[Çözüldü] ATI grafik kartı, Compiz, film izleme sorunu.

Başlatan askinj, 05 Haziran 2009 - 19:53:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

askinj

Arkadaşlar yeni aldığım taşınabilir hp me eski makinamdaki gibi ubuntu yüklemek istedim fakat 18 saat çalışmadan sonra bir türlü ekran ve ses sürücüsünü tanıtamadım. Formun bir köşesinde emerald programının ingilizce dil ayarları yapıldığında daha randımanlı olduğunu yazıyordu. Bundan yola çıkarak dil ayarlarımı ingilizceye çevirdim. Meğer boşu boşuna yeni bilgisayarıma 3 defa format çekerek ubuntunun değişik versiyonlarını yüklemeye çalışmışım. Şu anda masaüstünde hertürlü efekt çalışıyor. Kapalı olan ekran tema ayarlarım yenden ortaya çıktı. Benim gibi sorunları olan arkadaşlara yardımcı olmak için bu öğrendiğim şeyi sizle paylaşmak istedim. Üstatlarıma ve arkadaşlarıma saygılarımla.

agritux

Malik

nasıl bir bağlantısı var açıkçası ben anlamadım
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

askinj

Kullandığım ati radeon ekrankartının visual effekte 3 kademe çıkıyordu. Bunların 3 . sünü aktif hale getiremiyordum. Şimdi dört kademe ve her kademeyi ayrı ayrı denedim aktif oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2009 - 20:02:31

Bu benimki bir düşünce . Sanırım bağzı sürücüler türkçe ubuntu yüklemelerinde aktif olamıyorlar. Dediğim gibi bu bir acemi kullanıcının düşüncesi . Belkide yanlış ama çalıştı.

Malik

simple compizcomfig setting manager  yüklü olunca da 4 seçenek olmuyor muydu?
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

askinj

Hayır 3 seçenek çıkıyor ve aktif olmuyor. İşaretlediğim zaman herhangi bir tepki vermiyor.

Malik

Çok ilginç ben şimdi kontrol ettim ve 4. ayar simple compiz config setting manager ayarlına giriyor. Sizde olmaması ilginç. Bende türkçe ve o mevcut. Ama ingilizceyle bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Eğer türkçe yüklerseniz bir bakarız neden olduğuna.

askinj

Tamam tekrar türkçeye çeviriyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2009 - 20:17:32

Türkçeye tekrar döndüm ve ayrlarım deiğşmedi. Peki nerde yanlış yaptımda ingilizcede ayarlarım düzeldi .
Ben sadece dil ayarlarını deiğştirdim. Şu an türkçeye geri döndüm ve effeklerim çalışmaya devam ediyor. Anlayamdım neden .

Malik

Türkçe yaptıktan sonra eğer yine 4. seçenek yoksa

sudo apt-get install simple-ccsm

askinj

afedersiniz ( neden düzeldi anlayamadım.)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2009 - 20:19:34

Şuan 4. seçenek var.

Malik

Bilmiyorum ne yaptığınızı ama dediğim gibi simple-ccsm yi yüklemiş olabilirsiniz ingilizcedeyken.

askinj

O kadar uğraştım ki tam hatırlayamıyorum ama bu yüklemeyi türkçedeykende yaptım.
Affınıza sığınarak sohbetimi kapatmak zorundayım. Eve geçip ordan devam ediceğim. Tekrar hoşgörünüze sığınıyorum. Umarım kaldığımız yerden devam ederiz. Saygılarımla.

askinj

Bu seferde smplayerda film izleyemiyorum. Ekran film ekranı devamlı kırpma yapıyor. Ekran kartını kaldırdığım zaman düzeliyor. O zamanda efektlerim çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2009 - 09:24:24

başlığı deiğştiriyorum. Ati Ekran Kartı sürücüsü  uyumsuz olarak. Böylesi daha uygun görülüyor.

bytan

Şu an son durum nedir?

Film izlerken compiz kapatılırsa daha iyi verim alabilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

askinj

Şu an 9.04 terfi ettim ve ne ses kartım çalışıyor nede ekran kartımı aktif edebiliyorum. Açıkcası sıfırdan ne yapacaığımı düşünüyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2009 - 12:55:44

Arkadaşlardan ve değerli büyüklerimden hertürlü görüşelrini paylaşırlarsa sevinirim. Kendimi çok bunalımda hissediyorum. Makinayı aldığımada pişman olmak üzereyim. Sıfır bir makinaya 2 gün içinde 6 defa sistem yüklemesi yaptım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2009 - 13:56:39

Sizin Anlıycağınız bildiklerimide unuttum.

heartsmagic

Grafik kartı ne? ATI başlığına baktın mı? Sürücüler sana uyuyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

askinj

Grafik kartım Ati radeon  hd 4650 ,Envy başarıyla yükledim şuan smplayer güzel çalışıyor ,ama ses hala yok. 8.10 ses vardı ekran kartımın sürücüsü çalışmadı. 9.05 de ekran kartımın sürücüsü çalıştı ama ses yok. Bir ortasını bulabilsek. İnanıyorumki yardımlarınızla bu sorunuda halledeceğim.

heartsmagic

@askinj ses için açtığın bir başlık vardı, orada bazı şeylere cevap vermedin diye hatırlıyorum ben.

askinj

Doğru Haklısınız o sırada 8.10 geçmiştim ve konuya tekrar döndüğümde açtığım konu dışına kaymış ve çözülmüş olarak kapatıldığını gördüm.

heartsmagic

Çözülmemiş bir başlıktı sanırım o. Eğer çözülen bir başlıksa açabiliriz tekrar.

Not: Şu sanırım http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9786.0.html
Açtım.

askinj

Yanlışım Yoksa Çözülmüş olarak işretlenmiş.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9786.0.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2009 - 16:27:45

Bu konuyu kapatabiliriz daha önce açtığım ses bölümüne geçiyorum. Saygılarımla.