Silinen Dosyaları Geri Getirme

Başlatan kahraman masa esat, 03 Haziran 2009 - 04:37:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kahraman masa esat

Daha öncede başıma gelmişti.  Şuradaki http://e-bergi.com/2009/Subat/Linuxta-Silinen-Dosyalari-Geri-Getirme yöntemle denemiştim ama olmamıştı. shift + del ile el emeği göz nuru 50 sayfalık ödevim gözlerimitn önünde uçtu. Bana geri kurtarılır derseniz kırk yıl köleniz olmaya hazırım.

Not: Ne kadar ilginçtir bilmiyorum ama silinen dosyaların arasındaki bir video açık haldeydi. Hala çalışıyor.

Ubuntu 8.10 kullanıyorum.

Verdiğim linkin root@ubuntu:~# dls /dev/sda6 1474560-1507327 > /media/disk-1/block.dat

şurasında takılıyorum. No such file or directory hatasını alıyorum.

Anladığım kadarıyla bu silinen buradaki tüm verileri blok halince başka bir diske aktarıyorum. Yazının başında Tek hard disk kullananlar flash bellek kullansın önerisi var. Eğer bu media disk1 bu flashsa ben buraya gelene kadar takmamıştım. Sorunu yaratan işlemlerin başında flashı takmamam mı?

kahraman masa esat

/media/disk/block.dat  olarak değiştirdim oldu. Ancak yazı jpg dosyası için hazırlanmış. Sildiğim dosyalar içinde jpg dosyası da olmasına rağmen output klasöründe hiç bir şey yoktu :( diğerlerini veya hepsini birden kurtarmam için jpg yerine ne yazmam gerekir?

kahraman masa esat

Beni iki kez yakan shift+del den http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1869.msg21284.html#msg21284 şurada atomkarınca' nın anlattığı gibi bir şeyle mi kurutlmak gerekiyor?

erginemr

kahraman masa esat

Malesef dosyayı geri getiremedim. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5566.msg119759.html#msg119759 şuradaki yöntemleri de denedim ama olmadı. En azından ben beceremedim. Başlık böyle kalırsa 1 haftaya bir deneme daha yapacağım başarılı olursama buraya nasıl yaptığımı yazarım belki birinin işine yarar. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

abbasc

benim de dosyam silindi. hem de çok saçma bir şekilde... >:(

hdd, 3' e bölünmüş durumda. d isimli parçada mp3, video ve resim isimli 3 klasör oluşturmuştum. bunların üçüne de (klasör ün üzerine sağ tuş özellikler diyerek, küçük bir resim ekleniyor ya) bir resim eklemiştim. neyse aradan bir süre geçti. ben yatağa uzanmış film izleyecektim. klavyeden kontrol ediyordum. klavyeyi tam görmüyordum. video dizini üzerine geldim ve enter yerine del tuşuna bastım. o an video dizini kayboldu. neyse geri dönüşüme gitmiştir diyerek problem yapmadım. sonra baktım geri dönüşüme de gitmemiş. dosya komple silinmiş. diğer kullanıcıların geri dönüşümüne atmıştır belki diyerek oralara baktım ama yok yine...

yanlışlıkla bir del tuşuna basınca koskoca film klasörünü nasıl silebiliyor bir sistem anlamıyorum. silmek istediğinize eminmisiniz diye bir şey de sormadı hiç.

daha sonra şunu denedim : masaüstüne 2 klasör oluşturdum. bir tanesine şablon resmi(sağ yuş, özellikler, resim ekle) ekledim, diğerine eklemedim. ikisini birden del tuşuna basarak sildim. şablon resmi ekldediğimi direk silmiş, diğerini geri çöp kovasına koymuş. bu iş beni çok şaşırttı.

neyse şu an zor durumdayım. tüm film arşivim, kamera kayıtlarım falan hepsi silindi. bunu geri getirmek için basit bir uçbirim komutu falan yok mu acaba.

ve ben bu del tuşuna basılarak tüm klasörün silinmesini nasıl engelleyebilirim >:(  her zaman yanlışlıklar olabilir çünkü

yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler

Yiğit Ateş

Üzücü bir durum ama yedekli çalışmak her zaman iyidir :) O bölümde herhangi bir dosya işlemi yapmadan hemen Testdisk'le kurtarmaya çalışırsanız bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

abbasc

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 21 Şubat 2011 - 14:27:20
Üzücü bir durum ama yedekli çalışmak her zaman iyidir :) O bölümde herhangi bir dosya işlemi yapmadan hemen Testdisk'le kurtarmaya çalışırsanız bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

büyük bir film yığını yedek almak için çok zor oluyor benim için. teşekkür ederim size testdisk deneyeceğim

Gombrich

Alıntı yapılan: abbasc - 21 Şubat 2011 - 14:22:47

hdd, 3' e bölünmüş durumda. d isimli parçada mp3, video ve resim isimli 3 klasör oluşturmuştum. bunların üçüne de (klasör ün üzerine sağ tuş özellikler diyerek, küçük bir resim ekleniyor ya) bir resim eklemiştim. neyse aradan bir süre geçti. ben yatağa uzanmış film izleyecektim. klavyeden kontrol ediyordum. klavyeyi tam görmüyordum. video dizini üzerine geldim ve enter yerine del tuşuna bastım. o an video dizini kayboldu. neyse geri dönüşüme gitmiştir diyerek problem yapmadım. sonra baktım geri dönüşüme de gitmemiş. dosya komple silinmiş. diğer kullanıcıların geri dönüşümüne atmıştır belki diyerek oralara baktım ama yok yine...

yanlışlıkla bir del tuşuna basınca koskoca film klasörünü nasıl silebiliyor bir sistem anlamıyorum. silmek istediğinize eminmisiniz diye bir şey de sormadı hiç.

daha sonra şunu denedim : masaüstüne 2 klasör oluşturdum. bir tanesine şablon resmi(sağ yuş, özellikler, resim ekle) ekledim, diğerine eklemedim. ikisini birden del tuşuna basarak sildim. şablon resmi ekldediğimi direk silmiş, diğerini geri çöp kovasına koymuş. bu iş beni çok şaşırttı.

neyse şu an zor durumdayım. tüm film arşivim, kamera kayıtlarım falan hepsi silindi. bunu geri getirmek için basit bir uçbirim komutu falan yok mu acaba.

ve ben bu del tuşuna basılarak tüm klasörün silinmesini nasıl engelleyebilirim >:(  her zaman yanlışlıklar olabilir çünkü

http://e-bergi.com/2009/Subat/Linuxta-Silinen-Dosyalari-Geri-Getirme          bir göz atın.

heartsmagic

Ayrıca resim eklediğimizde doğrudan silinme meselesi bir böcek olabilir, bir iki kişi daha denerse durumu anlar ona göre bir kayıt açabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abbasc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Şubat 2011 - 17:01:14
Ayrıca resim eklediğimizde doğrudan silinme meselesi bir böcek olabilir, bir iki kişi daha denerse durumu anlar ona göre bir kayıt açabiliriz.

resim ekler eklemez doğrudan silinmiyor. resim (sağ tuştan>özellikler>amblem ekle) ekledikten sonra, yanlışlıkla yada bilerek del tuşuna basarsanız shift+del yapılmış ve de silme onayı verilmiş gibi birdenbire yok ediyor ve bir daha ulaşamıyorsunuz. inşallah sorunu çözeriz. ubuntu da böyle bir şey var mı acaba yoksa sadece linux mint 10. mu bu soruna sahip

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 18:33:48

Alıntı Yaphttp://e-bergi.com/2009/Subat/Linuxta-Silinen-Dosyalari-Geri-Getirme

siteye girdim ama benim silinen bilgilerim d bölümünde. yani dev/sda nın falan içinde değil. direk olarak d yi nasıl göstereceğim. aşağıdakilerden farklı bir yol belirtmem gerek:
debugfs /dev/sda6
cd /home/senan/resimler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 19:11:29

Alıntı yapılan: Gombrich - 21 Şubat 2011 - 14:50:29
Alıntı yapılan: abbasc - 21 Şubat 2011 - 14:22:47

http://e-bergi.com/2009/Subat/Linuxta-Silinen-Dosyalari-Geri-Getirme          bir göz atın.

debugfs:  ls -d
komutunu verdikten sonra karşımıza şöyle bir çıktı geliyor.
366571  (12) .    333908  (4084) ..   <366591> (4052) resim.jpg   
(END)

ama bende öyle birşey gelmiyor. aşağıdaki gibi girşey geliyor. yani silinmiş olan dosya görmüyor
1066081  (12) .    915713  (4084) ..   
~
~
~
~
~
~
~
~
(END)

başka bir yol var mı

Gombrich

Alıntı yapılan: abbasc - 21 Şubat 2011 - 18:22:39

resim ekler eklemez doğrudan silinmiyor. resim (sağ tuştan>özellikler>amblem ekle) ekledikten sonra, yanlışlıkla yada bilerek del tuşuna basarsanız shift+del yapılmış ve de silme onayı verilmiş gibi birdenbire yok ediyor ve bir daha ulaşamıyorsunuz.

Evet,  Ubuntu 10.10 da bu işlemi denedim ve dosya silindi. İlginç olan; çöp kutusunda bir dosya görülüyor (çöpe göndermiş) ancak çöpü açtığımda içi boş.

abbasc

Alıntı YapEvet,  Ubuntu 10.10 da bu işlemi denedim ve dosya silindi. İlginç olan; çöp kutusunda bir dosya görülüyor (çöpe göndermiş) ancak çöpü açtığımda içi boş.

bir diğer sürümde, bu hatayı yapmamaları için not falan mı gönderilecek ubuntu.tr tarafından ilgili programcılara

Yiğit Ateş

sudo fdisk -l çıktınızda arşivinizin olduğu bölümün sda numarası neyse, verdiğiniz komutta da sda6 değil onu yazmalısınız.

abbasc

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 21 Şubat 2011 - 19:29:58
sudo fdisk -l çıktınızda arşivinizin olduğu bölümün sda numarası neyse, verdiğiniz komutta da sda6 değil onu yazmalısınız.

evet sda numarası 1
sda1 diye belirtiyorum
vg-N150-N210-N220 ~ # debugfs /dev/sda1 
debugfs 1.41.12 (17-May-2010)
debugfs:  cd /media/d
debugfs: 

ls -d komutu sonrası çıkan şey;
(END)

yani ls -d komutu sonrası silinen dosyaları listelemesi gerekirken, hiç bir şey listelemiyor. acaba "d" bölümünü gösterirken mi hata yapıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 19:40:08

bir de bu tarih ve sayılar nedir, bilen var mı?

Yiğit Ateş

Sanmıyorum, bulamamış silinen dosyaları. Siz Testdisk'i denediniz mi?

abbasc

----------SDA NUMARASI 1 AMA:
benim hdd 3 parça ve ben d bölümündeki bilgileri geri getirmeye çalışıyorum. onun yolu şumu:

/media/d

eğer bu değilse d bölümünü gösteremiyorum demektir. d parçasındaki herhangi bir resim dosyasına özelliklerden baktım ve

birim: d

şeklinde görünüyor. uçbirimde "d" yi gösteremiyor olabilir miyim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 19:50:24

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 21 Şubat 2011 - 19:43:32
Sanmıyorum, bulamamış silinen dosyaları. Siz Testdisk'i denediniz mi?

silinen dosyalar normal bir yolla silinmemiş o zaman gibime geliyor. yoksa bulması gerkirdi. büyük bir yazılım hatası olabilir.
testdisk denemedim. o format la ilgili sorunlarla ilgili gibime gelmişti. biraz daha araştırayım. teşekkürler

Gombrich

Alıntı yapılan: abbasc - 21 Şubat 2011 - 19:37:23

Ubuntu ile alakalı sanıyorum çünkü aynı sayı ve tarih bende de görülüyor.

abbasc

Alıntı yapılan: Gombrich - 21 Şubat 2011 - 19:52:48

Ubuntu ile alakalı sanıyorum çünkü aynı sayı ve tarih bende de görülüyor.

belki de sürümün çıkış tarihi falandır. benim sistem linux mint 10

Yiğit Ateş

Derlenme tarihidir büyük ihtimal.

Gombrich

[
debugfs: 

(END)

Ben bu işlemi denerken "debugfs /dev/sda " ardından ( cd media ... komutunu vermeden) "ls  -d" komutu girdiğimde   silinen dosyaları gösterdi.

abbasc

Alıntı yapılan: Gombrich - 21 Şubat 2011 - 20:01:16
[
debugfs: 

(END)

Ben bu işlemi denerken "debugfs /dev/sda " ardından ( cd media ... komutunu vermeden) "ls  -d" komutu girdiğimde   silinen dosyaları gösterdi.

bir sürü şey gösterdi ama benim dosyalarım genelde .avi uzantılıydı. burda hiç avi göstermiyor:
2  (12) .    2  (12) ..    11  (20) lost+found    1046529  (12) var   
1569793  (12) etc    915713  (16) media    1177345  (12) bin   
261633  (12) boot    1308161  (12) dev    523265  (12) home   
392449  (12) lib    654081  (12) mint    1438977  (12) mnt   
130817  (12) opt    1308162  (12) proc    1177346  (12) root   
1438978  (12) sbin    1569795  (16) selinux    915714  (12) srv   
130818  (12) sys    261634  (12) tmp    392450  (12) usr    15  (16) vmlinuz   
14  (44) initrd.img   <12> (24) vmlinuz.3498    13  (24) initrd.img.old   
12  (3732) vmlinuz.old 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 20:17:30

vg-N150-N210-N220 vg # debugfs /media/d
/media/d: Attempt to read block from filesystem resulted in short read while opening filesystem
ls: Filesystem not open
debugfs: 

şeklinde yaptım yine olmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 20:28:34

TESTDISK olayına geçtim ama yine olmuyor:

Alıntı Yapsudo photorec /d /media/sda5/kurtarmadizini

sda5: Sabit disk bölümünüzün adı. Kullanmak istediğiniz bölüme göre değiştirin.

diyor sitede. ben de şunu yazıyorum:
vg-N150-N210-N220 vg # sudo photorec /d /media/d/kurtarmadizini

ve sonuç:

PhotoRec 6.11, Data Recovery Utility, April 2009
Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>
http://www.cgsecurity.org

PhotoRec need 24 lines to work.
Please enlarge the terminal.

[ Quit ]

yazıları çıkıyor. ne olacak bu işin sonu anlamadım gitti.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 20:39:13

-------------- BİRAZ İLERLEDİM---------------------
Alıntı Yapsudo photorec /d /home/KULLANICI_ADINIZ/kurtar yazın.

komutuna karşılık verdi.
PhotoRec 6.11, Data Recovery Utility, April 2009
Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>
http://www.cgsecurity.org

PhotoRec will try to locate the following files

[X] 7z   7zip archive file
[X] DB
[X] a    Unix Archive/Debian package
[X] abcdp Apple binary property list
[X] accdb Access Data Base
[X] ace  ACE archive
[X] ab   MAC Address Book
[X] ahn  Ahnenblatt
[X] aif  Audio Interchange File Format
[X] all  Cubase Song file: .all
[X] als  Ableton Live Sets
[X] amd  AlphaCAM (amd/amt/atd/att)
[X] amr  Adaptive Multi-Rate
[X] apa  APA Style Helper
    Next
Press s to disable all file famillies, b to save the settings
[  Quit  ]

liste daha uzun. buraya görünen kısmı yazdım
ama burda da .avi uzantılı olan hiçbirşey yokki ? ben avi dosyası kurtarmak istiyorum.
bir de bu kurtaracağım şeylerin içinde eski işletim sisteminin (xp) zamanından kalma dosyalar da gelir mi acaba. kurtarmak istediğim şeyler sadece d>videos klasörü ve içindeki filmler olsun istiyorum...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 20:41:40

bu kısım öyle bir karışık ki herşey "x" ile işaretlenmiş. hangisini iptal edeceğim, hangisini seçeceğim belli değil. tanımadığım bir sürü uzantı var ama .avi yok !

heartsmagic

Evet, ortada bir böcek var.
@abbasc, şu komut ne döndürüyor:

ls -l ~/.local/share/Trash/files
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abbasc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Şubat 2011 - 21:20:27
Evet, ortada bir böcek var.
@abbasc, şu komut ne döndürüyor:

ls -l ~/.local/share/Trash/files

testdisk olayını yapmayı başardım zar zor. o devam ediyor. o bittikten sonra dediğinizi yazacağım. bakalım ne olacak. böcek dediğiniz şey bir tür virüs mü

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Şubat 2011 - 21:41:21

testdisk, 1-2 ay önce formattan önceki windows xp de kaydedip, sildiğim dosyaları buluyor. bu sabahki silinen dosyaları bulamıyor.

Yiğit Ateş