Enlightenment E17 Masaüstü Kurulumu ve Kullanımı

Başlatan ufuk_k, 10 Mayıs 2008 - 22:10:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Alışkanlık meselesi tabii. Ben de sizin KDE masaüstü görüntünüzü beğenmedim mesela, bana göre pek kullanışlı değil. İhtiyaçların farklılığına göre değişiyor sanırım. Bazıları klasik panel, taskbar seviyor, bazıları daha farklı kullanımları seviyor, E17 gibi.

Etox

Alıntı yapılan: ufuk_k - 30 Mayıs 2008 - 01:25:08
Alışkanlık meselesi tabii. Ben de sizin KDE masaüstü görüntünüzü beğenmedim mesela, bana göre pek kullanışlı değil. İhtiyaçların farklılığına göre değişiyor sanırım. Bazıları klasik panel, taskbar seviyor, bazıları daha farklı kullanımları seviyor, E17 gibi.

Ben sadelik seviyorum. Litrix'i yükledikten sonra hiç bir ayarını değiştirmedim sayılır :) O nedenle Litrix nasıl geliyorsa benim masaüstümde aynen öyle görünüyor. KDE 4 oldukça hızlı olmuş ve rahat. Enlightenment ile gelen gOS'u denedim, masaüstü bana çok yabancı geldi, 3 gün boyunca sistemde kurulu kaldı, alışmaya çalıştım ama bir işe yaramadı. Benim için görüntüden çok kullanılabilirlik önemli. Enlightenment bana bunu sağlamıyor.

ufuk_k

Kodla, Php, python ile uğraşanlara sade masaüstü daha iyi geliyor belki de :) Ben KDE de kullanıyorum, Gnome ile mecbur kalmadığım sürece çok aram yok (görsellik zevk vermiyor), KDE daha çok özelleştirilebilir geliyor bana. Bir Slackware masaüstü sade duruyor, o da başka ayrıntılarıyla uğraştığım için öyle aslında :)

ufuk_k

Compiz efektlerini E17 üstünde çalıştıran ecomorph yazısında yazılanları uyguladım, ilk önce sorun çıktı ama daha sonra efektleri çalıştırmayı başardım :) Desktop plane, expo, animations water effect gibi pluginler çalışıyor. Desktop cube de çalışıyor ama, kısayolları ecsm (ccsm'nin ecomorph versiyonu, aynısı, sadece eksikler var) içinden ayarlanamadıgı için deneyemiyorum. Verdiğim sayfadakileri uygulamak isteyenlere ek olarak şunu belirteyim, orada kurulması gereken paketler kısmında belirtilmemiş, ama gördüm ki şu pakedi de kurmak gerekiyor:

sudo apt-get build-dep compiz Yoksa derlerken hata veriyor.

Bir önemli nokta daha, animations pluginini aktive edince sistem çok kasılıyor. Bunun sebebini tam bilmiyorum ama, E17'nin kendi efektleri de kullanımda olduğu için bir çakışma ya da bu yüzden bir işlemci kullanımı artması olabilir. Animationsı açınca işlemci kullanımı %70'e kadar çıkabiliyor. Bu arada bu sorun dışında tüm efektlerin Gnome üstündeki compizden daha hızlı çalıştığını ve sistemi yormadığını söyleyebilirim.

lseker

Ufuk ,
"eutils" synaptic ile işaretlediğimde 3 tane bağımlılığı var ancak bunlardan " libeet0 " olanı depolarda yok diyor ve yükleyemiyorum.
Bu pakedi nasıl temin ederiz ?
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

ufuk_k

Son E17 güncellemesinden sonra eutils pakedine gerek kalmadı sanırım. Çünkü libeet1 pakedi gerekiyor diğer paketler için ve bu da libeet0 yüklenmesini engelliyor. Henüz rehbere yazamadım ama ekleyeceğim, çünkü yeni bir durum, 1-2 gün önceki güncellemelerden sonra oldu.

lseker

yani synaptic ile arama kısmına e17 yazarak karşımıza çıkan paketlerden sizin yazdığınız paketleri yüklemek ( eutils hariç ) kurulum için yeterli değilmi ?
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

ufuk_k

Evet orada çıkan paketler ve modülleri yükleyeceksin, bir de enlightenment yazman gerek, çünkü enlightenment ve enlightenment-data paketleri de var.

lseker

Le0n

Green Os(Gos) un 2.0 betasında kullanılmış gerçekten çok hoş bir masaüstü
sudo apt-get purge windows

WarGasm

Tesekkurler faydali bilgiler icin. Yeni bir kullanici acip kde 4.1 yuklemeyi dusunuyordum, bunu da listeye yazmak durumunda kaldim cidden cok hos duruyor. Yeniden tesekkur ederim.

aeborg

Arkadaşlar, yaklaşık 1 haftadır Ubuntu kullanıyorum. Bu forum da oldukça yararlı bilgiler edindim. Bu bilgiler ışığında E17 sorunsuz bir şekilde kurdum. Bir sorum olacaktı http://www.e17-stuff.org sitesinden e17 startup themes indirdim. Acaba bunu nasıl yükleyeceğim. E17 Theme selector den import etmeye kalkınca Enlightenment was unable to import the theme şeklinde bir hata mesajı veriyor.

Bir diğer sorum da yine E17 theme selector den online olarak theme veya background import etmek istersem liste de get-e.org çıkıyor ve burdan import etmiyor. Acaba bu liste ye başka siteler de ekleyebilirmiyim. ?

ufuk_k

Ev dizinindeki .e gizli dizinin içinde e dizini altına girip, ilgili yerlere dosyaları kopyalayabilirsin (backgrounds kısmına duvar kağıtları, startup temalarını uygun yerlere). Theme selector startup temalarını değil de, normal temaları import eder. Startup temalarını uygun dizine atmak gerek.

WarGasm

bende hersey gayet duzgun calisiyor ancak bir problemim var ki benim yetersiz linux bilgim el vermedi. Hard diskimde bulunan ntfs bolumleri gNome gormesine ragmen enlightenment da gosteremedim. muzikleri acamadiktan sonra benim icin bilgisayarin pek bir kullanisliligi kalmiyor. Bu konuda ne yapabilirim ozelliklerine baktim ama daha cok bozmaktan korktum acikcasi ;)

erginemr

@wargasm,

NTFS bölümler otomatik olarak bağlanmıyorsa, yani Gnome'da Yerler menüsünden tıklayarak bağlıyorsanız;bu bölümleri açılışta otomatik bağlatmak için şu yöntemi deneyin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1206.msg10884#msg10884

WarGasm

Tesekkur ederim, @enginemr Bu satirlari enlightenment altindan amaroK esliginde muzik dinlerken yaziyorum ;) insan bazi seyleri bilmeyince nasil yapabilirim diye dolambacli yollari dusunuyor pratik ve faydali bir yontem. Yanliz bir konu dikkatimi cekti, bilmeyen arkadaslarin yararlanmasi icin edit faydali olabilir diye dusunuyorum o konuda;
o yontemi uygulamadan once hicbir ntfs surucuyu acmasinlar yerler menusu altindan, yoksa gorunmuyor, yeniden baslatip tekrar ayar gerekiyor ;) lutfen akil vermek gibi algilamayin sadece dikkatimi cekti. Yeniden tesekkur ederim.

erginemr

Estağfurullah, mesaj alınmıştır. Ancak, ne yazık ki ilgili başlık kapatılmış, mesajı düzenleyemedim. İleride böyle bir sorun yaşayan arkadaş olursa, kendisini bu konuda da uyaracağım.

E17'yi geçenlerde ben de denedim, çok şık, havalı bir masaüstü ortamı. (Ufuk sağolsun, çok güzel anlatmış.) Güle güle kullanın.  8)

heartsmagic

Başlığı açtım yeniden, ilgili yerler değiştirilebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

İşlem tamam. İlgili başlık kapatılabilir. Sağ ol @heartsmagic.

adolffwangel

oo gerçekten güzelmiş... çok hoşuma gitti gerçekten.. bi de türkçe olsaymış fena olmazmış...  ama kurcalıyorum şimdi... gerçekten de çok güzel.. yazıyı daha önce de okumuş.. sonra bakarım demiştim.. yani eklenen görüntülere bakmıştım.. ama beni pek etkilememişti.. yakından bakınca değişti fikrim...kullanımı çok farklı.. çok hoşuma gitti ... tabi gnome gibi bi alışkanlığım olunca birazcık korkmadım değil.. ama bence herkes kurmalı.. en azından denemiş olurlar.. isterlerse kullanırlar... isterlerse kullanmazlar... ama en azından denemek laızm.. bu kadar çok alternatif masa üstü yöneticisi olması bir sistem için çok harika bir şey... özgürlük demek bu demek cidden de... elinize emeğinize sağlık... erinmeden anlatmışsınız... çok da kolay oldu benim için.. günden güne böylece daha çok kurcalıyorum ubuntuyu.. ve linuxun gerçektende benim ellerimde olduğunu hissediyorum.. her tarafıyla oynayabiliyorum... her şeyi görebiliyorum... hiç bir şey gizli saklı değil... bunları gördükçe ve ubuntuya olan bu aşkı görünce destek vermemek imkansız... reklam gibi olmasın ama en kısa zamanda ubuntu marketinden en azından bir  çanta felan almak istiyorum...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

mbt28

Alıntı yapılan: ufuk_k - 23 Mayıs 2008 - 13:17:10
Ben de freenode'da #e kanalında soru sorarken buyur çevir diyerek yönlendirdiler :D Ama çok boş zaman yoksa tek başına altından kalkmak sıkıntı yaratabilir. Yine de aklımda sürekli.Yardımcı olmak isteyenler olursa gerçekten kullanmak isteyen, belki parçalara bölüp yapılabilir.

Tamam ben yardımcı olmak istiyorum türkçe çevirilere, en yakın zamanda başlayalım. Bu e17 çok hoşuma gitti görmeyeli bayağı değişmiş.

FeNDeR

Selamlar. Bu ilk mesajım. Yeni bir konu başlığı açmadan buradan bir soru sormak istedim. Bir program ya da pencere açtığımızda (örneğin terminal veya sistem gözlemcisi veya firefox vs.) bu programlara ait üstte yer alan menüler (dosya, düzen, görünüm vs.. gibi) son derece eski, dikdörtgen ve gri duruyor. Yani E17 bu kısımlarla hiç ilgilenmiyor gibi.. Aynı şey web sayfalarında yer alan butonlar için de geçerli (örneğin google.com'daki "google'da ara" ve "şansımı denemek istiyorum" butonları). Yani her yeri son derece şık olan E17'de bu bahsettiğim kısımlar çok eski görünmekte ve insanın kullanası gelmiyor. Bunun sebebi nedir acaba? Kurulumu burada anlatılanları adım adım takip ederek yaptım. Yalnız opengeu ve şu an hatırlamadığım bazı öğeler doğrulanmamış oldukları için yüklemedim. Birşeyleri eksik mi kurdum acaba yoksa modifiye mi etmem gerekiyor, bilemedim. Toparlamak gerekirse; programlara ait menüler (dikkat: klasörler değil) ve web sayfalarındaki butonlar tabiri caizse windows98 gibi görünüyor. Bunlar dışında başka bir görünüm sorunu yok. Herşey son derece modern. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

mbt28

Sorun doğrulanmamış programlardan değil. Gtk simge setleri ve temasını ayarlamamışsın o yüzden. lxappearance uygulamasını yükleyerek gtk simge, tema ve fontlarını değiştirebilirsin. Depolarda lxappearance uygulamasını bulamassan lxde.org adresine bir bak.

Elle temayı değiştirmek için ~/.gtkrc-2.0 dosyasına gtk-theme-name="clearlooks" ekle.

FeNDeR

Alıntı yapılan: mbt28 - 08 Eylül 2008 - 15:27:19
Sorun doğrulanmamış programlardan değil. Gtk simge setleri ve temasını ayarlamamışsın o yüzden. lxappearance uygulamasını yükleyerek gtk simge, tema ve fontlarını değiştirebilirsin. Depolarda lxappearance uygulamasını bulamassan lxde.org adresine bir bak.

Elle temayı değiştirmek için ~/.gtkrc-2.0 dosyasına gtk-theme-name="clearlooks" ekle.

Halloldu. Çok teşekkürler.

heartsmagic

@mbt28 @ufuk_k bu aralar yok, istersen onu bekle istersen IRC kanalına gidip kendin sor geliştiricilere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.