driver yükleme

Başlatan thrall, 23 Mayıs 2009 - 19:20:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

linksys wusb54gc  marka wireless usb adaptör aldım ama driver cd sinden linux driver çıkmadı nasıl tanıtacağımı bilmiyorum, nasıl yüklenir bilmiyorum yardıma ihtiyacım var

zeitgeist

Aygıtı taktıktan sonra
lsusb
çıktısına bakarak aygıtı görüp görmediğine bakabilirsin. Genelde Ubuntu kendisi tanır ve çalışır eğer Ubuntu yüklemezse resmi sitesinden Linux sürücüsü olup olmadığına bakabilirsin.

Ayrıca bu başlıkta pek çok wireless meselesi konuşuldu incelemende fayda var.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

thrall

lsusb yazınca şunlar yazıyo

Bus 004 Device 002: ID 045e:0059 Microsoft Corp. Wireless IntelliMouse Explorer
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 004: ID 1737:0073 Linksys 
Bus 001 Device 003: ID 0930:a002 Toshiba Corp. 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

linksys yazan wireless usb. işte onu tanıtamadım nasıl yapıcam?

By_Mihni

Buradaki konuda da sizin gibi sorunu olan birisine buradaki driverı indirip kurulmasını önermişler

thrall

tamam indirdim ama nasıl kuruluyor ben bilmiyorum çünkü windowstaki gibi çitk tıkla kurulmuyor.

By_Mihni

konsoldan masaüstüne indirdiğinizi var sayıyorum ilk önce root olalım.
sudo su
Ardından dosyayı klasöre çıkartalım.
tar zxf rt2500-1.0.0.tar.gz
daha sonra çıkan klasörün içine cd çıkan klasörün adı şeklinde konsola girelim
girdikten sonra make
make install

komutlarını sırasıyla konsola giriniz.

thrall

dediğiniz komutlarla olmuyo

cem@cem-desktop:~$ sudo su
root@cem-desktop:/home/cem# make instal
make: *** No rule to make target `instal'.  Stop.
root@cem-desktop:/home/cem# make install
make: *** No rule to make target `install'.  Stop.
root@cem-desktop:/home/cem# cd aa

komutları buraya karışık sıra ile yazdım olmuyor. bi kere cd komutu ile dosyaya girmiyor ya bi şeyi eksik verdiniz ya ben bi yerde yanlış yapıyorum
masaüstüne klasör olmadan çıkarıp yapmayı bile denedim yinede olmadı, klasörle yaptım cd klasör adı şeklinde yaptım yine olmadı

By_Mihni

Ozaman şu şekilde yapalım inen dosyayı açınız içindeki klasörü masaüstüne alınız.
sonra cd masaüstüneçıkarttığınız klasörün ismi cd kodunun yanına masaüstünden çıkarttığınız klasörün ismini yazıp enter'layınız.Bu sayade klasörün içine giriceksiniz
Daha sonra sudo make deyiniz derleme yapıcak bekleyiniz bitene kadar bittikten sonra sudo make install komutuyla yükleme yapınız.

erginemr

Aslında @By_Mihni sizi doğru yönlendirdiği için karışmak istemiyorum ama bu dosyanın (rt2500usb.ko) güncel sürümünü, linux-backports-modules-jaunty paketine de koymuşlar. Belki bu paketi kurarsanız, kaynak kodlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Kurmak için:
sudo apt-get install linux-backports-modules-jaunty

Sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve sağ üstteki ağ simgesine tıkayarak, evredeki kablosuz ağların görünüp görünmediğini kontrol edin.

[IMG]http://thumbnails8.imagebam.com/3670/d7dd7f36693468.gif[/img]

thrall

sudo apt-get install linux-backports-modules-jaunty
bu komutu yazınca bu oluyo

Reading package lists... Done

Building dependency tree       

Reading state information... Done

E: Couldn't find package linux-backports-modules-jaunty

cd klasörün ismini yazıncada bu oluyo

root@cem-desktop:/home/cem# cd 11
bash: cd: 11: No such file or directory

erginemr

Kullandığınız Ubuntu sürümü Jaunty 9.04 değil sanırım?...

garafatma

Kullandığınız sürüm 9.04 ise sorun olmaması lazım, lakin @erginemr'in yazdığından kopyala/yapıştır yaptım bende sorun çıkarmadı.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

thrall

bu makinaya 8.10 yükleyip updatelerini yaptım.Updatelerini yapınca jaunty olmuyor mu? Neyse sanırım anladınız hangi sürüm olabileceğini. Diğer makinamda var jaunty bu 8.10

erginemr

Alıntı yapılan: thrall - 23 Mayıs 2009 - 22:28:54
bu makinaya 8.10 yükleyip updatelerini yaptım.Updatelerini yapınca jaunty olmuyor mu? Neyse sanırım anladınız hangi sürüm olabileceğini. Diğer makinamda var jaunty bu 8.10

O zaman @By_Mihni'nin çizdiği yoldan devam...

Ek Not: Bu yeni USB WiFi cihaz, Jaunty kurulu diğer makineye takınca çalışıyor mu?

thrall

jaunty bu evde değil, birde by_mihni'nin dediği gibi cd klasör ismi olmuyor...dediğim hatayı veriyor masaüstüne çıkartsamda

erginemr

Peki, elinizde Jaunty Live CD'si varsa onunla bir deneyebilir misiniz? Bu konuya taktım biliyorum ama Jaunty bu adaptörü sorunsuz tanıyorsa, sistem güncellemeyle (tabii ekran kartınız ATI değilse) bu sorunu aşabiliriz.

Masaüstündeki klasörleri görmek için;
cd Masaüstü
(ya da cd Desktop)
pwd
cd klasör_ismi

Ayrıca derleme için build-essential paketine de ihtiyacınız olacak:
sudo apt-get install build-essential

thrall

internet yok sistem güngellemeyi nasıl yapabilirim ki? elim de cd de yok malesef..

erginemr

Alıntı yapılan: thrall - 23 Mayıs 2009 - 23:19:39
internet yok sistem güngellemeyi nasıl yapabilirim ki? elim de cd de yok malesef..

Geçici olarak kabloyla bağlanamıyorsanız işiniz zor o zaman. Derleme yapmak için "build-essential" paketinin de kurulu olması gerekiyor.

thrall

konsolda driver listesini istediğim zaman usb olarak görüyor ve tanıyor ben sanırım wireless yapılandırmasını yapamıyorum sorun orda galiba

heartsmagic

Şu an son durum nedir? Kablo ile bağlanıp ilgili paketleri kurup sürücüyü kurmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

thrall

burda bahsedilen paketlerden hepsini kurdum sonuç yine aynı benim aklıma şey geliyor, ubuntuyu ilk kurduğum gün bilgisayarda ses yok diye panik yapmıştım sonra ses ayarlarını kurcalayınca sesin aslında çalıştığını bulmuştum onunla ilgili olabilirmi ?

heartsmagic

Peki kurulumun sıkıntısız olduğuna emin misin?
Eğer sıkıntısız olduysa:

iwconfig komutu ne döndürüyordu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.