wine ile handycafe

Başlatan delidervis, 18 Eylül 2009 - 00:09:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delidervis

Merhaba arkadaşlar. Eşime ait bir internet cafe var. Bu cafede bazı masalara ubuntu ve pardus yüklemeyi düşünüyorum. Ubuntu üzerinde wine ile handy  clienti çalıştırdım. Fakat handy server xp yüklü bir makinada. ana masa ubuntuda yüklü clienti görmüyor.dolayısıyla ubuntu yüklü masayı elle açmam gerekiyor.bu sefer de süre tutmak sorun oluyor. bunun ile ilgili bir ayar var mıdır. internet cafeler için yasaların mecbur tuttuğu iki yazılım var. Biri ip log imzalayıcı, diğeri de TİB onaylı filtre. Serverde  yüklü olan ip log imzalayıcı ubuntu yüklü pcnin kayıtlarını tutabilir mi? Bunu nasıl ayarlarım. Server şu anda xp ama sorun değil gerekirse ubuntu kurabilirim. Önemli olan ip log imzalayıcı ve filtre yazılımının düzgün çalışması.

Ya da ubutu server kursam (şimdiye kadar denemedim ama olsun) client pclerin girdiği siteleri takip ve kayıt edebilecek bir yazılım var mıdır ubuntu server ya da ubuntu da. Şu anda acelem olduğundan sorular biraz karmaşık oldu sanırım üzgünüm. Mesajımı ilk fırsatta düzenleyeceğim ve sorun olmazsa  1-2 soru daha soracağım. Bilgilerini fikirlerini paylaşacak herkese şimdiden çok teşekkürler.

heartsmagic

Handycafe için bir şey diyemiyorum ancak alternatif arıyorsan:
http://wiki.lapis-linux.org/index.php/Cafe_Con_Leche

Fakat ne kadar verimli olur bilemiyorum. Eğer denemek istersen Ubuntu üzerinde paketleri arayabiliriz. Bir de kuracaksan sunucu sürümü değil de normal sürüm kur, zorlanabilirsin sunucu sürümünde. Kaldı ki aralarında pek fark yoktur.

Diğer soruların için aslında kayıt tutmak sorun değil fakat dijital imza olayı olur mu ben de merak ediyorum zira çok yeni bir kavram bu. Yanlış bilmiyorsam Squid+Dansguardian gibi uygulamalarla -çok kolay değillerdir- bu iş olur,fakat daha tecrübeli birilerinin sana durumu anlatmasını bekle istersen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kafebodrum

uzun zamandan beri cafe con leche yazilimini takip ediyorum hic ilerleme yok linux 'u insanlara tanitmak icin aslinda super bir yol internet cafeler fakat herseyi hallettik bir su cafe yonetimini halledemiyoruz bu yazilimi bende ilk defa deniycem su anda da ugrasiyorum ama alternatif yazilimlar varsa beklerim oyunari aciyor oynatiyorum ama yonetim olmadimi linux kurup insanlari o masaya oturtasim gelmiyor :D