KDE 4.3 BETA 1 İzlenimlerim

Başlatan özgürubuntu, 20 Mayıs 2009 - 11:52:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

KDE 4.3 Beta 1 Sürümünü denemek isterseniz eğer Adept Installer'i açıp Sources bölümünden > Edit Software Sources'a tıklıyoruz, açılan pencereden Third Party Software sekmesine girerek ;
http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/experimental/ubuntu
kaynağını giriyoruz ve tamam diyerek kapatıyoruz. Daha sonra terminali açıp ;
sudo aptitude upgrade
komutunu giriyoruz. "g" ye basarak paketlerin indirilip kurulmasını sağlıyoruz.

Not : Kurulum esnasında ben de hata verdi ve yeniden başlattığımda açılış ekranı gelmedi. Ctrl+Alt+F1 ile konsola girip yeniden sudo aptitude upgrade komutunu verdim. Yeniden başlattığımda Kubuntu açıldı.
Aşağıda yer yer ekran görüntüleri ile tarif etmeye çalışacağım bir anlatım yapmayı planlıyorum, umarım başarılı olurum. :)

* KDE 4.3 Beta ile farkettiğim ilk şey menülerin ingilizce-türkçe karışık hale geldiği :) İngilizce bilmeyenleri için sorun oluşturabilir diye söylüyorum bunu, Pencere ve Masaüstü efektleri daha "keskin" görünüyor yani daha stabil daha iyi gibi..

* Başlat menüsünde Applications > Internet menüsü en başa gelmiş ve değişmiş açılan menüde (Kick-Off Stili kullanıyorum) "Web, Communication, Download ve Connectivity" klasörleri görünüyor.
Web Klasörü içinde ; RSS Haber Okuyucu ve Konqueror
Communication Klasöründe ; Kopete, Kmail, IRC Istemcisi (Quassel IRC) ve bende Pidgin var (Pidgin'i sonradan yükledim, ama kullanamadım :P)
Download Klasöründe ; Bittorrent İstemcisi (KTorrent) ve Kdebluetooth4
Connectivity Klasöründe ; Krfb (Masaüstü Paylaşımı) ve KDRC (Uzak Masaüstü İstemcisi) bulunuyor.

* Adept ekranında yenilikler olduğunu görüyorum daha detaylı ve ayrıntılı bir pencere ile karşı karşıyayız gibi geliyor bana :P Açıkcası bir öncekini çok hatırlamıyorum ama sanki böyle değildi

* Windows 7'de yanılmıyorsam "Aero Peek" adı ile anılan masaüstü efektini KDE 4.3 ile kullanabiliyoruz. Masaüstünde bir çok pencere açıkken alt panele mouse ile geldiğimizde pencereler soluklaşıyor ve masaüstünü görebiliyoruz

* Sistem Ayarları Menüsü "Klasik Ağaç Menüsü" şeklinde ayarlanabiliyor

* Plasma Menüsüne Shortcut Settings ve Zoom menüleri eklenmiş

Şimdilik görebildiklerim bunlar..

özgürubuntu

Şöyle bir uyarı alıyorum ;
safe-upgrade ve upgrade denememe rağmen.. Plasma programcıkları çalışmıyor :)

Alıntı Yapliberty@liberty-laptop:~$ sudo aptitude safe-upgrade
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Geniş durum bilgisi okunuyor
Paketlerin durumu güncelleniyor... Bitti
Aşağıdaki paketler bağımlılıkları karşılamıyor:
  kdebase-runtime: Depends: kdebase-runtime-data (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa7) fakat 4:4.2.3-0ubuntu1~jaunty1~ppa1 kurulu ve tutulacak.
  kdeplasma-addons: Depends: plasma-widgets-addons (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3) fakat kurulabilir değil
                    Depends: plasma-runners-addons (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3) fakat kurulabilir değil
                    Depends: plasma-widget-lancelot (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3) fakat kurulabilir değil
                    Depends: plasma-wallpapers-addons (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3) fakat kurulabilir değil

Bir de ;
Alıntı YapReading package lists... Bitti
W: GPG error: http://ppa.launchpad.net jaunty Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil: NO_PUBKEY 2836CB0A8AC93F7A
W: GPG error: http://ppa.launchpad.net jaunty Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil: NO_PUBKEY 2836CB0A8AC93F7A
W: You may want to run apt-get update to correct these problems

apt-get -f install çıktısı şöyle ;
Alıntı Yapliberty@liberty-laptop:~$ sudo apt-get -f install
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Bağımlılıklar düzeltiliyor... Tamamlandı
Aşağıdaki ek paketler de yüklenecek:
  kdebase-runtime-data kdebase-workspace-wallpapers liblancelot0 plasma-dataengines-addons plasma-runners-addons plasma-wallpapers-addons plasma-widget-lancelot
  plasma-widgets-addons
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  kdeplasma-addons-data
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  kdebase-workspace-wallpapers liblancelot0 plasma-dataengines-addons plasma-runners-addons plasma-wallpapers-addons plasma-widget-lancelot plasma-widgets-addons
Aşağıdaki paketler yükseltilecek:
  kdebase-runtime-data
1 yükseltildi, 7 yeni kuruldu, 1 kaldırılacak ve 1 yükseltilmeyecek.
11 tam olarak kurulmadı veya kaldırılmadı.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 0B/48,2MB
Bu işlemden sonra, 46,4MB kadar ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
debconf: apt-extracttemplates başarısız: Bad file descriptor
(Reading database ... 95196 files and directories currently installed.)
Preparing to replace kdebase-runtime-data 4:4.2.3-0ubuntu1~jaunty1~ppa1 (using .../kdebase-runtime-data_4%3a4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa7_all.deb) ...
Unpacking replacement kdebase-runtime-data ...
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/kdebase-runtime-data_4%3a4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa7_all.deb (--unpack):
trying to overwrite `/usr/share/kde4/apps/kstyle/themes/oxygen.themerc', which is also in package kde-icons-oxygen
dpkg-deb: paste alt işlemi (Broken pipe) sinyali tarafından durduruldu
Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/kdebase-runtime-data_4%3a4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa7_all.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

bytan

No_Pubkey sorununun çözümü forumda mevcut. Sadece rakam-harf kombinasyonları farklı.

Bağımlılık sorunu ise beklenen bir durum. Çözümü var mıdır aramak lazım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

özgürubuntu

O Sorunu çözdüm ;
liberty@liberty-laptop:~$ gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv 2836CB0A8AC93F7A
gpg: 8AC93F7A anahtarı subkeys.pgp.net sunucusunun hkp adresinden isteniyor     
gpg: anahtar 8AC93F7A: genel anahtar "Launchpad Kubuntu Updates" alındı         
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1                                                   
gpg:               alınan: 1  (RSA: 1)                                           
liberty@liberty-laptop:~$ gpg --export --armor 2836CB0A8AC93F7A | sudo apt-key add -
OK                                                                                 
liberty@liberty-laptop:~$ sudo apt-get update 

Plasma sorunu devam ediyor..

dpkg --configure -a çıktısı ;
Alıntı Yapliberty@liberty-laptop:~$ sudo dpkg --configure -a                                                                                                               
dpkg: dependency problems prevent configuration of kdebase-runtime:                                                                                             
kdebase-runtime depends on kdebase-runtime-data (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa7); however:                                                                   
  Version of kdebase-runtime-data on system is 4:4.2.3-0ubuntu1~jaunty1~ppa1.                                                                                   
dpkg: error processing kdebase-runtime (--configure):                                                                                                           
dependency problems - leaving unconfigured                                                                                                                     
dpkg: dependency problems prevent configuration of kdepim-groupware:                                                                                             
kdepim-groupware depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:                                                                                             
  Package kdebase-runtime is not configured yet.                                                                                                                 
dpkg: error processing kdepim-groupware (--configure):                                                                                                           
dpkg: dependency problems prevent configuration of plasma-dataengines-workspace:                                                                                 
plasma-dataengines-workspace depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:                                                                                 
dpkg: error processing plasma-dataengines-workspace (--configure):                                                                                               
dpkg: dependency problems prevent configuration of okular:                                                                                                       
okular depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:                                                                                                       
dpkg: error processing okular (--configure):                                                                                                                     
dpkg: dependency problems prevent configuration of kaddressbook:                                                                                                 
kaddressbook depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:                                                                                                 
dpkg: error processing kaddressbook (--configure):                                                                                                               
dpkg: dependency problems prevent configuration of kdeplasma-addons:                                                                                             
kdeplasma-addons depends on plasma-widgets-addons (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3); however:                                                                 
  Package plasma-widgets-addons is not installed.                                                                                                               
kdeplasma-addons depends on plasma-runners-addons (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3); however:                                                                 
  Package plasma-runners-addons is not installed.                                                                                                               
kdeplasma-addons depends on plasma-widget-lancelot (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3); however:                                                               
  Package plasma-widget-lancelot is not installed.                                                                                                               
kdeplasma-addons depends on plasma-wallpapers-addons (>= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa3); however:                                                             
  Package plasma-wallpapers-addons is not installed.                                                                                                             
dpkg: error processing kdeplasma-addons (--configure):                                                                                                           
dpkg: dependency problems prevent configuration of kdepim-wizards:
kdepim-wizards depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:
kdepim-wizards depends on kdepim-groupware (= 4:4.2.85-0ubuntu1~jaunty1~ppa5); however:
  Package kdepim-groupware is not configured yet.
dpkg: error processing kdepim-wizards (--configure):
dpkg: dependency problems prevent configuration of plasma-scriptengine-webkit:
plasma-scriptengine-webkit depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:
dpkg: error processing plasma-scriptengine-webkit (--configure):
dpkg: dependency problems prevent configuration of kdebase-workspace-bin:
kdebase-workspace-bin depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:
dpkg: error processing kdebase-workspace-bin (--configure):
dpkg: dependency problems prevent configuration of plasma-scriptengines:
plasma-scriptengines depends on plasma-scriptengine-webkit (>= 4:4.2.85-0ubuntu2~jaunty2~ppa6); however:
  Package plasma-scriptengine-webkit is not configured yet.
dpkg: error processing plasma-scriptengines (--configure):
dpkg: dependency problems prevent configuration of plasma-widgets-workspace:
plasma-widgets-workspace depends on kdebase-runtime (>= 4:4.2.2); however:
plasma-widgets-workspace depends on plasma-dataengines-workspace (= 4:4.2.85-0ubuntu2~jaunty2~ppa6); however:
  Package plasma-dataengines-workspace is not configured yet.
dpkg: error processing plasma-widgets-workspace (--configure):
kdebase-runtime
kdepim-groupware
plasma-dataengines-workspace
okular
kaddressbook
kdeplasma-addons
kdepim-wizards
plasma-scriptengine-webkit
kdebase-workspace-bin
plasma-scriptengines
plasma-widgets-workspace

özgürubuntu

localhost

Bagimlilik sorunu var. Bir kac gün icinde düzeltirler.
Linux LPIC1 - MCSA

Osman Üngür

Kde 3.x'ten sonra bir türlü 4'e alışamadım ve gnome'a geçtim. Acaba Roadmap'lerinde ilerisi için ne düşünüyorlar.

ironic

Bu adres ubuntu forumlarında da paylaşılmıştı. Bu depoda bağımlılık sorunları varmış. 

özgürubuntu

:) güzel o halde birkaç güne durumu düzeltirler diye düşünüyorum. Zaten Plasma Programcıkları, Oxygen tema sorunu ile Oxygen Plasma sorunu var :) Masaüstü temasından oxygen plasma temasını seçtiğimde sistem kilitleniyor.

xwes

Bugun yukselttim bu beta surumune. Henuz pek bir kararsizlik gostermedi. Bir tek gwenview çalişmiyor onun dişinda hiçbir programima zarar gelmedi. Dikkatimi masaustunde klasorler için beliren onizleme ozelligi dikkat çekti;
[IMG]http://img268.imageshack.us/img268/6104/ekrangrnts9.th.png[/img]
Resimde de goruldugu gibi tek bir tiklama yapmadan, sadece klasor uzerinde fare imlecini gezindirerek /Multimedia>Serries>House>2>2.05.Daddys Boy klasorune girip filmi oynatabiliyoruz. Guzel bir ozellik olmuş.

özgürubuntu

Nasıl yaptığınızı söyler misiniz? Ben yapamadım da :) Bir de bağımlılık sorunu sürüyor görünüyor ben de siz böyle bir sorunla karşılaştınız mı?

xwes

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 23 Mayıs 2009 - 14:40:17
Nasıl yaptığınızı söyler misiniz? Ben yapamadım da :) Bir de bağımlılık sorunu sürüyor görünüyor ben de siz böyle bir sorunla karşılaştınız mı?
tam olarak neyi nasil yaptigimi sordugunuzu anlayamadim :)
Yukseltmeyi "update-manager -d" komutu ile açilan ekran uzerinden yaptim. Bu ozellik ise kurulu olarak geldi. Ha şu var, ben masaustunde normal gorunumu kullaniyorum, belki plasmoid masaustunde yoktur bu ozellik.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: xwes - 23 Mayıs 2009 - 14:57:13
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 23 Mayıs 2009 - 14:40:17
tam olarak neyi nasil yaptigimi sordugunuzu anlayamadim :)
Yukseltmeyi "update-manager -d" komutu ile açilan ekran uzerinden yaptim. Bu ozellik ise kurulu olarak geldi. Ha şu var, ben masaustunde normal gorunumu kullaniyorum, belki plasmoid masaustunde yoktur bu ozellik.

Tamam hallettim, ilk duyurulduğunda yükseltmiştim ve bazı paketlerde bağımlılık sorunu vardı az önce ;
sudo dpkg --configure -a
ve
sudo apt-get -f install
komutları ile eksik bağımlılıkları yükselttim.. İlk kurduğumda Plasma çalışmıyordu.. Gwenview ise ilk açılışta çöküyor fakat restart dediğinizde açılıyor. Masaüstünde ön izleme gerçekten çok güzel olmuş.. Plasma Masaüstünde de çalışıyor bu özellik denedim.. KDE 4 serisi ile ilk başlarda hayal kırıklığı yaratsa da (ki ben de 3.5.X serisinde bile Gnome tadı vermemiştir) baya sağlam geliyor diye düşünüyorum.. Sabit diskimin diğer bölümünde Gnome Ubuntu var.. Her iki mainstream masaüstünde de eş zamanlı takip edebiliyorum ve anlaşılacağı üzere Ubuntu'cuyum :D Bir de benden masaüstü görüntüsü

xwes

Yeni bir ozellik (daha dogrusu duzeltme) ise dosya transferi sirasinda çikan bilgi kutucugunda artik "kalan zaman" gibi ek bilgilerin yaziyor olmasi. Nedese 4.2'de yoktu.

Contempt

Bir kde sever olarak çok sevindirici haber. Mandriva depoların a girmesi uzun sürmez inşallah.
Herşeye Rağmen...

xwes

Yalniz az once fark ettim de benim touchpad'in tiklama fonksiyonu çalişmiyor. Mouse kullandigim için fark etmemişim. Gsynaptic yukleyip ayarlardan trapping'i aktifleştirince çalişiyor ancak her restart'ta eski haline donuyor. Neyse çozumu araştiriyorum.

ironic

Karmic kullanıcıları içinde KDE 4.3  launchpad deki depolara eklenmiş. Eski ayarlar olarak açıldı ve bir fark göremedim. Tema bölümünden air temasını kurdum verilen resimdeki görselliği aldım gerçekten çok hoş. Kararlılık konusunda @özgürubuntu ya katılıyorum. Sistemim alfa , Kde beta henüz çöken, devrilen birşey olmadı.  :D

turabi

Alıntı yapılan: Osman Üngür - 20 Mayıs 2009 - 17:31:42
Kde 3.x'ten sonra bir türlü 4'e alışamadım ve gnome'a geçtim. Acaba Roadmap'lerinde ilerisi için ne düşünüyorlar.

Sizinle aynı sıkıntıyı çeken binlerce insan var.

xwes

Ben şahsen kde 4 serisine bayağı alıştım artık. Geliştiriciler hızlı çalışıyor, şu an bile gayet kararlı olan sistemi daha da güçlendirirlerse muhteşem bir masaüztü yöneticisi olur KDE. Şu an malesef halen gnome kadar kararlı değil kde, bunun nedenin ise çok hızlı değişip gelişiyor olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Sonuçta kde'nin geleceği bana çok parlak görünüyor. Yol haritasında hedefin 4 serisi ile devam etmek olduğundan şüphem yok.

özgürubuntu

Gwenview'da ki hata düzeltildi, Okular'deki hata da..  Ben de devam eden bir hata var ;

Preparing to replace kde-icons-oxygen 4:4.2.3-0ubuntu1~jaunty1~ppa1 (using .../kde-icons-oxygen_4%3a4.2.85-0ubuntu2~jaunty1~ppa2_all.deb) ...          
Unpacking replacement kde-icons-oxygen ...                                                                                                                                          
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/kde-icons-oxygen_4%3a4.2.85-0ubuntu2~jaunty1~ppa2_all.deb (--unpack):                                                                
trying to overwrite `/usr/share/icons/oxygen/16x16/status/meeting-organizer.png', which is also in package libkdepim4                                                              
dpkg-deb: paste alt işlemi (Broken pipe) sinyali tarafından durduruldu
..............
/var/cache/apt/archives/kde-icons-oxygen_4%3a4.2.85-0ubuntu2~jaunty1~ppa2_all.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
Bir paketin kurulumu başarılamadı. Geri alınmaya çalışılıyor:

KDE 4.3 Beta'ya yükselttiğimden beridir Oxygen Teması ile ilgili sorun çözülmedi nedense :)

xwes

Oksijen temamda sorun yok, touchpad'imde ve wirelessimda sorun vardi ama hallettim. Bende gwenview hala çalişmiyor ancak akregator artik çalişiyor. Masaustunde sol ust koşedeki widgetleri ayarlamak için duran sari şey artik yok, masaustune sag tiklayarak ayarliyorsunuz widgetleri.Iyi olmuş bence.

ironic

@özgürubuntu, kde 4.3 ' e ait doğrulama anahtarını ekledin mi ?

özgürubuntu

Ekledim üstad hatta KDE 4.3 Beta 2'ye yükselttim, iyi şimdilik.. KOffice 2.0 çıktı tavsiye ederim ben kullanıyorum. Aslında KDE geliştiricisi dostlar Open Office yerine KOffice'i geliştirirlerse süper olmaz mı sizce de (:

ironic

Koffice' i vakit bulursam ben de deneyeceğim. Alternatiflerin  olması güzel.  :) @özgürubuntu, ofis yazılımları geliştirmek hiç de kolay olmasa gerek. Hem maddi  hem de katılım olarak desteğin fazla olması gerekir diye düşünüyorum.