Ubuntu 7.10,8.10,9.04 ten birini kurmak istiyorum.

Başlatan kaansef, 10 Haziran 2009 - 14:09:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar benim çok eski 2 tane pc'm var.Bitanesi çalışmıyodu(gali,ba anakartı yandı.).Bitanesininde işlemcisi,ram'i ve ekran kartı çok eski.Windows XP kuruluydu.Ama çok yavaş.Başlıkta belirttiğim sürümlerden hangisini kurarsam hızlı alışan bir pc sahibi olabilirim acaba?9.04 kursam çokmu yavaşlar?

Şimdiden teşekkürler...
# 28065

Linuxman.

Sistem özelliklerini söylerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

maxxblade

damn small linux  ;D
debian bazlı 50 mb'yer kaplayan 1 mb ekran kartına bile çalışan sistemé!!

kaansef

Pardon unutmuşum.

Pentium II (Pentium 2)
128 MB Ram
128 mb Ekran kartı Ati radeon 9200 olması lazım.

2.Pc
Anakarı yandı.
İntel Celeron D
256 MB DDR
3 tane ekran kartı bi tanesi 128 mb ati radeon 9200,2.sinin modelini bimiyorum 32 mb.3. hiç denemedim ama çoook eski pcden sökmüştüm.
# 28065

Linuxman.

@maxxblade dediği gibi Damn Small Linux iyi bir seçim olabilir.Alternatif olarak ;
Zenwalk var.Fakat sitesindeki açıklama şöyle :
Zenwalk GNU/Linux is optimized for the i686 instruction set, but backward compatible with i486. These are the minimal hardware requirements to run Zenwalk in Xwindow mode, with correct performance (some lower configs work - ie : PII - , but might be slow) :

* Pentium III class processor
    * 128 Mb RAM
    * 2Gb HDD

Yani PII'de daha yavaş çalışabilir.
Forever Linux....

kaansef

ama dediğim gibi 2.pcdede celeron d işlemcsis war.:D 256 mb ram 128 mb ekran kartı ona ubuntu kursam problem yaşarmıyım.(birde 80gb+40 gb harddisk war.)
# 28065

Linuxman.

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 14:22:23
ama dediğim gibi 2.pcdede celeron d işlemcsis war.:D 256 mb ram 128 mb ekran kartı ona ubuntu kursam problem yaşarmıyım.(birde 80gb+40 gb harddisk war.)
Ram yetersiz gibi geliyor bana.Beklediğin performansı alamayacaksın ,ama deneyebilirsin.
Forever Linux....

kaansef

ram takviyesi yapabilirim.Ram önemli değil.Peki 256 mb ramle 7.10 veya 7.04 kullanabilirmiyim?
# 28065

Linuxman.

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 14:26:03
ram takviyesi yapabilirim.Ram önemli değil.Peki 256 mb ramle 7.10 veya 7.04 kullanabilirmiyim?
O sürümleri hiç kullanmadım şimdi araştırabilirim ama ondan önce şunu sorayım.
Celeron D işlemcinin Max kaç MHZ veya  GHZ ?
Forever Linux....

maxxblade

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 14:26:03
kullanabilirsin.

kaansef

# 28065

Linuxman.

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 14:31:27
2.40GHZ/256/533

İşlemci :  2.4 GHZ
Ram : 512 veya daha yüksel olabilir.
Ekran kartı : 128 Mb

9.4 kullanabilirsin.
Forever Linux....

kaansef

Peki hızlı olurmu,compiz fusion kullanabilirmiyim?
# 28065

Linuxman.

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 14:42:09
Peki hızlı olurmu,compiz fusion kullanabilirmiyim?

İşlemcim Celeron,768 MB Ram var ve 64 MB ekran kartı.Compiz kullanabiliyorum,bu özelliklere göre de
hızlı sayılır.Bazen az da olsa sorun çıkartıyor tabi  :) Ama sen sistemi dediğim gibi yaparsan,sorun yaşayacağını zannetmiyorum.
Forever Linux....

ns

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

kaansef

@ns teşekkürler.1.başlığı daha önceden incelemiştim ama 2.başlık bana bi fikir verdi:Dben ubuntu 9.04 kursam gnome yerine daha eski bi masaüstü kursam olurmu?Hızlanırmı pc?
# 28065

Linuxman.

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 16:39:49
ben ubuntu 9.04 kursam gnome yerine daha eski bi masaüstü kursam olurmu?Hızlanırmı pc?
Sen sistemi dediğim gibi yapmaya çalış.Gnome'den vazgeçmene gerek yok.
Forever Linux....

ns

1. başlığı tekrar oku bence :D sana gelen fikir banada gelmiş o zamanlar.

Alıntı yapılan: munirekinci - 25 Ağustos 2008 - 16:33:25
Alıntı yapılan: ns - 25 Ağustos 2008 - 14:56:23
elimde pardus 2008, ubuntu 8.04, * Linux mint, pclinuxos birde opensolaris isoları var bunlardan birini kurup sadece masaüstünü değiştirsem hızlı bir sistem olur mu

Xubuntu'da dahil olmak üzere son kullanıcı için hazırlanan, konfordan ödün vermemeye gayret eden dağıtımları hafifletmek pek kolay değil.

Daha anlaşılır olması için şöyle bir örnek vereyim;
Xubuntu 1 dk kadar sürede açılıyor, Arch (Gnome D.E.) 20 saniyede.

Xubuntu (Varsayılan ayarlarında), Arch Linux + KDE 4.1 den daha ağır ve kararsız çalışıyor.

Yani masaüstü ortamının ağırlığı da bir yere kadar, son kullanıcıyı hedefleyen konforlu dağıtımlarda açılışta o kadar servis falan yükleniyor ki, masaüstü ortamını değiştirmek fark yaratmıyor. Ya böyle bir dağıtımı alıp kırpmaya çalışırsın, * ya da sade bir dağıtım kurarsın. Ki bence sade bir dağıtımı kurman daha basit olur.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

kaansef

evette ben ubuntu dvd indirdim MD5 i yanlış.Korkuyorum başka bişey indirmiyorum pcmde şuan.Ubuntuyu indirsin diye akşam 10 dan sabah 8'e kadar açık bırakmıştım pcyi.Ama MD5 i yanlış çıkınca pcde uzun süren şeyler indirmiyorum.Küçük uygulamalar indirirkende ek program kullanmıyorum.
# 28065

Khan

Benim de yeğende eski bir bilgisayar var. Yanlış hatırlamıyorsam:
PII işlemci,
32 ya da 64 ekran kartı gibi bir şeydi. Acaba buna hangi yazılımı kurmalıyım?
Yeğen sadece şarkı dinlemek için kullanacakmış. Ses çıkışı biraz kuvvetli bir GNU/Linux dağıtımı gerekli.

kaansef

walla eski bi işletim sistemi lazım ona.Bu arada ram'i kaç ona göre cevap yazcamda:D
# 28065

Khan

Pardon, RAM'i yazmayı unutmuşum. 128 MB SD RAM vardı, öyle hatırlıyorum. Önemli olan ses çıkışının kuvvetli olması. Bana sadece müzik dinleyeceğim diyordu. Onun için.

kaansef

işlemcinin ghz ve mhzsi ne?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Çrş 10 Haz 2009 18:04:43 GMT-2

Bu arada güzel bi ses kartı ve güzel bir ses sistemi almayı unutmasın yeğenin yoksa bi işe yaramaz.(bu arada mint'i tavsiye ediyorum.)
# 28065

heartsmagic

Eski sürüm Ubuntu daha hızlı olacak ya da eski makinelere daha uygun olacak diye bir kaide yok. Aksine tam tersi daha doğru bile olabilir. 9.04'ün performansı (bence) diğer sürümlerden daha iyi. Kaldı ki bu doğru olmasa bile sürümler arasında bariz farklar yok demek zorundayız.

Eski bir bilgisayar için daha hafif dağıtımlar bakınmak en doğrusu olur. Onu da farklı başlıklarda zamanında zaten konuşmuştuk.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

zaten ben minti önerdim.Çünkü küçükmüş duydupuma göre.
# 28065