[Çözüldü]Sistemim açılmıyor.

Başlatan Mayben44, 30 Eylül 2009 - 18:51:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayben44

Merhabalar,

Bilgisayarımda ubuntu'yu uzun suredır kullanıyorum. Sadece multimedia türü zaman geçirdiğim için, sistemin detaylarından anlamıyorum. Aslında nasıl oldu anlamadım ama çok saçma geliyor olanlar.

Uygulamalar / Ekle Kaldır 'ı izleyerek ccsm paketini yükledim. Efektler / Pencereleri solgunlaştırı aktif ettim ve ekranımı çizgiler kapladı. Sanki ekran kartı bozulmuşta işlev görmüyormuş gibi bir durum oluyor. Sistemi recovery modda açıp grafik ile ilgili kısımları elimden geldiğinde kurcaladım ama ne yaptıysam sistemi açamıyorum. Başlangıçta açılış sesi duyulduktan sonra ekran öyle siyah bir şekilde kalıyor ve sadece imleç oynuyor en ufak görüntü yok. Bilgisayarı cd'den başlatıp kurtartma modu gibi birşeyler aradım ama oda bulunmuyor.Her şey yolundayken , neden böyle bir şey oldu anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

ebubekirs

Sistemi güvenli modda açtıktan sonra

cat /etc/X11/xorg.conf

çıktısını buraya koyabilir misiniz ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Mayben44

İlgilendiğin için çok teşekkür ederim. Cd-rom'a cdyi bir türlü okutamadım en sonunda cdromu değiştirdim biraz geciktim özür dilerim. Cd'yi takıp değişiklik yapmadan ubuntuyu deneyin'i seçtikten sonra dizine gidip dosyayı kopyaladım buyrun içeriği ;

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

localhost

Live CD deki icerigi vermissiniz. Ubuntu kurulu bölümü sisteme baglayip oradaki xorg.conf dosyasini vermeniz gerekiyordu. Eger istenilen dosya bu sekildeyse sürücülerle ilgili bir bilgi bulunmuyor dosyada. Kullandiginiz ekran kartina göre Nvidia veya fglrx görünmesi lazim dosyada.
Linux LPIC1 - MCSA

Mayben44

Cd'yi takıp, bilgisayarımda bir değişiklik yapmadan ubuntu'yu dene 'yi seçtikten sonra istediğiniz dosya dizinine gidip içeriğini aldım. Cd'yi takmadan açılışta komutu girmeyi denedim ama beceremedim. Güvenli modda açın derken nasıl açılıyor bilmiyorum. Sistem açılısında ubuntu recovery seçeneği var oraya girip root seçeneğinden komut satırına komutu girdiğimde de bır oncekı mesajımdakı içerik ekrana geliyor. Yanlış yaptığım bir şey mi var?

localhost

xorg.conf dosyanizi dogru verdiginizi düsünürsek. Ekran karti sürücüsü xorg.conf dosyasina eklenmemis. Bu yüzden sürücüyü yeniden kurmaya calisin. Sorun buradan kaynaklaniyor olabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

Mayben44

Şuan cd üzerinde çalışan sistemdeyim. Diğer sisteme girmeye çalıştığımda açılış sesinden sonra siyah ekranda kalıyor. Ekranda sadece imleci oynatabiliyorum ama herhangi bir nesne vesayre yok. Bu durumda nasıl yükleme yapabilirim. Sistemde herşey sorunsuzken pencereleri solgunlaştırı seçtikten sonra bu duruma düştü. Bu son compiz değişikliğini çalışan cd üzerinden değiştiremezmiyiz acaba çok aptalca bir sorumu oldu sistem detaylarından pek anlamıyorum kusura bakmayın uğraştırıyorum sizide. Çok teşekkürler.

localhost

LiveCD üzerinden kurulu HDD nin icinde bulunan /home/kullanici_Adi bölümüne girip ctrl+h ile gizli dosyalari gösterirsiniz. Bundan sonra gnome, gconf ve varsa .compiz veya .ccs klasörleri bunlari silin. Bu sekilde düzelme olmazsa. Yine sizinde bildiginiz recovery moddan root shell ile terminalde ekran kartinizin markasina göre. Eger Nvidia kullaniyorsaniz, sudo apt-get install nvidia-180-kernel-source nvidia-glx-180 komutunu kullanirsaniz. Kullandiginiz kart ATI HD serisinden ise sudo apt-get install xorg-driver-fglrx  ve sudo aticonfig --initial komutlari ile sürücüleri kurarsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

Mayben44

Çok teşekkürler. Söylediğiniz klasörü sildikten sonra bilgisayar sorunsuz açıldı. Konunun başlığını sayenizde değiştirebildim. Tekrar teşekkür ediyorum.