emesene ve hotmail'e giremiyorum

Başlatan jiyan, 18 Mayıs 2009 - 21:31:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jiyan

Arkadaşlar şu birkaç gündür pcde bir sorun yaşıyorum, sorunun adını bir türlü koyamadım ve dolayısıyla sorunun nasıl çözüleceğini bilmiyorum, yardım ederseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.
Geçen gün dns ayarlarını değiştirdim, artık sonra ne olduysa emeseneye giremez oldum, emesene açılıyor ama adresimi açmıyor, amsne giriyorum adresimi açıyor fakat bu sefer de ileti gönderemiyorum, adres çubugundan hotmail.coma giriyorum bazen açlılıyor bazen de açılmıyor, açıldığında ise adresimi açmıyor. Şunu da söylüyeyim, kendi pcmden foruma mesaj gonderemiyorum.
Bu arada eski dns ayarına geri döndüm değişen bir şey olmadı.
Bu sorun nedendir, ne yapmam gerekiyor?

bytan

DNS ayarlarını nereden yaptın? Dosyaların içine elle değer girdiysen, o dosyaların içeriklerini buraya aktarır mısın?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

jiyan

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Dns_adreslerini_de%C4%9Fi%C5%9Ftirmek
Şu linkteki 1. metodu takip ederek dns ayarlarını değiştirdim.

heartsmagic

Eğer aynı DNS'leri kullandıysan sorun olmaması lazım. Zira oradaki DNS sunucusu OpenDNS ve birçok kullanıcı kendisinden faydalanmakta. Ancak sen orayı tamamen temizlediğine emin misin?

cat /etc/resolv.conf ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jiyan

DNS sunucusuna yazdığım ıp adresleri temizlediğimden eminim, DNS sunucusu boş olarak gözüküyor, böyle de olması gerekiyor zaten bildiğim kadarıyla.
Pc ve Linuxi fazla bilmediğimden ne yapacağımı bilemiyorum. Kod vermişsin, ne yapacam kodu anlamadım, terminale yazdım kabul etmedi.
Oncelikle şu tespiti yapmalıyız, belirttiğim sorun DNS ayarlarından mı kaynaklanıyor?

heartsmagic

@jiyan, o tespiti yapmamız için DNS'leri kontrol etmemiz gerekiyor. Aksi halde bir şey söylememiz mümkün değil. Kabaca bakarak hata tespiti yapmak imkânsıza yakın bir şeydir bu durumda. Ayrıca sen son değişiklik olarak DNS yapılandırmasından bahsetmişsin. Bu da şüphemizi arttırmakta.

Terminale yazdığında o komutu ne oldu? Aynen yazdığın şekli ve hata çıktısını buraya geç lütfen. Kabul etmedi dersen yorum getiremeyiz olaya. O komut sana 3-4 satır bir çıktı verecektir, o çıktılar bize lazım.

jiyan

Terminale komutu girdiğimde şu çıktı:
mahmut@mahmut-desktop:~$ cat /etc/resolv.conf
# Generated by NetworkManager
domain Home
search Home
nameserver 192.168.1.1
Ne demek oluyor şimdi bu?

bytan

Aşağıdakilerin çıktısı nedir?

cat /etc/dhcp3/dhclient.conf | grep prepend
cat /etc/hosts

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

jiyan

mahmut@mahmut-desktop:~$ cat /etc/dhcp3/dhclient.conf | grep prepend
#prepend domain-name-servers 127.0.0.1;
#prepend domain-name-servers 208.67.222.222,208.67.220.220;

mahmut@mahmut-desktop:~$ cat /etc/hosts
127.0.0.1    localhost
127.0.1.1    mahmut-desktop

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

heartsmagic

DNS ayarların normal görünüyor. Sen şu anda Google dahil hiçbir siteye giremiyor musun?

jiyan

İnternete girememe gibi bir problemim yok, bütün sitelere girebiliyorum.
Yalnız hotmail. com a girdiğim vakit mail adresimi giriyorum, açmıyor. Sayfada şu yazıyor: "Sayfa yüklenirken sunucuyla bağlantı kesildi" ve "Bağlantı sırasında ağ iletişimi kesintiye uğradı. Lütfen yeniden deneyiniz".
Emesene girdiğimde ise şu hatayı veriyor: "(login error: Authentication error: "Can't connect to HTTPS server: [Errno 104] Connection r :Reset by peer")
Amsne sorunsuz girebiliyorken emeseneye giremiyorum. Emeseneyi bir yana bırakırsak, hotmaile nasıl giremiyorum kafam bir türlü almıyor. :o

heartsmagic

O zaman hotmail ile ilgili bir sıkıntı var. Nedenini bilemiyorum. Ancak DNS değiştirmemiş olsan değiştirip dene derdim sana. Fakat problem zaten bu aşamadan sonra başladı diyorsun. Peki, konsoldan ping atabiliyor musun hotmail'e?

ping hotmail.com

jiyan

Pc ve Linuxden fazla anlamadığımı söylemiştim... Sorunuzu anlamış değilim...
Konsoldan ping atmak nasıl oluyor?

bytan

Yukarıdaki kodu uçbirime yazacaksınız.

PF @ ST

jiyan

Kodu yazdım, şu çıktı:
mahmut@mahmut-desktop:~$ ping hotmail.com
PING hotmail.com (64.4.33.7) 56(84) bytes of data.

garafatma

Ping atabiliyorsun, yani hotmail'e bir şekilde erişimin var. Halen hotmail'e giremiyormusun?

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

jiyan

Hotmaile girmemde sorun yok ama işte mail adresimi girince sayfa açılmıyor. Bununla birlikte emesene hala açılmıyor. Amsnde de şöyle bir sorun var: IP adresimi kullanan farklı pcden baglanan kişiye ıletı gönderebılıyorkan, farklı IP adresinden bağlanan kişiye yanıt gönderemiyorum, bu nasıl oluyor, nasıl bir açıklaması olur, şu an şaşkınlık  içersindeyim....

heartsmagic

Nasıl bir ağdan internete çıkıyorsun?

jiyan

Kablosuz ağ bağlantısını kullanarak internete giriyorum...
Format atmaya nasıl bakıyorsunuz?

bytan

Format atmaya soğuk bakıyoruz.

Bu yaptığın denemeleri canlı cd üzerinden de yapar mısın? Hem amsn için hem hotmail için?

PF @ ST

jiyan

Cd üzerinden hotmaile girdim, mail adresini açtı, bir sorun çıkmadı. Böyle yapmakla bazı olasılıkları azaltmış olduk, sanırım şimdi sorunun ne olduğu biraz daha netleşmiştir...

bytan

Kullanıcı ayarları sebep olur mu olmaz mı anlamak için iki şey yapabiliriz:

1- Kullanıcı dizinindeki gizli klasörleri silin.
2- Sistemde yeni kullanıcı oluşturup bunun üzerinden denemelerinizi yapın.

2. yolu tavsiye ediyorum. Yok yere ayarlarınızdan olmayın. :)

PF @ ST

XRumer

Alıntı yapılan: bytan - 22 Mayıs 2009 - 15:53:20
Kullanıcı ayarları sebep olur mu olmaz mı anlamak için iki şey yapabiliriz:

1- Kullanıcı dizinindeki gizli klasörleri silin.
2- Sistemde yeni kullanıcı oluşturup bunun üzerinden denemelerinizi yapın.

2. yolu tavsiye ediyorum. Yok yere ayarlarınızdan olmayın. :)
benim merak ettiğim bir şey var:
yazılımların hepsi kullanıcının adına açılmış klasörde gizli klasörlere yüklenmiş oluyor. ikinci bir kullanıcı açıldığında bu yazılımlar nasıl çalışacak?

erginemr

Alıntı yapılan: XRumer - 24 Mayıs 2009 - 11:25:25
...
benim merak ettiğim bir şey var:
yazılımların hepsi kullanıcının adına açılmış klasörde gizli klasörlere yüklenmiş oluyor. ikinci bir kullanıcı açıldığında bu yazılımlar nasıl çalışacak?

Bazı ayarlar (örneğin firefox ayarları), eski kullanıcının ev klasöründen yenisine kopyalanırsa çalışabilir.

bytan

@XRumer,
Yazılımların kendileri değil, ayar dosyaları gizli klasörlere kopyalanıyor. Ve bu dosyalar silindiği zaman ilgili yazılım tarafından tekrar oluşturuluyor.

PF @ ST