ubuntu flash sorunu

Başlatan reji, 02 Haziran 2009 - 23:13:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reji

beyler cok acil yardıma ihtiyacım var birileri benle iletisim kursun kafam karıstı
şimdi ubuntuyu kurdum kurarkende flash diske kurdum yani ubuntu suan flashtan calısıyoo
flashı cıkardım zaman calısmıyoo ama söle bi durum var otomatik pc her acılısında flashı arıyoo
ve diger işletim sistemim xp yi acmıyoo flash ı arayıp duruyoo her nekadar boot etmeye kalksamda
hep acılıs olarak flası görüyoo xp yi nasıl acıcam ve ben istiyorumki flash diski taktım zaman ubuntu acılsın
takmadım zaman xp acılsın lütfen yardım pls

zeitgeist

@reji,

Biraz forumu dolaşırsan Türkçe kullanımına pek çoğumuzun dikkat ettiğini göreceksin. Mesajlarını yazarken "calısmıyoo, arıyoo, pls" gibi ifadeler yerine Türkçeye uygun kelimeler kullanman daha rahat anlaşmamızı sağlayacaktır.

Flash diski takmadığında bir grub ekranı geliyor ve ne Ubuntu'yu ne Windows'u açamıyor musun yoksa herhangi bir grub ekranı gelmiyor ve sistem açılışı "no system disk" mi diyor?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

reji

kusra bakmayın hatalarımdan dolayı flash diski takmadığım zaman grup vesaire gibi seyler cıkıyor
ve altta error 21 yazıyoo
ama taktıgım zaman yine grup yazıyor ve flash diskten başlatıyor bilgisayarımı

zeitgeist

Öyle görünüyor ki grub bilgisayarındaki diske kurulmuş, flash diske kurulsaydı böyle bir sorun yaşanmayacaktı. Error 21 biçiminde forumda aratırsan senin sorununa benzer meselelerin daha önce konuşulduğu başlıkları görebilirsin. Bu başlıklarda muhakkak çözüm mevcuttur.

Özetlemek gerekirse; grubu bilgisayarındaki sabit diskten kaldırıp flash diske kurman sorunu çözecektir.

reji

saol dostum anladım mantıgı ama nasıl tasıcam buı grubu flash diske

zeitgeist

Dediğim gibi senin sorununa benzer sorunların dile getirildiği başlıkları incelemen daha doğru olacak çünkü bu konuda tecrübe yaşamış kişilerin mesajları daha faydalı olacaktır.

Yine de özetlemek gerekirse; Öncelikle sabit diskte mbr bölümünde yer alan grubu silmen gerekir. Bunu Windows cd si ile fixmbr komutunu yürüterek ya da Ubuntu altında grubu uninstall ederek yapabilirsin. Sabit diskten grubu sildikten sonra a flash diski takıp Ubuntu Live cd ile flash diske yeniden grub kurulumu yapabilirsin.

reji

cok saol dostum yardımların için ben şu meseleyi bi hallediyim işallah olur