Ubuntu Kasıyor?!

Başlatan Bedreddin, 06 Haziran 2009 - 17:26:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bedreddin

Merhabalar öncelikle.

3-4 aydır sorunsuz kullandığım Ubuntu'ya bir haftadır bir haller oluyor. Durup dururken kasılıyor sistem. Programlar yanıt vermemeye başlıyor bir anda peş peşe. Örneğin Pidgin'de bir kişiyle konuşuyorum şu an, Firefox, Vuze ve SubtitleEditor çalışıyor. Normalde bunlar çalışırken sorunsuzca kullanabiliyordum. Acaba sıcaktan mı oldu diye düşünüp kışın çalışmayan fanı da çalıştırdım ama fayda etmedi. Neden oluyor olabilir bu durum?

NOT: Yanlış yazmışım, sistem kasılmıyor. Pencereler arası geçiş yapabiliyorum, ama pencereler kasmış oluyor. Onu netleştireyim dedim.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

kozba

Merhabalar
Aynı sorunlar bende de oluyor.Kubuntu 9,04 kullanıyorum amsn ve oyunu bir arada oynadığım zaman işlemci kitlenecek gibi oluyor. :)
Önemli olan uzun yaşamak değil,yaşamın boyunca faydalı işler yapmaktır...Che Guavera

canosayan

valla ben ubuntumu yeniledim. sistem epey rahatladı. ama ısı büyük bir problem gibi. son zamanlarda fan susmaz oldu.
Chmod bizim işimiz.

Yusuff

Linux olmasa virüs diyeceğim.

Bizim buralar çok sıcak oluyor ama benim sistem hala ilk günkü gibi.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

tasy

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 06 Haziran 2009 - 22:37:55
Linux olmasa virüs diyeceğim.

Bizim buralar çok sıcak oluyor ama benim sistem hala ilk günkü gibi.

Benimkide ilk günkü gibi ayrıca burasıda çok sıcak olur. Konsol'dan top komutu ile işlemciyi bu kadar ne meşgul ediyor görebilirsiniz. En azından hata tespiti için işe yarayabilir...

heartsmagic

1. Compiz kullanıyor musun?
2. Grafik kartı sürücüleri ne durumda?

Pencere geçişleri dediğinden dolayı aklıma grafik kartı ile ilgili sıkıntılar geldi nedense.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

friendlyboy

Vuze kullandığınızı yazmışsınız. Bende kullanıyorum Vuze Java tabanlı olduğu için Java kullanımı işlemciyi zorluyor. Bu da kasmalara sebep olabiliyor. Benim işlemcim normal kullanım da %6-7 iken java açıldıgında 15 16 altına kesinlikle inmiyor.  Bende kasma yapmıyor ama bu sıcak günlerde laptopun fanı hiç susmuyor.

Bedreddin

Evet Compiz kullanıyorum, kapatıp deneyeyim ama aylardır kullandığım için böyle bir sorun çıkmasını beklemiyorum. Grafik kartı NVidia ve güncel sürücüler (180) yüklü.

friendylboy, şu an işlemciyi takip ettim Vuze çalışırken. %5 civarlarında çalışıyordu normalde, Vuze ile beraber %9 oldu. Uzun bir süre bekledim oturması için, bu değerlerde sabitlendi. Açıkçası sistemim de Vuze ile kasılacak bir işlemci değil. Bu yüzden Vuze kullanıyorum zaten :)

Biraz da Compiz'siz deneyeyim bakalım ne olacak.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!