Kurulum sonrası windowstaki bilgiler

Başlatan moya, 05 Mayıs 2008 - 15:06:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moya

ubuntuyu yukledikten sonra eski bilgilerimi nasıl gorebilirim. places bolumunde yalnızca "recovery" bolumu gozukuyor. tesekkurler

ufuk_k

windows bölümleriniz hala duruyor mu, yoksa sildiniz de mi Ubuntu kurdunuz? Tam olarak ne yaptınız?

moya

windows bolumum halen duruyor, ubuntu 8.04 kurdum. ayrıca bir sorum daha var acaba bu baslığa uyarmı bilmiyorum ama modemimin wireless ozellığını calışmıyor, network kablosuyla bağlanabiliyorum ama wireless bağlanamıyorum. bir konu da ses ile ilgili sesi hem hoparlorden hem de laptopın kendi hoparlorunden veriyor, o sorunu nasıl cozebilirim. yardım için çok teekkurler. laptop modelim: sony vaio nr220e

ufuk_k

Windows bölümlerine ulaşmak için synaptic paket yöneticisinden ntfs-3g ve ntfs-config adlı paketleri kurun. Daha sonra alt+F2 yaparak çıkan çalıştır penceresine ntfs-config yazın ve çalıştırın. BU uygulama ile bölümlere okuma-yazma özelliğini kolayca verebilirsiniz.
Wireless için ise forumda arama yapın. Bir çok konu var faydası dokunacak.

moya

soylediğiniz paketleri kurdum fakat şöyle diyor:  "Error: This program need to be run as root"

ne yapabilirim?

egitimist

Konsoldan;
sudo ntfs-configkomutunu ver. Daha sonra root şifreni isteyecektir. Şifreni yaz ve entere bas. disk bölümlerini ayarlayabilirsin.

ufuk_k

Programı root yani kök kullanıcı haklarıyla çalıştırmanız istenmiş. Bunu yapmak için çalıştıracağınız komutun başına konsoldan (terminalden) çalıştırırken sudo , alt+F2 yapıp çalıştır penceresinden çalıştırırken gksu eklemeniz gerekiyor. Kısacası:
gksu ntfs-config yazacaksınız programı çalıştırırken. Şifrenizi gireceksiniz ve program çalışacak. Ubuntu kullanmaya yeni başladıysanız sudo ve gksu komutlarına alışın, sisteme yapılan değişikliklerin hepsini root haklarıyla yapmanız gerekiyor ve şifre girmeniz isteniyor.

Not:alt+F2 yapıp çalıştırırken sudo çalışmıyor. gksu kullanmanız gerekir.

moya

çok tesekkur ederim evet tahmin ettiğiniz gibi yeni bir linux kullanıcısıyım. soylediğiniz işlemleri yaptım fakat ilk yaptığımda hardiskimin diğer kısmını da gordu ve ben ona bir isim verdim. biraz once tekrar ntfs-configi acınca yalnızca recovery kısmı gozukuyordu, şimdi ise yalnızca "enable write support for internal device" ve "external device" bölümü çıkıyor. ardından apply dediğimde ise hiçbir şey açılmıyorç nereden kaynaklabiliyor olabilir sizce?

ufuk_k

Bişey açılmıcak zaten. Diskleri görebileceksiniz Ubuntu'da ve dosya yazıp silebileceksiniz. Görünmüyor mu hala bilgisayarım içinde ya da masaüstünde? hdax ya da sdax diye gözükmesi gerek, ya da başka bir isim verdiyseniz onunla.

moya

computer bolumunde cd surucusu, recovery ve filesystem var. masaüstünde ise yalnızca "recovery" duruyor.

ufuk_k

Diğer bölümünün adı ne? Daha dogrusu diskin hangi bölümü olduğunu biliyor musun?Filesystem içindeki /media dizinine bak, belki oradadır. alt+F2 yazıp gksu gedit /etc/fstab
komutunu verip içindekileri buraya yapıştırır mısın?

moya

filesystem içinde media da istediim klasoru bldum mertmert isimli. fakat işinde bazı şeylerım eksik, örneğin masaustunde duran muzık klasorum yok ya da seminer klasoru içinde bazı belgelerim eksik. neden kaynaklanıyor olabilir acaba

ufuk_k

O klasörün konumuna masaüstünde konuma bağlantı diyerek link verebilirsin. Eksik klasörler hakkında aklıma tek bir şey geliyor, Türkçe karakter. Bilemiyorum, dosyaları siz silmediyseniz yanlışlıkla falan kendi kendine silinmesi mümkün değil. Terminala açıp:
cd /media/mermert (dizin adı mertmert ise) ve sonra
ls dediğiniz zaman dizin içinde, ya da masaüstü klasörüne cd komutu ile düşüp ls komutunu verdiğiniz zaman gözüküyor mu bir deneyin derim.

moya

sorun türkçe karakterden kaynaklanıyormuş. windowsu açıp dosyanın adını değiştirdim şuanda dosyayı gouyor. butun dosyalara bunu mu uygulamam gerek yoksa bunun genel bir çözümü var mı?

ufuk_k

alt+F2 gksu gedit /etc/fstab çıktısını yapıştırır mısınız?

moya

yapıştırdım ve şöyle birşey çıktı:

# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
/host/ubuntu/disks/root.disk / ext3 loop,errors=remount-ro 0 1
/host/ubuntu/disks/boot /boot none bind 0 0
/host/ubuntu/disks/swap.disk none swap loop,sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/sda2 /media/mertmert ntfs-3g defaults,locale=en_AU.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/Recovery ntfs-3g defaults,locale=en_AU.UTF-8 0 0

ufuk_k

/dev/sda2 /media/mertmert ntfs-3g defaults,locale=en_AU.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/Recovery ntfs-3g defaults,locale=en_AU.UTF-8 0 0

kısımlarını

/dev/sda2 /media/mertmert ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/Recovery ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0

olarak değiştirin. Yalnızca en_AU kısımlarını tr_TR olarak değiştirdik. Yeniden başlatın.

moya

değiştiridm fakat halen seminer dosyasındaki .doc doyalarımın türkçe karakterli olanlarını görmüyor

ufuk_k

Tam emin değilim ama,

/dev/sda2 /media/mertmert ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.iso-8859-9 0 0
/dev/sda1 /media/Recovery ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.iso-8859-9 0 0

olarak deneyin bir de. iso mu ISO mu yazmalıyız ondan emin değilim. Deneyin siz.

moya

hem küçük harfle hem de büyük harfle denedim fakat yine o dosyalar gözükmüyor. acaba başka bir nedeni olabilir mi?

ufuk_k

Sadece o .doc uzantılı word dosyaları gözükmüyor öyle mi? Müzikler diğer dosyalar falan gözüküyor. O zaman benim aklıma başka bir şey gelmiyor, o dosyalar office ve windows altında kaydedildiği için öyle diye düşünüyorum. Siz yine de araştırmaya devam edin.

moya

DeFacto

Aynı sorun bende de oluştu fakat çözümünü bulamadım bende de dosya isimlerindeki türkçe karakterler sorun oluşturuyordu içerik normaldi fakat her ne kadar araştırdıysam da bulamadım o isolar da .iso olacak büyük değil o da (nedense) sadece ç harflerini düzeltti.

erginemr

Türkçe karakter sorunu, aslında tam da ufuk_k'nın ifade ettiği gibi çözülüyor.

Peki, sisteme Türkçe desteğini tam olarak yüklediniz mi? Örneğin Menü -> Sistem -> Tercihler -> Dil (?)'den Türkçe'yi seçili mi? Ya da menüde "Applications" yerine "Uygulamalar" yazıyor mu?

atillahalil

fstab dosyası aşagıdaki gibi....
ufuk arkadaşın dediklerini yaptım ama hala kapanmıyor.

# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda6 :
UUID=909d1cc6-394a-4413-8e21-bbf7b098e32b / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/sda5 /media/XP ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/ACER ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0