Gparted İle Alan Genişletme?

Başlatan XRumer, 03 Haziran 2009 - 09:31:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Ubuntu'yu ilk kurduğumda sabitdiskimin 60 gb'sini Ubuntu için ayırmıştım ama daha sonra bu alan bana yetmemeye başladı bu alanı genişletebilir miyim, eğer genişletebiliyorsam bu alandaki dosyalar silinir mi?

heartsmagic

Bu biraz disk yapına bağlı. Bir başka bölümden alan ayırıp, silip bu alanı genişletmeyi düşünebilirsin. Forumda yapanlar mevcut. Dosyaların silinmez ancak sen yine de hayatî dosyalarını yedekle ve genişletme işini mümkünse sondan yap. Ayrıca disk bölüm isimlerinin değişebileceğini, buna göre menu.lst ve fstab düzenlemesi yapman gerekebileceğini unutma.

Fakat 60GB Ubuntu için çok ama çok fazla. Normal bir sistem 15GB ile idare eder. Geriye kalan dosyalarını başka bir bölümde yedeklersin. Sende nasıl 60Gb sıkıntı oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

evet 15 gb alan yetiyor. Ben özel dosyalarımı, videolarımı falan Ubuntu'da depolamak istiyorum, C sürücüne ya da ortak kullanımdaki D sürücüsüne depolamak istemiyorum. O yüzden 60 gb bile yetmiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2009 - 17:10:48

diğer sürücüden alan ayırdım ama nedense ubuntunun kurulu olduğu sürücüyü genişletemedim ben de en sonunda pes ettim önemli verileri yedekleyip sıfırdan yükledim ubuntuyu.

heartsmagic

Sen sıfırdan yüklemişsin artık yapılacak bir şey yok. Ancak disk yapılandırmasını buna göre yaparsan rahat edersin ileride. Ubuntu için bir bölümün yanına sistemlerden bağımsız bir ext3/4 veya NTFS bölüm oluşturabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.