Ubuntu altında görsel ve sesli masaüstü kaydı (Ders hazırlama)

Başlatan eren, 31 Ağustos 2009 - 01:02:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Ertan ERBEK

Yalnız ikisinin ekran yakalama olayları pek birbirleri ile aynı değil. xVidcap yerine RecordMyDesktop tavsiye edebilirim. Wink yerinede printscreen tuşu ve sonrasında openoffice ile sunum programı.

--

Bu arada WINK oldukca güzel bir programdır, Resimlere dışarıdan ekleme çıkartma yapılabilir sunum hazırlamak için birebirdir ayrıntıları süperdir. İlk sürümleri ubuntu üzerinde doğru düzğün çalışmıyordu sama 9.04 de indirdiğim WINK sorunsuzca çalıştı.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

xxx3

Wink güzel bir program birde yeni sürümünü linux altında kullanabilsek daha iyi olacak yeni sürümü şimdilik yalnızca windowsda çalışıyor  :(

maydin95

Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Jaunty'dan sonra depolardan kalkmış. Paket de yok artık etrafta. Kendi sitesi de açılmıyor şu an.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Arkadaşlar Xvidcap çok yavaş çekim yapıyor. Neredeyse saniyede 1 kare alıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim. Hangi uzantıyı kullanayım veya herhangi bir kütüphane yüklemem lazım mı? RecordMyDesktop için de aynı durum sözkonusu ama o OGG olarak yaptığından tercih etmiyorum.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: maydin95 - 11 Temmuz 2010 - 20:03:59
Arkadaşlar Xvidcap çok yavaş çekim yapıyor. Neredeyse saniyede 1 kare alıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim. Hangi uzantıyı kullanayım veya herhangi bir kütüphane yüklemem lazım mı? RecordMyDesktop için de aynı durum sözkonusu ama o OGG olarak yaptığından tercih etmiyorum.

Evet cidden yavaş. Ben AMD Phenom x4 3GHZ'lik işlemci ve 4gb ram(1333mhz) Anakart desen dehşet. Ama Masaüsütü görüntüsü kaydeden tüm yazılımlar makineyi zorluyor. Neden oluyor anlamadım. Mesala şurda adam kayıt yapmış:
http://www.youtube.com/watch?v=VvfRpmqKRbs

Compiz filan açık. Buna rağmen bir yavaşlama yok. resmen uçuyor. Sanırım ince bir ayarı var :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

maydin95

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20968.0/topicseen.html

Arkadaşlar kayıt sorunu tavsiyeleriniz için yukarıdaki başlığı kullanalım.
Benim bilgisayar ise  1 gb ekran kartı 4 ram 2.4 ghz i5 işlemci var ama eski PentiumD 128 ekran kartı 1gb ramli bilgisayarıma göre hiç kaydetmiyor. Benim eski bilgisayarın kayıtlarını GimpTR.comdaki video derslerde görebilirsiniz? Örnek: http://www.gimptr.com/gimp-fotograf/gimp-ile-resimleri-cekime-donusturme.html

İnce ayarı umarım buluruz.

maydin95

Linux'ta zorluyor windowsta tek bir kare bile kaçırmıyor.

heartsmagic

Yeni açtığın başlığı kapattım, zira buradan devam ediliyor.
Grafik kartın da önem taşıyor burada sanıyorum. ATI ise sürücüleri ne alemde diye sorasım geliyor.

maydin95

Donanım sürücülerinden kurdum. Ne işe yaradığını bilmiyorum ama eski bilgisayarda kurmadan Compiz efektleri açılmıyordu. Bu bilgisayarda Ubuntu'yu kurar kurmaz açıktı Compiz. Sorun ATI'den de olabilir. Diğer bilgisayarım 128 MB NVidia idi ama 1 GB ATI olan yeni bilgisayarıma göre 4 kat daha iyi kaydediyordu. Xvidcap'de eski bilgisayarda kayıt yaparken kayıt oranı %50'nin üstündeydi fakat bunda %12 olarak görülüyor.

Bir şey soracağım. Ben donanım sürücülerini kurmadan önce bilgisayar açılırken (veya kapanırken) Ubuntu yazısı normal boyutunda görünüyordu fakat kurduktan sonra Ubuntu yazısı çok büyümüş, şekli ve netliği bözulmuş olarak kısa bir zaman görünüyor. Neden olabilir bu?

heartsmagic

Eh, kullanılan grafik kartlarının bellekleri değil de bence marka ve modeli çok etkilidir. Şu anki kartının modeli nedir bilemiyorum ancak aklıma bu geliyor benim.

İkinci sorunun cevabı forumda mevcut. Plymouth çözünürlüğünü değiştireceksin.

maydin95

Modeli "ATI Mobility Radeon HD5145; VRAM 1 GB" yazıyor. Sanırım 102. sırada mı neymiş. Şu bilgiyi vereyim: Mania Drive'ı eski bilgisayarda oynarken en fazla 40-50 FPS görürken bunda 500-600'e kadar gördüm.

Şu konuda en altlarda: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20348.0.html

heartsmagic

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: maydin95 - 11 Temmuz 2010 - 20:03:59
Xvidcap çok yavaş çekim yapıyor.Bunu nasıl düzeltebilirim.RecordMyDesktop için de aynı durum sözkonusu ama o OGG olarak yaptığından tercih etmiyorum.

uçbirimi açıp,
ffmpeg -f alsa -i plughw:0 -f x11grab -s 800x600 -r 24 -b 100k -bf 2 -g 300 -i :0.0 -ar 22050 -ab 128k -acodec libmp3lame -vcodec libxvid -aspect 1.6 -sameq Deneme.avi
kayıt'ı sonlandırmak için uçbirimi kapatıp Ev dizininizi kontrol edermisiniz.

hitokiri

Vay be çok kral komutmuş bu @gnome sevdim bunu hem fare hareketleride sorun olmuyor dileyen için bi de kendim için basitçe arayüzde hazırladım kendisine zenity ile paylaşayım onuda :)
Çok iyi oldu bu :)
#!/bin/bash
dosya=`zenity --file-selection --title="Kayıt İçin Bir Dosya Seçin " `
if  [ "$?" == "1" ];then
zenity --error --text="Hiç Bir Dosya Belirtilmedi , Çıkılıyor" ; exit $?
fi
ffmpeg -f alsa -i plughw:0 -f x11grab -s 1440X900 -r 24 -b 100k -bf 2 -g 300 -i :0.0 -ar 22050 -ab 128k -acodec libmp3lame -vcodec libxvid -aspect 1.6 -sameq "$dosya.avi"  &
i=0
while true
do
let "i=$i + 1 "
zaman="# Kayıtta geçen zaman  ' $i ' Saniye "
let "x = $i / 60"
let "v = $i - $x * 60"
if [ "$x" -ge "60" ];then
let "y= $x / 60" ; let "z=$x - $y*60"
zaman="# Kayıtta geçen zaman  ' $y ' saat ' $z '  Dakika ' $v ' Saniye "
elif [ "$i" -ge "60" ];then
zaman="# Kayıtta geçen zaman ' $x '  Dakika ' $v ' Saniye "
fi
echo "$zaman" & echo 1 ; sleep 1
done |zenity --progress --title="Kayıtı Sonlardırmak İçin İptal'e Tıklayın!!! "  --window-icon="/usr/share/pixmaps/gtk-recordmydesktop.png" --pulsate ;
echo $?
if [ "$?" == "0" ];then
killall ffmpeg ;
zenity --info --text="İşlem Başarıyla Sonlandı.." ; exit 0
fi

ufuk_k

Ben de deneyeyim dedim de, kayıt ne için ne dosyası seçicez? Önceden kayıt için dosya mı oluşturacağız? Metin dosyası filan oluşturdum ama bir şey kaydetmedi. Geri sayım yapıyor ve Ok tuşu aktif değil. Kayıt için konum mu seçmek gerekiyor acaba?
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

hitokiri

konumu seçip yukardaki "konum:       " alanına dosya ismini ne istiyorsan yazıp enterlamak yeterli deneme yazınca o dizin içinde deneme.avi diye oluşturmaya başlıycaktır,
biraz başlık çubuğundaki yazı yanıltıcı oldu sanırım, :)

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: hitokiri - 12 Ekim 2010 - 05:02:00
biraz başlık çubuğundaki yazı yanıltıcı oldu sanırım,

birazcık sadece  :)

bu arada ses kaydı için plughw:0,0 ile plughw:0,3 arası bir deneme yapılmasının faydası olabilir.

ytgn

Alıntı yapılan: hitokiri - 12 Ekim 2010 - 04:33:36
Vay be çok kral komutmuş bu @gnome sevdim bunu hem fare hareketleride sorun olmuyor dileyen için bi de kendim için basitçe arayüzde hazırladım kendisine zenity ile paylaşayım onuda :)
Çok iyi oldu bu :)
#!/bin/bash
dosya=`zenity --file-selection --title="Kayıt İçin Bir Dosya Seçin " `
if  [ "$?" == "1" ];then
zenity --error --text="Hiç Bir Dosya Belirtilmedi , Çıkılıyor" ; exit $?
fi
ffmpeg -f alsa -i plughw:0 -f x11grab -s 1440X900 -r 24 -b 100k -bf 2 -g 300 -i :0.0 -ar 22050 -ab 128k -acodec libmp3lame -vcodec libxvid -aspect 1.6 -sameq "$dosya.avi"  &
i=0
while true
do
let "i=$i + 1 "
zaman="# Kayıtta geçen zaman  ' $i ' Saniye "
let "x = $i / 60"
let "v = $i - $x * 60"
if [ "$x" -ge "60" ];then
let "y= $x / 60" ; let "z=$x - $y*60"
zaman="# Kayıtta geçen zaman  ' $y ' saat ' $z '  Dakika ' $v ' Saniye "
elif [ "$i" -ge "60" ];then
zaman="# Kayıtta geçen zaman ' $x '  Dakika ' $v ' Saniye "
fi
echo "$zaman" & echo 1 ; sleep 1
done |zenity --progress --title="Kayıtı Sonlardırmak İçin İptal'e Tıklayın!!! "  --window-icon="/usr/share/pixmaps/gtk-recordmydesktop.png" --pulsate ;
echo $?
if [ "$?" == "0" ];then
killall ffmpeg ;
zenity --info --text="İşlem Başarıyla Sonlandı.." ; exit 0
fi

BU arayüzle kayıt yapamadım. Dosyayı nereye kaydediyor, gösterdiğimiz dizine mi?
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

hitokiri

Alıntı yapılan: ytgn - 12 Ekim 2010 - 14:57:29
BU arayüzle kayıt yapamadım. Dosyayı nereye kaydediyor, gösterdiğimiz dizine mi?

Bu şekilde :)

ytgn

Tamam, ben de aynı şekilde yaptım. Uçbirimden çalıştırınca sonuç:

FFmpeg version 0.6-4:0.6-2ubuntu6, Copyright (c) 2000-2010 the FFmpeg developers
  built on Oct  5 2010 22:35:47 with gcc 4.4.5
  configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu6 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libgsm --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libdc1394 --enable-shared --disable-static
  WARNING: library configuration mismatch
  libavutil   configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu3 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libdirac --enable-libgsm --enable-libopenjpeg --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-libmp3lame --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libfaad --enable-libxvid --enable-libx264 --enable-librtmp --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libavcodec  configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu3 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libdirac --enable-libgsm --enable-libopenjpeg --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-libmp3lame --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libfaad --enable-libxvid --enable-libx264 --enable-librtmp --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libavformat configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu3 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libdirac --enable-libgsm --enable-libopenjpeg --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-libmp3lame --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libfaad --enable-libxvid --enable-libx264 --enable-librtmp --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libavdevice configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu3 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libdirac --enable-libgsm --enable-libopenjpeg --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-libmp3lame --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libfaad --enable-libxvid --enable-libx264 --enable-librtmp --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libavfilter configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu6 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libgsm --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libswscale  configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu3 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libdirac --enable-libgsm --enable-libopenjpeg --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-libmp3lame --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libfaad --enable-libxvid --enable-libx264 --enable-librtmp --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libpostproc configuration: --extra-version=4:0.6-2ubuntu3 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libdirac --enable-libgsm --enable-libopenjpeg --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-vaapi --enable-pthreads --enable-zlib --enable-libvpx --disable-stripping --enable-runtime-cpudetect --enable-libmp3lame --enable-gpl --enable-postproc --enable-x11grab --enable-libfaad --enable-libxvid --enable-libx264 --enable-librtmp --enable-libdc1394 --shlibdir=/usr/lib/i686/cmov --cpu=i686 --enable-shared --disable-static --disable-ffmpeg --disable-ffplay
  libavutil     50.15. 1 / 50.15. 1
  libavcodec    52.72. 2 / 52.72. 2
  libavformat   52.64. 2 / 52.64. 2
  libavdevice   52. 2. 0 / 52. 2. 0
  libavfilter    1.19. 0 /  1.19. 0
  libswscale     0.11. 0 /  0.11. 0
  libpostproc   51. 2. 0 / 51. 2. 0
[alsa @ 0x94b2be0]capture with some ALSA plugins, especially dsnoop, may hang.
[alsa @ 0x94b2be0]Estimating duration from bitrate, this may be inaccurate
Input #0, alsa, from 'plughw:0':
  Duration: N/A, start: 59361.999979, bitrate: N/A
    Stream #0.0: Audio: pcm_s16le, 44100 Hz, 1 channels, s16, 705 kb/s
[x11grab @ 0x94c0400]device: :0.0 -> display: :0.0 x: 0 y: 0 width: 1440 height: 900
[x11grab @ 0x94c0400]shared memory extension  found
X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes)
  Major opcode of failed request:  143 (MIT-SHM)
  Minor opcode of failed request:  4 (X_ShmGetImage)
  Serial number of failed request:  11
  Current serial number in output stream:  11
1
ffmpeg: hiçbir işlem bulunamadı

Sistemimde birşeyler eksik sanki..

hitokiri

1440X900 olan kısmı senin bilgisayarın için uygun olan bi  çözünürlükle değiştirip yeniden deniyebilirsin, :)

ytgn

Biliyordum birşeylerin eksik olduğunu ;) Teşekkür ederim.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: ytgn - 13 Ekim 2010 - 12:28:22

ffmpeg: hiçbir işlem bulunamadı

Kaydı yapan x11grab oluyor,
eksikliği giderildiğinde bir ikaz ile karşılaşmasınız.