Ubuntu - aMSN

Başlatan uAubuntu, 19 Mayıs 2009 - 22:29:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uAubuntu

Ubuntuda şuanda aMSN version 0.97.2  kullanıyorum  fakat  çevrim dışı iken mesaj yollanmıyor ve hotmail-windowslive dışındaki örneğin ; info@siteadı.com gibi site msn adreslerini eklemiyor.Acaba bu version nasıl yükseltilir.

agritux

Ubuntu 9.04 mü kullanmaktasınız ?

uAubuntu

evet ubuntu 9.04 ubuntunun son versionu

agritux

Ben Amsn yi sorunsuz kullanabiliyorum. Depodan mı kurdunuz?

uAubuntu

ubuntuyu kendi orjinal CDsinden kurdu kuzenim ve aMSN içindeydi yani sonradan indirmedik

Tutunamayan

aMSN'in son sürümü zaten 0.97.2 Yükseltemezsiniz ki. Ancak kaldırıp, yeniden kurmayı deneyebilirsiniz..

EK:
Alıntı Yapubuntuyu kendi orjinal CDsinden kurdu kuzenim ve aMSN içindeydi yani sonradan indirmedik

Sipariş vererek getirtiğiniz bir orijinal CD'yi bilmiyorum. Zira böyle bir CD ile kurulum yapmadım hiç. Ancak Netteki .iso ile CD'nin farklı olacağını sanmam. 9.04'ün içinde aMSN yok. Siz DVD'den kurduysanız, entegre edilmiş olabilir... Ama zaten dediğim gibi son sürüm 0.97.2.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

agritux

Dvd versiyon mu kullanıyorsunuz?

uAubuntu

Hollanda'dan gelen orjinal DVDsinden kurduk.

agritux

Uçbrime

sudo apt-get purge amsn

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get install amsn

komutlarını sırasıyla verir misiniz

Tutunamayan

Alıntı yapılan: sessizce - 19 Mayıs 2009 - 22:44:06
Uçbrime

sudo apt-get purge amsn

sudo apt-get autoremove

Konu ile ilgisi yok ama: "purge" ettikten sonra "autoremove"a gerek yok ki. Kaldı ki autoremove da program adı belirtilmezse neyi otomatik silecek. Bir de orası var. :)
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

raspacı

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6078.0.html
Amsn nin henüz depolarda olmayan 0.98 sürümünün nasıl kurulacağı anlatılmış. Sesli ve görüntülü görüşmeye teoride imkan veriyor. Bende ses bozuk çıkıyor. İstediğiniz özellikler konusunda birşey diyemiyorum çünkü denemedim ama çevrim dışı iken ileti yollayabiliyorum diğerini bilmem. Sürüm yükseltmek için yukardaki link işinizi görür ama biraz zahmetli bir iş.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Tutunamayan

Benim haberim yoktu. @levi sayesinde öğrenmiş oldum konuyu. O açıdan kusura bakmayın. Ancak daha beta haldeymiş ve konuda da yazdığı üzere deneyen arkadaşlar, sistemi biraz yavaşlattığını yazmışlar...

agritux

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 19 Mayıs 2009 - 22:51:31
Alıntı yapılan: sessizce - 19 Mayıs 2009 - 22:44:06
Uçbrime

sudo apt-get purge amsn

sudo apt-get autoremove

Konu ile ilgisi yok ama: "purge" ettikten sonra "autoremove"a gerek yok ki. Kaldı ki autoremove da program adı belirtilmezse neyi otomatik silecek. Bir de orası var. :)

Purge tek başına tüm bağımlılıkları kaldırmıyor diye biliyorum. Ki çok karşılaştım. Purgenin tüm bağımlılıkları kaldırması için sanırım ''--'' eklemek gerekiyor ama tam bilmiyorum kodu. Purge ile kaldırdıktan sonra ek bağımlılık bırakıyor. Eğer arkada ek bağımlılık bırakıyorsa autoremove ile kaldırabiliyorsun. Verdiğim kod sisteminde kullanılmayan paketleri kaldırır. Dene varsa programı kaldırıp ek bağımlılığı kalan paket kaldırdığını göreceksin. Yoksa zaten yok diyor.

Tutunamayan

sudo apt-get autoremove

Komutundan sonra çıktı:

tutunamayan@tutunamayan-desktop:~$ sudo apt-get autoremove
[sudo] password for tutunamayan:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
tutunamayan@tutunamayan-desktop:~$

Yani birşey yapmıyor komut...

agritux

Demekki sisteminde gereksiz paket yok

agritux

arda@ubuntu:~$ sudo apt-get purge exaile
[sudo] password for arda:
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree      
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Aşağıdaki paketlerk kendiliğinden kurulmuştu ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libgda3-common python-gnome2-extras python-gamin streamripper python-pyogg
  libtre4 python-pyvorbis python-ogg python-mutagen python-cddb libgda3-bin
  libgda3-3 python-gpod libgdl-1-0 libgdl-1-common
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  exaile*
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 1 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
Bu işlemden sonra, 4366kB kadar disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? e
(Reading database ... 104833 files and directories currently installed.)
Removing exaile ...
Purging configuration files for exaile ...
Processing triggers for python-support ...
Processing triggers for man-db ...
arda@ubuntu:~$ sudo apt-get autoremove
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree      
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Aşağıdaki paketlerk kendiliğinden kurulmuştu ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libgda3-common python-gnome2-extras python-gamin streamripper python-pyogg libtre4 python-pyvorbis python-ogg
  python-mutagen python-cddb libgda3-bin libgda3-3 python-gpod libgdl-1-0 libgdl-1-common
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  libgda3-3 libgda3-bin libgda3-common libgdl-1-0 libgdl-1-common libtre4 python-cddb python-gamin python-gnome2-extras
  python-gpod python-mutagen python-ogg python-pyogg python-pyvorbis streamripper
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 15 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
Bu işlemden sonra, 12,9MB kadar disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]?

agritux

dikkatli incelerseniz anlayacaksınız

Tutunamayan

Demek ki ben yanlış biliyormuşum. Tamamdır @sessizce teşekkürler. Böylece doğrusunu öğrenmiş olduk...

agritux

Bendim de sizlerden öğrenecek çok şeyim var :) ben sadece uçbrimde yazanları okudum uyguladım.
Birde irc kanallarından birinde biri bana söylemişti ama yabancı dilim çok iyi değil o yüzden tam hatırlamıyorum.
purge ile tüm bağımlılıkları kaydedecek isek ''--'' li bir komut vermişti bana. Ama kayboldu

heartsmagic

Hmm, purge veya remove ile tüm kullanılmayan bağımlılıkların aslında kaldırılması lazım diye biliyorum ben. Aksi takdirde işler sarpa sarabilir.
Bu konuda apt-get ile aptitude arasında bir fark vardı. Ben zamanında bu nedenle aptitude'a yapıştım diye hatırlıyorum. Kaldı ki fark ediliyorsa sürekli aptitude ile işlem yaparım. Sanırım bu bağımlılıkları çözme esnasında bazı paketler ara ara gözden kaçabiliyor. autoremove bu nedenle çalıştırılıyor.

Not: Şöylece bir bakındım.
http://www.go2linux.org/apt-get_and_aptitude
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Bilgi için teşekkürler. Yeni avatarınız hayırlı olsun :)

localhost

@heartsmagic : Linkteki komutlari inceledinmi ?

Bence ikiside ayni islemi yapiyor :)

sudo aptitude remove mplayer

sudo apt-get autoremove mplayer

Linux LPIC1 - MCSA

agritux

removede 1 autoremovede 12 paket kaldırılıyor sanırım

icedheart

Alıntı yapılan: uAubuntu - 19 Mayıs 2009 - 22:35:38
ubuntuyu kendi orjinal CDsinden kurdu kuzenim ve aMSN içindeydi yani sonradan indirmedik
amsn ekle-kaldırda mevcut olduğu için cd içinde setuplarının hazır halde bulunduğunu sanmışsınız; ekle-kaldır içindeki programlara internet üzerinden erişebiliyoruz. Hiçbir ubuntu dağıtımında amsn yüklü olarak gelmez.

agritux

Alıntı yapılan: uAubuntu - 19 Mayıs 2009 - 22:40:55
Hollanda'dan gelen orjinal DVDsinden kurduk.

Bu arada orjinal ubuntu dvd version varmı