firefox linklerde sağ tık sorunu

Başlatan oenderrr, 23 Mayıs 2009 - 14:04:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oenderrr

merhaba arkadaşlar, belki daha önce sorulmuş olabilir ama firefox diye arama yapınca 32 sayfa snuç çıkıyor ve ilk başlardaki sonuçlardan hiçbirinde bu yok. o yüzden (belki de tekrar) soruyorum.

firefox'ta bir linke sağ tıklayınca bir sorun olmuyor. ama o linke sağ tıklayıp yeni sekmede aç dedikten sonra aynı sayfada başka bir linke sağ tıklamak istediğimde ya "bağlantıyı farklı kaydet" penceresi ya da "evolution" kurulum penceresi açılıyor. aynı sorunu mandrivada da yaşıyorum. firefox'un windows sürümünde böyle bir sorun yoktu. sorunun ctrl+sol click gibi kolay bir çözümü var ama klavyenin sol ctrl tuşu kırıldı :) sağ elini kullanan bir insanın hem sağ ctrl tuşuna basıp hem de mouse'un sol tuşuna başarken çektiklerini varın siz düşünün.

muhtemelen bir bug bu ama belki bir çözümü vardır diye sorayım dedim. eğer yoksa ne yapmak lazım. bug raporu falan mı göndermek lazım?

bytan

8.04'ten beri bundan muzdarip biriyim. Bahsettiğin soruna ait böcek ve benzerleri:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/firefox-3.0/+bug/187313

FF 3.0.11 ile düzeltileceğini umut ediyoruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

oenderrr

bekle ve gör yani durumumuz. o zamana kadar sağ ctrl ile idare edeceğim artık. ya da harici klavye de almak başka bir çözüm :)

ironic

Bu sorun bende de mevcut. Uzun süre ff kullanmadığımdan hızlı tıkladığımdan  oluyordur diyordum. Metin kopyalamak çoğunlukla eziyete dönüşüyor.  Sağ tıka yerleşen eklenti özelliklerinden canı isteyen açılıyor.   :D Sayfanın boş yerine sol tıklama yaparak hallediyorum. Bağlantıyı yeni sekmede açacaksam da orta tekeri kullanıyorum.

@oenderrr , geçici olarak ctrl tuşu yerine başka bir tuş belirleyebilirsin ya da benim gibi orta tekeri kullan. :)

Bedreddin

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

canosayan

böyle bir sorunu farkedebilmek bile bir başarı. eklentilerinizi devre dışı bırakıp deneseniz.
Chmod bizim işimiz.

bytan

Bu sorun varsa fark etmemek mümkün değil. Sağ tık yaparak açılan bağlam menüsünde firefox kafasına göre seçimler yapıyor ve durum hiç hoş olmuyor. Eklentileri kapatmak, temaları değiştirmek ve bunun gibi yöntemler işe yaramıyor. Yeni kurulmuş, temiz bir makina da bile bu sorun ortaya çıkıyor. O böcek 15 aydır canlı ve hala böcek ilacını oluşturamadılar.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

oenderrr

zaten herhangi bir eklenti kurulu değil. ayrıca bence böyle bir sorunu farkedememek bir başarı :) muhtemelen on tanel link olan bir sayfada bir sürü linkle ilgileniyorsanız benim yaptığım gibi hepsini yeni sekmede açmıyorsunuz. çünkü birinciyi açtıktan sonra ikinci sağ tıklamada karşınıza hiç beklemediğiniz seçenekler çıkıyor, bir bakmışsınız hedefi farklı kaydediyor, bir bakmışsınız yer imlerine ekliyor, olmadı evolution'ı kurmaya çalışıyor, bazen siz sağ tıklar tıklamaz daha başka bir şey yapmaya fırsat bulamadan yeni sekmede açıyor, bazen de yeni pencerede. sağ tıklamaya engel olmaya çalışan siteler bunun kaynağını bulsalar eminim uygulardı, çünkü bu başladı mı engel olmak bir türlü mümkün olmuyor. sağ tuştan vazgeçiyorsunuz.

neyse o kadar büyük bir problem değil sonuçta varsın sağ tıklamayız, ne olacak

matrax_41

Bende de bu sorun var uzun süredir.Hardy üzerinde de vardı bu sorun bende.

garafatma

Alıntı yapılan: oenderrr - 23 Mayıs 2009 - 18:59:45
zaten herhangi bir eklenti kurulu değil. ayrıca bence böyle bir sorunu farkedememek bir başarı :) muhtemelen on tanel link olan bir sayfada bir sürü linkle ilgileniyorsanız benim yaptığım gibi hepsini yeni sekmede açmıyorsunuz. çünkü birinciyi açtıktan sonra ikinci sağ tıklamada karşınıza hiç beklemediğiniz seçenekler çıkıyor, bir bakmışsınız hedefi farklı kaydediyor, bir bakmışsınız yer imlerine ekliyor, olmadı evolution'ı kurmaya çalışıyor, bazen siz sağ tıklar tıklamaz daha başka bir şey yapmaya fırsat bulamadan yeni sekmede açıyor, bazen de yeni pencerede. sağ tıklamaya engel olmaya çalışan siteler bunun kaynağını bulsalar eminim uygulardı, çünkü bu başladı mı engel olmak bir türlü mümkün olmuyor. sağ tuştan vazgeçiyorsunuz.

neyse o kadar büyük bir problem değil sonuçta varsın sağ tıklamayız, ne olacak

Bende fark edemedim ne zamandır ki zaten bende yok? Ayrıca sağ tıklamak yerine mouse'un tekerleğini kullanırsanız yeni bir sekme açacaktır, daha kolay :)

erginemr

İlginçtir, bende de yok. Jaunty 64bit - Firefox 3.0.10 kullanıyorum. Denemek için bir de bütün eklentileri devre dışı bıraktım, sağ tıklamalar yine sorunsuz çalıştı.  ::)

oenderrr

bu kadar kişide olmayınca herhalde sorunun kaynağı donanımdan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum. ama donanım derken bu donanımın mouse olmadığı da kesin. başka mouselarla da denedim. laptopun kendi pad'inde de bir değişiklik yok. ama bu kadar insan yaşadığına göre de görmezden gelinemeyecek bir sorun.

mouse'un orta tekerleği sadece yeni sekmede açma işi için çözüm olabiliyor. (ki ben yine de tercih etmiyorum) mesela bağlantıyı farklı kaydet, resme bak vs. bir şey yapmak istediğimizde mecburen sağ tıklıyoruz. o zaman da bu sorun yine karşımıza çıkıyor

erginemr

Niye bazılarımızda var, niye bazılarımızda yok, anlamıyorum. @oenderrr, kullandığınız Ubuntu ve Firefox sürümü nedir? Eklentileri devre dışı bırakarak bir daha dener misiniz?

oenderrr

Firefox 3.0.10 (Mozilla Firefox for Ubuntu canonical - 1.0)
ubuntu 9.04

ya da
mandriva spring 2009.1

ikisinde de oluyor bu sorun.

ironic

Alıntı yapılan: erginemr - 23 Mayıs 2009 - 21:51:04
Niye bazılarımızda var, niye bazılarımızda yok, anlamıyorum. @oenderrr, kullandığınız Ubuntu ve Firefox sürümü nedir? Eklentileri devre dışı bırakarak bir daha dener misiniz?

@erginemr; @bytan, sorunu 8.04' ten beri yaşadığını söylüyor. Ayrıca açılan hata başlığı da yeni sayılmaz. Ben son iki ayda, son 3 Ubuntu dağıtımını da kullandım. (Hardy>> Jaunty) Üçünde de bu sorun mevcuttu. Hatta yükselttiğim karmic'de de mevcut. Sistemle ilgili olduğunu sanmıyorum. Belki compiz düşünülebilir ama ben compiz'i de tamamen kaldırdım. Hatta geride kütüphane falan da bırakmadım.  :D Geriye kala kala  firefox kalıyor. 

erginemr

@ironic ve @bytan,

Sorunu anlayamamış da olabilirim. Bir de basit bir örnek üzerinden siz dile getirir misiniz? Aynı işlemleri ben de yapayım.

garafatma

Alıntı yapılan: ironic - 23 Mayıs 2009 - 22:29:59

@erginemr; @bytan, sorunu 8.04' ten beri yaşadığını söylüyor. Ayrıca açılan hata başlığı da yeni sayılmaz. Ben son iki ayda, son 3 Ubuntu dağıtımını da kullandım. (Hardy>> Jaunty) Üçünde de bu sorun mevcuttu. Hatta yükselttiğim karmic'de de mevcut. Sistemle ilgili olduğunu sanmıyorum. Belki compiz düşünülebilir ama ben compiz'i de tamamen kaldırdım. Hatta geride kütüphane falan da bırakmadım.  :D Geriye kala kala  firefox kalıyor.  

@ironic, beni yanlış anlama ama, bende 7.10'dan beri ubuntu kullanmaktayım ama böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım ki compizle ilgisi olsa şimdide yaşardım :)

Kaldı ki sorunu anlamayamadım, paketlerde desem aynı paketleri kullanıyoruz, java sürümü aklıma geliyor benimde, ancak tahmin sadece

heartsmagic

Bu böcek ilginç bir böcek, çok su götürür kısacası. Aynı problem bende de mevcut ve yanlış hatırlamıyorsam Intrepid ile beraber ortaya çıktı. Compiz'den kaynaklandığını sanmıyorum zira ben Compiz kullanmıyorum.

@erginerm, doğrudan üretilebilecek bir hata değil. Her zaman olmuyor. Ancak ara ara bu yeni sekmede açma isteği aynen anlatıldığı üzere Evoya, bookmark eklemeye vs. gibi şeylere yönleniyor.

Not: Fare değil touchpad kullanıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Bu sorun hem ben de, hem de arkadaşım da mevcut.. bu "bug" ı ben boş bir alana sağ tıklayıp normal menünün açılmasından sonra yeniden deneyerek aşıyorum.. Bunun bug olduğunu bu konuyu okuyana kadar düşünmemiştim açıkçası :)

ironic

Alıntı yapılan: keiser_soze - 23 Mayıs 2009 - 22:34:05
Alıntı yapılan: ironic - 23 Mayıs 2009 - 22:29:59

@erginemr; @bytan, sorunu 8.04' ten beri yaşadığını söylüyor. Ayrıca açılan hata başlığı da yeni sayılmaz. Ben son iki ayda, son 3 Ubuntu dağıtımını da kullandım. (Hardy>> Jaunty) Üçünde de bu sorun mevcuttu. Hatta yükselttiğim karmic'de de mevcut. Sistemle ilgili olduğunu sanmıyorum. Belki compiz düşünülebilir ama ben compiz'i de tamamen kaldırdım. Hatta geride kütüphane falan da bırakmadım.  :D Geriye kala kala  firefox kalıyor.  

@ironic, beni yanlış anlama ama, bende 7.10'dan beri ubuntu kullanmaktayım ama böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım ki compizle ilgisi olsa şimdide yaşardım :)

Kaldı ki sorunu anlamayamadım, paketlerde desem aynı paketleri kullanıyoruz, java sürümü aklıma geliyor benimde, ancak tahmin sadece

Sizde sorun yoksa tabii ki dile getirin bunda yanlış anlaşılacak bir nokta yok ki.  :) Compiz' i örnek olması bakımından söylemiştim. Yoksa doğrudan hata ile ilişkilendirmedim. Hata sayfasında şu an üzerinde çalışılıyor gözüküyor. sanırım 3.0.11 ile düzelir. Son iddia olarak 32 bit/64bit firefox sorunu olabilir mi? Mozilla hata sayfasında sistem sadece 32 bit olarak belirtilmiş.

garafatma

Ben hep 32 bit kullandım, halen 32 bit kullanıyorum. Şimdi tekrar denedim ama gerçekten böyle bir sorun yok, ancak birinde yok birinde var, nereye bakmak lazım emin değilim.

ironic

Alıntı yapılan: erginemr - 23 Mayıs 2009 - 22:33:28
@ironic ve @bytan,

Sorunu anlayamamış da olabilirim. Bir de basit bir örnek üzerinden siz dile getirir misiniz? Aynı işlemleri ben de yapayım.

Herhangi bir metini içerisinde bağlantı olursa daha iyi olur. Kopyalayıp sağ tıklayın.

@keiser_soze, sisteminin böceğe karşı bir bağışıklığı var sanırım.  :D Bizi perişan etti.

garafatma

Alıntı Yap@keiser_soze, sisteminin böceğe karşı bir bağışıklığı var sanırım.  Kahkaha Bizi perişan etti.

Bu mümkün, makine 5 senelik. heralde bağışıklık kazandı @ironic :D

bytan

@erginemr,

Firefox'ta herhangi bir linkin üzerine sağ tıkladığım zaman, bağlam menüsü açılmıyor. Ama sanki açılmış ve bir seçim yapmışım gibi işlem yapmaya başlıyor ff. Bu işlem bazen farklı kaydet oluyor, bazen yeni pencerede aç oluyor, bazen yer imlerine eklemek oluyor vs. Artık bağlam menüsünde ne bulursa kafasına göre seçiyor.

Kimi kullanıcılar bu sorunu yaşamazken kimileri yaşıyor. Bende de compiz yok. Bir ara beni FF'ten soğuttu bu zırvalar. Şimdilerde ise sağ tık kullanmadan işimi halletmeye çalışıyorum. :) 3.0.11'den umutluyum.

PF @ ST