izlenimlerim şunlar. Görünüm açısından değişiklik olmuş ancak beklentiler yüksek olmasın. Zaten ekran görüntülerinden bellidir. Radikal bir geçiş söz konusu zaten değil. Ara ara Compiz çöktüm diyor, ki kullanmıyorum kendisini. Bunun haricinde çöken, göçen bir şey yok.

Benim ilgimi çeken ve sevindiren husussa cidden sistemdeki kararlı duruş. Ayrıca hız konusu da gayet güzel. Şimdi beni şaşırtan şeyi ortaya koyayım.

Gnome üzerindeyim. Panelimde fazlaca "applet" mevcut. Firefox ile birçok site açık: Bizim forumdan sekmeler, Yahoo, bir paylaşım sitesi, Youtube -oynayan bir video ile-, Hüriyet, NTVMSNBC. Arka planda Rhythmbox ile müzik dinliyorum. Pidgin açık.

Alıntı Yapkarmik [16:38:48] ~ > uptime
16:41:03 up  1:39,  3 users,  load average: 0.04, 0.06, 0.05

Alıntı Yapkarmik [16:41:03] ~ > free -m
            total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          2007       1030        976          0         52        417
-/+ buffers/cache:        560       1446
Swap:          494          0        494

976-417=559 kullanılan bellek değeri.

Tamam "Load" değeri ara ara 10'ları nadiren de 20'leri görüyor ama genelde bu şekilde. Hatta bir çıktı daha vereyim:
Alıntı Yap
karmik [16:41:22] ~ > uptime
16:42:44 up  1:41,  3 users,  load average: 0.00, 0.04, 0.04
Yukarıdakilerden kapanan olmadı (Youtube dahil ve hâlâ video oynuyor).

Genelde "load" 5-10 arası, bazen de 10-15 arasında ve oldukça memnunum bundan şu anda.
Örneğin az önce Youtube'daki video bitti, "load" 10'un üzerine çıkmadı henüz. Bırakın 10'u, 5'i geçtiğine zor şahit oluyorum.

Herkeste durum nasıl acaba?

Bir de şunu sorayım dizüstü kullanıcıları Gnome panellerinde Pil uygulamacığını görebiliyor mu? :) -Henüz bakamadım nereye kayboldu diye-

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aynshtein

ben de kontrol ettim. Firefox, thunderbird ve panelde bir kaç uygulama mevcut. Load değeri 0.23, 0.24 arasında gidip geliyor.. Ayrıca, Firefox'umun zaman zaman donması beni sinirlendirmeye başladı. 4gb ram'im var. 64bit Karmic kullanıyorum ve sistem yaklaşık 1.3gb bellek kullanarak işliyor. Youtube'la pek işim olmaz, işyerinde çalışırken müzik dinlemek de pek mümkün değil. E peki bu aşırı yüklenme neden? Karmic, Alpha 2 sürümünden beri bilgisayarımda kurulu ve her geçen gün biraz daha yavaşladığını hissediyorum. 2 gün önce Compiz'i açmayı denedim, pencere geçişlerindeki yavaşlığı görünce hemen vazgeçtim. Üstelik de 1gb Nvidia 9650GT ekran kartım var.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ironic

@ibokozan, girişte paylaştığım resimler üzerine görünümde sadece gdm ekranı ve ufak tefek humanity simge temasına ait simgeler değişti. Bunlardan en dikkat çekeni Ubuntu One.

Ubuntu One kapalı..

Ubuntu One açık..

Ayrıca farkettiğim birkaç yeni özellik..

Daha önce pulse ses yöneticisinde olan özellik alsa için de eklenmiş. Her uygulama için (hatta internet tarayıcınızdaki kullanımda olan sesi bile ) farklı ses seviyesi ayarlayabiliyoruz.

Bağlı disklere sağ tıkladığımızda biçimlendirme (format) seçeneği mevcut.

Bir başka değişiklik gördüğüm uygulama da Bilgisayar Kapıcısı (Computer Janitor) . Paketler için durumlarına göre sınıflama pencereleri eklenmiş.

@heartsmagic, Firefox bende hiç iyi durumda değil. En basit sitelerde bile kasmalar oluyor.  Belki bir neden yükseltme yapmamdandır ama durum 3.6 ve 3.7 için de aynı.

raspacı

Alıntı yapılan: heartsmagicBir de şunu sorayım dizüstü kullanıcıları Gnome panellerinde Pil uygulamacığını görebiliyor mu? Gülümseme -Henüz bakamadım nereye kayboldu diye-
Pil yokken veya doluyken görünmüyordu galiba o uygulamacık. Görünmesi için  bi yerden ayarlanıyordu galiba. Pil ayarlarından mıydı? Ubuntu yok şu an bende Pardustayım ama bir ara pil seviyesini görmek için pil dolu iken de göster diye bir seçeneği işaretlediğimi hatırlıyorum.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kahraman masa esat

Usb bellekleri direk sağ tuşla biçimlendirmek muhteşem oldu. Ubuntu kurduğum çoğu insan gpartedla uğraşmak istemiyorlardı. 9.04'ü sanırım 1 saat felan kullandım. Onda nasıldı bilmiyorum ama 9.10'da nefret ettiğim bir durumla karşılaştım sorun şu; Örneğin şifrenizi girmeniz gereken durumlarda ( Synaptik gibi ) şifre ekranı çıktığında şifrenin yazılacağı kutu seçili olmuyor. Fareyele illaki üstüne gelip tıklamak gerekiyor. En azından bende durum bu şekilde.

heartsmagic

@aynshtein, durum bende anlattığım şekilde. Dediğim gibi ara ara 20'lerin üzerini görüyorum.
@ironic, Firefox bende iyi durumda. Şu ana kadar bir defa sayfa kaydırması yaparken sapıttı. Onun haricinde gayet güzel geldi gözüme.
@levi, inan bu söylediğini üç gün önce denemiştim, güç kablosunu söküp bakmıştım pil uygulamacığı piyasada yoktu. Ancak şimdi bir daha denedim geldi panele :) Ya bir güncelleme esnasında düzeldi ya da geçen sefer bana gıcığı tuttu :)

raspacı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ekim 2009 - 00:21:15
@levi, inan bu söylediğini üç gün önce denemiştim, güç kablosunu söküp bakmıştım pil uygulamacığı piyasada yoktu. Ancak şimdi bir daha denedim geldi panele :) Ya bir güncelleme esnasında düzeldi ya da geçen sefer bana gıcığı tuttu :)
Sana gıcığı tutmuştur :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

omerismail

selamlar
bu forumda bahsettiğim flashplayer den kaynaklanan hata giderildimi acaba? bunu verilen hata tablosunu takip ederek de bildirmiştim. açılan bu konudada hatayı yazmıştım. her zaman takip edemiyorum. linux distroları arsında gezinip duruyorum.
yine yeniden ubuntu 9.10 beta indirdim.
kurdum ve çalışmayan touchpedi mouse ayarlarına girip etkinleştirdikten sonra source ayarlarına girip depolara çentik koyup yükledim. sonra hemen update yi çalıştırdım. bana kısmi upgrade yapabileceğimi söyledi bende okey dedim. 1.6.30.14 de yükseltti.
mynet.com sayfasını açıp kendisinin flashplayer yüklemesini istedim. yükledi. sonra bu site adresini yazıp login olduktan sonra bu konu başlığını tıkladım ve bu konuda daha evvel verdiğim hata yine karşıma çıktı. bunun bu zamana kadar çözümü çıktımı? yardımcı olursanız sevinirim.hata şöyle:
üzgünüm " npviewer.bin " programı beklenmedik şekilde kapandı.
sorun oluştuğunda yapmakta olduğunuz işlemin gizliliği yoksa (parola yada kişisel bilgilerin girilmesi gibi), sorunu rapor ederek uygulamanın geliştirilmesine yardım edebilirsiniz.
nasıl düzeltilir? bu konu ile düzeltme veya sorun giderme varmı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2009 - 18:49:36

var veya yok cevap verecek yokmu?

kahraman masa esat

GDM temalarını Sistem > Yönetim > Giriş ekranından değiştiriyorduk. Şimdi yok öyle bir şey. Nerede bu arkadaş (: ? Yoksa başka bir yerdeydi de ben mi yanlış hatırlıyorum?

heartsmagic

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 20 Ekim 2009 - 16:45:47
GDM temalarını Sistem > Yönetim > Giriş ekranından değiştiriyorduk. Şimdi yok öyle bir şey. Nerede bu arkadaş (: ? Yoksa başka bir yerdeydi de ben mi yanlış hatırlıyorum?

gksudo -u gdm dbus-launch gnome-appearance-properties
ile açacağın yerden arkaplan, simge, font ayarları yapabiliyormuşsun. Burası normal görünüm bölümü değil, kafaları karıştırmasın.

Not: Panelindeki uygulamacıkların yerini karıştırabilir. Bende bir de Erişim Menüsü uygulamacığı getirdi ki hiç ihtiyacım yok, kaldırılmıyor da :)
Beta güzellikleri işte.

kahraman masa esat

Erişim Menüsü bana da geldi. Paneli felan kaldırıp tekrar koydum ama nafiye. An itibariyle 2'şer tane duruyor (:

heartsmagic

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 20 Ekim 2009 - 18:03:36
Erişim Menüsü bana da geldi. Paneli felan kaldırıp tekrar koydum ama nafiye. An itibariyle 2'şer tane duruyor (:

Bende üç taneydi, bildirim alanını kaldırıp tekrar ekledim, bir çık-gir yaptım şu an bir tanecik var :)

kahraman masa esat

Yıldızlı simgeler program kapatmaya zorlanınca gidiyorlar ama tekerlekli sandalye duruyor. Onu kaldırmaya çalıştığımda simge seti karışıyor.

heartsmagic

Bende ayrı bir uygulama olarak görünmüyor kendisi. Bildiri alanına dahil.

kahraman masa esat

Ben de dahildi aynı şekilde yaptım ama hiç biri gitmemişti. Zorlayınca gittiler. Şuanda tek simge olarak hayatına devam ediyor (: Peki sen de kapatmaya zorlayınca tema felan karışıyor mu?Eğer öyle olursa sen bir yolunu bulursun bana da yararlanması kalır (: Bu fırsattan istifade soruyum. Kararlı sürüm çıktığında temiz kurulum yapmak mı gerekir mi? Yoksa beta üzerinden güncellemekte sıkıntı olmaz mı?