Bölümlediğim alanı göremiyorum

Başlatan vaio, 20 Mayıs 2009 - 11:58:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vaio

arkadaşlar bugün ubuntu kurdum 2 tane sorun ortaya çıktı onun dışında memnunum
ilk sorun ekranım 17 inç ama ubuntu 15 inç olarak tanıdı bunu nasıl çözebilirim??
ikincisi ise ubuntu yu yüklerken harddiski sıfırladım ve iki ye böldüm ikisinide ext4 sistemine göre biçimlendirdim ilkini / ikincisini ise /home yaptım ama gel görki ubuntu yüklenince diğer sürücüyü göremedim.bilgisayarda cd-rw sürücü disket sürücü ve dosya sistemi var.
evet arkdaşlar yardımlarınızı bekliyorum  :(

raspacı

Dosya sistemi içinde home klasörü yok mu? Oradadır diskin muhtemelen.
Ekran çözünürlüğünü sistem>tercihler>görüntü yoluyla düzenlersin.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

vaio

Alıntı yapılan: levi - 20 Mayıs 2009 - 12:10:39
Dosya sistemi içinde home klasörü yok mu? Oradadır diskin muhtemelen.
Ekran çözünürlüğünü sistem>tercihler>görüntü yoluyla düzenlersin.

dosya sistemi içinde buldum ama ben onu c ve d sürücüleri gibi yapmak istiyorum bunun için yüklerken / komutumu vermem gerekiyor ??
ekran çözünürlüğünün oradan yapıldığını biliyorum ama ekran 15 inç olarak gözüküyor.

özgürubuntu

Ekran kartını tanıttınız mı? Ekran kartınız NVIDIA mı?
Sistem > Tercihler > Hardware Drivers (Kullanılabilir Sürücüler) aktifleştirip aktifleştirmediğinizi kontrol edin. Sorun yine de çözülmezse ;
sudo nvidia-settings
komutunu verin daha sonra ; X Server Display Configuration bölümünden ekranın çözünürlüğünü ayarlayın ve "Apply" ile onaylayın. Daha sonra "Save to X Configuration File" düğmesine basarak /etc/X11/xorg.conf dosyasına ayarlarınızın yazılmasını sağlayın.

Dosya sürücüleri ile ilgili söylemek istediğin şey anlayamadım

vaio

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 20 Mayıs 2009 - 12:25:07
Ekran kartını tanıttınız mı? Ekran kartınız NVIDIA mı?
Sistem > Tercihler > Hardware Drivers (Kullanılabilir Sürücüler) aktifleştirip aktifleştirmediğinizi kontrol edin. Sorun yine de çözülmezse ;
sudo nvidia-settings
komutunu verin daha sonra ; X Server Display Configuration bölümünden ekranın çözünürlüğünü ayarlayın ve "Apply" ile onaylayın. Daha sonra "Save to X Configuration File" düğmesine basarak /etc/X11/xorg.conf dosyasına ayarlarınızın yazılmasını sağlayın.

Dosya sürücüleri ile ilgili söylemek istediğin şey anlayamadım

hayır ati

AbkHaZiaN

Sanırım siz doya sisteminizde bir alan daha olmasını istiyorsunuz. Windowsta c'ye sistemi kurup dye resim video porgram şeyleri çoğu kişinin attığı gibi bunun için gparted porgramı işinizi çözecektir forumda arama yapmanız yeterli.
Ati bölümünü inceleiyiniz. O Bölümde bu sorunun çözümü mevcuttur.

vaio

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 20 Mayıs 2009 - 12:29:23
Sanırım siz doya sisteminizde bir alan daha olmasını istiyorsunuz. Windowsta c'ye sistemi kurup dye resim video porgram şeyleri çoğu kişinin attığı gibi bunun için gparted porgramı işinizi çözecektir forumda arama yapmanız yeterli.
Ati bölümünü inceleiyiniz. O Bölümde bu sorunun çözümü mevcuttur.

bi link verebilir misin o zaman sana zahmet ??  :)

AbkHaZiaN

raspacı

Harddiskini ikiye bölmüşsün ve birine sistem dosyalarını kurmuşsun diğrerini ise home şeklinde kullanmışsın. Bu aslında windowstaki d mdiskine karşılık geliyor. Ayrı bir disk ama home altında görünüyor yani müzik vs. depolama alanı olarak kullanabilirsin. İstersen masaüstüne simge olarak ta koyabilirsin. Disklerini bence değiştirme artık ideal şekilde kurmuşsun.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Ancak yarın bir gün yeni bir kurulum yapmak istediğinde bu düzeni değiştirmemesi gerekiyor. Kısacası / ve /home ayrılmalı. Ben bu şekilde değil de / ve /media/yedek şeklinde tercih ediyorum bölümlemeyi.

ATI konusu için sabit başlığımıza bakabilirsin. Bu başlıkta bölümleme konusu devam etsin lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.