Türkçe harf sorunu

Başlatan sunucu, 10 Mayıs 2008 - 16:45:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sunucu

Ubuntu-server 8.04 kullanıyorum. Sisteme fluxbox kurdum. xterm açılınca aşağıdaki gibi uyarıyor.
Warning: couldn't find charset data for locale tr_TR.UTF-8; using ISO 8859-1.
Warning: couldn't find charset medium; using ISO 8859-1.

Haliyle terminalde ve hiçbir terminal uygulamasında türkçe harfler görüntülenmiyor ve kullanılamıyor. locale çıktısı aşağıdaki gibi.
$ locale
LANG=tr_TR.UTF-8
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_ALL=

Not: Fluxbox ve x uygulamalarında türkçe harflere özgü bir sorun yaşamıyorum.
Ben değil, bilgisayar sunucu
Toshiba Satellite M40X-119 | Lucid Lynx + LAMP

ufuk_k

Normalde de gnome ya da kde altında xterm mü kullanıyordunuz? xterm utf8 desteğine sahip mi bilmiyorum. Fluxbox xtermü öntanımlı terminal olarak gösterse de siz değiştirip gnome-terminal ya da konsole kullanabilirsiniz.

sunucu

Alıntı yapılan: ufuk_k - 10 Mayıs 2008 - 16:56:48
Normalde de gnome ya da kde altında xterm mü kullanıyordunuz? xterm utf8 desteğine sahip mi bilmiyorum. Fluxbox xtermü öntanımlı terminal olarak gösterse de siz değiştirip gnome-terminal ya da konsole kullanabilirsiniz.

Gnome veya kde uygulamalarını kullanmayı düşünmüyorum. Zaten sorun sadece xterm'de değil, yukarıda yazdığım gibi aynı zamanda terminalde de mevcut. Yani X kapalıyken türkçe yok. Pek hızlı bir bilgisayar kullanmadığım için genellikle terminalde çalışıyorum. Zira öncelikli işlerim de hep terminalde. Sadece önemli bazı durumlarda X açıyorum.
Ben değil, bilgisayar sunucu
Toshiba Satellite M40X-119 | Lucid Lynx + LAMP

ufuk_k

Ben gnome ya da kde kullanmayı düşünün dememiştim de, diğer terminal emulatorlerinde de sorun çıkıyor mu diye sordum. Ben de fluxbox kullandım uzunca bir süre ve xtermi hiç kullanmamıştım. Konsolda Türkçe klayve desteği için şu konuya bakın:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,815.0.html

erginemr

Yukarıdaki bağlantıda açıklanan,
sudo dpkg-reconfigure -plow console-setup
komutu sanal terminallerde işinizi görecektir. Yalnız kurulu değilse, önce console-setup paketini kurmalısınız.

Fluxbox içinde ise, unicode desteği veren bir terminal programı (örneğin rxvt-unicode) kullanmalısınız. Gnome ve KDE'den daha hafif ve hızlı olan XFCE için xfce4-terminal programını da bir deneyebilirsiniz.

ufuk_k

Eterm idi sanırım, unicode desteği sağlanan masaüstünden bağımsız bir terminal. Çok var zaten çeşit çeşit :)

Düzenleme: Eterm henüz utf-8 desteğine sahip değilmiş. Bununla ilgili çalışmalar var.