Fan Sesi

Başlatan patalojik, 09 Haziran 2009 - 06:20:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

patalojik

Ubuntu kullanırken, fan çok ses çıkartıyor. İşletim sistemimde mi problem var diye Windows açtım ve windows ile fan o kadar ses çıkarmıyor. Çözüm olarak neler yapmalıyım. Fan değişimi yapamam.

heartsmagic

Forumda birkaç defa konuştuğumuz can sıkıcı mevzulardan biri bu. Özellikle cpu scaling ve fan sesi olarak aratırsan birkaç başlığa denk geleceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

patalojik

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Haziran 2009 - 10:55:29
Forumda birkaç defa konuştuğumuz can sıkıcı mevzulardan biri bu. Özellikle cpu scaling ve fan sesi olarak aratırsan birkaç başlığa denk geleceksin.

Aslına bakarsan birkaç saattir windows ile test ediyorum ki belli bir süre sonra ubuntu kullanımımdaki gibi (Fan deviri ~4000 PMR) seviyeleri buluyor. En azından kendi makinamdan çıkardığım sonuç.

heartsmagic

O zaman donanımsal olabilir yani? Fan toz tutmuş olabilir, imkân varsa bir bak bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ertan ERBEK

Kullandığın fanı temizleyip, işlemci ile arasında bulunan ve belki özeliğini kaybetmiş olan termal macununu daha kalteli özellikle gümüş gibi yüksek ısı iletkeni olup dayanıklı bir madenle krıştırılmış bir macun tercih edebilirsin. Cihazının bios kısmında fan için özel bir ayar yapabiliyorsan, min ve max değerleri ile oyna.

Çoğu işlemcinin belli bir ortalama ısı değeri vardır çoğu arkadaş bilgisayarının serin olması gerekliliği düşüncesi ile fanın ısıya olan orantıslı dönüş hızını daha düşük sevyelerde daha fazla yükseltirler halbu ki durum bu şekilde değildir. Mesala evimde bulunan AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ için ortalam çalışma sıcaklığı 50 derece, AMD Athlon(tm) AM2 64 X2 Dual Core Processor 5400+ ortalama çalışma sıcaklığı 45 derece ben bu değerlere istinaden ayarlıyorum, kendin işlemcinin çalışma sıcaklığını öğrenip ayarlıyabilirsin.

Birde kullandığın güç kaynağı düzğün bir şey değilse gerekli gücü sağlamak için fazla voltaj verecektir, bunun sonucuda ısınma artacaktır. Her ne kadar güç kaynakları pek önemsemede gerek sistemin performansının yüksek ve sürekli olması gerekse parçaların daha az ısınıp daha uzun süre sıtabil çalışmasını sağlar.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

tefoski

- İşlemci çok ses çıkarıyordu,geceleri odayı bir çınlama sesi kaplıyordu,
- ekran tazeleme oranı  75 Hz idi 60 Hz yaptım,
- şimdi hiç sesi çıkmıyor ...
BirDost